Mastektomia z jednoczesną rekonstrukcją przy takich wynikach?

Wysłane przez Ansasyl 

Ansasyl (offline)

Post #1

13-03-2019 - 08:49:27

Wielkosc guza: 18mm x 25mm
Wyniki biopsji:
Naciekający rak gruczołu piersiowego.
Utkanie niezróżnicowanego raka z rozległymi polami martwicy oraz ogniskami martwicy przypominającej tkankę chrzęstną ( rak metaplastyczny?)
Wykonano badanie IHC: CK7(+)
HER-2: ( 1+) status ujemny
ER: brak ekspresji
PgR: (1+) 70% wybarwionych jąder komórek raka
Ki67(+) 70% wybarwionych jąder komórek raka
USG węzłów, brzucha oraz RTG wszystko w normie.

Konsylium zaproponowalo mamie przy tych wynikach dwie opcje leczenia, pierwsza to najpierw chemioterapia a potem operacja oszczedzajaca i naswietlania, druga mastektomia z jednoczesna rekonstrukcja proteza i po rekokonwalescencjo chemioterapia.
Mama wstepnie zdecydowala sie na druga opcje.
Czy nie jest to dziwne ze lekarz zaproponowal operacje z rekonstrukcja przy ktorej czas rekonwalescjencji sie wydluza, bo nie wiadomo czy nie pojawia sie jakies stany zapalne co moze przedluzyc czas do chemioterapi, ktora wydaje mi sie ze powinna byc podana do 8 tygodni po wycieciu guza? A wspominali cos o chemi 3 miesiace po operacji?
Onkolożka na konsylium uczepila sie tego ze w wynikach z biopsji jest blad i ze zamiast wpisac ze Er ma 70% to wpisali ze Pgr ma 70%.
Czy ktos w Was mial taka sytuacje, ze odrazu byla jednoczesna rekontrukcja i jaki byl czas od zabiegu do chwmioterapii ?

dziubas (offline)

Post #2

13-03-2019 - 12:59:06

Gdańsk 

o mastektomii nie będe pisała , bo mialam operacje oszczedzająca, natomiast skoro onk zwróciłuwagę na błąd w wyniku, trzeba to wyjasnić i zwrócic sie do patomorfologa o ponownw zbadanie receptorów pobranego materiału!

rak przewodowy, G1, wym. 0,8x0,6x0,9 cm, ER 95%, PgR 10%, Her2-neg, Ki67 1%, w wartowniku mikroprzerzut, pT1bN1(sn)Mx, operacja oszczędzająca z biopsja wartownika, radioterapia 25x, brachyterpia, hormonoterapia-tamoxiffen do 10lat
po 8,5 roku rak endometrium, operacja unowoczesniona z resekcja macicy, przydatków, węzłów biodrowych i brzusznych i wyrostka robaczkowego, rak pierwotny, rokowania dobre, stan zaraz po operacji i póżniej - bardzo dobry, oblgatoryjnie naświetlania - wybrałam narazie tylko brachyterapię, na kikut macicy, do tamoxiffenu juz nie wróciłam

Ansasyl (offline)

Post #3

13-03-2019 - 13:25:55

dziubas
o mastektomii nie będe pisała , bo mialam operacje oszczedzająca, natomiast skoro onk zwróciłuwagę na błąd w wyniku, trzeba to wyjasnić i zwrócic sie do patomorfologa o ponownw zbadanie receptorów pobranego materiału!
Na karcie do dalszego leczenia jest napisane alby uwzglednic koniecznie te receptory ponownie.
Ale wydaje mi sie, ze dopiero po operacji beda badac to calosciowo. Operacjama byc do dwoch tygodni max.

Tomasz. (offline)

Post #4

08-07-2019 - 11:48:48

Pruszków 

Zdarza się że są receptory PgR przy braku ER. Ocene receptorów dokonuje się przed chemioterapia. Później obraz his-pat jest zatarty. W razie czego warto mieć konsultacje u innych onkologow. Zwłaszcza gdy metody dość różnią się od siebie

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 08-07-2019 - 11:53:36 przez Tomasz..
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 238
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022