Obrzęk limfatyczny

Wysłane przez Al_la 

Al_la (offline)

Post #1

21-12-2011 - 11:13:30

k/Warszawy 

Voltaren jest głownie przeciwzapalny i przeciwbólowy.
Na obrzęki lepszy jest Lioton1000.

W najgorszych chwilach mego życia zawsze mogłem liczyć na przyjaciół.
Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

Przewodowy NST, G2, T3N0Mx, TNBC, 6 x FEC (3 przed operacją), yT2N0Mx

Anonimowy użytkownik (offline)

Post #2

21-12-2011 - 11:39:57

Potwierdzam słowa Ali,smaruję Liotonem 1000 i jest znaczna poprawa.

grażula (offline)

Post #3

28-02-2013 - 11:52:45

Kraków 

Rękę miałam masowaną/rehabilitowaną od pierwszej doby po mastektomii. Zadbała o to przyjaciółka, która przyjeżdżała każdego dnia (do szpitala i później do domu), bo wiedziała czym grozi zaniedbanie tego. Po ok. roku od operacji dostałam zapalenia (prawdopodobnie nocą zbyt długo i mocno przyciskałam rękę). Pojawiły się czerwone plamy, ból...dostałam antybiotyk i przeszło. Od tej pory jestem jeszcze bardziej wyczulona i ostrożna. Trójkąt jest na naszym łóżku zawsze... gafa...no wiecie, podusia trójkąt pod rękę duży uśmiech
Dziś jestem po rekonstrukcji kilka dni i mam jeszcze dren. Zastanawiam się: masowanie ręki w stronę pachy powoduje, że spływa chłonka (na razie do worka). Jak wyjmą dren, to czy masowanie nie prowokuje do tworzenia się chłonki. Chciałabym uniknąć obrzęków, wystarczy napięta powiększająca się pierś winking smiley

" Śmierć nie jest problemem, problemem jest życie bez sensu "

" Jak ktoś chce, znajdzie sposób. Jak ktoś nie chce, znajdzie powód "

Al_la (offline)

Post #4

28-02-2013 - 14:29:31

k/Warszawy 

Z czasem chłonka znajdzie sobie nowe ścieżki i będzie spływała do niżej położonych węzłów chłonnych uśmiech

Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

grażula (offline)

Post #5

28-02-2013 - 17:45:59

Kraków 

Czyli będzie miała długą drogę do pokonania.
Nie wiesz jednak, czy masowanie może prowokować powstawanie większej ilości chłonki?

" Śmierć nie jest problemem, problemem jest życie bez sensu "

" Jak ktoś chce, znajdzie sposób. Jak ktoś nie chce, znajdzie powód "

Al_la (offline)

Post #6

01-03-2013 - 05:01:26

k/Warszawy 

Zależy jak się masuje. Powinien być robiony raczej masaż (drenaż) limfatyczny.
Nie wolno masować tak, jak się masuje mięsień, który boli.
Raczej nazwałabym ten zabieg głaskaniem, przepychaniem chłonki w kierunku węzłów (czyli do węzłów zdrowej ręki i w dół w kierunku pachwiny), a nie masowaniem uśmiech

Perełka (offline)

Post #7

03-03-2013 - 16:26:07

Nie wiem czy mogę wkleic te linki. Jesli nie to prosze o skasowanie mojego posta.
Wiele z nas ma problem z manualnym drenażem limfatycznym.
Te filmiki w sposób bardzo prosty pokazuja jak mozemy sobie pomóc.

W pierwszym MDL zaczyna sie od 5 minuty, na drugim filmiku jest kontynuacja.

Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 06-03-2013 - 13:17:47 przez Al_la.

kesy (offline)

Post #8

03-03-2013 - 20:00:30

Starogard-Gdański  

Bardzo dobre filmiki...jeszcze tylko żeby chćiało nam śię ćwiczyć...i częśćiej wykonywać pokazany na tym filmie masaż...bardzo prosty i pomocnymyśli

piessercekot Oni też czują ból

Maja048 (offline)

Post #9

03-03-2013 - 20:48:57

Wronki 

Żeby mi się chciało jak mi się nie chce...kesy witaj w klubie...buziak

monzbr (offline)

Post #10

04-03-2013 - 19:41:06

łapy 

Witajcie, w październiku 2012 minęło dwa lata od operacji, jestem po masektomii, mam usunięte węzły
mam pytanie, od 2 dni boli mnie cała ręka, nie jest czerwona, nie jest ciepła, nie ma opuchlizny, ale boli, czy to może byc oznaka że gdzieś mi się zaczęła zbierać chłonka?
jakis czas temu miałam zapalenie żyły ale było to zaraz na drugi dzien miejsce czerwone a tu nic

ToJa (offline)

Post #11

04-03-2013 - 20:22:29

może i tak być, że zbiera Ci się chłonka
gdy mnie pobolewa i mam uczucie, że zbiera mi się chłonka (najczęściej na wysokości półpiersi - jestem po oszczędzającej - jakieś 15 cm poniżej pachy) staram się lekko przesunąć chłonkę w dół i przez około tydzień robię odpowiednie ćwiczenia. noooo i powoli przechodzi, a ja znowu leniuchuje i nie ćwiczę ani nie masuję (proszę nie brać ze mnie przykładu oczko).

Najczęściej dzieje sie tak po wysiłku fizycznym (większe sprzątanie, zakupy, dźwiganie), wiem, wiem - nie wolni, ale nieraz trza, a jak trza to trza chichot

monzbr (offline)

Post #12

04-03-2013 - 20:26:58

łapy 

orłem w ćwiczeniach nie jestem, czy był większy wysiłek fizyczny cholercia trudno stwierdzic ... jak robie teraz auto masaż boli jak .... ale chyba trzeba ja rozćwiczyc lekko
zdróweczka życzę
mam nadzieje że to nie jaies ukryte zapalenie żyły smiling smiley

monzbr (offline)

Post #13

04-03-2013 - 20:27:58

łapy 

a może macie jakieś nazwy tabletek na drenaż limfatyczny?

Perełka (offline)

Post #14

04-03-2013 - 21:08:30

Niedawno walczylam z obrzekiem i miałam zalecone:
tabletki Diosminex + maśc z wyciagu z kasztanowca + manualny drenaz limfatyczny. Robiłam ten z filmiku.

Gosia66 (offline)

Post #15

04-03-2013 - 21:21:36

B-B 

Perełko i co, pomogło? Może i ja spróbowałabym farmakologii. Cwiczę i masuję, ale efekty mizerne. Na szczęście się nie powiększa. Napisz coś więcej.

"Są góry, przez które trzeba przejść, inaczej droga się urywa...."

ToJa (offline)

Post #16

04-03-2013 - 21:27:35

Ja Diosminex też brałam, ale na niewydolność krążenia żylnego i uczucie ciężkości nóg (wydaje mi sie, że u mnie to skutki uboczne chemii) - w tym przypadku pomogło uśmiech

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 04-03-2013 - 21:28:12 przez ToJa.

debora48 (offline)

Post #17

04-03-2013 - 21:58:51

Kozienice 

Dosminex, to jak Tojka pisze jest na niewydolność krążenia. Mój obrzęk od dłoni do łokcia utrzymuje się już 3 lata, robię tylko 2x dz automasaż do którego stosuję specjalny krem z arniką.....trzeba masowac, żeby nie dopuścić do stwardzenia.....nie pomogło miesięczne sanatorium w Ustroniu i inne rehabilitacje.......przyzwyczaiłam się juz do tego obrzeku/nie boli/.....pytałam wCO na rehabilitacji czy udało się komuś zlikwidować obrzęk całkowicie, niestety tylko trochę zmniejszyć,a jak się zaniedba to znów chłonka nachodzi.
Mam w planie pojechać jeszcze raz do Ustronia, zawsze może trochę pomogą.

Gosia66 (offline)

Post #18

04-03-2013 - 22:00:59

B-B 

Ja też czekam na Rosomaka w Ustroniu. Dziś nawet dzwoniłam, może sie uda po wakacjach.

Perełka (offline)

Post #19

04-03-2013 - 22:13:34

DIOSMINEX
Wskazania:

Preparat wykorzystywany jest podczas leczenia długotrwałej niewydolności krążenia żylnego nóg, a także przy zwiększonych dolegliwościach wynikających z występowania żylaków odbytu.
Działanie:

W skład DIOSMINEX wchodzi zmikronizowana diosmina oraz hesperydyna. Dzięki tym substancjom wykazuje właściwości chroniące wobec naczyń krwionośnych. Sprawia, że lepsze staje się napięcie żył, zwiększony zostaje drenaż chłonki oraz ograniczeniu ulega przepuszczalność włośniczek i okołonaczyniowe zapalenia.
Dawkowanie:

- preparat przeznaczony do stosowania doustnego
- przeważnie zaleca się stosowania 1 tabl. x 2/24h w czasie spożywania pokarmu
- przy zwiększonych dolegliwościach wynikających z występowania żylaków odbytu przyjmuje się 6 tabl./24h przez 4 dni, a po ich upływie zmniejsza się dawkę do 4 tabl./24h stosowaną przez 3 dni

[www.drogapozdrowie.pl]

Wiem co ToJa pisła o Diosminexie, mi zaleciła moja onkolog. Disomiex równiez miałam zalecony podczas radioterapii na obrzeki piersi, ktora gromadziła mase chłonki.
Masz rację Debora48 tez słyszałam, że jak już stwardnieje to po ptokach. Ponoć obrzęku łatwo sie nabawić, ale cięzko pozbyć. Mój mi ładnie zszedł, ale nie do konca. I teraz dumam czy mi tak zostanie czy nie. Nadal stosuję się do zalecen p. doktor. Zobaczymy co z tego wyniknie.

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 04-03-2013 - 22:15:38 przez Perełka.

debora48 (offline)

Post #20

04-03-2013 - 22:14:23

Kozienice 

Gosia66, kiedy ty wysłałaś skierowanie, jak długo się teraz czeka na miejsce? Ja byłam 2 lata temu, teraz mam juz skierowanie i jutro wysyłm....dzwoniłaś i co Ci powiedzieli, kiedy możesz pojechać?

Perełka (offline)

Post #21

04-03-2013 - 22:18:02

debora duzy ci został ten obrzek?
Mnie 1 cm i jakos się z tym bujam już 2 tyg. U mnie jest świeża sprawa to moze jeszcze zejdzie?

Gosia66 (offline)

Post #22

04-03-2013 - 22:18:06

B-B 

Składałam w październiku 2012, żeby zdążyć do roku po zakończeniu leczenia. Dostałam oczywiście miły list, że jestem zakwalifikowana w trybie pilnym smiling smiley i czas oczekiwania wynosi 18 m-cy. Więc co kilka m-cy dzwonię kontrolnie. Dziś mi Pani powiedziała, że do czerwca na pewno nie, ale potem może się coś trafi.

debora48 (offline)

Post #23

04-03-2013 - 22:27:43

Kozienice 

he,he, to się porobiło, ja pierwszy raz wysłałam w styczniu i od 1 marca juz byłam w Rosomaku.....jednak wyślę i będę czekać.

debora48 (offline)

Post #24

04-03-2013 - 22:36:46

Kozienice 

Perełko, 1 cm to żaden obrzęk,jak swieży to masuj jak na filmiku i może się wyrówna... u mnie jest różnica w obwodzie 2,5 cm może i więcej ostatnio nie mierzyłam, na skierowaniu napisane 2 i 3 stopień.

Perełka (offline)

Post #25

04-03-2013 - 22:51:31

Dzieki pocieszyłas mnie. Nie miałam z tym problemów. Jestem 4,5 roku po operacji i myślałam, że zagrozenie obrzękami mnie juz nie dotyczą. .
O naiwnosci moja!!!!!

ToJa (offline)

Post #26

04-03-2013 - 23:15:11

Z tego co pamiętam z warsztatów, dr Doś mówił, że obrzęk może pojawić się zawsze, nie ma żadnej gwarancji, że po upływie iluś tam lat mamy spokój.
Dlatego też powinnyśmy pilnować rączki do końca życia i o jeden dzień dłużej oczko
Wystarczy jakaś infekcja, oparzenie, albo nadwaga (a to może zdarzyć się w każdym wieku) i obrzęk gotowy niezdecydowany

Perełka (offline)

Post #27

04-03-2013 - 23:20:45

ToJa totez na wszelkie urazy uwazam, nie daję z niej sobie pobrac krewki u wampirzyc, nie mierze na niej cisnienia. Normalnie pieszcze ją jak najcenniejszy skarb.
W koncu stwierdziłam że jak jest tyle po operacji, nic się nie dzieje to sobie moge pofolgowac.
Palma do łba uderzyła i sobie dźwignęłam. A wieczorem.................. oj dzialo się!
Nie dość, że puchła, to bolała jak skurczybyk i jeszcze dostalam ochrzan on męża za moje pomysly.

zuzanna (offline)

Post #28

05-03-2013 - 08:32:26

Gdynia 

tak czytam , czytam a obrzek mi sie zmiejszył jak wymalawałam pokój 32 m2
no i gdzie tu sens i kogo słuchać ?
chba zatrudnie sie jako malarz pokojowy
mam zamiar sobie kupić aguavibron do masażu /czy moze ktoras ma /
poprosze o opinie .....

debora48 (offline)

Post #29

05-03-2013 - 08:47:34

Kozienice 

Zuza, coś w tym jest bo i mi kobitki mówiły,ze jakas tam inna amazonka przebierala/nie zrywała/ czereśnie na skup i tez obrzęk dużo sie zmniejszył......ja to 2mies po operacji pociągnęłm cięzkie nowe drzwi do sklepu i to wystarczyło, do tego zbiegly sie naświetlania i jest jak jest......wiosna idzie, dawno nie malowane, może i ja się wezmę za pędzelduży uśmiech i choćby jeden pokój pomaluję.

Pat (offline)

Post #30

05-03-2013 - 09:42:31

To bezpośrednio z krążeniem jest związane, że ręka puchnie kiedy nic nie robi.
Mi też najbardziej puchnie w nocy, kiedy odpoczywa.
Ruch łapki jest bardzo wskazany (i ogólnie ruch całego ciała), bo pracujące mięśnie uruchamiają pompę mięśniową i krew krążąc odprowadza limfę, ale oczywiście bez przesady. Najgorsze są gwałtowne ruchy, szarpnięcia dźwignięcia przez siłę.

Zuzka, a ty jak chodzisz z kijkami to czujesz poprawę ?

Chciałam jeszcze polecić i poinformować, bo nie wiem czy wszystkie wiedzą.
Dla babeczek z trójmiasta i okolic:
w gdańskim WCO na AL. Zwycięstwa, prowadzone są tzw oddziały dzienne rehabilitacji, oczywiście na NFZ. Różnią się tym od zwykłej rehabilitacji, że trwają 3 tygodnie (15 dni zabiegów) i NFZ płaci za więcej zabiegów.
Rehabilitacja obrzęku jest prowadzona bardziej kompleksowo, przez co efekty są znacznie lepsze.
Oczywiście zabiegi są dobierane indywidualnie, ale ja np miałam: gimnastyka grupowa, gimnastyka indywidualna, automasaż, wirówka, masaż pneumatyczny, drenaż ręczny i bandażowanie. Dodatkowo codziennie prowadzone są ciekawe wykłady (obowiązkowe) z dr. Nyką, psychologiem, rehabilitantkami, przedstawicielami firm (bielizna, protezy).
Wielkim plusem jest kompetentna kadra, która wie co robi i w tym się specjalizuje.
Minusem były codzienne dojazdy, no i czas, ok. 4 godzin zajmowało to wszystko, plus godzina dojazdu w jedną stronę ( w moim przypadku).
Terminy nie były zbyt długie, na pocz. roku byłam na wizycie u dr Nyki i za 10 dni miałam już turnus.
Jeżeli ktoś może sobie pozwolić czasowo, to bardzo polecam, bo efekty były u wszystkich Pań bardzo dobre.
Mi również łapka sie poprawiła, w obwodzie zeszło mi ok. 2 cm (w zależności od miejsca), popsułam to niestety krótko potem, wielogodzinną podróżą samochodową do Włoch (tego moje ręczydło nie znosi...i kostki zresztą też).

Pozdrawiam was babolce papa
miziajcie się systematycznie ok

ŻYCIE JEST PIĘKNE I BIEGA NA MALUTKICH NÓŻKACH:-)
...DLATEGO MUSZĘ ŻYĆ...
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 519
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018