Irynotekan

Wysłane przez Tomasz. 

Tomasz. (offline)

Post #1

15-12-2020 - 08:02:20

Pruszków 

Lek znany od około 20 lat,. Należy do grupy inhibitorów topoizomerazy typu I, działa na fazę S.
Ma kluczowe wskazania w raku jelita grubego (z innymi lekami - leczenie wieloskładnikowe).
Ponieważ doświadczalnie działał na gruczolakoraki sutków u myszy- postanowiono spróbować wykorzystać jego działanie w rozsianym do wątroby raku piersi. Jest stosowany jako lek II rzutu (progresja po chemioterapii metronomicznej), albo nawet III rzutu (po terapii skojarzonej np. liposomalnej doxorubicyny z paclitaxelem lub gemcytabiną, ew. gemcytabiny z paclitaxelem.).
Jedna Forumowiczka dostała leczenie liposomalną doxorubicyną (Caelyx lub Myocet) z irynotekanem. Wyniki na dzień dzisiejszy są zachęcające (ustąpienie cech wodobrzusza). Co ciekawe to fakt, że po samej liposomalnej doxorubicynie chora ta miała wyraźną progresję. Tolerancja jest dobra, wymaga lek ten podawania filgrastymu z uwagi na silne tłumienie szpiku (tłumi jak znana tu jak karboplatyna).
Jeśli ktokolwiek tu zaglądający będzie miał progresję zmian w obrębie miednicy (praktycznie- przerzuty do wątroby) to niech rozważy ze swoim onkologiem chemioterapeutą zastosowanie irynotekanu z innym lekiem ze znanego podwórka leków: liposomalną doxorubicyną, czy którymś z taksanów.____________
Nie jestem lekarzem. Moje sugestie odnośnie leczenia należy zawsze skonsultować z lekarzem prowadzącym.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 251
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022