Mammografia piersi po diep

Wysłane przez Renata_72 

Renata_72 (offline)

Post #1

01-03-2018 - 15:00:25

Wrocław 

Hej, czy robiłyscie mammografię piersi rekonstruowanej metodą diep lub tram czyli bez implantu?

marzusia (offline)

Post #2

01-03-2018 - 20:30:58

Cieszyn 

Nie robiłam rekonstrukcji ale wydaje mi się, że w takim przypadku nie wykonuje się mammografii tylko rezonans piersi. A masz zleconą mammografie tej piersi? Drugą można zrobić ale tej chyba nie

Renata_72 (offline)

Post #3

02-03-2018 - 18:30:02

Wrocław 

mam skierowanie na mammografię obu piersi ale onkolog zleciła jeszcze konsultację z chirurgiem plastykiem z zapytaniem czy już można wykonać badanie, bo jednak spory nacisk na piersi będzie. Jeśli będzie za wcześnie to tylko mammografia jednej i usg obu

dorota79 (offline)

Post #4

02-03-2018 - 18:43:48

Jesli nie ma implantu mozma robic mammografie.
Ja jestem po tram i moj chirurg powiedzial ze robi sie mammografie.

marzusia (offline)

Post #5

02-03-2018 - 19:08:48

Cieszyn 

mammografia jest badaniem gruczołu piersiowego a przecież,po przeszczepie gruczołu piersiowego w tym miejscu nie ma tylko mięsień,tkanka tłuszczowa i skóra z brzucha lub pleców

zuzia1 (offline)

Post #6

02-03-2018 - 22:07:43

Gdańsk 

Ja miałam TRAM i za każdym razem kiedy robię mammografię to badają mi obie piersi. Tylko na tej nowej, dorobionej jest trochę mniejszy nacisk. Jak pytałam lekarza dlaczego właściwie mam robić mammografię tego doszytego kawałka brzucha to powiedział mi, że wznowa może być w bliźnie, na linii łączenia. A także w tej części która jest pozostałością, czyli nad i pod wszytym "brzuchem". I dlatego trzeba to też kontrolować. Trochę skomplikowanie mi to wyszło, ale chyba rozumiecie o co chodzi. myśli Rezonansu piersi nigdy nie miałam i nikt mi go nie proponował.

Cokolwiek czynisz czyń rozważnie i oczekuj końca.

marzusia (offline)

Post #7

02-03-2018 - 23:23:53

Cieszyn 

Rozumiemy duży uśmiech

Renata_72 (offline)

Post #8

03-03-2018 - 10:31:08

Wrocław 

Dzięki za odpowiedź, faktycznie z tą blizna to logiczne, trzeba kontrolować smiling smiley na wizycie u plastyka dopytam czy nie za wcześnie bo pierś ma już roczek ale brodawka 3 miesiące winking smiley

Majinka (offline)

Post #9

10-03-2018 - 22:55:14

Czechy 

Ja jestem po obustronnym diep i za każdym razem mam USG piersi. Nie rozumiem po co ta mamografia. W takim przypadku zmiany wykryje usg, po co się narażać na promieniowanie. Bo jak wiadomo to mamografu nie można czesto robić bo szkodzi.
Czy aby doktorzy nie nie dostają za to jakieś bonusy czy nie wiem co. Jak dla mnie to jakiś obłęd.

Tomasz. (offline)

Post #10

10-03-2018 - 23:37:46

Pruszków 

Majinka
Ja jestem po obustronnym diep i za każdym razem mam USG piersi. Nie rozumiem po co ta mamografia. W takim przypadku zmiany wykryje usg, po co się narażać na promieniowanie. Bo jak wiadomo to mamografu nie można czesto robić bo szkodzi.
Czy aby doktorzy nie nie dostają za to jakieś bonusy czy nie wiem co. Jak dla mnie to jakiś obłęd.
Obłędem może być głoszenie takich tez.
1. Ekspozycja na promieniowanie (najbardziej miękkim promieniowaniem) jest najniższe z całej rentgenodiagnostyki.
2. Mammografia pozwala wykryć mikrozwapnienia w piersi. Ich skupiska najprawdopodobniej świadczą o raku. USG tego nie wykazuje.
3. Mammografia jest uzupełnieniem USG. Znajoma, która zachorowała rok przed żoną miala "czysto" w USG, ale lekarz powiedział "obowiązuję panią też mammografia". Poszła. Wykryto mikrozwapnienia. Kotwiczką zaznaczono ten obszar i dokonano biopsji. Rak. Operacja radykalna. W pooperacyjnym his-pat rak przewodowy przedinwazyjny. Leczenie na tym zakończono. Pozostanie tylko przy USG doprowadziłoby do przeistoczenia w rak inwazyjny. U żony rak wykryto mammografią i co roku mammografia na Fieldorfa jest wykonywana w ramach kontroli.

fianiebieska (offline)

Post #11

11-03-2018 - 00:13:27

Warszawa 

Mój pierwszy rak był niewidoczny w usg, w mammo był widoczny jako skupisko mikrozwapnień właśnie.

fianiebieska opowiada

marzusia (offline)

Post #12

11-03-2018 - 11:32:48

Cieszyn 

Tomasz, Czy mikrozwapnienia rozwijają się tam gdzie nie ma gruczołu piersiwego tylko jest skóra, mięsień i tkanka tłuszczowa z brzucha? bo taką sytuację ma Majinka po obustrnnej rekonstrukcji diep

Tomasz. (offline)

Post #13

11-03-2018 - 18:52:17

Pruszków 

Dla rozwoju raka potrzebne są komórki nowotworowe. I badając osoby chore przed wielu laty odkryto regułę, że w obszarze skupiska komórek raka (w guzie) tworzą się mikrozwapnienia. Z nimi nie ma co walczyć- walka ma dotyczyć komórek raka. One mogą tylko zwiastować obecność komórek- same w sobie nie są objawem chorobowym. Mikrozwapnienia są o tyle wygodne, że pięknie je widać za zdjęciu rtg (czyli mammografii). (z resztą kamienie wapniowe pięknie widać na urografii jako jasne cienie). Ponieważ w dużej gęstości piersi (silnie rozwinięta tkanka gruczołowa) też powstają na mammografii jasne punkciki- więc z tego powodu taki przypadek jest trudniejszy do interpretacji. Co nie oznacza, że jest to badanie nieprzydatne. Przydatne jest w konfrontacji z innymi metodami obrazowania.

marzusia (offline)

Post #14

11-03-2018 - 20:11:43

Cieszyn 

Tomasz.
Ponieważ w dużej gęstości piersi (silnie rozwinięta tkanka gruczołowa) też powstają na mammografii jasne punkciki- więc z tego powodu taki przypadek jest trudniejszy do interpretacji. Co nie oznacza, że jest to badanie nieprzydatne. Przydatne jest w konfrontacji z innymi metodami obrazowania.
Tylko, że Majinka nie ma w piersi tkanki gruczołowej i o to pytałam bo chyba się nie rozumiemy

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 11-03-2018 - 20:13:31 przez marzusia.

Tomasz. (offline)

Post #15

11-03-2018 - 20:45:06

Pruszków 

Mikrozwapnienia są typowym "markerem" raka. Jeśłi jest to tkanka miękka z ogniskami raka (też innego niż rak piersi) to tkanka miękka może mieć skupiska mikrozwapnień.

marzusia (offline)

Post #16

11-03-2018 - 21:05:51

Cieszyn 

OK. Dziękuję

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 11-03-2018 - 21:06:39 przez marzusia.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 373
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022