Jestem całkowicie niezdolna(-y) do pracy

Wysłane przez Amazonki.net 

Agaba190 (offline)

Post #1

09-07-2018 - 20:29:45

k/Warszawy 

Gosiu a na jaki okres czasu dostałaś orzeczenie, bo ja może coś źle zrozumiałam?. Jeżeli orzeczenie o niepełnosprawności masz na 1 rok. To, żeby później (po upływie roku) starać się o dodatek lub zasiłek pielęgnacyjny będziesz musiała wystąpić o przedłużenie orzeczenia.

Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia.
Mark Twain

Załamka (offline)

Post #2

09-07-2018 - 20:35:16

Kraków 

Ok, ale dalej nie rozumiem, dlaczego za rok sugerujesz miejski urząd a nie ZUS, skoro rentę ma na 4 lata

Agaba190 (offline)

Post #3

09-07-2018 - 20:45:39

k/Warszawy 

Bo ZUS wypłaca dodatek pielęgnacyjny za taki okres, na jaki jest wydane orzeczenie przez ich orzecznika (a nie renta). A orzeczenie o całkowitej niezdolności dostała na rok.

Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia.
Mark Twain

gosia0101 (offline)

Post #4

09-07-2018 - 20:49:15

małopolskie 

Już dokładnie opisuję.
W Marcu wystąpiłam o zmianę stopnia na znaczny.Dostałam go na 4 lata.Wcześniej miałam umiarkowany i nie brałam żadnych dodatków pielęgnacyjnych.

Dziś przyszła decyzja o rencie(po świadczeniu reh.)którą też dostałam na 4 lata.W drugim punkcie dopisali że nie jestem zdolna do samodzielnej egzystencji do 06.2019

Załamka (offline)

Post #5

09-07-2018 - 20:52:57

Kraków 

Agaba190
Bo ZUS wypłaca dodatek pielęgnacyjny za taki okres, na jaki jest wydane orzeczenie przez ich orzecznika (a nie renta). A orzeczenie o całkowitej niezdolności dostała na rok.

Ale co stoi na przeszkodzie, aby za rok zwrócić się ponownie do ZUS??? Oczywiście życzę Gosi powrotu do sił i tego, aby pewna orzeczenia nie była; wtedy jak najbardziej, z ostrożności można do miejskiego czy powiatowego. Ale jeśli stan jednoznaczny, to z ZUS-u otrzymuje się więcej. A z Twojej wypowiedzi wynikało, że ponownie w ZUS-ie starać się nie można

Agaba190 (offline)

Post #6

09-07-2018 - 21:04:03

k/Warszawy 

Ale rozumiem, że stopień niepełnosprawności zmieniałaś w Pow.Zesp. ds Orzek. o Niepełn.
W Zusie na pewno składasz wniosek o dodatek pielęgnacyjny i dostaniesz go na rok. Na tyle na ile zdecydował orzecznik ZUS przyznając Ci niezdolność do samodzielnej egzystencji. Po tym czasie musisz złożyć ponownie papiery o dodatek (do ZUS-u), dołączając komplet wymaganych dokumentów. I wtedy albo Cię orzecznik wezwie albo tak jak teraz dostaniesz decyzję bez swojego udziału. Orzecznik ZUS może (ale nie musi) przedłużyć Ci dotychczasowe orzeczenie. Jeżeli Ci przedłuży to znowu składasz w ZUS-ie o dodatek. Jeżeli nie przedłuży to:
1. oczywiście od niekorzystnej decyzji orzecznika ZUS zawsze przysługuje odwołanie.
lub
2. ze swoim orzeczeniem (tym o podwyższeniu stopnia) złożysz wniosek o zasiłek pielęgnacyjny u siebie w gminie.
Mam nadzieję, że nic nie pokręciłam.

Mark Twain

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 09-07-2018 - 21:07:02 przez Agaba190.

Agaba190 (offline)

Post #7

09-07-2018 - 21:09:20

k/Warszawy 

Załamka

Ale co stoi na przeszkodzie, aby za rok zwrócić się ponownie do ZUS??? Oczywiście życzę Gosi powrotu do sił i tego, aby pewna orzeczenia nie była; wtedy jak najbardziej, z ostrożności można do miejskiego czy powiatowego. Ale jeśli stan jednoznaczny, to z ZUS-u otrzymuje się więcej. A z Twojej wypowiedzi wynikało, że ponownie w ZUS-ie starać się nie można

Nie wiem, z której wypowiedzi wynika, że nie może się starać ponownie w ZUS-ie?. Wyraźnie napisałam
.....To, żeby później (po upływie roku) starać się o dodatek lub zasiłek pielęgnacyjny będziesz musiała wystąpić o przedłużenie orzeczenia.

Mark Twain

gosia0101 (offline)

Post #8

09-07-2018 - 21:15:40

małopolskie 

Ale rozumiem, że stopień niepełnosprawności zmieniałaś w Pow.Zesp. ds Orzek. o Niepełn. -Dokładnie tak.
Agaba dużo mi pomogłaś,będzie o wiele mniej telefonów i jeżdżenia.A jak coś będzie nie tak to poprawią,przynajmniej wiem już o co chodzi.
Dziękiuśmiech

Załamka (offline)

Post #9

09-07-2018 - 21:34:03

Kraków 

Agaba190
Ale rozumiem, że stopień niepełnosprawności zmieniałaś w Pow.Zesp. ds Orzek. o Niepełn.
W Zusie na pewno składasz wniosek o dodatek pielęgnacyjny i dostaniesz go na rok. Na tyle na ile zdecydował orzecznik ZUS przyznając Ci niezdolność do samodzielnej egzystencji. Po tym czasie musisz złożyć ponownie papiery o dodatek (do ZUS-u), dołączając komplet wymaganych dokumentów. I wtedy albo Cię orzecznik wezwie albo tak jak teraz dostaniesz decyzję bez swojego udziału. Orzecznik ZUS może (ale nie musi) przedłużyć Ci dotychczasowe orzeczenie. Jeżeli Ci przedłuży to znowu składasz w ZUS-ie o dodatek. Jeżeli nie przedłuży to:
1. oczywiście od niekorzystnej decyzji orzecznika ZUS zawsze przysługuje odwołanie.
lub
2. ze swoim orzeczeniem (tym o podwyższeniu stopnia) złożysz wniosek o zasiłek pielęgnacyjny u siebie w gminie.
Mam nadzieję, że nic nie pokręciłam.

Tym razem nie:-))) Powyższy opis jak najbardziej pomocny

nigulina (offline)

Post #10

13-11-2018 - 18:49:17

łódz 

Dziś po raz drugi usłyszałam ze jest ze mną coś nie tak. Po 182 zasiłku chorobowego wystąpiłam o zasiłek rehabilitacyjny . Nie przyznano mi takiego, dostałam całkowicie niezdolna do pracy do 30.04.2020.
Złożyłam odwołanie ze jednak chcę zasiłek rehabilitacyjny. Już przy składaniu odwołania usłyszałam od pani przyjmującej papiery ze nigdy się z takim czymś nie spotkała, że wszyscy się cieszą ze mogą iść na rentę.
Dziś szacowna komisja po badaniach i chyba mojego prawie płaczu przyznała mi zasiłek rehabilitacyjny na 4 miesiące. W pierwszej kolejnosci było ze na 6 miesięcy, pózniej ze jednak na 4. Cieszę z tego. A tak prawdę mówiąc chodziło o kasę, z renty bym nie wyżyła , na zasiłku jakoś przetrwam.

Al_la (offline)

Post #11

14-11-2018 - 14:21:45

k/Warszawy 

Ja też dostałam rentę zamiast zasiłku, ale mnie to ucieszyło, bo zasiłek miał być na 6 miesięcy, a rentę dostałam na 2 lata chichot

W najgorszych chwilach mego życia zawsze mogłem liczyć na przyjaciół.
Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

Przewodowy NST, G2, T3N0Mx, TNBC, 6 x FEC (3 przed operacją), yT2N0Mx

ewellina2905 (offline)

Post #12

06-12-2018 - 12:20:44

lublin 

Witam wszystkich smiling smiley. Postaram się krótko i na temat. Do niedawna pracowałam normalnie na etat. W międzyczasie złożyłam wypowiedzenie i chciałam szukać czegoś innego. Nie pracując już okazało się, że jestem chora. Po operacji postanowiłam złożyć papiery do ZUS na rentę z tytułu niezdolności. Miałam Panią orzecznik 29 listopada. Dała mi na rok znaczny później na 2 lata umiarkowany. I właśnie dostałam pismo, że zgłaszają zarzut wadliwosci orzeczenia i mam ponowną komisje. Czy ktoś już miał tak z Zusem? Wiem, że nie jest im kolejny swiadczeniobiorca na rękę ale ja po leczeniu chce wrócić do pracy.Czuje się jak naciagacz. Kto mnie teraz zatrudni. Proszę o zdanie w tym temacie. Może kogoś ponownie wzywano na komisji lekarska. Jak się to potoczyło dalej.

Agaba190 (offline)

Post #13

06-12-2018 - 12:49:32

k/Warszawy 

Tak gwoli wyjaśnienia, to ZUS nie przyznaje stopni niepełnosprawności tylko określa całkowitą lub częściową niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji. Chyba, że coś się ostatnio zmieniło.

Nie miałam takiej sytuacji, bo nie starałam się o rentę. Ale może nie jest zgodne z przepisami dawanie na rok całkowitej niezdolności a później na dwa lata częściowej (na tej samej komisji, w tym samym momencie) ?. Bo i niby skąd pani orzecznik może wiedzieć jaka będzie Twoja kondycja zdrowotna za rok.

Mark Twain

ewellina2905 (offline)

Post #14

06-12-2018 - 12:54:56

lublin 

Agaba, oczywiście masz rację. Całkowita niezdolność to pracy na 3 lata i do samodzielnej egzystencji na 1 rok.

Agaba190 (offline)

Post #15

06-12-2018 - 13:01:34

k/Warszawy 

Aha. Rozumiem. Tak może być. Zakładam, że nie podważają w ogóle Twoich uprawnień do renty (okresy składkowe i nieskładkowe, ilość lat pracy itd) tylko co do treści (wadliwości) orzeczenia. No to nie rozumiem o chodzi ZUS-owi.

Mark Twain

ewellina2905 (offline)

Post #16

06-12-2018 - 13:11:51

lublin 

Agabo, chyba mnie oświeciłaś. Może chodzi im o te daty powstania tej niezdolności. Lekarka wpisała mi sierpień czyli wtedy kiedy miałam rozpoznanie. Operacja była w październiku. Może o to chodzi.

dziubas (offline)

Post #17

06-12-2018 - 21:21:54

Gdańsk 

ewelina! serce tak na wszelki wypadek poszukałabym na Twoim miejscu dobrego prawnika w tej dziedzinie, wiem, ze są organizacje, które prowadza bezpłatne porady prawny, najłatwiej pytać o takiego przy dużych kościołach a tych na szczęście w Lublinie nie Brakuje!duży uśmiech

rak przewodowy, G1, wym. 0,8x0,6x0,9 cm, ER 95%, PgR 10%, Her2-neg, Ki67 1%, w wartowniku mikroprzerzut, pT1bN1(sn)Mx, operacja oszczędzająca z biopsja wartownika, radioterapia 25x, brachyterpia, hormonoterapia-tamoxiffen do 10lat

ewellina2905 (offline)

Post #18

07-12-2018 - 07:57:12

lublin 

Dzięki Dziubas już szukałam. Domyślam się po co to wszystkozałamka.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 404
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018