Przerzuty do OUN

Wysłane przez Amazonki.net 

Tomasz. (offline)

Post #1

15-03-2021 - 13:57:32

Pruszków 

To na pewno nie skutki dexamethasonu

Kiara1994 (offline)

Post #2

15-03-2021 - 14:48:14

Rzeszów 

Dziwne to ponieważ mama od prawie dwóch miesięcy nie dostaje chemioterapii, nie zażywa żadnych leków, nie pije alkoholu. Jeszcze miesiąc temu wyniki idealne w normie, a w styczniu TK bez niepokojących zmian w wątrobie. Jedyne co to jest po Cholecystektomii może to ma jakiś wpływ.
Tomaszu myślisz że przy takich wynikach jest sens jechać do Krakowa po nowa chemioterapię, czy może dzwonić pytać, nie wiem czy to za dużo przekroczone normy na nową chemię.

Tomasz. (offline)

Post #3

15-03-2021 - 15:11:33

Pruszków 

Przekroczenia duze nie są. Ale ja bym przesunął chemię. Jeśłi są przerzuty "tylko" do mózgu to takie przesunięcie (do czasu normalizacji wyników) nie będzie mieć absolutnie istotnego znaczenia. Trzeba sprawdzić obrazowo wątrobę, czy nie ma w niej przerzutów. One m.in. powodują wzrosty ALAT-u. Niezależnie od metabolizacji składników chemii.

Kiara1994 (offline)

Post #4

15-03-2021 - 16:07:22

Rzeszów 

No Nic gdybać można, ale wiadomo bez badań się nie dowiemy, chociaż mama i choroby tarczycy ma i ostatnio woda w osierdziu się pojawiła, stosuje tabletki psychotropowe to wszystko też może się z tym łączą czytam, a dokopalam się do badań laboratoryjnych po pierwszej radioterapii mózgu w lipcu gdzie te próby też się podniosły może nie aż tak ale dwukrotnie.

Kiara1994 (offline)

Post #5

11-05-2021 - 10:54:51

Rzeszów 

Dziś odebrałam pierwsze Badania TK po drugiej radioterapii mózgowia i po dwóch cyklach Kadcylli - W głowie zaznaczona widoczna represja zmian niestety w płucach pojawiło się coś nowego i wesołych chłonne powiększone.

Aluśka (offline)

Post #6

11-06-2021 - 14:58:39

Dzień dobry,
W 2018 r zdniagnozowano u mojej mamy złośliwy nowotwór sutka. Przeszła przez chemioterapię, mastektomię prawej piersi i radioterapię. W 2019 r leczenie się zakończyło i cały czas bierze tamoxifen. Od pewnego czasu mama traci równowagę i czuje jakby była pijana. Dzisiaj otrzymała wynik RM- zmiana 20 mm w móżdżku. Jakiego leczenia może się spodziewać?

Tomasz. (offline)

Post #7

11-06-2021 - 15:02:26

Pruszków 

Aluśka
Dzień dobry,
W 2018 r zdniagnozowano u mojej mamy złośliwy nowotwór sutka. Przeszła przez chemioterapię, mastektomię prawej piersi i radioterapię. W 2019 r leczenie się zakończyło i cały czas bierze tamoxifen. Od pewnego czasu mama traci równowagę i czuje jakby była pijana. Dzisiaj otrzymała wynik RM- zmiana 20 mm w móżdżku. Jakiego leczenia może się spodziewać?
Warto przeskanować cały organizm PET-CT celem stwierdzenia, czy są przerzuty do innych lokalizacji. Gdy takowych nie ma to kluczowa tu jest radioterapia. Najlepiej stereotaktyczna i wysokodawkowa. Chemioterapia działa na zmiany w mózgu niewystarczająco. Pomaga też dexamethason.

Aluśka (offline)

Post #8

11-06-2021 - 15:12:08

Tomasz.
Dzień dobry,
W 2018 r zdniagnozowano u mojej mamy złośliwy nowotwór sutka. Przeszła przez chemioterapię, mastektomię prawej piersi i radioterapię. W 2019 r leczenie się zakończyło i cały czas bierze tamoxifen. Od pewnego czasu mama traci równowagę i czuje jakby była pijana. Dzisiaj otrzymała wynik RM- zmiana 20 mm w móżdżku. Jakiego leczenia może się spodziewać?Warto przeskanować cały organizm PET-CT celem stwierdzenia, czy są przerzuty do innych lokalizacji. Gdy takowych nie ma to kluczowa tu jest radioterapia. Najlepiej stereotaktyczna i wysokodawkowa. Chemioterapia działa na zmiany w mózgu niewystarczająco. Pomaga też dexamethason.

Dziękuję za szybką odpowiedź. Czy taka radioterapia jest skuteczna? Nie ma przerzutów do płuc, kości, węzły i druga pierś również w porządku.

Tomasz. (offline)

Post #9

11-06-2021 - 20:54:03

Pruszków 

Aluśka
Dziękuję za szybką odpowiedź. Czy taka radioterapia jest skuteczna? Nie ma przerzutów do płuc, kości, węzły i druga pierś również w porządku.
Przy pojedynczych przerzutach są obserwowane wielomiesięczne stabilizacje.

Kiara1994 (offline)

Post #10

01-10-2021 - 20:24:43

Rzeszów 

Dobry Wieczór. Choroba mamy znowu daje o sobie znać sad smiley 5 Października ma mieć TK ale nie muszę widzieć wyników ją już widzę po mamie że choroba znowu ruszyłasad smiley Niestety radioterapii już nie dostanie, Onkolog jest przeciwna Podawania sterydów, miałam trochę w apteczce to zastosowałam chociaż pewnie nie powinnam, bo już prawie nam się kończą a nie da się odstawić tak z dnia na dzień sad smiley

Tomasz. (offline)

Post #11

01-10-2021 - 23:16:44

Pruszków 

Jeśli radioterapii nie otrzyma (więc tym bardziej operacja nie wchodzi w rachubę), onkolog jest przeciwna dexamethasonowi to co ma zaproponować?
Ja bym szukał lekarza hospicyjnego, gdzie chodzi tylko o zmniejszenie cierpienia i poprawie jakości życia. On nie powinien mieć wątpliwości. A do tego czasu prosić lekarza rodzinnego o recepty.

Kiara1994 (offline)

Post #12

02-10-2021 - 11:07:26

Rzeszów 

Tomaszu czyli do rodzinnego po skierowanie do hospicjum? Czyli nie ma co zmniejszać dawki 6 mg dziennie jak dobrze funkcjonuje, bo ja jestem przerażona tymi skutkami ubocznymi przy dłuższym stosowaniu tego leku a to już przeszło miesiąc kiedy go podajemy, a najgorsze jest to że Jak poprosiłam onkologa o wypisanie sterydu to wypisała 500 mikrogram rano i w południe toż to śmieszna dawka jest nawet pewnie nie zrobiłaby różnicy.. Zastanawiam się czy przyznawać się jej w ogóle że mama jednak bierze większe dawki tego leku..

Tomasz. (offline)

Post #13

02-10-2021 - 15:17:28

Pruszków 

Ja nie bardzo rozumuję ten tok myslenia. Chora jest w końcowym stadium IV (ostatniego) etapu choroby. Onkolog mówi, że radioterapii nie zastosuje. Operacji- tym bardziej. Pisałem już o tym. Moim zdaniem jest głęboko niehumanitarne pozostawienie chorej ze zwiększonym ciśnieniem śródczaszkowym w wyniku mnogich zmian meta.
Cóż znaczą objawy niepożądane po dexamethasonie, skoro bez tego leku chora ma przymgloną świadomość i nie jest w stanie w pełni uczestniczyć w chociażby życiu rodzinnym. Nie mówiąc o pójściu do sklepu i zrobieniu z kimś z rodziny zakupów. To przecież taka ludzka potrzeba. Potrzeba wynikająca ze zmęczenia chorobą i świadomością powagi stanu zdrowia.
Trzeba czasem wejść w sytuację chorej- jakie ma chęci, pragnienia, życzenia w ostatnim okresie życia. A najlepiej spytać ją. Czy godzi się na pewne skutki niepożądane dexamethasonu i chce mieć lepszą świadomość (możliwie niepogorszone funkcje poznawcze- one decydują m.in. o jakości życia) czy też nie chce mieć tych objawów niepożądanych i woli odejść bez leków. Jeśłi wybierze to drugie- to należy taką wolę uszanować. Są osoby, które nie chcą morfiny w bólach trzewnych na tle meta, "bo się przyzwyczają". Też należy taką wolę uszanować, choć ja bym starał się przekonać osobę chorą terminalnie o nieracjonalności tego typu działań.
Jeśli onkolog w zmianach meta do mózgu nie widzi opcji radioterapii, to obligatoryjnie powinien wystawić zaświadczenie o zakończeniu leczenia onkologicznego. To zaświadczenie jest potrzebne dla leczenia objawowego (hospicyjnego).
Podkreślę- objawy niepożądane po umiarkowanych dawkach dexamethasonu (6-16 mg) są nieistotne, gdy leczenie onkologiczne się zakończyło. Za życia chorej nie rozwiną się powikłania tego typu leczenia.
Warto dołączyć antydepresanty jeśłi nie są włączone wcześniej. Pozwala to w większym komforcie żyć w ostatnim stadium choroby.

Kiara1994 (offline)

Post #14

11-10-2021 - 20:49:42

Rzeszów 

Tomaszu mama jest po TK oczywiście musimy czekać na wyniki, radiolog który przeprowadza mamie stereotaktyczną radioterapie guzów w płucu jak najbardziej widzi sens podawania leku i to nie jak onkolog 0.5 Mg tylko minimum 8 mg dziennie, przepisał i kazał powoli zwiększać dawkę.. Tylko ja nie wiem bo mama stosuje depakine chromo 500 mg ponieważ ma atak padaczki za sobą czy można te leki łączyć. Ogólnie czytałam gdzieś że sterydy przy padaczce nie są dobrym rozwiązaniem i sama nie wiem czy ostatnio nie wywołałam aury zapowiadającej atak albo zwiększeniem dawki sterydu czy Tak by się mogło stać? Czy może tym że mama bardzo się przestraszyła podczas kąpieli nagle mówiła że spada , leci, boi się dostała paralizu, zero kontaktu logicznego dopiero po kilkunastu minutach doszła do siebie.. W ogóle to radiolog Mi zaproponował ze kiedy tylko będą badania obrazowe głowy On by JE chciał zobaczyć bo teraz się tak rrobi i w mamy przypadku mógłby jej jeszcze zaproponować punktowane naświetlania największych zmian w głowie które dają objawy neurologiczne.
Męka czy leczenie nie wiem co o tym myśleć? Na pewno lepsze to niż nowa chemioterapia..

Tomasz. (offline)

Post #15

11-10-2021 - 23:14:22

Pruszków 

1. W stanach końcowych choroby akceptowalne objawy uboczne są kompletnie nieistotne, a kwesta interakcji pomiędzy kwasem walproinowm z Dexamethasonem takaż jest analogicznie.
2. Depakina nie jest panaceum w napadach padaczki w przebiegu guzów mózgu. Pomóc mogą inne leki np lamotrygina czy gabapentyna lub oxkarbazepina. Nie należy stosować leku lob dawki, która jest nieskuteczna. Dawka 500 mg znikomą. Podaje się 20-30 mg na 1 kg masy ciała. Więc 1500 mg dla wagi 50 kg.
3. Chemioterapia tu praktycznie nie pomoże. Radioterapia z Dexamethasonem lub sam dexamethason.

Tomasz. (offline)

Post #16

11-10-2021 - 23:16:52

Pruszków 

Kiara1994
Tomaszu mama jest po TK oczywiście musimy czekać na wyniki, radiolog który przeprowadza mamie stereotaktyczną radioterapie guzów w płucu jak najbardziej widzi sens podawania leku i to nie jak onkolog 0.5 Mg tylko minimum 8 mg dziennie, przepisał i kazał powoli zwiększać dawkę.
Jest Tak pisałem. Tak się postępuje. Z tym, że wzrost dawki sterydów może być skokowy. Zależnie od potrzeby.

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 11-10-2021 - 23:17:17 przez Tomasz..
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 440
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018