Opuchlizna - co robić?

Wysłane przez savanach 

oleole (offline)

Post #1

26-11-2010 - 18:25:40

Witam,

przy obrzękach po mastektomii jest absolutny zakaz moczenia w soli, czy morksiej wodzie.

aagunia (offline)

Post #2

01-12-2010 - 11:53:09

a mi moja reh kazała robic okłady 2 godzinne z sody kuchennej( 1 łyżeczka sody rozpuszczona w szklance wody ) ale i tak nic nie pomaga sad smiley

oleole (offline)

Post #3

01-12-2010 - 23:43:55

Bardzo mi przykro, ale nie ma wątpliwości, że sól wysusza i drażni skórę, co jest absolutnie niewskazane w przypadku uszkodzenia układu limfatycznego. Przy każdym uszkodzeniu skóry bez żadego już ograniczenia wkraczają bakterie, bo chory układ limfatyczne nieudolnie zabezpiecza przed ich inwazją i... tak powstaje różna np. O skórę trzeba bardzo dbać. Sól jest przeciwieństwem dbania w tym akurat przypadku.

Psotunia (offline)

Post #4

09-12-2010 - 16:33:31

Nie wiedziałam gdzie "wcisnąć się" z moim pytaniem,
piszę tutaj, bo to chyba dobre miejsce.
Zaczęła boleć mnie ręka - przedramię i okolice rany.
Wcześniej nie odczuwałam tego, tak mi się wydawało przynajmniej.
Było uczucie ciągnięcia, ale teraz pojawił się specyficzny rodzaj bólu, nie znany mi do tej pory.
Mam wrażenie, że wewnątrz coś mi się rozrywa, choć lekarz powiedział,
że nic się nie takiego nie stanie. Boli mnie skóra i czuję pulsowanie.
Obrzęku nie widzę, ale wydaje mi się, jakby był.
To normalne?

lulu (offline)

Post #5

09-12-2010 - 17:22:45

k/Kwidzyna 

Obrzęk ręki możesz sprawdzić mierząc jedną i drugą, i porównać. Co do pulsowania, to trudno mi coś doradzić, możesz tylko sprawdzać czy ta część pulsująca nie jest wyraźnie cieplejsza od reszty. Podwyższona temperatura może wskazywać, że coś się dzieje.

Na Forum od 07 lutego 2008

2007 amputacja prawej piersi, 5 lat na Tamoksyfenie, Egistrozolu, Mamostrolu
2015 amputacja lewej piersi, 4xAC, rok Herceptyna
Nigdy nie jedz do syta. Jedna trzecia żołądka dla pokarmu, jedna trzecia dla napoju, jedna trzecia dla ducha.
je

Psotunia (offline)

Post #6

09-12-2010 - 17:56:50

Nie jest wyraźnie cieplejsza a ręka nie jest grubsza. bezradny

mag_dag (offline)

Post #7

09-12-2010 - 21:25:25

Sosnowiec 

Psotuniu, ból ręki nie musi iść w parze z obrzękiem, u mnie zawsze boli jak ją zmęczę - nie musi to prowadzić do obrzęku, dla mnie jest to znak, że ręka domaga się uwagi - zero przeciążania + masaż
ja bym mój ból opisywała jak siniak - obita ręka - tak właśnie jakby mnie skóra bolała

jak daję jej odpocząć i troszkę pomasuję - przechodzi

Gdyby mi coś przyszło do głowy, niech zaczeka. (Dominik Opolski)

-----><-----

----------------------------------------------------------

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 09-12-2010 - 22:03:32 przez mag_dag.

Psotunia (offline)

Post #8

09-12-2010 - 21:59:25

Dziękuję Mag_Dag buzki teraz widzę to jaśniej i rozumiem.
Przeraża mnie moja niewiedza w tym temacie.
Każdy nowy objaw, nowa dolegliwość wywołuje niepokój.
A ja myślałam, że to wszystko będzie proste i bez problemu dam sobie radę
niedowiarek

Perła (offline)

Post #9

10-12-2010 - 00:28:46

Łódź 

A taką ładną rączkę miałamsmiling smiley...Od trzech dni jest lekko obrzęknięta i boli! I jak to to masować, skoro dotknąć prawie nie można? Naprawdę jest bardzo wrażliwa, jakby obtłuczona od środka. Czy ona mi czasem nie odpadnie? duży uśmiech

www.perla.nets.pl

mag_dag (offline)

Post #10

10-12-2010 - 09:48:44

Sosnowiec 

Perło, obrzęk jeśli już się pojawił to znaczy, że działać trzeba ciut ostrzej - ale nie brutalnie oczko

przydałby się masaż taki zza łopatki i to codziennie, no i smaruj czymś - ja pamiętam z mojej obrzękniętej dłoni maść Lioton 1000
i reparil żel
no i mycie okien odpada śmiech

Gdyby mi coś przyszło do głowy, niech zaczeka. (Dominik Opolski)

-----><-----

----------------------------------------------------------

Perła (offline)

Post #11

27-03-2011 - 19:30:31

Łódź 

Jednak obrzęk powraca...Na szczęście okresowo znika, ale niewiele trzeba, żeby dał o sobie znać. Teraz nie rączka, a dłoń i wskazujący palec. Czy też tak macie, że obrzęk pojawia sie niejako punktowo? I drugie pytanie: co to jest ta róża?

www.perla.nets.pl

lulu (offline)

Post #12

27-03-2011 - 19:47:27

k/Kwidzyna 

Proszę, tu o róży
[www.skory.choroby.biz]

Nigdy nie jedz do syta. Jedna trzecia żołądka dla pokarmu, jedna trzecia dla napoju, jedna trzecia dla ducha.
je

Al_la (offline)

Post #13

28-03-2011 - 15:32:40

k/Warszawy 

[amazonki.net]

W najgorszych chwilach mego życia zawsze mogłem liczyć na przyjaciół.
Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

Przewodowy NST, G2, T3N0Mx, TNBC, 6 x FEC (3 przed operacją), yT2N0Mx

kowalskafizjo (offline)

Post #14

08-04-2011 - 20:32:28

Katowice 

Witam!
Z tej strony Monika (login kowalskafizjo).
Zajmuję się rehabilitacją kobiet po zabiegu mastektomii,niestety w Katowicach więc zbyt daleko żeby się spotkaćsmiling smiley
Piszesz że nie wiesz czy dobrze wykonujesz automasaż, mogę przesłać Ci opis prawidłowo wykonanego automasażu,który powinnaś wykonywać 2 x dziennie rano i wieczorem oraz informacjii które dotyczą rehabilitacji.
Jeżeli Jesteś zainteresowana to proszę wyślij mi wiadomość na mojego emaila kowalskafizjo@gmail.com
i opisz dokładniej twój stan, przebieg leczenia.
Z tego co piszesz mogę udzielić Ci takich informacji że kompleksowa terapia przeciwobrzękowa składa się z:
-Manualnego Drenażu Limfatycznego( wykonanego przez przeszkolonego terapeute, drenaż ten powinien trwać od 40-60 min aby był efektywny,powinien być wykonany delikatnie)
- kompresjoterapii (terapia uciskiem poprzez zastosowanie bandaży tak jak jedna z Pań pisałą metodą niemiecką lub poprzez zastosowanie mobidermu- specjalnego"podkładu "pod bandaż więcej znajdziesz na str www.silima.pl w zakładce zaopatrzenie obrzęków limfatycznych
-ćwiczeń które Powinnaś wykonywać 2-3 X dziennie
Pozdrawiam

amor (offline)

Post #15

09-04-2011 - 14:51:31

Siemianowice Sl. 

Ooooooooooo jesli w Katowicach to ja jestem zainteresowana masazem! Napisze do Ciebie, bo chetnie sie umowie!

joanna_w29 (offline)

Post #16

04-07-2011 - 10:37:17

Szczyrk 

pomocy szok

dziewczyny od wczoraj boli mnie ręka po operowanej stronie stres
tak jakby troszkę spuchła nad łokciem załamka

masuję, smaruję Liotonem1000...

co jeszcze robić żeby nie zrobił mi się obrzęk ??????

osoby zainteresowane moimi pracami zapraszam po informacje na mój profil ok
albo przez wiadomość prywatną

lulu (offline)

Post #17

04-07-2011 - 10:50:20

k/Kwidzyna 

Oszczędzać rączkę całkowicie, trzymać podniesioną do góry, na jakiejś podpórce, nawet siedząc (kat pod pachą większy niż 90 stopni). Delikatnie masować, a właściwie to miziać.

je

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 04-07-2011 - 10:52:40 przez lulu.

agawa (offline)

Post #18

04-07-2011 - 13:19:02

okolice 

Joasiu, i pamiętaj, coby miziać odpowiednio. Czyli... hm...jak to napisać? Najpierw od 3/4 ramienia w górę, później od 1/2 w górę, później od 1/3 itd i znowu. Trochę jakbyś miała kiełbasę przepychać delikatnie w osłonce... po troszeczku duży uśmiech Bo jak zaczniej od razu od łokcia w górę to moga się dróżki dla limfy pozapychać, więc trzeba po odrobince ją przepychać w kierunku barku. Poszukaj filmiku z instuktażem, gdzieś jest na stronie głównej.
No i ręka w górze. I żaróweczki trzeba wkręcać. I nic, ale to NIC ręką nie podnosić. No, ewentualnie można kubeczek w herbatką buziak
Mi jeszcze dużą pomocą były masowania ciepłą wodą spod mocnego dosyć prysznica... ale nie wiem, co by na to powiedzili specjaliści myśli
A jak była zimą w sanatorim, to mi lekarz zaordynował wirówkę. I była bardzo pomocna....
I jeszcze pamiętam, ze Zuzanna miała jakieś plastry specjalne na rękę.... Może tu zajrzy i skrobnie co to było i czy pomogło. Albo Ty napisz do niej na priva.

Haniap. (offline)

Post #19

04-07-2011 - 13:52:32

Poznań 

Mnie też domowy gorący prysznic przynosił ulgę ....

"Nawet bardzo mały gest życzliwości nigdy się nie marnuje"
Ezop

debora48 (offline)

Post #20

04-07-2011 - 14:35:55

Kozienice 

Haniup tylko nie gorący prysznic na obrzęk.....tłumaczono nam w sanatorium, że nie wolno, bo składnikiem chłonki jest białko, które łatwo się zcina, twardnieje i wtedy stany są nieodwracalne.
Asiu, kup sobie krem do masażu z arniką( tak mi doradziła Zosia- suchal)i rób delikatny automasaż. Krem delikatnie ułatwia rozcieranie, nie maże się jak oliwki......no i jak Agawa radziła, głaskaj najpierw łopatkę w dół,a potem rękę od łokcia w górę.
Odpoczywaj....ja wiem po sobie, że i pogoda ma wpływ na te zmiany.

agawa (offline)

Post #21

04-07-2011 - 15:29:39

okolice 

Gorąca woda to chyba niekoniecznie. Mi zabronili sauny, właśnie z powodu, że to nie ułatwia, a utrudnia odprowadzanie chłonki.... Choć, gdy mnie łapka boli, to sauna znakomicie działa przeciwbólowo, ale, na szczęście, od jakiegoś czasu nie mam problemu z puchnięciem. Może to dlatgo, że używam głównie palca wskazującego? Polecam, ma działanie cudownie_ozdrawiające przewraca_oczy

zuzanna (offline)

Post #22

04-07-2011 - 16:07:39

Gdynia 

a pro pos ja już miałam cuda na kiju i teraz chodze do WCO na rehabilitacje dzienną /3 tyg/
i prawie nic mi nie pomaga może jeszcze jakiś rezultat bedzie ??? oby.....
mam taką nadzieje w sumie to już 6-sty rok walcze
pozdrawiam

Haniap. (offline)

Post #23

04-07-2011 - 18:41:10

Poznań 

Debora, ja napisałam o tym ciepłym prysznicu w przypadku, gdy łapka jest lekko obolała i zmęczona. I jeśli dodatkowo łopatki są zdrętwiałe i ogólnie czuję się "przekręcona" przez maszynkę... A mnie na lekkie podcierpnięcie w okolicach pachy najlepiej pomagają zajęcia na basenie. Aerobic w wodzie pomaga naturalnie przepchnąć nadmiar chłonki z okolicy pachy i z ramienia ... Nie dotyczy to oczywiście stanów ostrzejszych, gdy trzeba już interwencji masażysty.

"Nawet bardzo mały gest życzliwości nigdy się nie marnuje"
Ezop

joanna_w29 (offline)

Post #24

04-07-2011 - 19:43:33

Szczyrk 

dziękuję za wszystkie cenne porady buzki
postaram sie zastosować

byłam dzis w BCO, pani dr nie widzi problemu, ale mam skierowanie na rehabilitację

myśle że to troche z przemęczenia, moze na zmianę pogody,
bo tak w ogóle staram się dbać o łapkę...

zobaczymy, moze minie prosi

osoby zainteresowane moimi pracami zapraszam po informacje na mój profil ok
albo przez wiadomość prywatną

tarantella (offline)

Post #25

05-07-2011 - 13:54:10

Kielce 

Moja ręka nie jest może aż taka wielka, ale puchnie. Poprawę daje mi noszenie rękawa uciskowego. Po oklejaniu przez rehabilitanta plastrami limfatycznymi też było lepiej. Ręka była bardziej miękka, obrzęk się zmniejszał.

Bea73 (offline)

Post #26

26-07-2011 - 17:57:09

Jaworzno 

Cześć , czy pamiętacie jak długo po operacji chłonka "szukała" u Was nowego miejsca do przemieszczania się ?

lulu (offline)

Post #27

26-07-2011 - 19:48:21

k/Kwidzyna 

Ja tak do miesiąca chodziłam na ściąganie.

je

Al_la (offline)

Post #28

26-07-2011 - 20:36:33

k/Warszawy 

Moja od razu znalazła. 2 dni po operacji wyjęli mi to chomąto i już miałam spokój duży uśmiech

Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

Ola_1300 (offline)

Post #29

05-08-2011 - 05:44:53

Gdańsk 

Ja mam też pytanie zly całą noc nie spałam z powodu bólu i opuchlizny ręki( lewej bez wezłów)wnerwiony przedwczoraj wieczorem ugryzł mnie komar , smaruję rękę Fenistilem , ale to niewiele pomaga a opuchlizna i ból wzrasta.......muszę isc do lekarza?????? Czy przejdzie?

Al_la (offline)

Post #30

05-08-2011 - 11:22:41

k/Warszawy 

Lepiej idź Olu, bo może potrzebny antybiotyk.

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 511
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018