Obrzęk limfatyczny prawej kończyny dolnej i brzucha

Wysłane przez karolina21 

karolina21 (offline)

Post #1

08-05-2017 - 19:58:14

Strzelce Krajeńskie 

Witam. O ile obrzęk ręki mnie ominął o tyle teraz mam ogromny problem z nogą. Mam rozsianą chorobę nowotworową tzn kości, wątroba i nowy rak żołądka. Od 3 miesięcy problem z moczowodami po radioterapii, stan zakrzepicowy i teraz ta limfa. Nie mogę niestety stosować drenażu ze względu na zakrzepicę i przez chemię którą teraz przyjmuję. Co robić ?

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 08-05-2017 - 20:00:08 przez karolina21.

Tomasz. (offline)

Post #2

08-05-2017 - 20:39:54

Pruszków 

Badać d-dimery i brać leki p.zakrzepowe.

karolina21 (offline)

Post #3

08-05-2017 - 22:24:25

Strzelce Krajeńskie 

Leki biorę ale co robić by zmniejszyć opuchliznę. Może coś moczopędnego ? To wygląda okropnie. Przeszkadza w chodzeniu no i nie mam się w co ubrać

braja (offline)

Post #4

08-05-2017 - 23:14:11

Przytulam wirtualnie! serce

A to na pewno obrzek limfatyczny? Może to od tych moczowodów albo wątroba jest przeciązona? Pomęcz doktorów, niech wymysla jak się tego pozbyć!

Jeśli to faktycznie limfa to pomóc może akupresura stóp. Wprawdzie na polskich stronach widziałam, ze nie jest zalecana w czynnych chorobach nowotworowych, ale pamietam artykuł, że gdzieś za granicą stwierdzono, że właśnie pomaga pacjentom w wyciszeniu się, zmniejsza odczuwanie bólu itp i w niektórych szpitalach jest dostepna jako opcja przy chemioterapii. Ja na swoim przykladzie moge powiedziec, że jak mi limfa trafiła do nogi, wystarczył jeden masaż i za kilka godzin obie nogi były tej samej wielkości! Oczywiście, u mnie obrzęk jeszcze nie utrudnial chodzenia, był jednak widoczny. Nie wiem tylko czy akupresurę mozna stosować przy zakrzepicy...

edureh (offline)

Post #5

09-05-2017 - 13:27:39

Rzeszów 

Jeżeli jest to twardy , ciastowaty obrzęk , który zawiera białko nie jest wskazane stosowanie leków moczopędnych- wody sie Pani pozbędzie a cząstki biała ulegną rozpadowi i powstaną zwłóknienia. Najpierw trzeba zwalczyć zakrzepicę a później od razu na terapię przeciwobrzękową jeśli lekarz chirurgii naczyniowej pozwoli.

Tomasz. (offline)

Post #6

09-05-2017 - 14:33:31

Pruszków 

Jeśli leczenie p.obrzękowe jest stosowane to jaki jest INR? Może jest za niski?
Do zwalczania obrzeków nielimfatycznych zacząłbym od diuretyków tiazydowych (Tialorid), jeśli to nie wystarczy (ale jest poprawa!) - zamienilbym Tialorid na diuretyk pętlowy (Furosemid)- pod kontrolą kalemii. Jeśli jest poprawa ale niedostateczna (i nie spada za bardzo ciśnienie krwi!!) - do Furosemidu dołączył Spironol 50 mg do 1 tabl. Furosemidu. Inne leki jak np. Mannitol wymagają podania dożylnego.

karolina21 (offline)

Post #7

09-05-2017 - 16:03:23

Strzelce Krajeńskie 

Dzięki za info. W czwartek idę na doplera i konsultację do chirurga może coś z tego zaproponuje.

karolina21 (offline)

Post #8

09-05-2017 - 16:06:14

Strzelce Krajeńskie 

Spojrzał teraz w ostatni wynik Inr jest 1,39 więc zawyżony. Co to oznacza?

Tomasz. (offline)

Post #9

09-05-2017 - 16:22:41

Pruszków 

W celu zapobieżenia zakrzepicy INR powinien być >2<3 czyli między 2 a 3.
Wynik 1,39 w przypadku ochrony przez zakrzepami jest nie zawyżony a zaniżony.

braja (offline)

Post #10

09-05-2017 - 16:22:43

Może to zatem zakrzepica siedzi w tej nodze... INR powinnas miec chyba dużo wyzszy przy leczeniu zakrzepicy, bo ten się niewiele rózni od normy, a przeciez o to chodzi, żeby krew rozrzedzić i rozpuscić co się posklejało

karolina21 (offline)

Post #11

09-05-2017 - 16:36:06

Strzelce Krajeńskie 

Wydaje mi się że jest rozrzedzona bo niewielki ucisk powoduje że robią mi się siniaki. No i jeżeli chodzi o tą nogę to nie jest już gorąca a i kolor skóry wrócił do normy. A jeżeli zakrzepica to co dalej robić przy zapchanych głównie żyłach biodrowych bo wieczrem cała opuchlizna jest na biodrach i brzuchu oraz górnym udzie. Tam żadne rajstopy uciskowe nie pomagają a wręcz szkodzą. Ta opuchlizna powoduje ucisk na pęcherz i moczowody . Co chwilę biegam do toalety. Mam też problem z zaparciami.

Tomasz. (offline)

Post #12

09-05-2017 - 17:25:36

Pruszków 

Należy się kierować wskazaniami badań laboratoryjnych a nie subiektywnymi odczuciami "niewielki ucisk powoduje że robią mi się siniaki"
One się mogą tworzyć w wyniku np. pękaniu naczynek a nie od od podwyższonego INR-u.
W ogóle to należy wszelkie kwestie zakrzepicy likwidować w rozsianej chorobie nowotworowej możliwie natychmiast- jest w takim stanie zdrowia duże zagrożenie udarowości mózgowej. Nawet w koagulopatiach ze zużycia stosuje się leczenie p.zakrzepowe aby ograniczyć skutki mikroudarów.

karolina21 (offline)

Post #13

09-05-2017 - 18:01:36

Strzelce Krajeńskie 

Ok. Wg lekarzy jestem zabezpieczona. Przyjmuję 2 razy po 40 mg clexane. Wcześniej brałam 2 razy 50 ale zmniejszyli ze względu na spadek hemoglobiny. 3 razy miałam przetaczaną krew. Cóż zatem mogę sama więcej zrobić ?

Tomasz. (offline)

Post #14

09-05-2017 - 18:19:35

Pruszków 

Nie słyszałem, aby regulować dawkę Clexane w zależności od hemoglobiny.
Samemu nic nie zrobisz, w chorobie rozsianej wiele wskaźniików odbiega od normy i bez ich kompleksowej interpretacji nic nie można pomóc. Trzeba zgłosić problemy lekarzowi leczącemu.

karolina21 (offline)

Post #15

09-05-2017 - 18:47:57

Strzelce Krajeńskie 

Jeżeli chodzi o związek z hemoglobiną to właśnie kardiolog który mi zmniejszał dawkę clexane powiedział że nawet niewielkie krwawienia spowodowane rozrzedzoną kreią mogą tą hemoglobinę obniżyć. Ja się na tym nie znam,ale lekarz chyba wie co mówi.

Tomasz. (offline)

Post #16

09-05-2017 - 19:43:48

Pruszków 

Przy INR 1,39 ryzyko krwawienia na zewnątrz (tylko takie zmniejsza hemoglobinę- krwiaki podskórne się stopniowo wchłaniają i zasoby organizmu na tym nie tracą). Zakrzepica w rozsianej chorobie nowotworowej to bardzo poważne zagrożenie. Żony siostra tak zmarła. A próbowano odwrócić kota ogonem, że to spowodowały przerzuty do mózgu. A nic takiego nie było, masowe były za to mikroudary.

karolina21 (offline)

Post #17

09-05-2017 - 20:52:24

Strzelce Krajeńskie 

O Boże teraz to mnie wystraszyłeś.

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 524
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018