Emerytura

Wysłane przez Janina.S 

Janina.S (offline)

Post #1

01-07-2010 - 20:46:14

widły Soły i Wisły 

Zgłasza sie "stara emerytka" /5 lat/ - niepracująca zawodowo lecz na pewno domowo , rodzinnie , rozrywkowo itp..

Pewnie niewiele Was tu jest takich emerytek do których pisze specjalne przypomnienie - ZUS przelicza !!
.....nasze emerytury moga być podwyźszone po złożeniu specjalnego formularza właśnie w ZUSie.
...niestety dotyczy to tylko roczników 1949 i 1950 czyli tych które ukończyły już 60 lat.
..nie piszę dokładnie na czym to polego od czego zależy bo dopiero złożyłam wniosek ale moja kol. właśnie dostała
już decyzję z podwyżką o całe 150 zł!!!. - dla emeryta to przyznacie spora kwota.

.....jeśli niebo spada nam na głowę to nie po to by się z nas śmiać
....... lecz by podziwiać patrząc jak się podnosimy.
...

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 01-07-2010 - 21:52:49 przez Al_la.

Sara (offline)

Post #2

03-07-2010 - 08:45:10

Czytałam, nie łapię się rocznikowo.

[emerytury.wp.pl]

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 03-07-2010 - 08:49:49 przez Sara.

bozena_stanczyk (offline)

Post #3

09-07-2010 - 13:15:52

Tomaszów Mazowiecki 

Ja też czytałam ale wiele ludzi o tym nie wie i traca finansowo.Ja jestem od 2006 na wcześniejszej i dorabiam sobie w świetlicy osiedlowej,noszę do Zus świadectwo pracy co jakis czas bo ta praca tez sie wlicza?

Sara (offline)

Post #4

09-07-2010 - 15:54:18

Znak zapytania chyba omyłkowo... uśmiech bo skoro nosisz, to wiesz...

Post #5

09-07-2010 - 19:42:36

Tomaszów Mazowiecki 

Czesc Sara.Wiem ale dowiedziałam sie przypadkowo.Kiedy zapytałam w okienku ,pani powiedziała że moge nosic kiedy chcę np co 3 miesiace albo co pół roku....
Trzeba śledzić te przepisy bo one sie zmieniaja.uśmiech Pozdrowionka.

Sara (offline)

Post #6

09-07-2010 - 23:50:58

Tak , ta praca wlicza się na pewno. U nas ZUS przelicza emeryturę ponownie po zakończeniu roku podatkowego ( oczywiście, jeżeli się pracowało). Pozdrawiam.

krysiada (offline)

Post #7

06-09-2010 - 15:44:10

powiat Głogów 

Witam emerytki! Ja również przeliczyłam sobie emeryturę na kapitałową po ukończeniu 60 lat. Zyskałam około 150 zł. Są osoby, które zyskują nawet do 300 - 400 zł ( przy wysokim wskaźniku zarobków). Zachęcam, bo niczego się nie traci. Gdy nowa emerytura kapitalowa okaże się niekorzystna - pozostaje się przy dotychczasowej. Potrzebne są zarobki z lat 1989 - 1998, o ile takich nie składało się do ZUS wcześniej

Janina.S (offline)

Post #8

08-10-2010 - 13:54:53

widły Soły i Wisły 

Skoro powiedziałam "A" i zaczęłam ten watek to powiem "B" tzn ZUS jest - be - i już.
Aż wstyd mi się przyznać no ale powiem Wam że dostałam ostatnio decyzję i po przeliczeniu
dołożyli mi na 1 bochenek chlebka /i to mały/ czyli 3,40 zł. naprawdę dostałam taką kwotę.
No cóż takie ich przeliczniki i moje lata pracy.

.....jeśli niebo spada nam na głowę to nie po to by się z nas śmiać
....... lecz by podziwiać patrząc jak się podnosimy.
...

wiesia j (offline)

Post #9

30-05-2011 - 14:21:16

Czy będąc na emeryturze przysługują mi świadczenia osób niepełnosprawnych,np. karta parkingowa,zniżki na komunikację,sanatorium - jestem po operacji węzłów chłonnych przed chemioterapią

Al_la (offline)

Post #10

30-05-2011 - 16:38:25

k/Warszawy 

Przysługuje, ale musisz mieć orzeczenie o stopniu niepełnosprawności i otrzymać kartę parkingową.
Samo bycie na emeryturze tego nie gwarantuje.

W najgorszych chwilach mego życia zawsze mogłem liczyć na przyjaciół.
Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

Przewodowy NST, G2, T3N0Mx, TNBC, 6 x FEC (3 przed operacją), yT2N0Mx

danuta60 (offline)

Post #11

29-08-2011 - 20:40:25

lipskn/biebrzą 

a Ja w tym roku kończę 60 lat, na emeryture przeszłam w 1997 r.wcześniej byłam na zasiłku przedemerytalnym, czy też mogę składac na ponowne przeliczenie emerytury, dodam że nigdzie przez ten czas nie pracowałam,.

w życiu sa tylko piekne chwile i dla tych chwil warto żyć,,,,

Magda (offline)

Post #12

29-08-2011 - 21:52:43

Jastrzębie Zdrój 

uśmiech oczywiście że tak ,to jest nowe przeliczenie moja mama nie pracuje 12 lat zyskała 250 zł

Post #13

09-01-2013 - 11:35:03

Tomaszów Mazowiecki 

Wyczytałam w internecie pewną wiadomość ale nie jestem pewna ,czy dobrze ja zrozumiałam.Pomóżcie.Otóż jestem na wcześniejszej jako nauczyciel,skorzystałam z przywileju w 2007.Do tej pory było tak,że po ukończeniu 60 -tki składało sie wniosek do zus,ponownie przeliczali i otrzymywało sie troche więcej forsy.
W tych artykułach,było napisane ,że od tego roku z tym konieć,a wrecz przeciwnie,mogą wtedy zabrać cześc forsy z racji przebywania na wcześniejszej emeryt.Mam 56 lat,przez 5lat będac na emeryt. dorabiałam pracą w świetlicy środowisk,składałam w zusie poświadczenia,opłacane były składki,była to praca na umowę-zlecenie i co jakis czas przeliczali i dopłacali marne grosiki ok.10 zł.

Danuta52 (offline)

Post #14

09-01-2013 - 20:29:54

wolsztyn 

Ja słyszałam pod koniec roku o tych przeliczeniach , że właśnie przeliczają ale tylko do 2012 roku i koniec , więcej ,
nie będzie już takiej możliwości do ponownych obliczeń .
Może ktoś też to słyszał i potwierdzi ?

Post #15

11-01-2013 - 10:39:18

Tomaszów Mazowiecki 

Ja czytałam,umieściłam artykuł w dziale -emerytura i praca,co o tym sądzisz.Ja odeszłam na wcześniejsza nauczycielska bo nie miałam m.in etatu na skutek zmniejszenia godzin historii i niżu.To jak skończe 60 lat odliczyliby mi z emerytury forse za te 10 lat?przecież to paranoja!Poza tym jeszcze przez 5 lat po przejściu na wcześniejszą pracowałam w świetlicy środowiskowej i składki były odprowadzane.

Post #16

26-02-2013 - 11:23:34

Tomaszów Mazowiecki 

No to znalazłam odpowiedż -oto ona , może kogoś z was zainteresuje

Poniżej odpowiedź konsultanta COT:

Witam

Będąc na wcześniejszej emeryturze która jest wyliczona na zasadach dotychczasowych co kwartał można doliczyć staż pracy składając do ZUS wniosek o doliczenie stażu pracy wraz zaświadczeniem od pracodawcy o okresie zatrudnienia, czy są doprowadzane składki emerytalno-rentowe oraz czy były okresy zwolnień lekarskich. Natomiast po każdym zakończonym roku można przeliczyć podstawę wymiaru jeśli wskaźnik podstawy wymiaru z wymiaru z uwzględnieniem zarobków osiągniętych po przyznaniu emerytury będzie wyższy od poprzedniego. W tym celu należy złożyć następujące dokumenty: wniosek o przeliczenie emerytury oraz zaświadczenie od pracodawcy o okresie zatrudnienia, wynagrodzeniu za ten okres, czy są doprowadzane składki emerytalno-rentowe oraz czy były okresy zwolnień lekarskich.
Po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego może Pani złożyć wniosek o naliczenie emerytury na nowych zasadach tj.wysokość zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz zwaloryzowanych składek zgromadzone na koncie ubezpieczonego pomniejszone o sumę dotychczas pobranych świadczeń podzielone przez średnie dalsze trwanie życia w dniu złożenia wniosku o emeryturę. Po wyliczeniu emerytury na nowych zasadach ZUS będzie wariantował dotychczas pobierane świadczenie z emeryturą wyliczoną na nowych zasadach i zostanie wypłacone świadczenie wyższe.

Post #17

26-02-2013 - 11:31:03

Tomaszów Mazowiecki 

W ogóle to powstała taka stronka w ZUS ,że można zadawać pytania a nawet wirtualnie gadać i o wszystko pytać.Super.
Ale wracając do tematu to ostatnie zdanie z tej odpowiedzi jest dla mnie nie do przeskoczenia. A może któraś z Was zna sie na tej prawniczej terminologii i potrafił przeliczyć jaka byłaby to podwyżka.
Już nie pracuję dodatkowo a pensję jaką otrzymywałam przez 5 lat na umowe-zlecenie były o wiele ,wiele niższe nim kiedy pracowałam w szkole.To jaka by ewentualnie była suma przy obecnej emeryt. ok 1400?Niestety nie potrafię tego przeliczyć.
A poza tym przez 4 lata,które mnie czekają do 60-tki pewnie jeszcze się coś nazmienia...oczko

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 26-02-2013 - 11:36:29 przez bozena_stanczyk.

Post #18

15-05-2015 - 19:43:11

Tomaszów Mazowiecki 

Ponoć od 1 maja wszedł nowy przepis.Osoby, które do 1999 korzystały z urlopów wychowawczych na dzieci i były to lata liczone jako nieskladkowe mogą składać wniosek do ZuS o ponowne przeliczenie kapitału początkowego bo te okresy mają się liczyć jako składkowe. Dotyczy to też studiów dziennych. Czy któraś wie coś więcej.?myśli

DanaPar (offline)

Post #19

16-05-2015 - 00:37:11

Police 

Nie słyszałam Bożenko, ale byłabym tym zainteresowana. Jeśli dotrę do konkretów, skrobnę tutaj. Jeśli Ty dotrzesz, proszę o to samo.

Post #20

18-05-2015 - 12:07:22

Tomaszów Mazowiecki 

[serwisy.gazetaprawna.pl]
Wnisek należy zlożyć ponoć do końca maja

Post #21

25-05-2015 - 20:23:28

Tomaszów Mazowiecki 

Najlepiej pójdę do ZUS i się dowiem, a może któraś już byla?

jolaxyz (offline)

Post #22

25-05-2015 - 20:46:31

k/Leszna 

Ja czytałam o tym, ale byłam u naszej księgowej w pracy i nic jeszcze na ten temat nie wiedziała.

Ci, którzy żyją nadzieją, widzą dalej.
Ci, co żyją miłością, widzą głębiej.
Ci, co żyją wiarą, widzą wszystko w innym świetle. (Lothar Zenetti)

Post #23

26-05-2015 - 08:43:08

Tomaszów Mazowiecki 

AT-M Ad Posłowie jednogłośnie przyjęli wczoraj nowelizację ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1440 ze zm.). Uchwalone zmiany spowodują, że w przyszłości wyższe emerytury będą otrzymywać zarówno osoby mające ustalony kapitał początkowy, jak i ci, którzy zdecydują się na dłuższą aktywność zawodową. Te rozwiązania wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw.

Przeliczenie emerytury i kapitału początkowego na nowych zasadach będzie następować na wniosek osoby zainteresowanej. Jeśli ubezpieczony go nie złoży, to ZUS z urzędu przeliczy kapitał początkowy z uwzględnieniem wszystkich dotychczasowych zmian w dniu przejścia na emeryturę.

Niby jest napisane , że przeliczą z urzęddu ale ja im nie dowierzam.Jak się człowiek nie upomni to....myśli to mogą zapomnieć

jolaxyz (offline)

Post #24

27-05-2015 - 16:12:31

k/Leszna 

Byłam w ZUS-ie dzisiaj zapytać. Pani powiedziała, że nie ma potrzeby składania wniosku, w momencie przejścia na emeryturę to zrobią. Może dać wniosek i mogę go złożyć, ale przeliczenie niekiedy trwa 2-3 lat, bo najpierw obliczają bieżące emerytury. a ja za 2 lata mogę iść na emeryturę( chyba, że obniżą wiek to w przyszłym roku) więc nie wiem czy jest sens.

Ci, którzy żyją nadzieją, widzą dalej.
Ci, co żyją miłością, widzą głębiej.
Ci, co żyją wiarą, widzą wszystko w innym świetle. (Lothar Zenetti)

Post #25

27-05-2015 - 19:59:20

Tomaszów Mazowiecki 

A jak się już jest parę lat na emeryturze? to trzeba chyba złożyć wniosekmyśli

Al_la (offline)

Post #26

17-07-2015 - 12:59:53

k/Warszawy 

[praca.gazetaprawna.pl]

W najgorszych chwilach mego życia zawsze mogłem liczyć na przyjaciół.
Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

Przewodowy NST, G2, T3N0Mx, TNBC, 6 x FEC (3 przed operacją), yT2N0Mx

marika2 (offline)

Post #27

19-10-2017 - 16:29:05

Warszawa 

Moje pytanie dotyczy osób pobierających emeryturę i starających się o dodatek pielęgnacyjny do emerytury.
Jestem na wiecznej wcześniejszej emeryturze chichot w zeszłym tygodniu złożyłam w ZUS wniosek o dodatek
komisję mam za tydzień /strasznie szybko działają, złożyłam dokumenty: wyniki badań i wypis ze szpitala
po pierwszej chemii, dodałam zaświadczenia o chorobie serca, tarczycy, kręgosłupa
czy ktoś wnioskowało takie świadczenie? na jak długo zostało przyznane?

marika2 (offline)

Post #28

06-11-2017 - 14:02:17

Warszawa 

Byłam na komisji ZUS, dostałam orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji na rok

wioletka789 (offline)

Post #29

05-07-2018 - 11:50:31

Mój tata przepracował 45 lat i jego emerytura jest tak marna, że nie da rady się utrzymać, to jest niemożliwe...
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 470
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018