rak potrójnie ujemny chemia nie działa co dalej

Wysłane przez Małgosia1974 

Małgosia1974 (offline)

Post #1

11-10-2021 - 13:33:12

Kutno 

Witam
Jestem po leczeniu przedoperacyjnym 4xAC + 12x Paklitaxel, w międzyczasie chemia przestała działać. Dwa tygodnie temu miałam mastektomię radykalną z usunięciem 3 pięter wezłow ( na 43 wszystkie zajęte ), do tego zajęty obojczykowy i okolicy pęczka, naciek na tkankę tłuszczową pozawęzłową. Po operacji wynik T3N3
Mój rak : gruczołowy naciekający NOS, G2, Ki 60-70%, potrójnie ujemny. Na razie odległych przerzutów nie ma. Może ktoś doradzi jakie powinno być zastosowane dalsze leczenie?

Magdaaa (offline)

Post #2

11-10-2021 - 14:30:07

Witaj Małgosiu. Nie jestem ekspertem, ale może warto jest zastosować dodatkowo chemię w tabletkach? Nie wiem tylko, czy tak od razu w krótkim czasie od zakończenia chemioterapii we wlewach można zastosować i czy lekarze stosują w razie takiego przypadku jak twój. Szkoda, że w trakcie chemioterapii lekarze nie zlecili Ci badań obrazowych pokazujących reakcję na leczenie danym schematem chemii, bo jeśli chemia nie działa to podawany jest inny schemat.

Małgosia1974 (offline)

Post #3

11-10-2021 - 14:58:00

Kutno 

Dziękuję za odpowiedź, może radioterapia coś pomoże ( jeśli ją dostanę ), szkoda że ten rak tak szybko rośnie i równie szybko się rozsiewa. Przerzuty na węzły poszły w ok dwa miesiące.

Tomasz. (offline)

Post #4

11-10-2021 - 19:12:23

Pruszków 

Są próby leczenia kapecytabina (Xeloda) raków 3-. Trudno coś doradzić, rak dość późny. Na razie radioterapia i częste badania obrazowe odnośnie ew przerzutów. Jak Cię stać to zrób sobie skanowanie mózgu i narządów klatki piersiowej oraz brzucha.

Małgosia1974 (offline)

Post #5

11-10-2021 - 20:45:15

Kutno 

Dziękuję za odpowiedź, mam w planach zrobienie badania pet lub rezonansu. Rak niestety późno zdiagnozowany przez zlekcewazenie objawow przez moja onkokog.

Małgosia1974 (offline)

Post #6

11-10-2021 - 20:46:58

Kutno 

Może ktoś miał podobny przypadek? Jakieś optymistyczne wiadomości?

Magdaaa (offline)

Post #7

11-10-2021 - 21:00:09

Małgosiu bądź dobrej myśli bo w raku wszystko jest możliwe. To często bardzo nieprzewidywalna choroba. Moja mama miała dwa guzy, jeden 5 cm, drugi 2 cm, chemia tez w jej przypadku nie zadziałała spektakularnie, w lutym tego roku po chemioterapii przedoperacyjnej miała operację i na razie jest ok. Czytałam o kilku przypadkach na forum, bo też potrzebowałam pociechy podobnie jak Ty i doczytałam się kilku historii dziewczyn, gdzie pomimo zajętosci wezłów i sporych guzów mają się dobrze czego i tobie serdecznie życzę pociesza

Kadcylacholerna (offline)

Post #8

13-10-2021 - 22:42:43

Łomża 

Tomasz.
Są próby leczenia kapecytabina (Xeloda) raków 3-. Trudno coś doradzić, rak dość późny. Na razie radioterapia i częste badania obrazowe odnośnie ew przerzutów. Jak Cię stać to zrób sobie skanowanie mózgu i narządów klatki piersiowej oraz brzucha.

A dlaczego pacjent może mieć potrzebną mu diagnostykę obrazową tylko wtedy, gdy go na to stać? To już nasze państwo nie funduje chorym onkologicznym potrzebnych im badań?

Tomasz. (offline)

Post #9

14-10-2021 - 12:49:50

Pruszków 

Ja na tym Forum nie słyszałem, aby tuż po zakończonym leczeniu onkolodzy dali skierowanie na badania obrazowe. Później, przy kontrolach okresowych już dać powinni. Chodzi o celowość profilaktycznego podawania kapecytabiny Xeloda.

Małgosia1974 (offline)

Post #10

14-10-2021 - 14:36:57

Kutno 

Tak, ale rak sie rozsial miedzy ostatnimi badaniami a operacją, więc badanie jest konieczne.

Tomasz. (offline)

Post #11

14-10-2021 - 15:24:53

Pruszków 

Doszło do rozsiewu lokalnego, po linii naczyń i węzłów chłonnych. Tomografia tego na ten moment nie wychwyci, skoro nie uwidoczniono przerzutów odległych. Prędzej PET-CT, on jest b.czuły na wstępnym etapie sprawdzania kierunków rozsiewu. .
Wobec masywnego rozsiewu drogą chłonną ja osobiście- gdyby to ode mnie zależało- Xelodę w małej dawce np. 2x500 bym brał. Główne działanie niepożądane ro zespół ręka-stopa. Ale przy dawce 2x500 i natłuszczaniu dłoni i stóp np. maścią cholesterolową z retinolem- problemu być nie powinno (nie powinien być to objaw dokuczliwy).

Kadcylacholerna (offline)

Post #12

14-10-2021 - 17:29:46

Łomża 

Problem może jednak być dokuczliwy dla osób pracujących manualnie i wykonujących bardzo precyzyjne manualne czynności, no chyba, że ktoś może sobie pozwolić, aby zapakować dłonie w banda z lub rękawiczki ich w ogóle nie używać. A wykonywanie jakichkolwiek prac manualnych powierzyć służbie domowej.

Małgosia1974 (offline)

Post #13

14-10-2021 - 17:57:13

Kutno 

Stawką jest życie, więc wybór jest tylko jeden LECZENIE, zwlaszcza ze to jedyny lek ktory moze pomóc.

Tomasz. (offline)

Post #14

14-10-2021 - 19:48:20

Pruszków 

Może nie tyle jedyny lek, ale lek nad zastosowaniem którego są dane. Z resztą to nawet nie lek- a prolek. Prolek to substancja nieaktywna biologicznie, a staje się lekiem dopiero w komórkach. W efekcie cała dystrybucja w organizmie jest pozbawiona obciążeń. Na dodatek zmiana proleku w lek jest intensywniejsza w komórkach szybko dzielacych się. Więc szczególnie nowotworowych.

Tomasz. (offline)

Post #15

15-10-2021 - 10:16:18

Pruszków 

Można też rozważyć podanie 2 leków z różnych grup. Avastin plus karboplatyna. Leki podawanewylacznie dożylnie.

Małgosia1974 (offline)

Post #16

15-10-2021 - 17:04:33

Kutno 

Witam po przerwie. Otóż bylam dzisiaj u swojej onkolog od chemii ktora zadecydowala ze wystarczy radioterapia. Jak zasugerowałam chemie w tabletkach stwierdziła ze jak chcę to ona moze mi przepisac, ale nie widzi takiej potrzeby. I teraz juz zupelnie nie wiem co robic....

Magdaaa (offline)

Post #17

15-10-2021 - 20:36:08

Małgosiu, ja chyba na twoim miejscu wzięłabym ze sobą wynik pooperacyjny i udała się na wizytę (chyba najszybciej będzie prywatną) do innego onkologa w celu konsultacji. Radioterapia jak najbardziej, ale moim zdaniem warto jednak pomyśleć o dodatkowym leczeniu.

Tomasz. (offline)

Post #18

15-10-2021 - 22:50:55

Pruszków 

Jeśli chce przepisać, to niech przepisze Xelody 500 mg.

Mroczkowska (offline)

Post #19

27-10-2021 - 05:40:03

USA 

www.cancer.org/cancer/breast-cancer/treatment/treatment-of-triple-negative.html#:~:text=If%20TNBC%20comes%20back%20%28recurs%29%20locally%2C%20cannot%20be,be%20options%20as%20well%2C%20depending%20on%20the%20situation. To jest artykol o sposobach leczenia w usa. Moze cos ciekawego znajdziesz,
Ja sie kiedys pytalam mojej onkolog co bedzie jak schemat 4 czrwone i 12 bialych nie zadziala. Powiedziala ze chemie inna sie pokaje. Dlatego w czasie podawania chemii powinni lekaze na biezaco obserwowac zmiany w guzie. Jak ich brak to zmiana lekow wchodzacych w sklad chemii natychmiastowa.
Hanka

Hanna

Przewodowy, invazyjny, G3, TNBC, cT2NOMO, chemia przedoper. 4AC + 12Taxol, Oper. oszczed (VII 2016 r.)., ypT1aN0, radiacja

Mroczkowska (offline)

Post #20

27-10-2021 - 06:03:46

USA 

Jeszcze cos w pospiechu znalazlam cikeaweto
Which is the best treatment for triple negative breast cancer?

The immunotherapy medicine Tecentriq (chemical name: atezolizumab) in combination with the chemotherapy medicine Abraxane (chemical name: albumin-bound paclitaxel or nab-paclitaxel) is approved to treat unresectable locally advanced or metastatic triple-negative, PD-L1-positive breast cancer.

Hanna

Przewodowy, invazyjny, G3, TNBC, cT2NOMO, chemia przedoper. 4AC + 12Taxol, Oper. oszczed (VII 2016 r.)., ypT1aN0, radiacja

Małgosia1974 (offline)

Post #21

01-11-2021 - 16:00:27

Kutno 

Dziękuje wszystkim za wsparcie i podpowiedzi w sprawie dalszego leczenia. Mój lekarz już nie widzi dla mnie zadnej nadziei, ale ja spróbuję jeszcze leku który ma byc dopuszczony w Europie i jest juz dostępny w USA. Może któraś z Was stosowała lub zna kogoś kto stosowal lek trodelvy (sacituzumab govitecan). Muszę znalezc lekarza który podejmie sie leczenia mnie tym lekiem ( hmmm , tylko musze zebrac ok 500000 na poczatek.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 179
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018