Przerzuty do kości

Wysłane przez Amazonki.net 

Tomasz. (offline)

Post #1

14-04-2017 - 16:46:00

Pruszków 

dawidek2008
Dzięki dziewczyny już wszystko znalazłam! Strasznie się podnioslam na duchu po przeczytaniu waszych wpisów (niektórych, tych pozyt).Po diagnozie zlapalam mega doła myślałam że się nie podniose. Nie pomógł psycholog.
Jest to wskazanie do farmakoterapii zespołu depresyjnego. Wysoki wskaźnik terapeutyczny mają SSRI i SNRI - z tych pierwszych największy potencjał mają escitalopram, citalopram, paroksetyna i sertralina. Z drugich wenlafaksyna. Polecam.

beata40 (offline)

Post #2

14-04-2017 - 18:59:43

Bieszczady 

Czy ktoś miał cementowanie kręgów? Coś bliżej na ten temat? Niestety Th4 mam zajęty prawie w całości. Pozdrawiam.

Tomasz. (offline)

Post #3

14-04-2017 - 19:36:35

Pruszków 

beata40
Czy ktoś miał cementowanie kręgów? Coś bliżej na ten temat? Niestety Th4 mam zajęty prawie w całości. Pozdrawiam.
Mam znajomą z krańcowym zaawansowaniem RZS po 35 letniej sterydoterapii i w związku z mnogimi kompresyjnymi złamaniami kręgosłupa ma większość kręgów cementowanych. Nie wpływa ten zabieg na zatrzymanie choroby - to zabieg mający ograniczyć ryzyko kompresyjnego złamania.

dawidek2008 (offline)

Post #4

16-04-2017 - 01:43:16

COVENTRY 

Pytanie do Was dziewczyny i do Tomka oczywiście. Od miesiąca biorę letrozol a ból kości jakby się nasilil ,wspomnę tylko że mam 10 zmian w kręgosłupie ,1 w biodrze i1 w miednicy. Czy to normalne że teraz bardziej bolą kości i stawy też. Odpowiedzcie proszę!

Danusia

braja (offline)

Post #5

16-04-2017 - 04:54:49

W ulotce letrozolu jest informacja, ze bole stawów i kosci moga być skutkiem ubocznym. Zgłoś to lekarzowi na wizycie, może coś zaradzi

Tomasz. (offline)

Post #6

16-04-2017 - 10:21:17

Pruszków 

Należy rozróżnić bóle po krótkotrwałym i po długotrwałym stosowania letrozolu. Przy długotrwałym stosowaniu bóle kości to kwestia typowa dla tej grupy leków (b. częsta, choć o niewielkim max. umiarkowanym nasileniu). Jest to związane z zaburzonym metabolizmem związanym z hipoestrogenizmem.
Przy leczeniu krótkotrwałym (kilka tygodni) sprawa jest nieoczywista, wskazana konsultacja lekarska, gdy typowe leki przeciwbólowe (diclofenac, ketoprofen, meloxicam) nie powodują istotnego zmniejszenia bólu kości. Po co najmniej 3 miesiącach wskazane badanie obrazowe - porównywalne - czy jest stabilizacja zmian metastatycznych w kośćcu.

dawidek2008 (offline)

Post #7

16-04-2017 - 11:48:18

COVENTRY 

Dzięki serdeczne, zgłoszę to mojemu onkowi. Bóle nie są nie do zniesienia narazie nie biorę nic przeciwbólowego natomiast pocenie i słabości co i rusz jak przy menopauzie. I to zmęczenie...na okrągło!

Danusia

Tomasz. (offline)

Post #8

16-04-2017 - 11:57:58

Pruszków 

Zmęczenia to nie powinno być. Astenia (niechęć do wysiłków), brak sił, poty, uderzenia gorąca- to typowe i to dobrze świadczy o skuteczności leczenia (tak być powinno). Zmęczenie jest typowe po chemioterapii zwł. z antracyklinami. A nietypowe po letrozolu. Trzeba to zgłosić lekarzowi leczącemu, może potrzeba wykonania morfologii krwi i echo serca.

dawidek2008 (offline)

Post #9

16-04-2017 - 13:35:42

COVENTRY 

Dzięki Tomku ta strona podnosi na duchu. Ja często tu jestem bo nie czuje się odosobniona a wręcz pokrzepiona pomimo wszystko. I dobrze że Ty tu jesteś z Twoją wiedzą!!!

Danusia

braja (offline)

Post #10

16-04-2017 - 16:30:48

Tomku, ale astenia chyba właśnie znaczy zmeczenie? Moja znajoma na zespół chronicznego zmeczenia i nazywa go astenią...

Tomasz. (offline)

Post #11

16-04-2017 - 18:41:12

Pruszków 

Astenią nazywamy zwykle stan słabości organizmu, to w ogóle stan nie związany z wysiłkiem, czynnym zwalczeniem jakiś objawów. Pokonywaniem realnych przeszkód. Zmęczenie jest w trakcie chemioterapii, choroby gorączkowej, czy z mojego podwórka- zmęczeniu fizycznym i psychicznym po interferonie.
Astenia to nie stan chorobowy, to wynik niewytrenowania. To wynik odcięcia rezerw witalnych jakie dają hormony- a jak wiadomo menopauza czy andropauza to nie są jednostki chorobowe.

dawidek2008 (offline)

Post #12

17-04-2017 - 19:16:17

COVENTRY 

Witam dziweczynki i Tomku.lek ktory dostaje w zastrzyku to denosumab.Przypomne ze lecze sie w Anglii ,nie znalazlam tu wpisu na jego temat .Czy ktos cos o tym wie prosze odpowiedzcie.

Danusia

dziubas (offline)

Post #13

17-04-2017 - 19:52:20

Gdańsk 

Preparaty na rynku polskim zawierające denosumab
Prolia (roztwór do wstrzykiwań)
XGEVA (roztwór do wstrzykiwań)

rak przewodowy, G1, wym. 0,8x0,6x0,9 cm, ER 95%, PgR 10%, Her2-neg, Ki67 1%, w wartowniku mikroprzerzut, pT1bN1(sn)Mx, operacja oszczędzająca z biopsja wartownika, radioterapia 25x, brachyterpia, hormonoterapia-tamoxiffen do 10lat

Tomasz. (offline)

Post #14

17-04-2017 - 19:59:38

Pruszków 

W Polsce Xgeva jest rekomendowana w razie nieskuteczności kwasu zolendronowego- jednak jest na razie rzadko stosowana- jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze.

Alexix (offline)

Post #15

17-04-2017 - 21:26:03

Poznań 

Witam. Pytanie moje dotyczy Pan z przutami do kosci ktore mialy mocne bóle. Moja Mama miala juz 5 naświetlan, 1 wlew kwasem zolendronowym i ból lekko ustąpił. Mija 4 tydzien leczenia a jest mala poprawa. Wiem ze moze jestem niecierpliwa ale chcialabym wiedziec po ilu tygodniach, miesiacach u Pan ustapilo. Zaznaczam ze moja Mama ma przerzuty w kregoslupie, miwdnicy i lekko na zebrach.

Tomasz. (offline)

Post #16

18-04-2017 - 06:55:11

Pruszków 

Nie ma tu reguły, zależy od lokalizacji tych zmian i kwestii naciekania nerwów (szczególnie splotów) przez zmiany przerzutowe. Jeśli nie ma zmian w innych narządach to zazwyczaj leczenia systemowego się nie stosuje, pozostają leki p.bólowe.

Brzózka (offline)

Post #17

18-04-2017 - 07:58:47

Witam serdecznie. W styczniu zdjagnozowano u mnie raka piersi G2, T1c, N1, M0, hormonozalezny. Jestem w trakcie chemioterapii 4 AC (jutro moze ostatnia). Potem hormonoterapia i radioterapia. Od kilku dni boli mnie lewy staw biodrowy i nadgarski.Moje sugestie zwiazane z podejrzeniem przezutow do kosci onkolog ignoruje. Czy powinnam wykonac dodatkowe badania? Czy w opracowywaniu leczenia raka piersi badanie kosci wykonuje się standardowo, zeby wykluczyć ten problem, czy wtedy tylko kiedy są do tego jakieśpowody,np. ból.

renatar (offline)

Post #18

18-04-2017 - 09:45:08

sieradz 

Powinna dać ci skierowanie na scyntygrafię i domagaj się jej bo przynajmniej cię uspokoi.

T3NOMO/ER10 PR10procent\12 taksanów,3AC,lampek 25.Tamoksifen.Inwazyjny śluzowy.

Tomasz. (offline)

Post #19

18-04-2017 - 16:09:21

Pruszków 

Brzózka
Witam serdecznie. W styczniu zdjagnozowano u mnie raka piersi G2, T1c, N1, M0, hormonozalezny. Jestem w trakcie chemioterapii 4 AC (jutro moze ostatnia). Potem hormonoterapia i radioterapia. Od kilku dni boli mnie lewy staw biodrowy i nadgarski.Moje sugestie zwiazane z podejrzeniem przezutow do kosci onkolog ignoruje. Czy powinnam wykonac dodatkowe badania? Czy w opracowywaniu leczenia raka piersi badanie kosci wykonuje się standardowo, zeby wykluczyć ten problem, czy wtedy tylko kiedy są do tego jakieśpowody,np. ból.
Swoją drogą rzadko w histopatologii stosuje się oznaczenie N1 M0. Zwykle jest Mx.
Nie słyszałem, aby ew. przerzuty ulokowały się w nadgarstku. W biodrze- tak. Ale rzadko w samym stawie biodrowym. Podejrzewam, że na tym etapie choroby i leczenia cokolwiek może wykryć PET-CT. Jest za wcześnie na scyntygrafię, ona w tym momencie nic nie da. Bóle stawów mogą być, ale niezależnie od samego raka. Mogą się one aktywować w wyniku psychicznego zapętlenia (samospełniające się proroctwo).
Sens badań jest szczególnie w 2-3 miesiące po zakończeniu chemioterapii. Swoją drogą poprzestać (przy N1) na 4 cyklach AC dla guza G2 to dość ryzykowne, ja bym dodatkowo zastosował taxole- chyba, że jest silna hormonozależność i będzie stosowana silna tzw. hormonoterapia.

INDRA (offline)

Post #20

21-04-2017 - 19:06:11

Warszawa 

Witajcie, napiszcie proszę jakie objawy daje przerzut to kości.? Od jakiegoś czasu boli mnie noga, ból odczuwam w nocy. Mogę go opisać jako dłubanie drutem w kości. W ubiegłym roku lekarz proponowała mi scyntygrafie ale odmówiłam ze strachu.

agnieszka30 (offline)

Post #21

21-04-2017 - 19:19:09

Będzin 

Indra ja np mialam bóle takie jak zakwasy po silowni, potem jak by mi korzonki przewialo, a na koncu mialam ucisk w gornej czesci prawego posladka, co spowodowało utykanie na prawą nogę. Taki bol jak opisujesz tez mialam ale dlugo po diagnozie.

ira (offline)

Post #22

21-04-2017 - 19:23:26

Pabianice 

Kochana, każdego może boleć inaczej. Mnie lekarz przez kilka miesięcy mówił, że to zwyrodnienia wnerwiony
Teraz takie bóle, jak opisujesz miewam w głowie. TK niczego złego nie wykazało, ale że mam przerzuty, to onka dała skierowanie do neurologa.
Wiem, że się boisz, ale wcale to nie muszą być przerzuty pociesza

INDRA (offline)

Post #23

21-04-2017 - 19:26:08

Warszawa 

To nie wiem ja mam to od 2-3 miesięcy czyje dłubanie drutem

ira (offline)

Post #24

21-04-2017 - 19:32:03

Pabianice 

To się zbadaj i się uspokoisz uśmiech

agnieszka30 (offline)

Post #25

21-04-2017 - 19:46:10

Będzin 

Mnie zrobili scyntygrafie ale wyszlo zupelnie cos innego. Ze mam zebro pokiereszowane, pomyslalam ze to po rekonstrukcji. Dopiero Tk znalazlo i wlasnie w tych miejscach co mnie dziwnie pobolewy, ale to nie byly stale bole, raczej pojawialy sie na tydzień i znikaly. Dopiero posladek i utykanie nie znikalo.

INDRA (offline)

Post #26

21-04-2017 - 20:10:03

Warszawa 

Agnieszka dziwnie czyli jak? Nie chce sie badać i znowu leczyć. Mam zbyt trudna sytuacje życiowa aby moc pozwolić sobie na luksus jakim jest leczenie

INDRA (offline)

Post #27

21-04-2017 - 20:16:20

Warszawa 

I co teraz z Tobą Agnieszka? Leczenie i utykasz? Choroba postępuje?

INDRA (offline)

Post #28

21-04-2017 - 20:24:09

Warszawa 

A wyniki krwi? Poziom wapnia? Można cos wyczytać?

braja (offline)

Post #29

21-04-2017 - 20:35:35

Indra, a nieleczenie nie pogorszy sytuacji życiowej? Oczywiscie, jesli to nie sa jakieś straszne dolegliwości, to możesz je ignorować. Warto jednak wiedzieć CO TO JEST podejmujac decyzje o leczeniu lub nie.

Tomasz. (offline)

Post #30

21-04-2017 - 20:38:18

Pruszków 

INDRA
Mam zbyt trudna sytuacje życiowa aby moc pozwolić sobie na luksus jakim jest leczenie
Dobre! Gratuluję zwłaszcza dobrego samopoczucia.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 408
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022