Pilne - badanie przed operacja

Wysłane przez Magdalena_82 

Tomasz. (offline)

Post #1

19-10-2023 - 17:41:43

Pruszków 

Właśnie. W badaniach genetycznych kluczowa jest odpowiedź na pytanie, na ile wysokie jest ryzyko raka drugiej piersi ew. i jajnikow, na podstawie stwierdzonej mutacji. A ryzyko to jest większe w razie raka rodzinnego. Np. matka i siostra matki, czy matka i moja siostra. Ew., z dalszego kręgu rodziny genetycznej, ale już z pewnymi, potwierdzonymi rakami na tle genetycznym. Rola hormonoozaleznosci jest niewielka, kluczowe są zachorowania rodzinne.

Magdalena_82 (offline)

Post #2

19-10-2023 - 20:20:02

Jaworzno 

No to ja będę pierwszym przypadkiem raka piersi, ciocia- siostra taty do której jestem bardzo podobna ponoć głos mamy taki sam rak jajnika niestety nie badała się od ostatniej ciąży i niestety jak już się udała do lekarza to miała przerzuty w całej jamie brzusznej, lekarz powiedział że gdzieś z 10;lat ma tego raka. Niestety nie udało jej się pomóc i zmarła w wieku 43 lat, więc w młodym wieku pewnie zachorowała. Moja mama 6 lat temu rak pęcherza moczowego ale to chyba nie jest powiązane.
Nie wiem jakie badania z krwi mi zlecił profesor bo to było to w systemie na oddziale onkologii gdzie zostałam przekazana gdzie jest ordynatorem, pielęgniarka powiedziała że zlecił mi dużo dziwnych rzeczy cokolwiek to oznacza no i oczywiście wszystkie parametry jeszcze raz z wycietego materiału.

Gorzkaczekolada (offline)

Post #3

20-10-2023 - 08:23:44

Witaj, nie wiem ile masz lat ale ja jestem przed 40 bez obciążeń w wywiadzie rodzinnym na raka piersi i jajnika i dostałam normalnie od genetyka pakiet BRCA itd. podstawowy, a ponieważ wyszło brak mutacji to teraz dostałam rozszerzony rownież na NFZ. Tylko skierowanie może wydać genetyk albo onkolog.
Pozdrawiam

Post #4

20-10-2023 - 13:53:01

Aaaaa Jeżeli leczysz się w Krakowie to w Instytucie onkologii na Garncarskiej przyjmuje 3 genetyków tylko terminy są długie bo około 6 miesięcy. Mój r.- tez hormonozależny.

Magdalena_82 (offline)

Post #5

20-10-2023 - 14:12:24

Jaworzno 

Skierowanie mam do Gliwic bo przenosiłam się z Katowic do Krakowa. Tzn w Krakowie miałam operacje i teraz resztę leczenia onkologicznego a biopsje i resztę badań poczatkowych w Katowicach. Termin do poradni genetycznej w Gliwicach ustalałam zaraz po tym jak mi dał skierowanie ten lekarz z Katowic. Teraz myślę czy to nie będzie problem ze leczę się w Krakowie, a do poradni mam do Gliwic, ale wtedy jeszcze zaczynałam leczenie tam a że takie długie terminy to dopiero na teraz miałam termin. W tym roku skończyłam 41 lat.

Post #6

21-10-2023 - 14:19:58

To nie jest problem. Nie każdy ośrodek onkologiczny ma swojego genetyka. Genetyków jest mało i poradni genetycznych wiec jeżeli zbliża ci się termin wizyty to korzystaj. Powinnaś dostać skierowanie na badania genetyczne spokojnie ponieważ miałaś historie z rakiem w rodzinie chyba jajnika z tego co pisałaś, co ciekawe rownież występowanie raka jelita grubego w rodzinie może mieć pewne powiązania genetyczne z mutacja w jednym z badanych genów. Tak jak pisałam ja przy 39l i hormonozaleznym, bez historii w rodzinie i nie spełnianiu czynników ryzyka, dostałam skierowanie, na pogłębione bo podstawowe nie wykazały mutacji, pobranie miałam tego samego dnia nie musi być na czczo.

Magdalena_82 (offline)

Post #7

21-10-2023 - 14:46:02

Jaworzno 

Ok. Dzięki za poradę w takim razie skorzystam.

Magdalena_82 (offline)

Post #8

24-10-2023 - 19:28:48

Jaworzno 

Czy ktoś jeszcze wie gdzie są poradnie genetyczne na NFZ gdzie jest krótki termin oczekiwania bo mi już drugi raz Gliwice odwołały wizytę z powodu nieobecności lekarza i przełożyli za miesiąc.

Tomasz. (offline)

Post #9

24-10-2023 - 19:40:11

Pruszków 

W Warszawie jest Medgen. Mnie badali tam interleukine IL-28B.
Miałem skierowanie do poradni genetycznej od rodzinnego.
W moim przypadku badanie niestety się potwierdziło (nie miałem żadnego korzystnego allelu w genie) - całe leczenie Pegasysem i Copegusem za pół roku zakończyło się niepowodzeniem.

Magdalena_82 (offline)

Post #10

30-10-2023 - 21:37:57

Jaworzno 

Mam dalszy plan leczenie przyszły moje wyniki receptorów z węzła i coś tam z krwi. Wyniki ponoć podobne są do tych z biopsji ki oznaczyli dokładnie i mam 18 procent przedtem miałam poniżej 20 procent poprostu. Ten sam typ raka ale sprawdzali mi chyba ta chemio wrażliwość nie wiem jak. Ale profesor powiedział że 60 procent guza czyli 60 procent komórek rakowych odpowie na chemię więc dostałam chemię pomimo że guz był nie duży, rak luminalny A, G1 ale były zatory w naczyniach i nerwach no i te nieszczęsne przerzuty na węzły. Więc zaczynam od następnej środy prosiłam z tym czepkiem chłodzącym na włosy od białej co tydzień 12 cykli a później czerwona 4 cykle przez dwa tygodnie a później radio.

Magdalena_82 (offline)

Post #11

30-10-2023 - 21:38:31

Jaworzno 

No a na końcu hormonoterapie

Tomasz. (offline)

Post #12

01-11-2023 - 08:23:21

Pruszków 

Są wielkie dzialy: [amazonki.net]
Tam jest kopalnia wiadomości.
Moja sugestia jest taka, aby rozważyć z lekarzem schemat TC. Czyli któryś z taxoli i cyklofosfamid. BEZ antracyklin (szczególnie adriamycyny- doxorubicyny). Mają one silne działania kardio toksyczne, a naprawdę w takim raku (te cechy his-pat, stan po zoperowaniu) nie ma sensu, aby je stosować. Przynajmniej ja w takim raku u siebie nigdy na antracykliy bym się nie zgodził.

Magdalena_82 (offline)

Post #13

08-11-2023 - 18:25:03

Jaworzno 

Dziękuję Panie Tomaszu za sugestie będę rozmawiać z profesorem to on mi tak ustalił. Forum przeglądam jak najbardziej wątki dotyczące chemioterapii już przeczytałam. Dziś miałam pierwszy wlew z tej białej i już wiem co mi dokładnie przepisali i to jest 12 x PTX o ile wiem to są te słynne taksany, a ta czerwona to 4x ddAC i o ile są wątki AC to tego schematu nie widziałam, wie Pan Panie Tomaszu co to dokładnie za koktajl tej czerwonej?

Tomasz. (offline)

Post #14

08-11-2023 - 20:07:07

Pruszków 

[amazonki.net]
[amazonki.net]
[amazonki.net]

To są ostatnie strony tych działów. Wątki są dziś nie aktywne, z wiadomych względów, ale wiedza i praktyka z pierwszej ręki od samych chorych - nadal obowiązującą.

Tomasz. (offline)

Post #15

08-11-2023 - 20:15:48

Pruszków 

AC to adriamycyna+cyklofosfamid. Lek gazowo specyficzny (adriamycyna-doxorubicyna) i fazowo niespecyficzny - cyklofosfamid.

Magdalena_82 (offline)

Post #16

27-12-2023 - 16:16:41

Jaworzno 

Mam pytanie jestem po 8 wlewie z PTX praktycznie żadnych skutków ubocznych prócz bezsenności i pobudzenia po sterydach która miałam nie odczuwam ale po zmniejszeniu dawek sterydu i braniu czasami leków na spanie jest ok, włosy mi nie wypadają bo jestem na czepku chłodzącym, troszkę rzęsy się przerzedzily ale jeszcze są i da się malować. Dziś miałam ten 8 wlew i mam pytanie czy w związku z tym że w niedzielę wypada sylwester można się napić lampki szampana przy tej chemii, zapomniałam się spytać lekarza. Ja mam palitaxel co tydzień. Dodam też że przez trzy dni też biorę steryd pabi- dexamethason 1 tabletkę czyli czwartek, piątek i sobota.

Tomasz. (offline)

Post #17

27-12-2023 - 19:45:02

Pruszków 

Dexamethason nie wchodzi w reakcje z alkoholem. Małe dawki w postaci lampki nie zaszkodzą.

Magdalena_82 (offline)

Post #18

28-12-2023 - 09:27:33

Jaworzno 

Ok. Dziękuję za odpowiedź Panie Tomaszu.

Magdalena_82 (offline)

Post #19

04-02-2024 - 15:32:15

Jaworzno 

Pisze już w wątku który rozpoczęłam. Otóż jestem już po zakończeniu schematu 12 PTX co tydzień który przeszłam w miarę ok, prócz tego że na 11 wlewie musieli mi zmienić steryd bo dostałam silnego ścisku w klatce i duszności od tego czasu dostałam hydrocortizon a do domu nic ale i tak nie miałam żadnych skutków ubocznych w domu.
Jestem juz po pierwszej dd AC i tu mam pytanie otóż b.źle ja znoszę przeczytałam cały wątek już tego schematu ale oprócz nudności, jadłowstrętu totalnego, zawrotów głowy, kołatania serca, b szybkiej męczliwosci chwilę pochodzę po wstaniu z łóżka i już jestem zmęczona zadyszka, kołotanie serca mam niskie ciśnienie i nie jestem w stanie pomimo picia płynów je podnieść 90/ 60 puls 74. Jestem 4 dzień po wlewie dalej to samo jak wstaje rano to muszę uważać żeby nie zemdleć, czym mogę podnieść jeszcze to ciśnienie? Lekarka myślałam że miałam echo serca wogole przed chemia a nie miałam i mam dopiero w tą środę ECHO niestety po pierwszej chemii i EKG miałam przed podaniem chemii robione było ok. W 2014 miałam robione Echo ostatnie i inne badania robiła prywatnie i miałam tylko lekka niedomykalność zastawki militarnej oraz trójdzielnej, w wieku nastoletnim zdążyły mi się po wstaniu omdlenia ale to tylko z 3 razy. Z kad tak niskie ciśnienie bo chyba te niedomykalności na to nie wpływają. Po paltakselu miałam zaś wyższe ciśnienie koło 140 na 90

Tomasz. (offline)

Post #20

04-02-2024 - 17:05:03

Pruszków 

Badania echokardiograficzne przed dosłownie każdym wlewem adriamycyny powinny być wykonane. To z powodu kardiotoksycznego wpływu tego leku na serce. Zwłaszcza, gdy są pewne problemy z sercem przed leczeniem.
Poza Orsalitem dla dorosłych i piciu niemal do znudzenia to wiele zrobić się nie da. Kofeina może pobudzić akcję serca. To też sposób na poprawę ciśnienia.
Ogólnie ciśnienie to: 1. Rzut serca objętość wyrzutów i szybkość akcji serca. 2. Wolemia czyli objętość płynów krazacych. Tu picie płynów i elektrolity. 3. Opór w naczyniach wlosowatych. Ich skurcz sprawia że ciśnienie rośnie.
Przy leczeniu adriamycyna ciśnienie powinno być niskie (ułatwia to pracę serca), ale tak, aby nie było omdlenia.
Meczliwosc to i sama akcja serca ale i anemia. Niska hemoglobina też się do tego przyczynia.

Magdalena_82 (offline)

Post #21

06-02-2024 - 14:43:24

Jaworzno 

Dziękuję za odpowiedź trochę lepiej z ciśnieniem ale dalej mam problem z jedzeniem bo mi chemia siekła zoładek nie dostałam osłony a ja mam dość wrażliwy miałam 3 razy stany zapalne po zjedzeniu czegoś ostrego. Muszę teraz podleczyć stan zapalny jego i mieć coś na osłonę co Pan poleca będę dzwonić do lekarza rodzinnego. Kiedyś na zapalenie żołądka dostałam emanere ale nie wiem co teraz przy tej chemii można. Który lek na zapalenie żołądka a później na osłonę poleca Pan to powiem rodzinnej to mi wypisze?

Tomasz. (offline)

Post #22

06-02-2024 - 17:32:20

Pruszków 

Emanera może być. To jeden z prazoli. Ja używam innego, pantoprazolu. Ważne, aby zażywać go na nie mniej niż 45 minut przed jedzeniem. Ha biorę po przebudzeniu.
Na zaciskanie żołądka po chemii Metoclopramid. Powinno wystarczyć 1/2 tabl na pół godziny przed każdym posiłkiem, przez 3-5 dni.
Metoclopramid jest też wskazany po wlewie, jest lekiem prokinetycznym więc ma też pewien potencjał p. wymiotny.

Magdalena_82 (offline)

Post #23

15-04-2024 - 20:29:26

Jaworzno 

Mam pytanie do użytkowników forum i p.Tomasza ja już po chemi białej taksany i czerwonej ( tej drugiej nie chce wspominać brr tragedia tydzień wyjęty z życiorysu a ja miałam schemat dd AC czyli co dwa tygodnie). Tyle że bez przesunięć. Jestem już po brachyterapii 2 kwietnia od jutra zaczynam normalna radioterapię 20 naświetlań na pierś i pachę, pojutrze mam USG kontrolne piersi, a wizytę u onkologa zaraz po radio czyli 15 maja. Kiedy powinnam dostać prócz USG piersi na dodatkowe badania tomografy czy scyntygrafia bo moja onkolog mnie uspokaja twierdząc że nie ma potrzeby że tomografy będą robione do brachyterapii a drugi do zwykłej radioterapii ( to już za mną) ale to chyba nie to samo bo nie ma opisu, czy oni też sprawdzaja stan narządów. Dodam że ostatnie moje tomografy klatki piersiowej i brzucha i miednicy dużej i malej były pod koniec sierpnia przed operacja , scyntygrafi wogole nie mialam

Magdalena_82 (offline)

Post #24

15-04-2024 - 21:11:17

Jaworzno 

Drugie pytanie do p.Tomasza stricte bo zna się na farmakoterapii Z uwagi na hormonazależność ( w wątku wyżej jest podana jaka, rak zakwalifikowany jako luminalny A) dostałam tamoksyfen narazie od innej onkolog w zastępstwie bo moja onkolog będzie dopiero w maju i mam pytanie czy to odpowiedni lek dla mnie? Koleżanka ma jakiś inny plus zastrzyki no ale ma 52 lata. Przypomnę mój wiek to 41, miesiączka zatrzymała się podczas chemii, miałam zatory w naczyniach i naciekanie pni nerwowych pomimo małego guza oraz 4 zatem węzły ( największy 13 mm). Nie za bardzo chce te zastrzyki ale czy to odpowiedni lek w moim przypadku, czy lepiej jakiś inny. Pierwotnie moje leczenie - chemię ustalał profesor Wysocki.
Drugie pytanie wiem że tamoksyfen nie wchodzi w interakcje z afobamem a ostatnio miałam bardzo stresująca sytuacje i zazylam 0.5 mg zdarzało mi się już zażyć w swoim życiu sporadycznie ten lek i likwidował mi tylko stany lękowe lub niepokój bez innych atrakcji teraz po zażyciu czułam się jak pijana, senna i taka zdezorientowana plus troszkę splątana czy to może mieć związek z zażywaniem tamoksyfenu ,innych leków nie biorę.

Tomasz. (offline)

Post #25

16-04-2024 - 19:15:22

Pruszków 

Reakcja na Afobam po chemioterapii to przypadkowa zbieznosc. Można te 2 leki stosować łącznie. Nie zaleca się łączenia leków SSRI z tamoxyfenem - mogą zmniejszać stężenie aktywnego metabolitu endoxyfenu w surowicy. Siła tamoxyfenu jest wystarczająca dla raka Luminal A. Trzeba uważać na przerost endometrium - te może wystąpić po tym leku. Trzeba wykonywać badania usg macicy.

Tomasz. (offline)

Post #26

16-04-2024 - 19:23:02

Pruszków 

Nie ma co szaleć też odnośnie badań obrązowych w postaci tomografii TK. Po roku od zakończenia można scyntygrafia wykonać. Wcześniej nie ma to większego sensu. Usg czy mammografia to już tańsze badania. Jednakże przez 6.miesiecy to specjalnie nie ma co tu nalegać. Nic wykryte nie będzie.

Magdalena_82 (offline)

Post #27

16-04-2024 - 20:57:14

Jaworzno 

Aha czyli rozumiem że wcześniejsze badania nic nie wykryją. Dziś miałam przed radio wizytę z lekarka prowadzącą i ona mi powiedziała że wszystko jest ok po tym tomografie co robią przed radio i że procz mapowania oni i tak skan po skanie sprawdzają czy nie ma gdzieś nowych ognisk i nic nie ma.
No to dobrze wolałabym brać jeden lek bo jak zobaczyłam igłę przy tych zastrzykach i jeszcze co miesiąc trzeba je wbijać to myślę że masakra.
Narazie nie mam jakiś strasznych objawów po tamoksyfenie: uderzenia gorąca, nocne poty i problemy ze spaniem. Martwi mnie tylko w ulotce wypadanie włosów narazie nic mi nie odrasta( byłam na czepku ale po 2 czerwonej i tak wypadły nie wszystkie ale na środku jestem łysa) i boje się że będą problemy z odrastaniem włosów po tym leku albo będą bardzo przerzedzone a ja już miałam cienkie włosy przed choroba

Tomasz. (offline)

Post #28

17-04-2024 - 09:44:14

Pruszków 

Estrogeny wpływają korzystnie na cebulki włosowe, a leczenie raków Luminalnych to leczenie pezeciwestrogenowe. Tamoxyfen najmniej tu ingeruje, to jedyny lek który nie powoduje osteoporozy. Tylko czas odpowie, na ile Twoje włosy powrócą do stanu wyjściowego. Jest to cechą osobnicza. Widziałem zdjęcie kobiety 39 lat leczone właśnie zastrzykami analogiem i najsilniejszym Faslodexem. Włosy miała bujne, to akurat też dar od genów.

Magdalena_82 (offline)

Post #29

28-04-2024 - 09:53:28

Jaworzno 

Dzień dobry mam pytanko otóż doświadczam niezbyt przyjemnego skutku ubocznego radioterapii. Od czwartku zaczął mi towarzyszyć silny ból przy przełykaniu pokarmów stałych i jakby trudności z przejściem kęsa. Piłam siemię lniane, brałam leki do ssania z lidokaina a problem jest nadal obecnie mnie boli nawet przy przełykaniu płynu tzn jak coś dotyka tylnej ściany gardła tam gdzie następuje akt przełykania to boli. Mam też wrażenie że ogólnie towarzyszy mi lekkie pobolewanie tej tkanki nawet jak nie pije i nie jem. I teraz nie wiem czy to skutki radio czy może jakiś silny stan zapalny się rozwinął bo ja oddycham do rury bo muszę mieć naświetlania na wdechu bo to lewa strona. Czy to poparzenie, czy jakaś neuropatia, czy jakiś stan zapalny. Lekarka moja dopiero będzie we wtorek jak mogę sobie pomoc do tego czasu. Zostało mi 11 naswietlan.

Magdaaa (offline)

Post #30

28-04-2024 - 12:56:23

Witaj, mojej mamie przy tego typu problemach pomógł płyn fomukal który można dostać w aptece bez recepty.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 432
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022