Pomocy

Wysłane przez patrycjaz 

patrycjaz (offline)

Post #1

03-11-2019 - 19:49:23

Dzień dobry,

Bardzo proszę o pomoc. Moja mama (lat 67) ma szybko postępującego raka zapalnego piersi.
Opis mikroskopowy: carcinoma invasivum NST mammae (G2).
ER(+) silnie dodatni odczyn w 100% komórek SCORE8 (IS3+PS5), PR(+) silnie dodatni odczyn w 100% komórek SCORE8 (IS3+PS5),
HER2 (3+) "dodatni", Ki67(+) w 20-30% komórek.
Podtyp Luminalny B HER2 dodatni.

Narządy czyste, ale jest rozsiew procesu npl do pokrywy czaszki.
W tej chwili jest po drugim kursie chemioterapii paliatywnej (pierwsza chemia AC, druga została zmieniona przez lekarza
na TC z obawy na jej problemy z chorobą wieńcową). Niepokoi mnie, że po tej drugiej chemii jej stan jest gorszy niż po poprzedniej.
Mama jest bardzo osłabiona, często nie ma nawet siły się sama przebrać, mdleje, prawie nie wstaje z łóżka. Po pierwszej
chemii było dużo lepiej. Czy ktoś wie z czego to wynika? Czy ktoś może doradzić co robić? Lekarz powiedział, że ze względu
na agresywny charakter i zaawansowanie raka, tych kursów chemii będzie ponad 20. Boje się, czy ona to zniesie.

Pomiędzy kursami mama przyjmuje accofil, neoparin, torecan, ipp, probiotyk, lyrice i oxycontin.
Będę bardzo wdzięczna za wszelkie sugestie!

Tomasz. (offline)

Post #2

03-11-2019 - 21:48:35

Pruszków 

Trochę mi się kłócą wyniki w/w podane i interpretacje. Raki zapalne to zawsze raki G3. Albo myli się raka zapalnego z rakiem naciekajacym skórę.
Wyjaśnienia pilnego wymaga kwestia przerzutów. Jeśli dwa badania obrazowe (strukturalne np. MRI i czynnościowe PET-CT) potwierdzą przerzuty raka to moim zdaniem schematu typu TC. stosować nie ma sensu- poza sytuacjami, gdy naciekanie powoduje owrzodzenia, zmiany troficzne lub inne potężne dolegliwości.
W stadium IV należy obrać strategię działania powiedzmy nie w komitywie, nie tym bardziej w symbiozie z rakiem. Ale z życiem z rakiem jako chorobą przewlekłą. I stosuje się wpierw arsenał leków najmniej obciążajacych. Tu pierszeństwo mają leki antyhormonalne. Ja bym spróbował od steroidowego Symexu (lub nawet jakiegokolwiek inhibitora aromatazy). Po reakcji na leczenie możnaby było podjąć decyzję odnośnie leczenia metronomicznego (permanentnego)- co jest w raku piersi dość łatwo osiągalne. Jest kapecytabina, winorelbina, cyklofosfamid, metotrexat- to wszystko (łącznie z Symexem) leki doustne. Podaje się je obserwując reakcję na leczenie.
Polecam wizytę u prof. Pitra Wysockiego w Krakowie. Sława. On ustala leczenie metronomiczne, nikt nie kwestionuje jego zaleceń. Nawet jechać prywatnie, a następne leki można dostawać w rejonie lub zapisać sie do niego na NFZ- też tak przyjmuje.

patrycjaz (offline)

Post #3

04-11-2019 - 20:54:48

Bardzo dziękuję za odpowiedź i za wszystkie cenne wskazówki! Pierwszy lekarz, do którego mama się zgłosiła, po samym
obejrzeniu stwierdził, że jest to rak zapalny, ale tak jak Pan pisze - wynik wskazuje na coś innego. Lekarz to
wywnioskował na podstawie widocznych objawów - spuchniętej, sino-czerwonej piersi z wciągnietą brodawką sutkową (jest
jeszcze owrzodzenie na pograniczu pachy i piersi, które pojawiło się w czerwcu/lipcu - to od niego się zaczęło). Dodam,
że choroba bardzo szybko się rozwinęła, guz jest bardzo duży, ma ok. 7.5 x 4 cm. Odnośnie przerzutów - nie stwierdzono ich
nigdzie poza kością pokrywy czaszki.
Opis: "pacjentka z rozsiewem procesu npl do kości pokrywy czaszki, bez zmian o charakterze meta w obrębie OUN"

Czy w tym przypadku myśli Pan, że mama powinna kontynuować chemię?
Przy najbliższej wizycie zapytam lekarza prowadzącego o lekarstwa antyhormonalne. Postaram się też umówić konsultację u prof. Wysockiego

Tomasz. (offline)

Post #4

05-11-2019 - 20:46:25

Pruszków 

Podane tu cechy piersi spuchniętej (obrzękniętej) zaczerwienionej, guz b.szybko rosnacy- to cechy raka zapalnego. Ale w badaniu his-pat to raki zapalne mają status G3 (złośliwość najwyższa). Ja nie napisałem, że wyniki wskazują na coś innego. Wg. mnie są niespójne informacje makro i mikro skopowe. Jeśli są opisane w/w objawy to chemioterapia na dziś jest niezbędna. Na dziś jedną z najlepszych schematów w raku HER2 dodatnim jest docetaxel (rzadziej paclitaxel), pertuzumab i trastuzumab (to nazwy międzynarodowe leków). Do docetaxelu może być dodany cyklofosfamid, lub karboplatyna lub inne leki.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 203
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018