Moja mama jest chora

Wysłane przez ewela81 

marzusia (offline)

Post #1

28-05-2018 - 10:14:10

Cieszyn 

Takie odczucia podczas leczenia swiadczą często o tym, że lek działa, zwłaszcza gdy widać to gołymi okiem na piersi. Najważniejsze, że ból ustępuje bo ciężko mieć nadzieję i wierzyć w skuteczność terapii gdy się cierpi

Tomasz. (offline)

Post #2

28-05-2018 - 17:35:03

Pruszków 

Widać na tym przykładzie, jak skuteczne leczenie onkologiczne potrafi pomóc (tu uśmierzyć ból).
W ogóle cierpienie psychiczne z samym stanem paliatywnym i bóle- to coś, co mnie przyprawia o dreszcze. W dobie XXI wieku i np. lotów na Marsa takie cierpienie aż porusza do głębi. Ja bym dołożył do tego antydepresant- np. sertralinę czy wenlafaxynę. A w razie problemów z jedzeniem (chudnięciem) mianserynę lub mirtazapinę.

ewela81 (offline)

Post #3

28-05-2018 - 22:21:45

Kunów 

Jutro mama ma wizytę pani Psycholog mówiłam jej o tych antydepresantach zobaczymy czy je przepisze i czy mama w ogóle coś powie. W środę sama mam wizytę u psycholog to poproszę o te leki. A co do apetytu to narazie je więc jest ok.

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 28-05-2018 - 22:22:20 przez ewela81.

marzusia (offline)

Post #4

28-05-2018 - 23:21:56

Cieszyn 

Psycholog nie jest lekarzem i nie ma możliwości przepisywanie leków

mgiełka (offline)

Post #5

29-05-2018 - 00:10:37

Radom 

Ewelinko, w trakcie leczenia onkologicznego wszelkie leki trzeba ustalać z onkologiem. Nawet jakby na przykład lekarz rodzinny na prośbę jakiś lek przepisał, to przed podaniem trzeba powiedzieć o tym onkologowi.
Tomasz nie jest lekarzem, nie bierz tego tak dosłownie. Mama jest pod okiem psycholog - jak uzna to za potrzebne, to sama zareaguje, pokieruje odpowiednio. Nadmiar leków, gdy tak długo były problemy z jedzeniem, też sam w sobie nie byłby dobry. Ta psycholog to psychoonkolog? Super, że macie jej wsparcie uśmiech Pozdrawiam serce

Z amazonki.net od 2006 roku.

ewela81 (offline)

Post #6

29-05-2018 - 08:16:40

Kunów 

Mgiełko, mama jest pod opieką psycholog z Poradni Paliatywnej i mówiąc szczerze nie wiem, czy ona jest psychoonkologiem - sprawdzę to. Ja sama jestem do niej umówiona więc się jej zapytam. duży uśmiech
Oczywiście będę wszystkie leki konsultować z onkologiem uśmiech

Wasze rady są dla mnie bardzo ważne i pomocne. Dzięki temu wiem o co pytać się lekarza.

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 29-05-2018 - 08:17:09 przez ewela81.

dziubas (offline)

Post #7

30-05-2018 - 12:26:30

Gdańsk 

wenlafaksynę w ciemno polecam!!! sama uzywam - znosi uogólnione lęki, gdy mama chorowała po uidarze i nie chciała jeśc lekarz przepisał tez lek na apetyt

marzusia (offline)

Post #8

30-05-2018 - 13:02:09

Cieszyn 

I dlatego właśnie to nie biorę

dziubas (offline)

Post #9

30-05-2018 - 13:35:28

Gdańsk 

nie kumam!... nie uzywasz bo znosi uogólnione leki??? niedowiarek

ewela81 (offline)

Post #10

30-05-2018 - 23:03:40

Kunów 

A czy ten lek przepisuje psychoonkolog Dziubas czy lekarz onkolog? Dziś spotkałam się z Panią Psycholog i ona nie przepisuje leków .... ale dzięki temu że z nią porozmawuałam, wygadałam bardzo pomogło

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 30-05-2018 - 23:04:04 przez ewela81.

marzusia (offline)

Post #11

30-05-2018 - 23:43:22

Cieszyn 

Dziubas nie używam z wielu przyczyny A tu akurat odniosłam się do tego, że sama napisałaś że mama to dostała bo nie mogła jeść. Z tego wniosek że pobudza apetyt a jeszcze tego by mi brakowało stres

Al_la (offline)

Post #12

31-05-2018 - 11:15:20

k/Warszawy 

ewela81
A czy ten lek przepisuje psychoonkolog Dziubas czy lekarz onkolog?

Raczej psychiatra.

W najgorszych chwilach mego życia zawsze mogłem liczyć na przyjaciół.
Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

Przewodowy NST, G2, T3N0Mx, TNBC, 6 x FEC (3 przed operacją), yT2N0Mx

Pollik (offline)

Post #13

31-05-2018 - 11:15:29

Warszawa 

Hmmm brałam wenlafaxynę przez rok, teraz biorę znowu od stycznia 2017 i czego jak czego ale wzrostu apetytu nie zauważyłam.

Wyląduję, zrobię pierwszy krok i kolejny, i kolejny...
mastektomia prawostronna z węzłami wartowniczymi.
rak przewodowy naciekający hormonozależny G1, pT1c N0(sn). ER i PgR 100%. PS =5, IS=3, CS=8. HER2- . Ki 67 5%
Od 20 stycznia 2017 Tamoxifen

Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 31-05-2018 - 11:17:24 przez Pollik.

Tomasz. (offline)

Post #14

31-05-2018 - 12:32:35

Pruszków 

Wenlafaxyna nie powoduje wzrostu apetytu. Nie powodują też SSRI za wyjątkiem paroxetyny. Wręcz zmniejsza apetyt bupropion (Wellbutrin).
Najbardziej oreksjogennie działają leki NaSSA (mianseryna, mirtazapina) i atypwe neuroleptyki (olanzapina, kwetiapina). Praktycznie- im leki są bardziej uspokajające tym ssanie w żołądku jest większe. Im bardziej pobudzają- tym mniejsze. Choć są wyjątki- np. uspokajająco działa trazodon (Trittico) a nie pobudza on apetytu. Na szczęście.

marzusia (offline)

Post #15

31-05-2018 - 15:28:18

Cieszyn 

Brałam 15 lat paroxetyne i byłam szczuplusienka, nie to co teraz od ponad 2 lat się wyprawia angry smiley
Wenlafaksyne mam ale nie biorę ponieważ się boję wszystkiego co Nowe, zwłaszcza leków. Taka to głupia choroba A ja głupia jeszcze bardziej niedowiarek

Pollik (offline)

Post #16

31-05-2018 - 15:33:46

Warszawa 

Wiecie co, nie uogólniajmy, bo różnie się reaguje na ten sam lek. poza tym różnie się reaguje na stres. jedni go zajadają i to nie wina leku, że przybywa kg, ja nie jem i wymiotuję, więc nic nie jest wstanie mnie podtuczyć czego bym nie brała.

Marzusia, wg mnie na powszechnie występującą głupotę z pewnością nie cierpiszrotfl

rak przewodowy naciekający hormonozależny G1, pT1c N0(sn). ER i PgR 100%. PS =5, IS=3, CS=8. HER2- . Ki 67 5%

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 31-05-2018 - 15:35:21 przez Pollik.

goja66 (offline)

Post #17

31-05-2018 - 16:33:39

Ozorków 

Leki może przepisać każdy lekarz....który ma uprawnienia do wypisywania recept.Oczywiście Marzusia ma rację -psycholog nie wypisuje recept...Co do zniżki na leki -określa ją specjalista - jeśli lek jest specjalistyczny...I jeśli widzi konieczność długotrwałego stosowania -pisze informację dla lekarza rodzinnego (tzw odpowiedź dla lekarza POZ-u ) -żeby kontynuować leczenie tym lekiem...Dotyczy to ewentualnej zniżki na leki....tzw "R"-jeśli taka jest....

NST Gx po chemioterapii ypT3N3
Er- 30% ,Pr-0 , HER2-0 , Ki67-18-20%

Al_la (offline)

Post #18

31-05-2018 - 18:18:39

k/Warszawy 

goja66
Leki może przepisać każdy lekarz....który ma uprawnienia do wypisywania recept. Co do zniżki na leki -określa ją specjalista - jeśli lek jest specjalistyczny...I jeśli widzi konieczność długotrwałego stosowania -pisze informację dla lekarza rodzinnego (tzw odpowiedź dla lekarza POZ-u ) -żeby kontynuować leczenie tym lekiem...Dotyczy to ewentualnej zniżki na leki....tzw "R"-jeśli taka jest....

Jesteś pewna?
Mój lek jest płatny 100% i lekarz rodzinny poinformował mnie, że muszę raz w roku przynosić zaświadczenie od specjalisty to będzie mi przepisywał. Takie zarządzenie NFZ.

Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

Pollik (offline)

Post #19

31-05-2018 - 18:23:34

Warszawa 

to raczej chyba nie chodzi o długotrwałe stosowanie, tylko o listę leków refundowanych i tyle.
a jeśli chodzi o psychotropy to jest tak, jak mówi Ala, tu nie ma zmiłuj.

goja66 (offline)

Post #20

31-05-2018 - 21:02:44

Ozorków 

Al_la
Leki może przepisać każdy lekarz....który ma uprawnienia do wypisywania recept. Co do zniżki na leki -określa ją specjalista - jeśli lek jest specjalistyczny...I jeśli widzi konieczność długotrwałego stosowania -pisze informację dla lekarza rodzinnego (tzw odpowiedź dla lekarza POZ-u ) -żeby kontynuować leczenie tym lekiem...Dotyczy to ewentualnej zniżki na leki....tzw "R"-jeśli taka jest....

Jesteś pewna?
Mój lek jest płatny 100% i lekarz rodzinny poinformował mnie, że muszę raz w roku przynosić zaświadczenie od specjalisty to będzie mi przepisywał. Takie zarządzenie NFZ.
Tak .A_lu-siu -lekarz rodzinny ma rację - raz na rok powinnaś mu przynieść o specjalisty zaświadczenie ,że nadal jesteś chora..Zgadza się .Chodzi o to ,że mogłaś wyzdrowieć, zakończyć leczenie tym lekim.Lekarz POZ-u musi mieć "podkładkę ".

goja66 (offline)

Post #21

31-05-2018 - 21:11:05

Ozorków 

Pollik
to raczej chyba nie chodzi o długotrwałe stosowanie, tylko o listę leków refundowanych i tyle.
a jeśli chodzi o psychotropy to jest tak, jak mówi Ala, tu nie ma zmiłuj.
Oczywiście nie chodzi o "dlugotrwałe" leczenie w sensie czasu...Tylko ,żebyś nie musiała np . jeździć do onkologa co m-c po receptę .Czy co trzy m-ce..
I ma to sens w przypadku leków refundowanych- bo jeśli lek jest tylko na 100% - no to nic się nie zmienia -zawsze płacisz 100 %.Nie wiem np.clexan 0,8 ampułki 10 szt-100 % kosztuje około 200 zł .Refundowany kosztuje 40 zł..Jeśli są wskazania.

Pollik (offline)

Post #22

31-05-2018 - 21:16:20

Warszawa 

ja psychotropy miałam na myśli

póki co to onka i tak każe mi być co 4 miechy, nie ma mowy rzadziej (ale ja smarkula jestem jeszcze).

Al_la (offline)

Post #23

31-05-2018 - 21:40:02

k/Warszawy 

Goja, tak se gadamy i nijak kupy to się nie trzyma chichot

Dziubas napisała, że poleca Wenlafaksynę
Ewela zapytała, czy ten lek przepisuje psychoonkolog, czy raczej onkolog.
Ja odpowiedziałam, że raczej psychiatra.
Ty odpowiedziałaś, że "Leki może przepisać każdy lekarz....który ma uprawnienia do wypisywania recept".
Ja się Cię zapytałam, czy jesteś pewna, bo mi antydepresant wypisał rodzinny dopiero wtedy, kiedy mu przyniosłam zaświadczenie.
A Ty odpowiedziałaś, że tak właśnie jest prawidłowo śmiech

No to "Leki może przepisać każdy lekarz....który ma uprawnienia do wypisywania recept" to prawda, czy fałsz? chichot

ewela81 (offline)

Post #24

31-05-2018 - 21:52:00

Kunów 

Wyjełaś mi to z "ust". Tyle informacji na raz, że chyba nie ogarnełam. Ale z bierzących informacji, Pani psycholog twiwrdzi, że mama nie potrzebuje leków, bo ta moja mamusia to taka Zosia Samosia. A Ja od Pani psycholog usłyszałam, że przejełam jej obowiązki nad jej domem zapominając o swojej rodzinie. I chyba ma rację, bo ja uważam, że Oni tzn mój brat i ojciec - notabene nie ma go od kilku dni bo pije, nie poradzą sobie ....

Pollik (offline)

Post #25

31-05-2018 - 22:07:06

Warszawa 

dokładnie to internista awaryjnie (jak czekasz na wizytę u psychiatry np) może wypisać psychotrop, ale nie w czasie całego leczenia, jak sądzę. w końcu to nie specjalista psychiatra

Al_la (offline)

Post #26

31-05-2018 - 22:18:45

k/Warszawy 

Ale mówimy o konkretnym przypadku. Ewela idzie do lekarza i prosi dla mamy psychotrop, mówiąc że czeka na wizytę u psychiatry. A skąd lekarz ma mieć pewność, że ten lek jest dla mamy odpowiedni. Przecież się na tym nie zna. Coś by się stało i by go pociągnęli duży uśmiech Ja myślę, że prędzej by przepisał jakiegoś uspokajacza.
Co innego, kiedy pacjent się już długo leczy tym lekiem (tak jak ja). Kiedyś przyszłam bez zaświadczenia od psychiatry, a poprzednie miało więcej niż rok, to wypisał, ale na następną wizytę kazał przynieść.

marzusia (offline)

Post #27

31-05-2018 - 22:42:33

Cieszyn 

Rodzinny może antydepresanty przepisać bez podkładki od specjalisty i już.

goja66 (offline)

Post #28

31-05-2018 - 23:01:53

Ozorków 

Al_la
Ale mówimy o konkretnym przypadku. Ewela idzie do lekarza i prosi dla mamy psychotrop, mówiąc że czeka na wizytę u psychiatry. A skąd lekarz ma mieć pewność, że ten lek jest dla mamy odpowiedni. Przecież się na tym nie zna. Coś by się stało i by go pociągnęli duży uśmiech Ja myślę, że prędzej by przepisał jakiegoś uspokajacza.
Co innego, kiedy pacjent się już długo leczy tym lekiem (tak jak ja). Kiedyś przyszłam bez zaświadczenia od psychiatry, a poprzednie miało więcej niż rok, to wypisał, ale na następną wizytę kazał przynieść.
A-lu-siu - hmm...no jest tak jak piszesz...Ale po kolei...
-Lekarz rodzinny może przepisać wszystko ( w końcu jest doktorem od wszystkiego ).
-Jeśli nie jest pewny ,albo się nie zna dobrze - odeśle cię do specjalisty.Specjalista zna się bardziej.I jeśli lek może być dla Ciebie refundowany to da ci na zniżkę .
-Jeśli jesteś do dłuższego leczenia danym lekiem -specjalista da ci wypełniony druk"informacja dla lekarza kierującego /POZ " gdzie zaznaczy ,że taki lek ci przepisał.
-I na tej podstawie lekarz rodzinny z czystym sumieniem-przepisze Ci ten lek ( bez konieczności każdorazowo wizyty u tego specjalisty).No chyba ,że specjalista chce lub musi cie widzieć - żeby weryfikować leczenie.
-Nie tylko psychiatra może pisać psychotropy..
Uff....nie wiem czy dość czytelnie wytłumaczyłam...

goja66 (offline)

Post #29

31-05-2018 - 23:07:07

Ozorków 

marzusia
Rodzinny może antydepresanty przepisać bez podkładki od specjalisty i już.
Marzusia - oczywiście ,że tak..
Jeśli chodzi o leki refundowane przy konkretnym schorzeniu - musi mieć podkładkę z rozpoznaniem -żeby mógł też pisać z refundacją ..
Ale jeśli refundacja jest bez znaczenia -to może wypisać wszystko -jeśli uzna za słuszne ..
Dzięki za wsparcie - bo już się sama zaczęłam czytać -czy tak zagmatwałam zamiast wyprostować

goja66 (offline)

Post #30

31-05-2018 - 23:11:05

Ozorków 

Podsumowanie : każdy lekarz może wypisać wszystko smiling smiley
Nawet weterynarz smiling smiley - ( nie jestem pewna czy wszyściutko ) ale raczej tak.
Jeśli chodzi o leki refundowane - to może się doktor trochę migać - bo za różnicę w cenie - doktor odpowiada materialnie - dlatego odsyła chetnie do specjalisty..
I to "refundowane " jest tu kluczem..bo leki mają różną odpłatność..Oczywiście nie wszystkie...

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 31-05-2018 - 23:13:25 przez goja66.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 130
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018