Przerzuty do wątroby

Wysłane przez Amazonki.net 

Lena88 (offline)

Post #1

10-02-2020 - 20:20:59

Dzień dobry. Postanowiłam napisać po krotce co u nas.
Tak więc Mama jest już po 2 wlewach zestawu Gemcitabina (1000mg/m2) z Cisplatyną (25mg/m2) w odstępach tygodniowych, 14.02 będzie trzeci wlew.
Pierwszą chemioterapię Mama otrzymała przy złych wynikach wątrobowych - bilirubina wynosiła 15,9. Okazało się, w wyniku TK, że drogi żółciowe są poszerzone. Wykonano pomyślnie protezowanie dróg żółciowych, żółtaczka (jednak mechaniczna) prawie ustąpiła, bilirubina spada.
Obecnie dostaje Tevagrastim 48 mln j./ dobę, z powodu agranulocytozy po drugiej chemii. Czuje się nie najgorzej, nie ma żadych dolegliwości bólowych, ma zwiększony apetyt, funkcjonuje normalnie. Jedyne dolegliwości to objawy grypopodobne po tym zastrzyku w godzinach wieczornych. Próby wątrobowe zaczęły się obniżać. Muszę przypomnieć, że to pierwsze jakiekolwiek leczenie cytostatykami zastosowane u Mamy.
Widzimy dużą poprawę stanu ogólnego, ona sama przyznaje, że mimo chemioterapii czuje się zdecydowanie lepiej (myśli o zakupach, fryzjerze itp.,wypiera chorobę z myśli)
27.02 mamy wizytę kontrolną u prof. Wysockiego, który najpewniej zadecyduje co dalej - czy utrzymujemy terapię czy może zadecyduje o jej zmianie z uwagi na spadek bilirubiny...
Na chwilę obecną stan Mamy jest dobry i stabilny.

Safi (offline)

Post #2

10-02-2020 - 20:31:41

Lena88
Super wiadomość. Tak trzymaćbrawo

Tomasz. (offline)

Post #3

11-02-2020 - 14:09:48

Pruszków 

Myślę, że na razie leczenie pozostanie bez zmnian- do zleconego badania obrazowego. Leki cisplatyna i gemcytabina są wydalane głównie przez nerki- więc nie stanowią dla wątroby dużego obciążenia.
Cisplatyna w dawce 25 mg/m2 pc to mała dawka. Więc tym większa Wasza radość z regresji.

Lena88 (offline)

Post #4

11-02-2020 - 14:51:09

Mala dawka, jednak co tydzień, a nie co 3 tyg, no i w połączeniu a nie monoterapia. Pozdrawiam

Tomasz. (offline)

Post #5

11-02-2020 - 16:40:41

Pruszków 

Lena88
Mala dawka, jednak co tydzień, a nie co 3 tyg, no i w połączeniu a nie monoterapia. Pozdrawiam
Prof. Wysocki zawsze stosuje leki działające na różne stadia rozwoju komórkowego raka. I tak jest z cisplatyną (fazowo niespecyficzna) i gemcytabiną (fazowo specyficzna).
Przy takim podaniu włosy chorej się przerzedzą, jednak nie powinny wypaść.

Lena88 (offline)

Post #6

13-02-2020 - 18:44:23

Witajcie. Potrzebuje konsultacji, gdyż dopiero raczkujemy z chemioterapią. Nie jestem specjalistką, ale pozostaje mi logiczne myślenie, mam wrażenie, że muszę trzymać rękę na pulsie.

Mama przyjmuje chemioterapię w cyklu d 1,8 co 21 dni.
Chemię miała tydzień temu (07.02) i dwa tygodnie temu (29.01 - dwa wlewy w odstępach tygodniowych, ten lutowy przesunięty o 2 dni z uwagi na agranulocytozę).

Czy teraz po 2gim wlewie nie powinno być 2 tyg przerwy do kolejnego wlewu w tym cyklu?, czyli wlew trzeci 20.02?
Nasz doktor, wdrażający leczenie ustalił nam przyjęcie na oddział jutro (14.02), wydaje mi się, że coś się tu nie zgadza, ale może się mylę. Będę go jutro o to pytać, ale może już dziś mnie nakierujecie na prawidłowy tor myślenia. Pozdrawiam

Tomasz. (offline)

Post #7

13-02-2020 - 20:35:52

Pruszków 

Wg planu powinno być 21 dni odstępu pomiedzy wlewem cispltyny i także samo 21 dni odstępu dla gemcytabiny.
Należy zadbać o zastrzyki z figrastymem- aby uniknąć granulocytopenii. Agranulocytoza jest bezwzględnym p.wskazaniem do podania cytostatyków.

Alexix (offline)

Post #8

16-02-2020 - 00:45:17

Poznań 

Moja Mama ma raka piersi hormonozaleznego z przerzutami do kości i wątroby. Dziś spadl jej cukier, myśleliśmy że to koniec, zadzwoniliśmy po pogotowie i podali glukozę. Zaczęła w miarę kontaktować. Mama była pielęgniarka w tym samym szpitalu gdzie się leczy, koleżanka poszła na oddział onkologii i powiedziała że Mamę już nie chcą leczyć, tak powiedział lekarz na dyzuze Ma. też podejrzenie Zwyrodnienie móżdżkowe. W poniedziałek ma przyjechać po nią karetka i jechać na oddział ( i tu mnie dziwi że jak postanowili zakończyć leczenie to po co mamy ją męczyć) Ona jest pełna nadziei, ale dzisiejsza informacja mnie dobiła. Wiem że zabija ja wątroba, chciałabym żeby jej coś na to podali.

Lena88 (offline)

Post #9

16-02-2020 - 07:53:33

Moze podadza chemioterapie? Jak wygladaja parametry watrobowe - próby, bilirubina ?

Alexix (offline)

Post #10

16-02-2020 - 11:50:20

Poznań 

Alaty 111u/l, AspAT 153u/l, bilirubina 11 umol/ol tak miala przed szpitalem.

Po 3 dniach Alaty 78u/l, AspAT 129 bilirubiny po wyjściu nie robili. Głowa czysta tylko wnioski zespół móżdżkowy w mechaniźmie paraneo

Lena88 (offline)

Post #11

16-02-2020 - 12:56:02

Wyniki watroby nie wygladaja źle, nie rozumiem czemu nie chca leczyć.... Musisz walczyć, tego sie nauczyłam odkad zachorowała moja Mama, opcje leczenia musza jakies być.

Alexix (offline)

Post #12

16-02-2020 - 13:02:09

Poznań 

Niby nie chcą leczyć bo ma ten zespół móżdżkowy no ale nawet leczą z przerzutami do mózgu.

Tomasz. (offline)

Post #13

16-02-2020 - 18:16:53

Pruszków 

Lena88
opcje leczenia musza jakies być.
Niestety, to błędna teza Opcje bywają w wielu sytuacjach, ale są sytuacji bez opcji. W grę wchodzi możliwość leczenia zmian, które najbardziej decydują o jakości zycia. A chemioterapia na przerzuty do mózgu działa często z siłą niedostateczną. Najważniejsze- czy jest opcja paliatywnej radioterpii na te okolice w móżdżku, które są może nie największe, ale najbardziej zaburzają funcjonowanie organizmu? Jeśli takiej opcji nie ma, a dexamethason nie działa to chora umrze nie na przerzuty do wątroby a właśnie do mózgu. Może operacja? Forumowiczka Berni miała 4 operacje usuwania przerzutów z mózgu z różnych lokalizacji. Musi się tu wypowiedzieć fachowiec z neurochirurgii i radioterapii przerzutów do mózgu.

Lena88 (offline)

Post #14

16-02-2020 - 18:58:31

Aczkolwiek pacjentka o ile przeczytalam wszystko uwaznie nie ma stwierdzonych przerzutow do mozgu........

Tomasz. (offline)

Post #15

16-02-2020 - 19:22:39

Pruszków 

Lena88
Aczkolwiek pacjentka o ile przeczytalam wszystko uwaznie nie ma stwierdzonych przerzutow do mozgu........
Daj Boże aby tak było. Niestety, niestwierdzenie nie oznacza, że nie ma. Są slogany w stylu nie ma diagnozy- nie ma choroby. Czy co nas nie zabije to nas wzmocni. Są. Ja się z nimi nie zgadzam.
Po 15 cyklach chemioterapii chora powinna przede wszystkim odpocząć. Życie to nie tylko wlewy i leżenie lub chodzenie przy balkoniku.

Alexix (offline)

Post #16

16-02-2020 - 20:21:03

Poznań 

Mama miała robiony rezonans głowy 1,5 tygodnia temu i wyszło że jest czysto. Ale coś się dzieje niedobrego. Jak leży jest soba, ale jak prowadzimy ją do toalety krzyczy na nas i mówi że ja boli głowa. Neurologicznie coś się dzieje złego. Ale Mama ma nadzieję że jutro jej podadzą "coś" i jeszcze z tego wyjdzie. Trzy lata temu było bardzo zle, bolało ja i nie chodzila, a odpowiednie leczenie sprawiło że funkcjonowała jak normalny człowiek. Jutro o 7:00 przyjeżdża po nią karetka i zobaczymy. Będziemy walczyć o jej leczenie.

Alexix (offline)

Post #17

16-02-2020 - 20:25:59

Poznań 

Gdybym nie widziała u niej walki, gdybym widziała, że chce odejść... To bym odpuściła... Całe szczęście, że ją nic nie boli bo dostała się do programu i dostała zastrzyk przeciwbólowy. Kliniki od bólu to chyba najlepsza rzecz na świecie.

Lena88 (offline)

Post #18

16-02-2020 - 22:13:49

Nie jestem lekarzem, ale to wedlug mnie racja, organizm powinien odpocząć; Alexix musimy walczyć o naszych bliskich, lekarze na początku po zobaczeniu wynikow mojej Mamy nie chcieli w ogole zaczynać leczenia.... Teraz jest ono wdrozone, walczymy na wielu frontach - chemia, odpowiednie żywienie, psychologiczne dobre nastawienie, modlitwa. Z całej siły trzymam za Was kciuki.

Alexix (offline)

Post #19

16-02-2020 - 23:16:50

Poznań 

Lena88 dziękuję ???? Moja Mama ostatnią chemię dostała 4 grudnia. Więc trochę minęło czasu. Jutro się wszystko okaże. Psychiczne nastawienie jest bardzo ważne. Moja Mama jak się dowiedziała, że ma raka, ja byłam w 7 tygodniu ciąży, to jej dało takiego kopa, że poznała swojego wnuka. I mój syn mając 2,4 miesiące kocha ją do szaleństwa oczywiscie z wzajemnością. Dziękuję Bogu że dali się poznać, a teraz błagam, żeby to jeszcze trwało.

dziubas (offline)

Post #20

16-02-2020 - 23:36:07

Gdańsk 

Alexix!serceokduży uśmiech

renatar (online)

Post #21

17-02-2020 - 06:10:15

sieradz 

Alexis dopóki człowiek żyje to wszystko może się zdarzyć. Siły dużo życzę.

T3NOMO/ER10 PR10procent\12 taksanów,3AC,lampek 25.Tamoksifen.Inwazyjny śluzowy.

Alexix (offline)

Post #22

17-02-2020 - 10:29:33

Poznań 

Mamę będą leczyć, podadzą jej jutro chemię, dziś zrobiłą wszystkie badania, zdjęcie klatki i sprawdza ta wątrobę. Jest słaba od 3 dni więc dziś ją muszą trochę postawić na nogi. Nie mamy nic do stracenia. Chemia jej pomoże lub nie, nic nie robienie i tak spowoduje śmierć.

Lena88 (offline)

Post #23

17-02-2020 - 10:37:37

Powodzenia, skoro jest leczenie to jest nadzieja. Pozdrawiam

Tomasz. (offline)

Post #24

18-02-2020 - 07:38:03

Pruszków 

Alexix
Mamę będą leczyć, podadzą jej jutro chemię, dziś zrobiłą wszystkie badania, zdjęcie klatki i sprawdza ta wątrobę. Jest słaba od 3 dni więc dziś ją muszą trochę postawić na nogi.
Rozeznaj się w sprawie preparatów proteinowych na bazie kazeiny. Z tym, że chora musi dużo pić, inaczej wzrośnie poziom mocznika- co jest szkodliwe dla organizmu.

Alexix (offline)

Post #25

18-02-2020 - 11:42:56

Poznań 

Panie Tomaszu Mama w szpitalu sama mało pije, dają jej kroplówki. Jest slaba, alaty i aspaty wysokie ok 500 dają jej kroplówki żeby spadły. 1,5 tygodnia temu ładnie spadły (była silniejsza i ładnie jadła) a teraz znowu bardzo powiększone. Przez to nie ma siły i apatytu. Na TK brzucha wątroba z wieloma zmianami, wszystko inne bez meta. Jak wątroba jeszcze będzie chciała współpracować i spadną wyniki, Mama nabierze sił to albo jej podadzą chemię (która zadziała ale nie wiadomo czy jej nie zabije) lub dadzą jej tabletki hormonozalezne i lekarka mówiła że do hospicjum. Nie chcemy jej na razie tam dawac. Zobaczymy modlimy się o cud żeby wątroba ruszyła

Lena88 (offline)

Post #26

18-02-2020 - 12:23:08

U mojej Mamy pomoglo protezowanie drog żółciowych, odbarczyło to wątrobę i proby jak narazie z 200 spadły na 80 i 90, mimo przyjmowania chemii. Ale czy da sie to zrobić musi najpierw zobaczyć chirurg i gastroenterolog.

Alexix (offline)

Post #27

18-02-2020 - 14:34:05

Poznań 

Nie wiem czy nie jest zbyt męczący taki zabieg?

Alexix (offline)

Post #28

18-02-2020 - 14:41:46

Poznań 

Moja Mama ma wysokie alaty i aspaty nie wiem co z bilirubina, ale w ogóle nie jest żółta i nie ma żółtych oczu

Lena88 (offline)

Post #29

18-02-2020 - 15:51:36

Moja Mama miala ciezka żółtaczke, protezowanie to zabieg wykonywany w takim pół-znieczuleniu, podawane sa leki przeciwbolowe-fentanyl i uspakajajace - midanium, moja Mame wymeczył ten zabieg ale jak narazie jest poprawa.

Tomasz. (offline)

Post #30

18-02-2020 - 18:25:20

Pruszków 

Podwyższone ALAT-y należy rozpatrywać w porównaniu do fosfatazy zasadowej Same wysokie ALAT-y przy niskiej fosfatazie dają duże szanse na spadek po zadziałaniu chemii. Gdy fosfataza jest wyraźnie podwyższona - jest problem i z hepatocytami i z drogami żólciowymi. Zwłaszcza, gdy rośnie bilirubina wolna.
Ostateczne rozstrzygnięcie daje poziom amoniaku i albumin. Wzrost amoniaku i spadek albumin świadczyć moze o dekompensacji czynności wątroby

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 528
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018