Nowotwór, chemia czerwona, operacja- co dalej ?

Wysłane przez adam65 

adam65 (offline)

Post #1

26-12-2021 - 21:18:34

Cześć! Podczas choroby mamy z którą zmaga się już kilka miesięcy niejednokrotnie mogłem liczyć na dużo większe wsparcie, od was- tu na forum niż u samych lekarzy. W związku z nowymi obawami i nowym rozwojem sytuacji chciałbym prosić o opinie. Wiem, że post może jest zbyt długi dlatego postanowiłem napisać go w formie dość konkretnych pytań winking smiley

U mamy w lipcu został zdiagnozowany nowotwór złośliwy piersi. Aktualnie jest po czterech chemiach czerwonych. Leczy się w szpitalu w Katowicach. W najbliższych dniach czeka ją konsylium lekarskie i operacja.

1. Mama po czterech chemiach miała robione USG. Guz się zmniejszył, jednak podczas badania wykryto w tej samej piersi, nową zmianę, której wcześniej nie było. Lekarka sugeruje amputację piersi, ponieważ dzięki temu nie będziemy musieli robić nowych biopsji itd. Co do samej zmiany, jak twierdzi, może być to np jakiś tłuszczak. Tu pojawia się pierwsze pytanie. Czy któraś z Was miała podobne doświadczenie z zmianą w piersi która pojawiła się po chemiach? Dodam, że rezonans który był robiony przed chemią nie wykazał żadnych przerzutów

2. Po operacji lekarz zaleca radioterapię. Tutaj pojawia się pewna niejednoznaczność. Na początku leczenia jedna lekarka (inna niż teraz) mówiła o 12 chemiach białych po operacji, teraz pojawia się opcja "naświetlań". Czy taki tok leczenia jest poprawny? Czy może warto konsultować się jeszcze z jakimś innym lekarze? Jak długo trwają takie naświetlania i czy bardzo wyczerpują organizm?

3. Za kilka dni konsylium z lekarzami. Czego spodziewać się podczas takiego spotkania? Czy upierać się np na usunięcie piersi na żądanie? Na początku lekarz mówił o leczeniu zachowawczym.

Będę bardzo wdzięczny za absolutnie każdą odpowiedź !!!

Tomasz. (offline)

Post #2

26-12-2021 - 23:49:30

Pruszków 

W razie 2 zmian w piersi leczeniem z wyboru jest operacja radykalna.. Tylko duże guzy albo przerzuty w węzłach stają się wskazaniami do radio w razie operacji radykalnej. W BCT są wskazania zawsze. Operację i jej rozległość zawsze konsultuje się pomiędzy lokarzem o osobą chorą. I zawsze jej zdanie powinno być kluczowe. Radio jest czasowo po chemioterapii.

adam65 (offline)

Post #3

27-12-2021 - 08:36:12

Tomaszu operacja radykalna to usunięcie piersi ? Co oznacza skróć bct ? Mamy guz pierwotnie miał 3cm.

Jak długo może trwać taka radioterapia i jaka jest zazwyczaj jej częstotliwość ?

Tomasz. (offline)

Post #4

27-12-2021 - 13:06:30

Pruszków 

BCT to operacja częściowa. Wycięcie guza z marginesem tkanek wolnych od nacieku raka (minimalny margines to co najmniej 2 mm wolne od choroby). Później stosuje się radioterapię na cały sutek i dodatkowo na lozę po guzie. wykonuje się radioterapię codziennie, trwa to nie więcej niż kilka minut (zależnie od lampy). Czas to najczęściej 15 sesji (czyli 3 tygodnie). Wydłuża się w razie radioterapii na węzły lub innych czynników- zależy to od planu leczenia. Nic to nie boli, są tylko odczyny popromienne (zaczerwienienie skóry i obrzęk). Czasami trzeba kilku miesięcy by te odczyny ustąpiły. Nie stosuje się tej metody, gdy są stwierdzone dwa lub więcej guzów w jednej piersi. Przy guzch dużych (rzędu 4-5 cm i więcej) radioterapię przeprowadza się też po operacji radykalnej (innej operacji się nie przeprowadza- brak naukowych rekomendacji).
Podczas chemioterapii ważne jest monitorowanie wielkosci guza. Przed 3 wlewem w USG powinna być widoczna wyraźna regresja (zmniejszenie wymiarów guza i ew. (pożądane) cechy jego rozpadu). Jeśłi nie ma zmniejszenia guza- pilna weryfikacja planu leczenia. Np. wejście z karboplatyną z docetaxelem czy paclitaxelem w miejsce adriamycyny z cyklofosfamidem.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 446
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022