zus, l4, WDG i renta smiling smiley

Wysłane przez mysza89 

mysza89 (offline)

Post #1

02-02-2017 - 15:47:50

rzeszów 

Witam!
Czy mógłby mi ktoś krok po kroku wyjaśnić o co mogę sie starać w ZUSie.
Mam 28lat, w sumie ciągiem przepracowanych 6lat, plus ponad rok prowadze własną działanosć.
Lecze się od listopada, ale na l4 (28dni) jestem od 23,01. Biorę chemie przed opeacyjna, zostały mi jeszcze 3 tury, potem operacja i pewnie kolejna chemia i radio, gdyż kwalifikuje sie do mastektomi z wezlami.

Do kiedy ZUS bedzie mi wyplacał zasiłek chorobowy?
Czy rodzina może sie starac o opiekunczy?
Jak to jest z tą renta i zasiłkiem rehabilitacyjnym?

ewak (offline)

Post #2

02-02-2017 - 17:41:52

Krosno 

Czy prowadzisz własną działalność jednocześnie będąc zatrudnioną na etat, czy teraz tylko prowadzisz firmę?
ZUS wypłaca zasiłek chorobowy do 182 dni włącznie czasu choroby.
Nie jestem pewna, co do zasiłku opiekuńczego. Czy masz na myśli zwolnienie z pracy np. rodzica, męża itp., żeby opiekował się Tobą? Po pierwsze, ta osoba też dostawałaby wtedy niższe wynagrodzenie, a po drugie, nie wiem, czy można otrzymać taki zasiłek z tytułu opieki nad osobą dorosłą, bez orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Do renty to jeszcze długa droga.... Najpierw przez max. 182 dni pobierasz zasiłek chorobowy, potem, jeśli dalej jesteś niezdolna do pracy, wnioskujesz o zasiłek rehabilitacyjny (max. 1 rok), później prewencja rentowa (sanatorium) i dopiero gdy nie rokujesz wyzdrowienia, wnioskujesz o rentę.

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 537
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018