Co pomoże w zwalczaniu obrzęku?

Wysłane przez Amazonki.net 

suchal (offline)

Post #1

04-06-2010 - 14:49:01

Uzdrowisko 

Jak dotąd nie miałam problemu z obrzękiem. Ostatnio jednak się pojawił. Niby nieduży, ale zawsze. Do tej pory tylko codziennie ćwiczyłam , teraz muszę masować. Mówiono mi, (u lekarza rehabilitacji) "o jest pani szczupła to obrzęk nie powinien się robić". zly Właściwie jest to obrzęk dłoni( kłębu kciuka i paluch wskazujący). Śmieję się, że to od pokazywania palcem kto ma co zrobić. oczko Kiedy zaczęłam masować przy włączonej płytce usłyszałam, że dobry jest krem do masażu z arniką. Mówię o płytce -rak piersi- rehabilitacja w leczeniu. Dopiero zaczęlam stosować, więc nie mogę nic na ten temat powiedzieć. Może któraś z Was stosowała ten krem?pyta

Maja048 (offline)

Post #2

04-06-2010 - 21:45:00

Wronki 

Ja od samego początku używam Łagodzący krem do masażu arnica montana , olej sojowy...uważam ,że jest dobry...

suchal (offline)

Post #3

04-06-2010 - 21:51:54

Uzdrowisko 

Dziękuję Maju, będę masowała używając tego kremu.

Maja048 (offline)

Post #4

05-06-2010 - 01:07:49

Wronki 

Wczoraj zadzwoniłam do mojej Poradni Leczenia Obrzęku w sprawie rękawa. Wcześniej szukałam w internecie tej samej firmy...zadzwoniłam i ...cena mnie zmroziła...No to zamówiłam tam gdzie się leczę...Pani gdy zamawiałam mój rękaw stwierdziła,że ten rozmiar - mały - jest zawsze bo mało zapotrzebowanie. Pochwaliłam się ,ze zaczęłam od dużego i teraz już mam mały...No to mi pogratulowała i życzyła abym wytrwała...Przyznam się ,ze trochę zaniedbuje moją rękę...ale gdy już jest za "gruba" to zajmuję się nią..muszę znowu zacząć wykonywać ćwiczenia na tę rękę i odwiedzić odnowę...Jak sie uda to może dzisiaj?

justyna81 (offline)

Post #5

05-06-2010 - 14:15:29

moja znajoma -studentka fizjoterapii poleciała mi żebym zamiast zwykłej oliwki używała do masażu oliwkę z kompleksem antycelulit firmy ziaja - pomarańczowe opakowanie. Cena około 15 zł
[www.ziaja.com]
Kupiłam i rzeczywiście się sprawdza bo jest mniej tłusta i lepiej się rozprowadza niż taka zwykła oliwka np. dla dzieci.

Kela (offline)

Post #6

05-06-2010 - 17:52:03

Mam Ziai antycellulitową ale czarną.
Maja czy mogę taki rękaw kupić w sklepie medycznym?
Wczoraj i dziś popracowałam w ogródki, powyrywałam trochę chwastów, do tego gorąco i ręka mi spuchła,boli w jednym miejscu.
Chciałabym rękaw na noc do spania.

Maja048 (offline)

Post #7

05-06-2010 - 18:57:44

Wronki 

Kela ja ten rękaw noszę w dzień, na noc zdejmuję...W Cichu Pat pokazywała mi rękaw na dzień i na noc...Ja nie będę nic zmieniała...Rękaw kupuję w Poradni...Zajrzyj w internecie na stronę SIGVARIS BIOTAL, tam zajrzyj na stronę rękawy uciskowe i wszystkiego się dowiesz : jak mierzyć rękę, jaki rękaw kupić...Tylko nie zamawiaj bo drogo...może jak będę w czwartek to spytam...

kasiaamazonka (offline)

Post #8

11-06-2010 - 12:44:43

Łódź 

Wszyscy się wypowiadają to i ja dodam kilka groszy od siebie. Mam obrzęk limfatyczny ręki i próbowałam już wielu metod. Wszelkie ćwiczenia, taśmy, rękawy itp, itd. Po wypróbowaniu wszystkiego wypracowalam swoj sposob na radzenie sobie z obrzekiem. Po pierwsze uzywam jednego z aparatow ze strony ktora polecila Al_la (cyt. www.drenaz-limfatyczny.adverti.com.pl ) Ja konkretnie kupiłam 2002D. Systematycznie wykonuje masaż limfatyczny. Zaletą jest to że moge zalozyc mankiet i aparat sam wykona ten masaz bo ja nie mam sily zeby sobie samemu reke masowac (efekt mnie zaskoczyl). To jest podstawa i najwiecej daje. Do tego dodalam jeszcze unoszenie reki do gory i trzymanie jej w gorze przez pewien czas i raz na miesiac chodze do masażysty który wykonuje masaż ręczny. Przy takim kilku stopniowym dzialaniu praktycznie nie mam problemow z obrzekiem. Najwazniejsza jest systematycznosc... czasami z lenistwa nie chce sie cwiczyc... i wystarczy zrobic troche przerwy i obrzek znow powraca załamka

amor (offline)

Post #9

14-06-2010 - 13:55:29

Siemianowice Sl. 

Ktos mnie kiedys przestrzegal, ze jak się zacznie masowac rekawem to juz trzeba caly czas to robic? Obrzek i tak powraca...Czy to prawda?

zuzanna (offline)

Post #10

14-06-2010 - 14:43:28

Gdynia 

mnie rekaw nie pamaga wprost przeciwnie....
jak nie ma ujscia to dupa blada , tylko przeciska z jednego miejsca na drugie....

kasiaamazonka (offline)

Post #11

16-06-2010 - 17:27:23

Łódź 

amor
Ktos mnie kiedys przestrzegal, ze jak się zacznie masowac rekawem to juz trzeba caly czas to robic? Obrzek i tak powraca...Czy to prawda?

Amor, z tego co wiem to obrzęk limfatyczny jest chorobą nieuleczalną i zawsze będzie powracał zarówno przy kinesiotapingu, masażu manualnym i innych metodach. Nie wiazalabym tutaj kwesti powracalnosci z metoda terapii. Najważniejsze aby 'odprowadzic chłonke' która się zastała i magazynuje się w kończynach. Najlepsze efekty przy walce z obrzękiem przynosi masaż u masażysty... niestety kosztowny... ale skuteczny i najbardziej polecany przez lekarzy przy leczeniu... jednak gdy sie jakis czas nie chodzi to obrzęk powraca... ale nie mozna wiazac to z tym ze jest to nastepstwo tej terapii... powracalnosc jest scisle zwiazana z specyfika obrzęku limfatycznego. Nie sądzisz?

amor
mnie rekaw nie pamaga wprost przeciwnie....jak nie ma ujscia to dupa blada , tylko przeciska z jednego miejsca na drugie....

Racja Zuzanna ... przy usuwaniu zalegajacej chlonki jest wazne zeby miala gdzie ujsc... jak sie tworzy zator w gornej czesci kończyny to z masażu 'dupa', ale ja sobie radze z tym fantem inaczej... najpierw masuje sobie sama czesc reki która jest bliżej serca po to zeby zrobic miejsce na przepływ chłonki i wtedy zaczynam masaż rękawem...

BeataM (offline)

Post #12

13-07-2010 - 23:20:06

no tak, po kilku tropikalnych dniach i mi zaczął dokuczać obrzęk, palce lekko spuchły, ręka jest cała drętwa i miejscami kluje w środku jakby ktoś szpilki wbijał. trzeba było wrócić do masażu i trzymania reki w górze. a było już dobrze, że zapomniałam o tym problemie...

na Forum od 17 lipca 2006r.

Maja048 (offline)

Post #13

14-07-2010 - 00:43:54

Wronki 

No to ja "stara" weteranka w tym temacie się wypowiem...Jak wiecie byłam we Włoszech...a tam upał...w trakcie jazdy autokarem, zwiedzania ... miałam założony rękaw / nowy, nadal mały-najmniejszy...radocha/...gdy chodziliśmy , plażowaliśmy to juz bez rękawa...W autobusie ręka "wisiała"...wkręcałam żaróweczki...Było wiele osób które nie wiedziały dlaczego...Tylko jeden facet spytał...Miałam maść do masażu ale...śmiechnie było czasu, chęci no i wogóle...Po powrocie ręka taka sama,,,może trochę grubsza bo i nie mam możliwości trzymania w górze/praca/. Ja już opracowałam dla siebie "walkę z obrzękiem"...masaż gdy twardnieje...rękaw bez względu na temperaturę...A tak na marginesie...nieraz widzę ,że babki mają tak samo grubą rękę i są zdrowe...Oby tylko nie zwariować bo z tego sie nie wyleczę NIGDY...żyję z tym obrzękiem w symbiozie...A najważniejsze abyśmy zdrowe były ...wesołe i szczęśliwe...serce

Grażyna1 (offline)

Post #14

14-07-2010 - 07:58:19

Warszawa 

U mnie na odcinku między nadgastkiem a łokciem pojawiły sie dwa "placki" o średnicy ok. 5 cm każdy , galaretowate i lekko twardawe.
Pokazywałam to rehabilitantce w CO na Ursynowie - zbagatelizowała to i kazała mi rękę masować tak jak zwykle a tego nie ugniatać ani nie usilować " rozprowadzić "bo będzie jeszcze większe.
Coś mnie to nie przekonuje , boję się że to się utrwali lub - co nie daj Boże - zrobi mi się zapalenie chłonki. Czy ja jestem przwrażliwiona ? I co robić ?

debora48 (offline)

Post #15

14-07-2010 - 10:21:39

Kozienice 

,,,ja z moją łapą, obrzęk od dłońi do łokcia (różnica 2 cm) byłam w CO na reh. w marcu,wyjeżdzając zapytałm panią Małgosie P.jakie domowe sposoby by mi poleciła jakby obrzęk byl większy. Poleciła okład wody z sodą. Grażynko, możesz spróbować, zawinąć te zmiany na kilka godzin.....może pomoże, myślę,że nie zaszkodzi.

elkka (offline)

Post #16

02-08-2010 - 21:19:00

Braunschweig/Warszawa 

tez mam obrzeki od dloni do lokcia...
ale jak ide na badania - to w centymatrach mierza obwod bicepsa.... a tam w normie ....

Aaaa4 (offline)

Post #17

20-08-2010 - 08:27:58

Witam, zapraszam wszystkie osoby odwiedzające ten wątek na stronę

Polskiej Fundacji Limfologicznej:

www.pfl.org.pl

Stanowi ona źródło informacji o obrzękach limfatycznych i metodach ich leczenia. Ponadto, zaczęło tam funkcjonować forum.

Myślę, że warto sprawdzić smiling smiley

fiołek (offline)

Post #18

22-08-2010 - 20:48:45

jeśli mnie ktoś tu przeczyta to powiem,że trzeba spróbować okładu z kapusty białej -tzn takiej zwykłej rozbitej nieco,bo to trochę pomaga!
Prócz tego bez rp można kupić Cyklo 3 fort w tabl,lub stary ,jak świat lek venoruton.
W sprawie samego obrzęku -ja zainteresowałam się metodą liposukcji ultradźwiękowej ,tylko ulepszonej -bardzo proszę,aby osoby które mają duży obrzęk zainteresowały się: Podstawy fizjologii układu limfatycznego. Obrzęk chłonny-Przewodnik Lekarza 5/2006
[www.praiston.pl]
[www.kinesiologytaping.pl] metoda jest uzupełnieniem)!!

fiołek (offline)

Post #19

22-08-2010 - 21:07:36

[www.doz.pl]

WAL - czyli liposukcja z wykorzystaniem silnego strumienia wody

Sprowadza się do tego, że w miejsce, z którego ma zostać usunięty tłuszcz, wstrzykuje się jałowy roztwór soli fizjologicznej, lignokainy i adrenaliny. Strumień ma moc podobną do silnego strumienia prysznicowego, w związku z czym nie wywołuje efektu "rozrywania" tkanek, nie wywołuje w niej uszkodzeń oraz opuchlizny i krwiaków. Po spełnieniu swego zadania, podawany kaniulą płyn jest razem z komórkami tłuszczowymi usuwany poprzez odessanie tą samą kaniulą. Podawany kaniulą płyn nie kumuluje się w organizmie i nie wystawia go na ich zbyt długie oddziaływanie. Równoczesne podawanie i odprowadzanie płynu do infiltracji ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa i komfortu zabiegu Lidokaina wykazuje właściwości znieczulające, z kolei adrenalina powoduje obkurczanie naczyń krwionośnych. Zabieg ten ułatwia więc odsysanie tłuszczu i zmniejsza krwawienie. Z kolei doświadczony chirurg stosując tą metodę potrafi bardzo ładnie wymodelować sylwetkę pacjenta. Zastosowanie jej redukuje również liczbę podskórnych wylewów, oraz zmniejsza ryzyko związane z pozostaniem na skórze nierówności.

Uzyskiwane przy zastosowaniu metody WAL nieuszkodzone komórki tłuszczowe, mogą zostać wykorzystane do reimplantacji (powiększania piersi, modelowania pośladków, rekonstrukcji piersi po zabiegach mastektomii, wypełniania zmarszczek, likwidowania ubytków i uszkodzeń ciała powstałych w wyniku wypadków). Pozyskany w procesie odsysania tłuszcz jest bowiem najbardziej naturalnym i bezpiecznym wypełniaczem. Materiał ten daje gwarancję na utrzymanie się wypełnienia w modelowanych obszarach, co było dotychczas problemem przy zastosowaniu innych sposobów pozyskiwania tkanki tłuszczowej

Najnowsze ciekawostki!

jeszcze z prac i obserwacji pacjentów :
Metoda skojarzonego leczenia obrzęku limfatycznego kończyny górnej u chorych po amputacji piersi z powodu raka

Współcz Onkol (2003) vol. 7, 10 (777-786)

autorzy: Alicja Renkielska, Irena Grobelny, Jacek Grudziński, Janusz Jaśkiewicz, Wiesława Nyka,

W Polsce rocznie ponad 8 tys. kobiet będzie poddanych amputacji piersi z powodu raka i część z nich uzupełniającej radioterapii. Można założyć, że pomimo zastosowania profilaktyki zachowawczej u 30 proc. chorych wystąpi obrzęk limfatyczny kończyny górnej, który będzie wymagał intensywnej rehabilitacji lub innych form leczenia zachowawczego.
Pomimo tego leczenia u 20 proc. chorych wystąpi utrwalony obrzęk limfatyczny, który będzie wymagał dalszego leczenia chirurgicznego.
Celem pracy było opracowanie własnej metody skojarzonego leczenia utrwalonego obrzęku limfatycznego u chorych po amputacji piersi, ocena wczesnych i późnych wyników przeprowadzonego postępowania oraz porównanie skuteczności zastosowanego leczenia na podstawie stopnia ustępowania obrzęku. Materiał obejmował 36 chorych z dwóch ośrodków: Kliniki Chirurgii Plastycznej i Leczenia Oparzeń Akademii Medycznej w Gdańsku – 24 chore oraz Kliniki Chorób Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Centrum Onkologii – Instytut w Warszawie – 12 chorych. Praca miała charakter prospektywny. U 21 chorych zastosowano leczenie operacyjne metodą drenującą przy użyciu by-passu mięśniowo-żylnego, polegającego na przeniesieniu uszypułowanego płata mięśnia najszerszego grzbietu w okolicę ramienia obrzękniętej kończyny, a u 18 chorych metodę leczenia redukcyjną z zastosowaniem lipoaspiracji ultradźwiękowej, wykonywanej aparatem typu Sonoca®; 400/LIPO firmy Sóring. Charakterystyka kliniczna obu grup chorych była porównywalna. W pracy opisano i omówiono zastosowane własne techniki chirurgiczne. Ocenę wyników leczenia przedstawiono w formie: wartości średniej objętości obrzęku (różnica objętości kończyny górnej objętej obrzękiem limfatycznym i zdrowej) oraz procentowej redukcji średniej objętości obrzęku w obu badanych grupach. Materiał poddano analizie statystycznej. Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że obie zastosowane metody leczenia są bezpieczne i dobrze tolerowane przez chore. Po zabiegu lipoaspiracji ultradźwiękowej obserwowano skuteczne i trwałe ustępowanie obrzęku limfatycznego[/color] – redukcja obrzęku rok po operacji wynosiła 83,7 proc., natomiast po operacji by-passu mięśniowo-żylnego uzyskano jedynie 21,6 proc. redukcji obrzęku. Leczenie utrwalonego obrzęku limfatycznego stanowi duży problem w skali kraju. Jest trudne, wielodyscyplinarne i czasochłonne. Powinno być prowadzone przez specjalistów, współdziałających ze sobą w ramach zespołu do spraw leczenia obrzęku limfatycznego.
To tak w ramach uzupełnienia.
Pozdrawiam-
róże

zuzanna (offline)

Post #20

23-08-2010 - 13:54:27

Gdynia 

byłam u dwóch osob z tych wymienionych .....
no i dupa blada.....
obrzek jak byl tak jest.....

debora48 (offline)

Post #21

23-08-2010 - 18:22:20

Kozienice 

,,, ja aktualnie chodzę na masaż wodny (obrzęk ok.2,5 cm) czy to coś da, nie wiem.....ważne,że nie boli, pomimo ćwiczeń, automasażu, ręka się zbytnio nie zmienia.....no może trochę zmiękła.

oleole (offline)

Post #22

26-11-2010 - 18:30:01

Witam wszystkie Panie,

Czytam forum z powodu mojego zainteresowania zawodowego tym tematem, właśnie obrzęków i bardzo muszę Wam dużo napisać o tym problemie, bo widzę, jak mało jest znany i jak wiele błędów doświadczyłyście. Tracę też siły przy przekazywaniu tej Widzy lekarzom i rehabilitantom, ponieważ w małym zakresie temat jest refundowany i nie znajduje większego zainteresowani u zawodowców. A Panie cierpią….

Obrzęki limfatyczne po mastektomii są częstym zjawiskiem, ponieważ usunięte zostają elementy układu chłonnego odpowiedzialnego za odprowadzanie płynów międzytkankowych organizmu. Więc nie ma mocnych, zawsze jak dochodzi do usunięcia węzłów chłonnych musimy liczyć się z możliwością pojawienia się obrzęków. Operacje są obecnie coraz bardziej oszczędzające, a także układ limfatyczny ma spore właściwości kompensujące, dlatego nie zawsze ten obrzęk wystąpi, czasami po roku, czasami po 3 latach. Nie mniej należy się z tym liczyć i stosować się do pewnych zaleceń już po zabiegu, by uchronić rękę przed pojawieniem się obrzęku dużego, twardego, często już trudnego do całkowitej redukcji. Dodatkowa radioterapia po operacji zwiększa to ryzyko znacznie.

Najważniejsza jest kompresjoterapia! Co do tego nie ma sporu, a kolejne badania naukowe potwierdzają jej skuteczność. Bandaże i rękawy to podstawa, ale nie wszystkie (o tym niżej).

Drenaż limfatyczny to kolejna ważna technika do stosowania jak się pojawi obrzęk. Piszecie „masaż” Drenaż nie jest masażem, bo celem masażu jest doprowadzenie do silniejszego ukrwienia tkanki, robi się to silnymi ruchami. W drenażu to jest niewskazane., Obrazowo można powiedzieć, że drenaż ma za zadanie uruchomić zdrowe tory odprowadzania chłonki, by zebrały limfę też z tej części ciała, gdzie uszkodzono układ limfatyczny. Drenaż to ruchy delikatne w pewnym ustalonym rytmie, zaczynające się od miejsc zdrowych, by je pobudzić do większej pracy. Drenaż limfatyczny nie da żadnego efektu jak nie będą założone po nim bandaże, a nawet całe systemy bandażowania wielowarstwowego (w Polsce zestawy te produkuje Matopat). A w Polsce ten typ terapii jest refundowany, bez bandaży! I pieniądze tracimy bez sensu. Są prace naukowe pokazujące nawet, ze drenaż nie ma żadnego znaczenia. Ja widziałam efekty i uważam, że ma, ale piszę o tym by jeszcze bardziej pokazać absurd naszych działań. Kompresjoterapia jest najważniejsza. Na początku, gdy obrzęk się zmienia, bandażować trzeba często, bo się zmieniają obwody ręki, dłoni. Potem jak już się nie zmiana można zamówić i założyć rękaw.

Kolejnym elementem terapii, o którym trzeba pamiętać, to ochrona skóry. Każde skaleczenie, udrapanie, ukucie komara to niebezpieczeństwo wniknięcia paciorkowców, a przy braku elementów układu limfatycznego organizm nie może się bronić i pacjenci dostają róży, choroby, której konsekwencją są kolejne masywne uszkodzenia układu chłonnego. Dlatego trzeba robić wszystko, by skóra była w doskonałej kondycji, to jedyna bariera chroniąca Amazonki przed wniknięciem bakterii. Codziennie należy oglądać skórę i ją balsamować, najlepiej wieczorem przed snem, gdy nie mamy na sobie rękawa, bo balsamy mogą wejść w interakcję z dzianiną i uszkodzić produkt. Balsamy powinny być o lekko kwaśnym odczynie. Nie mogą być bardzo tłuste, mają wchłaniać się szybko, bo taka mazią na skórze to też świetna pożywka dla bakterii. Balsamy takie specjalnie na obrzęki można dostać np. w JOBST. Każde skaleczenie musi być natychmiast dezynfekowane. Pracować trzeba w rękawicach ochronnych. To kilka informacji dla zrozumienia sytuacji.

Osoby, które już doświadczyły róży profilaktycznie mogą mieć podawane leki by róża nie wystąpiła ponownie.

Chłonka zbiera się tuz pod skórą, wiec zakaz dotyczy noszenia pierścionków, zegarków, niestety.

Chłonka zbiera się tuż pod skórą stąd złe bandażowanie lub dobór złego rękawa mści się nawet pogorszeniem sytuacji. Bandażowanie jest trudną techniką i lepiej jest by to robił ktoś z rodziny lub rehabilitant. Rękawy są dużo prostsze w nakładaniu i noszeniu. Nie wiele tu można złego zrobić, ale podstawą jest ich dobry wybór. Na rynku są rękawy robione na okrągło, w rozmiarach np. S M L oraz droższe rękawy robione na płasko, ze szwem w rozmiarach też S M L lub indywidualnie dla każdego pacjenta. Każdy rękaw w gotowych rozmiarach może być noszony według doświadczeń najlepszych klinik limfologicznych na świecie tylko, gdy nie ma obrzęku (np. profilaktycznie) lub gdy jest obrzęk odwracalny (np. po urazach ortopedycznych). W każdym przypadku, gdy obrzęk wynika z uszkodzenia układu limfatycznego ( limfatycznego tak jest po mastektomii) jedynym wyrobem jest rękaw robiony na specjalne zamówienie (na nazwisko pacjentki) i dziany na płasko (ze szwem). Te jedynie wyroby są robione co do milimetra prawie, są o mniejszej rozciągliwości (co jest niezwykle ważne w obrzękach chłonnych) i nie wżynają się, najczęściej nie wymagają silkonów do podtrzymywania, bo się nie rolują. I to jest niezwykle cenne, gdyż te kanaliki układu chłonnego znajdujące się tuż pod skóra nie są wtedy maltretowane przez nici przędzy i chłonka może swobodnie być wymasowywana do góry. Wyroby te są odbierane przez pacjentki jako bardziej komfortowe. W Niemczech nie można dostać refundacji na „złe, tańsze” rękawy w przypadku gdy jest obrzęk limfatyczny, bo to się nie opłaca, nawrót obrzeków będzie szybki a i będą one wymagać dłuższej i droższej terapii.. U nas jakoś tak wszystko jedno. W Polsce są przedstawiciele producentów takich rękawów, światowych liderów i można je otrzymać. Czeka się na nie ok. 1-3 tygodni. I jeszcze jedna uwaga. Jak tyko pojawia się obrzęk w nadgarstku koniecznością jest wykonanie też rękawiczek tez płaskodzianych z paluszkami. Inaczej obrzęk zejdzie w kierunku dłoni.
Mediderm – systemy z kosteczkami uciskowymi – nie są rekomendowane poprzez limfologów na świecie. Punktowe uciskanie może zrobić więcej złego. To produkt na inne obrzęki np. sportowców po urazach, a nie gdy jest uszkodzony układ limfatyczny – tam wszystko musi być bardzo stopniowane.

I jeszcze słów kilka o refundowanej u nas terapii za pomocą rękawów pneumatycznych. Według standardów limnologicznych są one zakazane w przypadku obrzęków wtórnych i obrzęków tłuszczowych, czyli w przypadku po mastektomii są zabronione. Udowodniono, ze mimo, ze pozornie robią „dobrze” po kilku latach powstały obrzęk jest wręcz niemożlwe do odprowadzenia. A w Polsce często ten typ terapii jest refundowany 

I tyle moich refleksji, okrojonych z wielu wątków.

oleole (offline)

Post #23

27-11-2010 - 09:37:01

Przepraszam, ale w ostatnim wątku zakradł mi się błąd. Miało być tak:

I jeszcze słów kilka o refundowanej u nas terapii za pomocą rękawów pneumatycznych. Według standardów limnologicznych są one zakazane w przypadku obrzęków wtórnych, czyli w przypadku po mastektomii są zabronione. Ich zastosowanie to obrzęki pierwotne (b. rzadkie) lub obrzęk tłuszczowo-lipidowy (np. "bryczesy" na udach). Udowodniono, że mimo, że pozornie robią „dobrze” w przypadku obrzęków wtórnych, po kilku latach powstały obrzęk jest wręcz niemożlwy do odprowadzenia. A w Polsce często ten typ terapii jest refundowany 

aagunia (offline)

Post #24

01-12-2010 - 11:59:12

a jeśli obrzęk mam tylko taki płat o średnicy ok 5 cm w okolicy łokcia, to czy mogę zastosowac ten rękaw okrągłodziany celem zabezpieczenia przed dalszym tworzeniem sie obrzęku? Przyznam że poddanie kompresoterapii i późnejsze " skazanie " się na noszenie rękawa płaskodzienego , praktycznie każdego dnia po kilkanaście godz nie napawa mnie optymistycznie. ... latem coś takiego byłoby tragedią!!

oleole (offline)

Post #25

01-12-2010 - 19:55:43

Witaj aagunia,

nie wielkość obrzęku decyduje o wyborze rodzaju dziania rękawa, a przyczyna tworzenia się obrzęku. Jeśli jest to efektem uszkodzenia układu limfatycznego jedynie rękawy robione na płasko mogą pomóc, a nie zaszkodzić. Czasami wystarczy opaska np. od połowy przedramienia do połowy ramienia. Oretzy ortopedyczne też najczęściej mają dzianinę robiona na płasko.
Chcę też obalić mity dotyczące wyobrażeń związanych z noszeniem wyrobów latem. Usik poprawiając krążenie daje odczucie chłodu i zawsze, gdy eleminujemy obrzęk (a temu służy kompresjoterapia) wysokie temperatury są mniej kłopotliwe. Ponadto dziane produkty przeznaczone na obrzęki limfatyczne są produkowane tak, że oczka dzianiny potrafią zwiększyć "odchychanie skóry" nawet o 60%. Rękaw wydaje się gruby i chorpowaty, co daje dodatkowy mikromasaż, ale wentylacja powietrza jest większa. Rękawy płaskodziene są sposrzegane przez pacjentów jako bardziej komfortowe w noszeniu.

zenka (offline)

Post #26

26-09-2011 - 23:46:56

Gliwice 

w miesiąc po operacji zrobił mi się obrzęk ,masuję ,potrzepuję ,chodzę na basen . Utrzymuje się nie duży ale czasem dokucza .Ja korzystałam z Ośrodka dziennej rehabilitacji trwa to 3 tygodnie ,no to jest sanatorium ! tylko że codziennie trzeba dojechać. Mnóstwo zabiegów! Jeżeli mieszkacie w pobliżu Gliwic to jest taki ośrodek w Żernicy ,można nawet wynająć kwaterę na czas rehabilitacji.Jest też drugi ośrodek w Instytucie Onkologii,też można skorzystać . Jest dużo zabiegów i psycholog też!

basia_z_gor (offline)

Post #27

20-03-2012 - 06:33:03

Jelenia Góra 

Witam
Mnie właśnie po 10 msc pojawił sie obrzek w nadgarstku, niewielki ale jest wieczorem, teraz przeszedl mi na dłoń i nie wiem co robić. Dziś idę do naczyniowca. Przeczytałam powyższą wypowiedz i chyba powinnam używać rękawiczek lub rękawa. Nie wiem jednak gdzie sie z tym skierować, do kogo jak obmierzyc rękę itd... Nie ma u mnie i w okolicy poradni leczenie obrzeku. Muszę znaleźć sposób bo na początku czerwca( bo wtedy nie ma upałów) chcemy jechać do Chorwacji na 2 tyg, i muszę już być zabezpieczona na podróż i pobyt, poza tym lato ladasmiling smiley dzień a jak jest ciepło to mi puchńie mocniej. Właśnie teraz po 3 dniach przy 22 stopńiach wystąpił ten obrzek dłonisad smiley

"Dzieci są naszym mostem do nieba"

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 20-03-2012 - 06:34:02 przez basia_z_gor.

ewa49 (offline)

Post #28

20-03-2012 - 07:14:58

JUGOW 

basiu droga mysle ze powinnas wykonywac masarz limfatyczny ,rob tez gimnastyke reki tak jak bys wkrecala zarowke to jest dobre cwiczenie .Podnies reke do gory i i ruszaj dlonia >>> wiem ze tez mozna smarowac masciami rozgrzewajacymi buziaki

Pijmy herbatki białą i zieloną samo zdrowie!!!!!!!!!Dziewczyny z dolnego slaska pozdrawiam:

szama (offline)

Post #29

20-03-2012 - 08:10:59

Kraków 

Basiu! Ja własnie noszę taki rękaw i jeśli mogę coś doradzić, to dobrze by było , gdybyś mogła zaopatrzyyć się w niego przed podróżą . Jeżeli chcesz więcej szczegółów, to napiszę wieczorem. Pozdrawiamsmiling smiley

uśmiech nic nie kosztuje, a tak wiele znaczytak

basia_z_gor (offline)

Post #30

20-03-2012 - 10:08:30

Jelenia Góra 

Chętnie szama, jestem nawet skłonna gdzieś pojechać zeby ktoś mi doradził, obmierzyl itd.

"Dzieci są naszym mostem do nieba"
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 625
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018