Przerzuty do OUN

Wysłane przez Amazonki.net 

blankaIn (offline)

Post #1

30-10-2017 - 12:18:28

Warszawa 

plinus, o hormonoterapii nikt nie wspomniał moze dlatego, że jest słaba hormonozależnosć. Mozesz jednak podpytać o abemaciclib w skojarzeniu z fulvestrantem - prawdopodobnie dobrze sie sprawdza przy przerzutach do mózgu. Wymieniłam wyżej skojarzenia leków, one również sa stosowane przy przerzutach do OUN.

Przewodowy NST, G3, T2N2M1- kościec, wątroba Er+/Pr+/HER2-, Ki67-50%.
Leczenie: Mastektomia, Owariektomia. 03/2016 Tamoxifen i Zometa. 11/2017 progresja, wątroba, węzły nadobojczykowe - AC i Zometa. 04/2018 - Stabilizacja, podtrzymująco Letrozole + Zometa. 12/2018 - Stabilizacja w kościach, całkowita remisja w wątrobie i węzłach, niestety uciekł do OUN - 12/2018wnerwiony, kontynuacja Letrozole i Zometa.

Tomasz. (offline)

Post #2

30-10-2017 - 13:35:35

Pruszków 

Docetaxel ma podobny profil działań ubocznych jak paclitaxel- oba leki są z tej samej grupy chemicznej. Podałem docetaxel gdyż ma on lepsze rekomendacje w rakach HER2 dodatnich (3+).
Doxorubicyny w leczeniu paliatywnym bym nie stosował, zwł. w monoterapii, bez leku fazowo niespecyficznego (np. cyklofosfamidu, karboplatyny).
I trzeba uderzyć w HER-y (leczenie celowane).
Marzusia wspominała o świetnym leczeniu celowanym (docetaxel, pertuzumab, trastuzumab)- chyba byłoby to połączenie najskuteczniejsze. I fluwestrant- mimo słabej hormonowrażliwości (ale uzasadniajacej celowość leczenia- jest na Forum osoba poddawana tzw. hormonoterapii tylko przy 10% obecności receptora ER- tu jest 20%).
Można też spróbować lekami doustnymi (lapatynib- Tyverb i kapecytabina- Xeloda)- niewielkie działania uboczne ale i niezbyt wysoki potencjał p.nowotworowy.
Dużo zależy też od stanu zdrowia i kondycji chorej. Leczenie nie może być gorsze od samej choroby, nikt nie zaordynuje leczenia forsownego, gdy stan zdrowia na to nie pozwala.

Kuba (offline)

Post #3

31-10-2017 - 14:31:26

Gogolin 

Tomasz, ale antracykliny też są fazowo-niespecyficzneoczko

Tomasz. (offline)

Post #4

31-10-2017 - 14:35:36

Pruszków 

Kuba
Tomasz, ale antracykliny też są fazowo-niespecyficzneoczko
Ja mam dane, że najsilniej działają w fazie S i G2. Można by powiedzieć, że to leki wielofazowe, ale nie że fazowo niespecyficzne.

erminka89 (offline)

Post #5

02-11-2017 - 16:22:39

Jakie są objawy przerzutow? Chyba to co czytałam to najczęściej ból głowy co jeszcze ? Bo tak naprawdę pogorszenie wzroku to może być zwykła przypadłość kogoś kto nosi okulary . Dziękuję za odp

Iwo_Iwo_123 (offline)

Post #6

02-11-2017 - 22:37:49

Józefosław  

Witam serdecznie i żegnam się z wątkiem, mam nadzieję, że na zawsze. Dziś udało mi się prywatnie zrobić tk głowy i nieoficjalnie wiem, że nie ma w niej nic niepokojącego.
Bardzo dziękuje za wsparcie i życzę DUŻO zdrowia dla wszystkich.

Kuba (offline)

Post #7

09-11-2017 - 14:00:16

Gogolin 

To bardzo zależy od tego, która półkula i który płat jest zajęty przez guza. Do objawów ogólnych zaliczają się przede wszystkim, nudności, wymioty i silne, zwłaszcza poranne bóle głowy, a także relatywnie często uogólnione napady drgawkowe. Przerzuty są z reguły guzami niewielkimi, o regularnym kształcie, dobrze odgraniczonymi od zdrowej tkanki mózgowej. Częściej są to jednak zmiany mnogie niż pojedyncze, co w ogóle jest charakterystyczne dla wszystkich zmian wtórnych. Jeżeli chodzi o to, gdzie najczęściej spotyka się przerzuty, to jest zazwyczaj płat ciemieniowy mózgu, a najrzadziej płat potyliczny. Problemy ze wzrokiem mogą się pojawić przy zmianach właśnie w płacie potylicznym. Są to jednak dość rzadkie sytuacje.

erminka89 (offline)

Post #8

23-01-2018 - 16:31:25

Naciek w rdzeniu kregowym musi być połączony z guzami mózgu?? Czy to może być od kości ?

Al_la (offline)

Post #9

24-01-2018 - 14:45:19

k/Warszawy 

Może być od kości kręgosłupa.

W najgorszych chwilach mego życia zawsze mogłem liczyć na przyjaciół.
Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

Przewodowy NST, G2, T3N0Mx, TNBC, 6 x FEC (3 przed operacją), yT2N0Mx

gosia0101 (offline)

Post #10

13-03-2018 - 14:55:15

małopolskie 

Witam Kochani
Szybko zmieniam wątki i teraz też szybko przeskoczyłam już do chyba mojego ostatniego rozdziału...
W Sobotę wieczorem dowiedziałam się że mam przerzuty do mózgu.Wylądowałam na SOR-e z silnym bólem głowy,zrobiono tomograf i wyszło że są 4 przerzuty nieoperacyjne,rozsiane.
W tej chwili moim podstawowym lekiem są sterydy które mają za zadanie zmniejszyć obrzęki,później ponowne badania,a następnie naświetlenia.Będzie dążenie do tego aby można było zrobić naświetlenia punktowe ale szanse są marne...
Nie mogę się pozbieraćpłaczewiem że jest bardzo źlepłacze.Spodziewałam się tego ale łudziłam się że dopóki biorę Herceptynę to mogę być spokojna ,a tu niestety rak pokazał że jednak to on rządzi!!!
Błagam poradźcie coś,jak rozmawiać z lekarzami???O co walczyć???płacze

marzusia (offline)

Post #11

13-03-2018 - 15:11:23

Cieszyn 

najlepszy byłby cyberknife, wiem że jest ośrodek w Tomaszowie Mazowieckim gdzie szybko można załatwić leczenie, może tam spróbujesz. Chyba do 4 zmian da się jeszcze go zastosować, trzeba próbować. A gdzie teraz się leczysz?

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 13-03-2018 - 15:14:54 przez marzusia.

gosia0101 (offline)

Post #12

13-03-2018 - 15:21:15

małopolskie 

Dzięki marzusiubuziak
Leczę się w Krakowie na Garncarskiej,był pomysł aby mnie naświetlać w Gliwicach ale tam można podobno tylko do trzech zmian.
Znajdę namiary do tego Tomaszowa,boję się naswietlać całej głowy

marzusia (offline)

Post #13

13-03-2018 - 16:11:26

Cieszyn 

blankaIn (offline)

Post #14

13-03-2018 - 16:24:05

Warszawa 

Gosiu, jest kilka możliwości:

Lapatynib + kapecytabina; trastuzumab z kapecytabiną; TDM1 (kadcyla) z kapecytabiną; trastuzumab i docetaxel w skojarzeniu z pertuzumabem.
Czytałam, że dodanie eworolimusu (!) do kapcytabiny i lapatynibu oraz eworolimusu do winorelbiny i trastuzumabu - dają efekty w HER2 dodatnim w przerzutach do mozgu. Nie wiem czy jest już stosowany lapatynib z naświetlaniem (WBRT) i Kadcyla z naświetlaniami bo wiem, że te schematy były w fazie badań.

Popytaj lekarza.

Przewodowy NST, G3, T2N2M1- kościec, wątroba Er+/Pr+/HER2-, Ki67-50%.
Leczenie: Mastektomia, Owariektomia. 03/2016 Tamoxifen i Zometa. 11/2017 progresja, wątroba, węzły nadobojczykowe - AC i Zometa. 04/2018 - Stabilizacja, podtrzymująco Letrozole + Zometa. 12/2018 - Stabilizacja w kościach, całkowita remisja w wątrobie i węzłach, niestety uciekł do OUN - 12/2018wnerwiony, kontynuacja Letrozole i Zometa.

Tomasz. (offline)

Post #15

13-03-2018 - 17:00:52

Pruszków 

gosia0101
Dzięki marzusiubuziak
Leczę się w Krakowie na Garncarskiej,był pomysł aby mnie naświetlać w Gliwicach ale tam można podobno tylko do trzech zmian.
Znajdę namiary do tego Tomaszowa,boję się naswietlać całej głowy
Prof Marek Jeżabek [ccb.ifj.edu.pl] Tam bym się udał w pierwszej kolejności. Starałbym się też o pertuzumab do trastuzumabu z systemowym doxetaxelem (trójlekówka). W dalszej kolejności- kapecytabina i lapatynib.

marzusia (offline)

Post #16

13-03-2018 - 17:11:31

Cieszyn 

trastuzumabu pewnie nie dadzą bo przerzut nastąpił podczas brania tego leku,

Al_la (offline)

Post #17

13-03-2018 - 17:37:05

k/Warszawy 

marzusia
trastuzumabu pewnie nie dadzą bo przerzut nastąpił podczas brania tego leku,

Na pewno nie dadzą, zresztą nie wiadomo czy jest sens.
Ja bym optowała za Lapatynibem

W najgorszych chwilach mego życia zawsze mogłem liczyć na przyjaciół.
Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

Przewodowy NST, G2, T3N0Mx, TNBC, 6 x FEC (3 przed operacją), yT2N0Mx

gosia0101 (offline)

Post #18

13-03-2018 - 18:32:46

małopolskie 

Dziękuję wszystkim za cenne podpowiedzi,dzięki wam zaczynam się trochę budzić z letargu.Mam wszystko zanotowane,mam też umówine trzy wizyty prywatne,zobaczymy.
Herceptyny mi już nie podano bo stwierdzili że nie ma sensu,pozostawiono Tamoxyfen ale tylko do czasu wdrożenia chemii.Wspominano coś o Lapatynibie.Chemia ma być dopiero po naświetleniach.
Teraz muszę chyba w pierwszej kolejności walczyć o te naświetlenia aby były odpowiednie??

Tomasz. (offline)

Post #19

13-03-2018 - 19:19:03

Pruszków 

Trzeba by mieć onkologa-radioterapeutę który oceni jakie zmiany i w jakiej kolejności mają być poddane terapii dla uwaga- też aparatury ośrodka. Moja znajoma ma nieoperacyjny guz w przysadce, którego działalności endokrynnej nie udało się zahamować somatostatyną. Byłem z nią u prof. Mirosława Ząbka na Kondratowicza w Warszawie. Tam naświetlają dawką jednorazową, skumulowaną. Nie podjęli się (w obszarze guza powrastane nerwy wzrokowe). "Jesteśmy po to, aby leczyć, a nie kaleczyć". W Łodzi, gdzieś blisko Kopernika miała sesje 5 tygodni po 5 naświetlań. Więc zupełnie inna strategia leczenia w poniekąd podobnych ośrodkach. Przy licznych zmianach w mózgu dawka jednorazowa, skumulowana nie jest dobra- zwiększa ryzyko obrzęku mózgu. Lepsze wydaje się być leczenie wielosesyjne. Stąd będzie musiała być zrobiona maska na twarz- aby była powtarzalne leczenie.

Kuba (offline)

Post #20

13-03-2018 - 21:13:02

Gogolin 

Cześć Wam. Przepraszam, że się nie odzywam ostatnio - mam znowu gorszy okres... Z Babcią na razie okuśmiech Trastuzumabu nie ma sensu podawać, ale dlatego, że jego lipofilność jest śmiesznie mała. Trastuzumab rozpuszcza się lepiej w wodzie niż w tłuszczach, co sprawia że przenika do OUN w ogóle lub w śmiesznie małym stopniu - podstawowe prawa chemii. Wystąpienie przerzutów do OUN świadczy paradoksalnie o jego skuteczności. Komórki rakowe dały nogę do bezpiecznego sanktuarium jakim jest mózg. Ale schodząc na ziemię, to potwierdzam - tylko lapatynib, ew. w skojarzeniu z kapecytabiną. Jednak należy zaznczyć z całą mocą, że większość leków stosowanych w tzw. hormonoterapii jest wysoce lipofilna i przenika w wystarczającym stopniu do OUN, więc może inhibitory aromatazy...?

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 13-03-2018 - 21:15:10 przez Kuba.

Wandka (offline)

Post #21

14-03-2018 - 02:32:53

Warszawa 

Cyberknife mają ośrodki w Gliwicach, Poznaniu, Wieliszewie pod Warszawą.

Tomasz. (offline)

Post #22

14-03-2018 - 06:54:13

Pruszków 

W Wieliszewie jest bunkier do radioterapii. Nie ma tam cyberknaife czy gammaknife.

fianiebieska (offline)

Post #23

14-03-2018 - 09:08:16

Warszawa 

Był instytut chirurgii cybernetycznej w Wieliszewie ale teraz strona nie działabezradny

fianiebieska opowiada

gosia0101 (offline)

Post #24

14-03-2018 - 10:18:25

małopolskie 

Dziękuję za tak szybkie i sprawne odpowiedzi!!!
Mam umówione wizyty w Gliwicach i w Krakowie w Amethyście,może będzie możliwość punktowych naświetleń?Ale wiadomo że najpierw muszą się odbyć konsultacje.Rozstrzygają się jeszcze wizyty w Instytucie Fizyki Jądrowej w Krakowie i na Radioterapii w Tomaszowie.

Wandka (offline)

Post #25

14-03-2018 - 10:35:43

Warszawa 

Działaj Goniu, działaj a my będziemy wspierać. Całuję kochanie Ty mojeserceserceserce

Krynia58 (offline)

Post #26

14-03-2018 - 11:26:54

Warszawa 

fianiebieska
Był instytut chirurgii cybernetycznej w Wieliszewie ale teraz strona nie działabezradny

Gamma knife jest w Warszawie na Kondratowicza, zaraz za szpitalem Bródnowskim

Rak piersi obustronny. Chth neoadiuwantowa 8 x AT. Mastektomia zmodyfikowana obustronna.
HP: Rak zrazikowy naciekający - str. prawa - pT3N1 (1/17), str. lewa - pT1cN0 (0/18). ER 100%, PGR 100%. HER 1+
Napromienianie obszaru kl. piersiowej i ww. chł.nad- i podobojczykowych po str. prawej. HTH - Tamoxifen

Czasem o byle cień człowiek ma żal do człowieka. A życie jak osioł ucieka.
K.I. Gałczyński

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 14-03-2018 - 11:27:28 przez Krynia58.

gosia0101 (offline)

Post #27

14-03-2018 - 14:52:46

małopolskie 

Gdyby nie wasza pomoc to chyba bym już całkiem leżała w tym letargu i czekała na koniec.
BARDZO,BARDZO DZIĘKUJĘ serceserce

Tomasz. (offline)

Post #28

14-03-2018 - 15:16:48

Pruszków 

gosia0101
Gdyby nie wasza pomoc to chyba bym już całkiem leżała w tym letargu i czekała na koniec.
BARDZO,BARDZO DZIĘKUJĘ serceserce

Zobacz
[www.rynekzdrowia.pl]

gosia0101 (offline)

Post #29

18-03-2018 - 08:45:38

małopolskie 

Po kilku dniach pogoni za lekarzami a w między czasie załamaniami chcę poinformować o zmianach jakie nastąpiły.
Leczenie zostało przyspieszone o 2 tygodnie.Trafiłam na wspaniałą panią doktor której widać że się chce pomóc.Gdyby nie konieczność zażywania sterydów naświetlania można by było robić już,22 marca idę do szpitala,dalszymi poszukiwaniami przerzutów zajmiemy się po naświetleniach.Niestety muszę naświetlać całą głowę ale są już załatwiane naświetlenia w krakowskich Bronowicach,muszę zejść do poziomu 3 guzów...
Jak na ironię czuję się dobrze,nie ma bóli głowy,zawrotów ,itp,nie muszę brać leków przeciwbólowych..jeszcze..,chociaż wiem że każdy następny dzień może być inny...
Postanowiłam walczyć o każdy dzień życia,przede wszystkim dla męża bo jest w okropnym stanie,chyba gorszym niż ja.Dla rodziny,dla Was ,dla wszystkich którzy bardzo mnie wspierają...
Dziękuję bardzo za pomoc,za wsparcie,dajecie tyle odwagi,nie tylko tutaj ale też prywatnie.JESTEŚCIE WSPANIALI.

lulu (offline)

Post #30

18-03-2018 - 09:02:48

k/Kwidzyna 

Niech leczenie zadziała na 100%.

Na Forum od 07 lutego 2008

2007 amputacja prawej piersi, 5 lat na Tamoksyfenie, Egistrozolu, Mamostrolu
2015 amputacja lewej piersi, 4xAC, rok Herceptyna
Nigdy nie jedz do syta. Jedna trzecia żołądka dla pokarmu, jedna trzecia dla napoju, jedna trzecia dla ducha.
je
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 406
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018