Rak inwazyjny sutka lewego, guz rozsiany - leczenie ????

Wysłane przez Klaudia0509 

Klaudia0509 (offline)

Post #1

26-11-2018 - 15:40:43

Witam, jestem tu nowa więc od razu przepraszam może za nie fachowe słownictwo...moja teściowa ma inwazyjego raka piersi z przerzutami. Jest po pierwszej chemioterapi, nie było operacji. Proszę, powiedźcie mi - czy ta chemia może być jakby "przygotowaniem" do operacji? Czy po prostu to leczenie paliatywne...

Al_la (offline)

Post #2

26-11-2018 - 16:10:00

k/Warszawy 

A gdzie teściowa ma te przerzuty?

W najgorszych chwilach mego życia zawsze mogłem liczyć na przyjaciół.
Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

Przewodowy NST, G2, T3N0Mx, TNBC, 6 x FEC (3 przed operacją), yT2N0Mx

Klaudia0509 (offline)

Post #3

26-11-2018 - 17:39:54

Do kości, okolice kręgosłupa i obrzeża płuc.

Tomasz. (offline)

Post #4

26-11-2018 - 18:19:22

Pruszków 

Wykrycie (pewnych, udowodnionych) przerzutów odległych oznacza IV stadium choroby. W tym stadium zasadniczo odstępuje się od operacji- jej wykonanie nie poprawia rokowania. Operacja jest wskazana gdy są cechy owrzodzenia, nacieków na skórze (złośliwości lokalnej). O operacji można pomysleć też w razie utrzymania stabilizacji choroby przez dłuższy okres czasu (rok i dłużej). Pamiętaj, że leczenie paliatywne to leczenie nacechowane na leczenie raka (przeciwnowotworowe) - to nie tylko chemioterapia, ale moze też być tzw. hormonoterapia (stosowanie antyhormonów). Bez wyników his-pan nic nie możemy Ci więcej powiedzieć.

Klaudia0509 (offline)

Post #5

26-11-2018 - 21:13:04

Chodzi o wynik badania histo-patologicznego?

renatar (offline)

Post #6

26-11-2018 - 21:20:00

sieradz 

Klaudio może masz wyniki biopsji to na jej podstawie można oceniać możliwości stosowania hormonoterapii, powinnaś mieć Er i Pr [może być w procentach albo w takich ułamkowych cyferkach ja np mam3/8].

T3NOMO/ER10 PR10procent\12 taksanów,3AC,lampek 25.Tamoksifen.Inwazyjny śluzowy.

Klaudia0509 (offline)

Post #7

26-11-2018 - 21:43:50

Receptory estrogenowe - ekspresja dodatnia (+++) w > 95% komórek raka.
Receptory progesteronowe - ekspresja dodatnia (+++) w około 60% komórek raka.

Tomasz. (offline)

Post #8

27-11-2018 - 07:03:39

Pruszków 

Klaudia0509
Są to b.korzystne receptory. Chora będzie leczona tzw. hormonoterapią (antyhormony)- duża korzyść dla chorej. W jakim wieku jest chora? W jakim schemacie trwa leczenie? (jaki schemat chemioterapii?). Jaka jest wielkosć guza i wiek chorej?

Klaudia0509 (offline)

Post #9

27-11-2018 - 11:56:09

Tomasz.
Są to b.korzystne receptory. Chora będzie leczona tzw. hormonoterapią (antyhormony)- duża korzyść dla chorej. W jakim wieku jest chora? W jakim schemacie trwa leczenie? (jaki schemat chemioterapii?). Jaka jest wielkosć guza i wiek chorej?

Teściowa ma 70 lat. Na razie podano jej 1szą dawkę chemii. Ile jej będzie nie wiadomo. Lekarz mówi, że to zależy od wielu czynników. Pisze na opisie AC. Guz dosyć wielki. Coś ok. 38mm. Już nie pamiętam na ile.

Tomasz. (offline)

Post #10

27-11-2018 - 13:31:28

Pruszków 

Osobiście jestem przeciwny podawaniu schematu AC w takim wieku i chorobie rozsianej. Skupiłbym się na hormonoterapii Setymexem ew. fulwestrantem (Faslodex to III inia hormonterapii). W razie progresji lub istotnego zajęcia narządów- chemioterapia. Poczytaj dokładnie treści w wątku [amazonki.net] (też na str. 2).

Klaudia0509 (offline)

Post #11

27-11-2018 - 15:32:59

Tomasz.
Osobiście jestem przeciwny podawaniu schematu AC w takim wieku i chorobie rozsianej. Skupiłbym się na hormonoterapii Setymexem ew. fulwestrantem (Faslodex to III inia hormonterapii). W razie progresji lub istotnego zajęcia narządów- chemioterapia. Poczytaj dokładnie treści w wątku [amazonki.net] (też na str. 2).

Czy uważa Pan, że w tym przypadku chemioterapia, czy hormonoterapia byłaby leczeniem wydłużającym życie?
Czytałam na Amazonkach, że chemioterapia przed operacją jest również stosowana mimo, iż są przerzuty...

Tomasz. (offline)

Post #12

27-11-2018 - 16:04:35

Pruszków 

Rak późny (IV stadium) rządzi się co-nieco innymi regułami. Według obecnej wiedzy medycznej stan ten jest nieuleczalny. Więc jest nastawienie na długie leczenie. Z tego względu - jeśli nie ma dużych zmian narządowych w wątrobie czy płucu- warto spróbować wpierw leczenia mniej obciążającego- tu tzw. hormonoterapii. A są przesłanki (na podstawie receptorów) że leczenie to może być całkiem skuteczne.
Schemat AC jest forsowny. Ma duży potencjał p.nowotworowy, ale obciąża serce (poczytaj o antracyklinach- doxorubicynie) i ogólnie jest ciężki na osobę w wieku 70 lat. A jej leczenie nie skończy się na 4 wlewach- jak to bywa w raku wczesnym.
Raka w IV stadium leczy się zawsze aby wydłużyć życie. Niezależnie od przyjętej metody leczenia. Stąd raczej powinno się wchodzić jakby odwrotnie niż w raku wczesnym- od próby leczenia mniej obciążającego. Co innego choroba w takim stadium u osoby 35 letniej, a co innego dwa razy starszej.
W leczeniu nie chodzi o to, aby leczenie dać. Ma być plan leczenia. Mają być kontrole obrazowe czy leczenie pomaga. Jak z planem badań tomograficznych chorej? Będziecie podawać schemat AC bez takiej kontroli? Organizm będzie obciążony, a skuteczność niepewna.
Są terapie metronomiczne powodujące permanentną ekspozycję leków na guzy. Jest niezbyt nieobciążająca a- mamy na tym Forum przykłady- że skuteczna (nie ma dźwigania ciężaru wlewu- jak to jest w AC).
Ja bym pilnie szukał konsultacji w innym ośrodku onkologicznym. Albo jeszcze lepiej u autorytetu leczącego (specjalizującego się) w raku piersi. Niech specjaliści się wypowiedzą. A sama operacja nie poprawi na razie rokowania- istotneijsze są zajęcia narządowe (odległe). Ich stabilizacja w badaniu obrazowym może dać światło na wykonanie operacji.

Klaudia0509 (offline)

Post #13

27-11-2018 - 21:56:06

Konsultacje konsultacje były. Staram się to wszystko zrozumieć i mieć jakąś tam kontrolę nad tym wszystkim... wiem, że mają być na bieżąco wykonywane badania i sprawdzanie stanu guza pierwotnego. Bardzo dziękuję za sugestie. To wszystko jest mi b.pomocne. A czy można przerzuty jakby zatrzymać?

Tomasz. (offline)

Post #14

27-11-2018 - 22:31:05

Pruszków 

Klaudia0509
A czy można przerzuty jakby zatrzymać?
Taki stan nazywamy stabilizacją choroby. Do tego się dąży. Ideałem jest recesja choroby- ale stabilizacja jest wykladnikiem. Leczenie się zmienia, gdy jest progresja. Stąd tak istotne jest wykonywanie badań obrazowych (RTG, USG, tomografia, scyntygrafia, PET-CT)

Klaudia0509 (offline)

Post #15

29-11-2018 - 11:53:07

Rozumiem. Będę jakby co dopytywać, bo widzę że ktoś tu jest kopalnią wiedzy ???? Teściowa lepiej się czuje, ale brak apetytu jest ????

Tomasz. (offline)

Post #16

29-11-2018 - 17:38:48

Pruszków 

W przypadku choroby nowotworowej w stadium IV (późnym) i problemach z apetytem refundację ma lek Megalia (inny to Megace- ten sam składnik). Lek jest w zawiesinie. Koszt 1 butelki 240 ml to 6,40 zł- odpłatność ryczałtowa. Polecam.

Klaudia0509 (offline)

Post #17

29-11-2018 - 21:35:29

Tomasz.
W przypadku choroby nowotworowej w stadium IV (późnym) .

Ciągle czytam dokumentację i nigdzie nie pisze, że to IV stadium...na wyniku biopsji jest wzmianka: co najmniej II A. Ciągle łapię nadzieję....

Tomasz. (offline)

Post #18

29-11-2018 - 22:13:01

Pruszków 

Stadium IV oznacza każdego raka, gdzie są pewne (udowodnione) przerzuty odległe. Inaczej- jeśli nie ma przerzutów odległych- nie na stadium IV.

Klaudia0509 (offline)

Post #19

30-11-2018 - 10:52:34

Udowodnione, czyli potwierdzone np. KT?

Tomasz. (offline)

Post #20

30-11-2018 - 11:43:51

Pruszków 

W przypadku masywnych zmian w wątrobie- wystarczy badanie USG które to potwierdzi. Do płuc- gdy są zmiany mnogie- wystarczy badanie rtg. Do kośćca- scyntygrafia. A wszystkie te lokalizacje "załatwia" tomografia komputerowa. Z tym, że do opisania zmian przerzutowych w mózgu wystarczy tomografia, jednakże badaniem precyzyjniejszym jest rezonans magnetyczny. To są wszystko badania obrazowe pokazujące zmiany strukturalne. Można posiłkować się też badaniem PET-CT. Badanie to pokazuje zaburzenia metaboliczne (czynnościowe)- one mogą wskazywać przerzuty mnogie do różnych organów.

Klaudia0509 (offline)

Post #21

03-12-2018 - 15:55:47

A wszystkie te lokalizacje "załatwia" tomografia komputerowa.[/quote]

U nas właśnie była tomografia całego ciała. Pokazała zmiany meta w obrzeżach płuc i kościach-kręgosłup... dodatkowo za nie długo rezonans głowy.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 685
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018