renta, urząd pracy i co dalej? sad smiley

Wysłane przez Madzix 

Madzix (offline)

Post #1

02-02-2018 - 21:39:49

Witam,
potrzebuję pomocy bo nie wiem co mam dalej począć ze sobą. Do 2016 roku przez 5 lat pobierałam rentę z tytułu niezdolności do pracy (po mastektomii). Renty mi nie przedłużyli i nie miałam jeszcze wtedy 55 lat więc zarejestrowałam się w Urzędzie Pracy. Minął rok pobierania zasiłku dla bezrobotnych i dalej jestem zarejestrowana w PUP ale bez środków do życia i składek emerytalno-rentowych. W tym roku w lipcu będę miała 55 lat ale słyszałam że nie będe mogła wtedy starać się o zasiłek przedemerytalny - czy to prawda? Co mam zrobić złożyć papiery o rentę? a jak ja dostanę to kiedy moge przejść na zasiłek przed emerytalny? jak wybrnąć z tej sytuacji żeby mieć jakieś dochody albo chociaż składki emerytalne sad smiley

Agaba190 (offline)

Post #2

03-02-2018 - 09:31:58

k/Warszawy 

Co do świadczenia przedemerytalnego są wyraźnie określone zasady jego przyznawania zarówno po utracie zatrudnienia, jak i po utracie renty.
[www.zus.pl]
[www.infor.pl]

Co do renty
[www.mpips.gov.pl]

Tutaj zwróć uwagę na punkt
niezdolność do pracy powstała w okresach ściśle określonych w ustawie, np. w okresie ubezpieczenia, zatrudnienia, pobierania zasiłku dla bezrobotnych, pobierania zasiłków z ubezpieczenia społecznego (chorobowego lub opiekuńczego) albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.
oraz na ten fragment:
wymóg powstania niezdolności do pracy w określonym ustawą emerytalną czasie nie obowiązuje w stosunku do osoby, która spełnia łącznie następujące warunki:
- została uznana za całkowicie niezdolną do pracy,
- spełnia warunek posiadania wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego
oraz
- legitymuje się co najmniej 20-letnim (w przypadku kobiety) i 25-letnim (w przypadku mężczyzny) okresem składkowym i nieskładkowym.

Najlepiej zasięgnąć informacji w ZUS-ie. Osobiście lub telefonicznie 22 560 16 00 czynne pon-piątek 7-18.

Jeżeli żaden z powyższych przepisów nie dotyczy Ciebie to pozostaje Ci staranie się w ośrodkach pomocy społecznej (MOPS lub GOPS - miejski lub gminny).
Tutaj ze strony niepełnosprawnych na co możesz liczyć.
[www.niepelnosprawni.pl]

Ale znajdź również w necie stronę "swojego" ośrodka. Tam też powinno wszystko być opisane. Możesz starać się o zasiłek stały lub celowy, dopłaty do czynszu, opału, zakupu odzieży itd. Wymagane są kryteria dochodowe. Wszystkie informacje powinnaś uzyskać w takim ośrodku lub przeczytać na ich stronie.

Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia.
Mark Twain

Madzix (offline)

Post #3

07-02-2018 - 14:40:34

dziekuje za odpowiedź smiling smiley
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 591
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018