Emerytura... i praca nadalbezradny

Wysłane przez Jolar 

Jolar (offline)

Post #1

24-04-2010 - 15:54:53

niedaleko Warszawy 

No widzę,że nikt się nie "wychyla" ... a może to tylko ja już jestem emerytką myśli, no cóż na metrykę nie mam wpływu...nie
Szczerze mnie bardzo ta forma odpowiada... jestem emerytką.... pracującą...skromniś, choć wolałabym korzystać z emerytury w sposób bardziej cywilizowany ( póki się daje... korzystam), tak jak to jest praktykowane w innych krajach...., czyli wypoczynek po trudach pracy....w tym roku mija 36 lat mojej pracy.
Chętnie bym już ustąpiła młodszym....,ale wymiar mojej naliczonej emerytury wystarczy mi na opłatę świadczeń, zakup leków i socjalne życie ( na marginesie dla niewtajemniczonych... jestem osobą samotną), czyli podstawowe, najtańsze produkty żywnościowe, o rekreacji jakiejkolwiek i wyjazdach zagranicznych mogłabym .... całkowicie zapomnieć język.
Taka to jest nasza rzeczywistość...acha..dodam, że moja wypracowana w pełni emerytura jest "ciachana", co by mi się w głowie na ... podeszłe lata całkiem nie przewróciło o 1/4, żebym nie zapomniała, że państwo robi mi łaskę....wnerwiony
Pozdrawiam przyszłe emerytki i życzę, aby ich emerytury były bardziej ...światowe.....
" Nie daj się ludzie niech swoje myślą...
Nie daj się z diabłem do piekła wyślą...
Nie daj się warto być zawsze tylko sobą..."

bozena_stanczyk (offline)

Post #2

09-07-2010 - 13:10:15

Tomaszów Mazowiecki 

Ja jestem juz na wcześniejszej emeryturze nauczycielskiej już od 2006 i pieniadze wystarczaja tylko na opłaty.Dlatego dorabiam sobie w świetlicy osiedlowej.Ogólnie byłabym w pełni zadowolona gdyby jeszcze pracował mąż ,ale niestety u nas o prace niezwukle trudno zwłaszcza w tym wieku i dlatego życie jest trudne.
Pozdrawiam wszystkie emerytkichichot

Maja048 (offline)

Post #3

11-07-2010 - 19:30:36

Wronki 

No i ja się wpisuję...byłam na rencie - pracowałam, jestem na emeryturze - pracuję...A tak mi sie marzy / a co ...pomarzyć zawsze można i one nic nie kosztują.../ wolny czas / qrde ale chyba bym nie zdzierżyła.../ zwiedzanie...być zależna tylko od siebie a nie od szefa/owej...myślibozena_stanczyk (offline)

Post #4

22-10-2010 - 09:18:48

Tomaszów Mazowiecki 

Warto przeczytać

[emerytury.wp.pl],

A w ogóle wklejajcie tu różne artykuły,żebyśmy były na bieżącoforumowicz

coś mi chyba nie wyszło z tym wklejeniemgafa

Jedenaście sposobów na wyższą emeryturę obliczoną w myśl dotychczasowych zasad

ZUS | 20.10.2010 | 13:05
Jedenaście sposobów na wyższą emeryturę obliczoną w myśl dotychczasowych zasad


(fot. Jupiterimages)

To nie żadna tajemnica. Każdy emeryt, jeśli spełnia określone przepisami warunki, ma prawo starać się o przeliczenie swojego świadczenia i dostawać więcej. Ustawa emerytalna przewiduje wiele możliwości ponownego ustalenia emerytury w nowej, korzystniejszej wysokości.
Jest kilkanaście sposobów na podwyższanie emerytury obliczanej w myśl starych zasad, wszystkie szczegółowo opisujemy w niniejszym Poradniku. Każdy z nich warto skonsultować ze specjalistami z ZUS. Taka konsultacja jest bezpłatna. ZUS ma obowiązek przeliczyć emeryturę za każdym razem, gdy zainteresowana osoba o to zawnioskuje i spełni warunki do przeliczenia. Jeśli nowe wyliczenie okaże się mniej korzystne od dotychczasowego, emeryt nic nie traci. ZUS z urzędu kontynuować będzie wypłatę emerytury w dotychczasowej (wyższej) wysokości.


REKLAMA Czytaj dalej
Emerytury, których wysokość oblicza się w myśl dotychczasowych zasad, omówiliśmy w I rozdziale.

Sposób pierwszy - dokumenty

Warto sprawdzić, czy w wykazie zarobków, który przedłożyliśmy do wniosku, wskazaliśmy rzeczywiście te najlepsze, jakie otrzymywaliśmy. Warto sprawdzić, czy nie mieliśmy zarobków, które nie zostały wykazane kiedy staraliśmy się o emeryturę. Dostarczyliśmy np. tylko te dokumenty, które były łatwe do zdobycia. Tymczasem każdy nowo dostarczony dokument, potwierdzający wysokość osiąganych zarobków i spełniający wymogi formalne - to szansa na wyższe świadczenie. Powstają nowe archiwa gromadzące dokumentację pracowniczą, z każdym rokiem powiększa się także wykaz zlikwidowanych i przekształconych firm publikowany przez ZUS. Informacje można znaleźć przeglądając strony internetowe www.zus.pl.

Warto więc sprawdzić, czy nie możemy znaleźć dokumentów, przedłożenie których w ZUS spowoduje podwyższenie wysokości świadczenia. W jaki sposób? - przeczytaj uważnie informacje zawarte przy omawianiu czwartego sposobu podwyższenia emerytury.

Dyżur eksperta ZUS w Wirtualnej Polsce

We wtorek 26 października na Państwa pytania dotyczące emerytur będzie odpowiadać Pani Agnieszka Pieńkos z ZUS. Prosimy o telefony w godzinach 11.00-13.00 pod numer (22) 57 67 444.

Porady można uzyskać także w oddziałach ZUS w całej Polsce.
Więcej: "Dzień Seniora" w ZUS »

Po pierwsze zastanówmy się, czy przedłożyliśmy wszystkie dokumenty pozwalające na zaliczenie całego okresu wykonywania pracy. Jeśli nie - poszukajmy dokumentacji potwierdzającej staż, który jeszcze nie został uwzględniony w wysokości emerytury. Liczy się każdy dzień. O ile bowiem przy ustalaniu prawa do emerytury został uwzględniony każdy dzień, o tyle do obliczenia jej wysokości - zgodnie z ustawą emerytalną - ZUS przyjął pełne lata i miesiące, a pominął dni. Może więc zdarzyć się tak, że udokumentowano 30 lat pracy, 10 miesięcy i 29 dni okresów składkowych. Do ustalenia prawa do emerytury ZUS uwzględnił cały ten okres, jednak przy jej obliczaniu przyjął 30 lat i 10 miesięcy. Gdyby znalazł się 1 dzień, będziemy mieć pełny miesiąc, który - po złożeniu wniosku - zostanie doliczony do emerytury.

Dokumenty, które potwierdzają okresy składkowe i nieskładkowe - to: np. świadectwa pracy, legitymacja ubezpieczeniowa, zaświadczenie uczelni potwierdzające ukończenie studiów oraz programowy okres ich trwania.

Dokumenty, na podstawie których ZUS ustala podstawę wymiaru to np. druk ZUS Rp-7 wystawiony przez pracodawcę lub jego następcę prawnego, legitymacje ubezpieczeniowe zawierające wpisy o zarobkach oraz uwierzytelnione przez osobę kierującą archiwum lub przez przechowawcę kserokopie kart wynagrodzeń. O przeliczenie wysokości emerytury może wystąpić każda zainteresowana osoba. Czy ZUS przeliczy świadczenie, czy też nie będzie miał takiej prawnej możliwości zależy od okoliczności, które nieco szerzej omawiamy przy prezentacji trzeciego, czwartego i piątego sposobu podwyższenia emerytury.

Sposób drugi - dorabiaj

Do emerytury można dorobić. Ci emeryci, którzy ukończyli już wiek 60 lat - kobiety oraz 65 lat - mężczyźni, mogą zarabiać bez ograniczeń, nie obawiając się, że ZUS zmniejszy im wysokość świadczenia lub zawiesi jego wypłatę.

Jeśli natomiast jest się tzw. wcześniejszym emerytem, osiąganie dodatkowych przychodów pociąga za sobą skutki dla wysokości świadczenia. Jakie, zależy od tego, ile się zarabia. W zależności od tego, jak wysoka jest to kwota, emerytura będzie wypłacana w pełnej wysokości, zmniejszona lub zawieszona.

Aktualnie (od 1 września do 30 listopada 2010 r.) bez żadnych konsekwencji można dorobić miesięcznie maksymalnie 2238,50 zł brutto (70 proc. przeciętnego wynagrodzenia). ZUS zawiesi wypłatę świadczenia, jeśli zarobki przekroczą 4157,30 zł brutto (130 proc. przeciętnego wynagrodzenia). Emerytura będzie zmniejszona, jeśli dodatkowe przychody przekroczą 2238,50 zł nie będą jednak wyższe od 4157,30 zł miesięcznie (od 70 do 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia).

Jeśli jednak nawet wskutek osiągania zarobków emerytura jest zmniejszona lub zawieszona, to i tak w konsekwencji jest to opłacalne. Dlaczego? - przeczytaj uważnie omówienie kolejnego sposobu na podwyższenie emerytury.

Podziel się:
Zobacz więcej w serwisach WPZmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 22-10-2010 - 09:28:04 przez bozena_stanczyk.

bozena_stanczyk (offline)

Post #5

22-10-2010 - 09:48:49

Tomaszów Mazowiecki 

Sposób trzeci - dorabiaj i przelicz

Warto pracować po przyznaniu emerytury, albowiem liczy się to podwójnie. Po pierwsze, zarabia się pieniądze, po drugie dodatkowo przepracowany okres oraz osiągnięte zarobki mogą podwyższyć wysokość świadczenia. Liczy się każdy przepracowany miesiąc po przyznaniu emerytury, czyli staż pracy - pod warunkiem, że odprowadzane były składki na ubezpieczenia społeczne. Natomiast uzyskane za ten czas zarobki podniosą podstawę wymiaru emerytury, gdy wskaźnik podstawy wymiaru obliczony z uwzględnieniem tych zarobków, będzie wyższy od poprzedniego. Posiadanie niższego wskaźnika nie zawsze przekreśla możliwość przeliczenia emerytury.


Co trzeba zrobić żeby ZUS przeliczył emeryturę? Konieczne jest złożenie wniosku o doliczenie stażu z tytułu wypracowania nowego okresu. Wniosek taki można zgłaszać nie wcześniej niż po zakończeniu kwartału kalendarzowego, a jeśli przystałeś już pracować - można go zgłosić nie czekając na zakończenie kwartału. Można także złożyć wniosek o przeliczenie podstawy wymiaru emerytury z uwzględnieniem zarobków uzyskanych po jej przyznaniu. Do wniosku dołącza się zaświadczenie o okresie pracy oraz o wysokości zarobków, wystawione przez pracodawcę (formularz ZUS Rp - 7).

Jeśli nowy wskaźnik wysokości podstawy wymiaru emerytury będzie wyższy, do przeliczenia emerytury zastosowana zostanie kwota bazowa obowiązująca w dacie zgłoszenia wniosku o ponowne obliczenie emerytury. Tak wyliczone świadczenie, a więc z wyższym wskaźnikiem i obliczone od nowej kwoty bazowej z pewnością będzie korzystniejsze.

Ale nie tylko. Może się okazać, że wskaźnik będzie niższy, ale emerytura obliczona od nowej kwoty bazowej - wyższa.

Z możliwości przeliczenia podstawy wymiaru emerytury od niższego wskaźnika mogą skorzystać te osoby, które nie pobrały ani jednej emerytury, a do przeliczenia wskażą zarobki choćby częściowo uzyskane po jej przyznaniu. Może to się zdarzyć gdy - na przykład - cały czas pracują, a ich zarobki przekraczają 130% przeciętnego wynagrodzenia, więc ich emerytura jest zawieszona, a nowo obliczony wskaźnik wysokości podstawy wymiaru emerytury jest niższy od ostatnio obliczonego, ale skorzystają, bo emerytura zostanie ustalona od nowej, korzystniejszej kwoty bazowej.

Może się zdarzyć i tak, że osoba, która przeszła na emeryturę, pracuje i podlega ubezpieczeniom społecznym. Jeśli do obliczenia emerytury wskaże zarobki w całości uzyskane po jej przyznaniu (z 10 kolejnych lat kalendarzowych), a wskaźnik wyniesie co najmniej 130% - emerytura zostanie obliczona od nowej kwoty bazowej, mimo że nowy wskaźnik jest niższy od poprzedniego. Dla wielu osób takie obliczenie może się okazać bardzo korzystne. Również i w tym przypadku emerytura obliczana jest od nowej kwoty bazowej, co - nawet przy niższym wskaźniku - może okazać się korzystniejsze.

Sposób czwarty - znalazłeś zarobki

Skorzystałeś z informacji wskazanych przy omawianiu sposobu pierwszego i dotarłeś do zarobków, których nie przedłożyłeś ubiegając się o emeryturę. Przynieś do ZUS zaświadczenie - a pracownicy sprawdzą, czy przyjęcie zarobków z tego zaświadczenia do podstawy wymiaru będzie korzystne.

Jeśli przechodziłeś na emeryturę dawno, jeszcze przed 1999 r., może korzystniejsze będą zarobki z innych 3, 4 czy 8 lat niż te, od których obliczono emeryturę. A może korzystniejsze będą zarobki z 10 kolejnych lat wybranych z 20 lat poprzedzających rok zgłoszenia wniosku o przyznanie emerytury lub przeliczenie podstawy jej wymiaru, czy nawet z 20 lat kalendarzowych dowolnie wybranych ze wszystkich lat pracy sprzed przyznania świadczenia lub sprzed daty zgłoszenia wniosku o przeliczenie emerytury? Warto sprawdzić. Pamiętaj jednak, że warunkiem takiego przeliczenia emerytury jest wyższy wskaźnik. Kwota bazowa będzie wprawdzie ta sama, jednak wyższy wskaźnik zagwarantuje wyższe świadczenie.

A może pracodawca wypłacił jakieś zaległe wynagrodzenie, za które opłacono składki na ubezpieczenia społeczne, a które pochodzi z okresu, z którego obliczono podstawę wymiaru emerytury. Nie zapomnij dostarczyć zaświadczenia - ZUS obliczy ponownie wysokość emerytury, od wyższej podstawy wymiaru.

bozena_stanczyk (offline)

Post #6

22-10-2010 - 09:53:38

Tomaszów Mazowiecki 

Sposób piąty - miałeś prawo do renty lub świadczenia przedemerytalnego - sprawdź

Jeżeli w chwili ubiegania się o emeryturę byłeś uprawniony do renty z tytułu niezdolności do pracy lub do świadczenia przedemerytalnego, ale tego przyznanego jeszcze przez urząd pracy - do obliczenia podstawy wymiaru emerytury mogłeś wskazać zarobki uzyskane w 10 kolejnych latach wybranych z 20 lat sprzed roku zgłoszenia wniosku o emeryturę albo z dowolnych 20 lat, w których byłeś ubezpieczony, również przypadających przed rokiem zgłoszenia wniosku o emeryturę. Mogły to być te same zarobki, które wskazałeś obliczenia podstawy wymiaru renty lub świadczenia przedemerytalnego (te z 10 lat o ile mieszczą się w 20 latach poprzedzających rok zgłoszenia wniosku o emeryturę) lub nowe zarobki, ustalone z innych 10 lat wybranych z 20 lat poprzedzających rok ubiegania się o emerytury lub z dowolnych 20 lat kalendarzowych, ale tylko tych, w których pracowałeś - sprzed roku, w którym złożyłeś wniosek o emery
Sprawdź, czy za podstawę wymiaru emerytury masz przyjętą podstawę wymiaru renty albo emerytury obliczonej do ustalenia świadczenia przedemerytalnego, czy też podstawę tą masz ustaloną na nowo, a więc od zarobków i od kwoty bazowej obowiązującej w dacie ustalenia emerytury. W większości przypadków korzystniejsze jest ustalenie podstawy wymiaru od zarobków, jednak były i takie lata (np. rok 2004), w których mogło być korzystniejsze przyjęcie podstawy wcześniej przyznanego świadczenia.

Jeśli za podstawę wymiaru emerytury masz przyjętą podstawę wymiaru renty lub emerytury obliczonej dla potrzeb świadczenia przedemerytalnego, a posiadasz zarobki ze wskazanych wyżej 10 lub 20 lat - zgłoś wniosek o obliczenie podstawy wymiaru emerytury od tych zarobków. Nic nie ryzykujesz - jeśli dotychczasowa podstawa wymiaru jest korzystniejsza - ZUS nadal będzie wypłacał emeryturę obliczoną od tej podstawy.

Sposób szósty - zamiana

Zamiana emerytury wcześniejszej na emeryturę przyznaną po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego też może przynieść korzyści. Kto może zamienić emeryturę? Każdy, kto jest na wcześniejszej emeryturze (nieważne, kiedy na nią przeszedł) i osiągnął wiek emerytalny (60 lat kobieta i 65 lat mężczyzna), a urodził się przed 1949 r.

Zysk z obliczenia nowej emerytury ma miejsce wówczas, gdy po przyznaniu emerytury wcześniejszej podlegałeś ubezpieczeniom społecznym przez co najmniej 30 miesięcy. W takim przypadku część socjalna (stanowiąca 24 proc. kwoty bazowej) kolejnej emerytury ustalana jest od kwoty bazowej obowiązującej w dacie przyznania tej emerytury. Pozostałą część emerytury (tzw. część stażową) ustala się od dotychczasowej kwoty bazowej. Oblicza się ją bowiem od zwaloryzowanej podstawy wymiaru emerytury wcześniejszej.

Ile można zyskać na zamianie emerytury? Każdy przypadek jest inny, wyliczany indywidualnie.

Uwaga! O przyznanie emerytury z tytułu ukończenia wieku 60 lat - kobieta, 65 lat - mężczyzna trzeba wystąpić samodzielnie. Wszystko załatwia się w oddziale albo inspektoracie ZUS-u. Składamy:

* wniosek na piśmie;
* dokumenty poświadczające okresy zatrudnienia, przebyte po dacie nabycia wcześniejszej emerytury, a także inne dokumenty, które nie zostały złożone wcześniej, a mogą wpłynąć na wysokość emerytury.


*

bozena_stanczyk (offline)

Post #7

22-10-2010 - 10:00:36

Tomaszów Mazowiecki 

Sposób siódmy - z renty na emeryturę

Każda osoba uprawniona do renty z tytułu niezdolności do pracy, a spełniająca warunki do emerytury - może zgłosić wniosek o to drugie świadczen
Korzyści takiej zamiany świadczeń sprowadzają się do tego, że do ustalenia podstawy wymiaru emerytury możesz wskazać te same zarobki, jakie wskazałeś do renty (jeśli pochodzą z 10 kolejnych lat kalendarzowych wybranych z 20 lat poprzedzających rok zgłoszenia wniosku o emeryturę lub z dowolnych 20 lat sprzed przyznania emerytury), a obliczenie podstawy wymiaru emerytury od nowej kwoty bazowej gwarantuje wyższą wysokość świadczenia.

Można również wskazać zarobki z innych 10 lub 20 lat, nawet niższych niż te przyjęte do podstawy wymiaru renty (np. gdy podstawa wymiaru renty była obliczona od zarobków z 3, 6 czy 8 lat) - obliczenie emerytury od nowej kwoty bazowej w większości wypadków oznacza wyższe świadczenie.

W przypadku składania wniosku o emeryturę warto, aby osoba uprawniona do renty przedłożyła wszystkie zarobki, jakimi dysponuje. ZUS wybierze najkorzystniejszy sposób ustalenia podstawy wymiaru emerytury. Jeśli jednak nie ma możliwości przedłożenia zarobków, które mogą być przyjęte do obliczenia podstawy wymiaru emerytury (np. renta była przyznana bardzo dawno - 1991 r. czy 1993 r.) -podstawę wymiaru emerytury stanowi zwaloryzowana podstawa wymiaru renty, a emeryturę oblicza się od tej samej kwoty bazowej co rentę. Istnieje jednak możliwość obliczenia części socjalnej od aktualnej kwoty bazowej, pod warunkiem podlegania ubezpieczeniom przez 30 miesięcy po przyznaniu renty.

Jeśli nie zdecydujesz się na złożenie wniosku o emeryturę, to z chwilą, gdy skończysz powszechny wiek emerytalny - ZUS z urzędu przyzna Ci emeryturę zamiast pobieranej renty z tytułu niezdolności do pracy. Jej wysokość obliczy w najkorzystniejszy sposób, opierając się na dokumentach zgromadzonych w aktach rentowych. Jednak zawsze będziesz mógł - po przedłożeniu nowych dokumentów - złożyć wniosek o przeliczenie wysokości emerytury.

Sposób ósmy - zbieg świadczeń

Co to znaczy? Są osoby, które mają ustalone prawo do dwóch lub więcej świadczeń. Osoby mające przyznaną rentę z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, albo z tytułu wypadku w drodze do pracy lub z pracy, który miał miejsce przed 1.01.2003 r. bądź rentę inwalidy wojennego czy wojskowego z tytułu niezdolności do pracy pozostającej w związku ze służbą wojskową, albo rentę dla kombatantów lub osób represjonowanych, gdy nabędą emeryturę, uzyskają możliwość pobierania dwóch świadczeń.

Ale uwaga! Nie mogą brać pełnych świadczeń, lecz tylko:

* emeryturę powiększoną o połowę renty lub
* rentę powiększoną o połowę emerytury

Sposób dziewiąty - dodatki

Gdy emeryt ukończy 75 lat ma prawo do dodatku pielęgnacyjnego w miesięcznej wysokości wynoszącej od 1 marca 2010 r. 181,10 zł. Wypłacany jest bez potrzeby składania wniosku. Podstawę do przyznania dodatku pielęgnacyjnego przed osiągnięciem tego wieku stanowi orzeczenie lekarza orzecznika ZUS lub komisji lekarskiej uznające emeryta za niezdolnego do samodzielnej egzystencji.

Sposób dziesiąty - waloryzacja

„Podwyżka” emerytur, to waloryzacja, która - zgodnie z ustawą emerytalną - będzie przeprowadzana corocznie, zawsze od dnia 1 marca. Ostatnia miała miejsce w marcu 2010 r., a kolejna waloryzacja emerytur nastąpi od 1 marca 2011 r.

Zmiana wysokości emerytur w ramach waloryzacji następuje z urzędu, a jeśli wypłata świadczenia była wstrzymana - po jej wznowieniu, z uwzględnieniem wszystkich kolejnych waloryzacji przypadających w okresie wstrzymania wypłaty.

Sposób jedenasty - zastąpienie zarobków zerowych minimalnymi

Od 1stycznia 2009 r. roku wprowadzono zasadę pozwalającą na zastąpienie zarobków zerowych - zarobkami w kwocie minimalnego wynagrodzenia. Zasada ta dotyczy osób, które były zatrudnione w ramach stosunku pracy.

Jeśli więc w chwili wyliczania emerytury przyznanej przed 2009 r. nie udało Ci się udowodnić wysokości uzyskiwanych zarobków i przyjęto w takim przypadku przychód - dochód zerowy, wystąp do ZUS o przeliczenie świadczenia. Za okresy za które nie udało Ci się udowodnić dokumentami wysokości wynagrodzenia, ZUS przyjmie na Twój wniosek, obowiązującą w tamtych latach wysokość płacy minimalnej.

Jolar (offline)

Post #8

29-10-2010 - 19:51:24

niedaleko Warszawy 

Bożenko! Ogromne dzięki... jesteś "skarbnicą wiedzy"....buzki" Nie daj się ludzie niech swoje myślą...
Nie daj się z diabłem do piekła wyślą...
Nie daj się warto być zawsze tylko sobą..."

bozena_stanczyk (offline)

Post #9

04-11-2010 - 11:13:19

Tomaszów Mazowiecki 

Bardzo prosze-jak coś się dowiesz-też wpisz.
Ja sie zupelnie przypadkowo dowiedziałam,że jak pracuję na emeryturze wcześniejszej to coś mi sie od ZUS należythumbs up

Jolar (offline)

Post #10

15-11-2010 - 19:34:38

niedaleko Warszawy 

Masz rację należy Ci się...tak" Nie daj się ludzie niech swoje myślą...
Nie daj się z diabłem do piekła wyślą...
Nie daj się warto być zawsze tylko sobą..."

Maja048 (offline)

Post #11

15-11-2010 - 20:46:49

Wronki 

Ja co trzy miesiące wysyłam wniosek do ZUS o przeliczenie stażu...ale nie mogą przeliczyć mi emerytury mimo,że ukończyłam 60 lat bo muszę przepracować 30 miesięcy...jeszcze 11 m-cy. Dzięki za podpowiedź w spr. obliczenia emerytury...poczytam i sobie zaznaczę to co dla mnie...buziakbozena_stanczyk (offline)

Post #12

05-02-2011 - 12:16:57

Tomaszów Mazowiecki 

ważny artykuł z Gazety prawnej
Pracujący emeryci, do końca lutego muszą przesłać do ZUS zaświadczenie płatnika składek o ubiegłorocznym przychodzie.
Zobacz także:

* Emeryci będą musieli zwalniać się z pracy
* ZUS przyznaje mniej emerytur
* Liczba emerytów i rencistów w grudniu spadła o 0,9 tys.
* Pracujący emeryci zaniepokojeni listem z ZUS

Emeryt prowadził działalność gospodarczą i sam za siebie opłacał składki. Uzyskany przychód musi potwierdzić własnym oświadczeniem.

Emeryci i renciści wykonujący działalność podlegającą obowiązkowi ubezpieczeń społecznych lub pozostający w stosunku służby nie mogą dorabiać bez ograniczeń. Mają wyznaczone dwa progi zarobkowe, których przekroczenie powoduje zawieszenie lub zmniejszenie wypłacanego świadczenia.

Niższa kwota graniczna wynosi 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy (od 1 grudnia 2010 r. do 28 lutego 2011 r. – 2242,20 zł.). Jeśli osoba uprawniona przekroczyła ten limit, a jej przychód nie był wyższy od wyższego progu zarobkowego, świadczenie podlega odpowiedniemu zmniejszeniu.

Zmniejszenie to równe jest kwocie przekroczenia niższego limitu, ale nie może być wyższe niż maksymalna kwota zmniejszenia ustalona dla emerytury lub renty w danym okresie. Drugi próg zarobkowy wynosi 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez prezesa GUS (od 1 grudnia 2010 r. do 28 lutego 2011 r. – 4164 zł). Przekroczenie tego progu powoduje, że emerytura lub renta podlega zawieszeniu.

Emeryci i renciści powinni niezwłocznie powiadomić ZUS o zamiarze osiągania przychodu. Po zakończeniu roku kalendarzowego muszą także poinformować ZUS o kwocie przychodu osiągniętego w całym poprzednim roku.

Powinni to zrobić do końca lutego następnego roku, dostarczając zaświadczenie płatnika składek lub – w przypadku gdy sami za siebie opłacają składki (np. jako osoby prowadzące działalność gospodarczą) – własne oświadczenie o przychodzie w poprzednim roku. Na podstawie tych dokumentów ZUS dokonuje rozliczenia przychodu.

Zaświadczenie o przychodzie ubezpieczonego emeryta lub rencisty może przekazać do ZUS również sam płatnik składek. Jeśli to zrobił, ZUS nie wymaga, aby taki sam dokument dostarczył świadczeniobiorca.

Obowiązek powiadomienia ZUS o przychodzie osiągniętym w 2010 r. nie dotyczy emerytów, którzy w całym poprzednim roku mogli dorabiać bez ograniczeń ze względu na ukończenie powszechnego wieku emerytalnego wynoszącego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

PODSTAWA PRAWNA

Art. 103 – 104 oraz art. 127 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 z późn. zm.).

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Artykuł z dnia: 2011-02-02

Jolar (offline)

Post #13

11-02-2011 - 18:01:50

niedaleko Warszawy 

No i ..."KUPA"... wylane dziecko z kąpielą...bezradny Najpierw podpis pod .. Ustawą..., potem obiecanki (nowela) ...a na koniec... fora ze dwora...( bez zająknięcia.. ba nawet zero "odkręcenia słów, które poszły na wiatr"winking smiley... straciłam wiarę bezpowrotnie..., a potem wpadki innego rzędu... z Savoir vivre...ech... kogo my wybieramy.../i]załamka" Nie daj się ludzie niech swoje myślą...
Nie daj się z diabłem do piekła wyślą...
Nie daj się warto być zawsze tylko sobą..."

bozena_stanczyk (offline)

Post #14

11-01-2013 - 10:03:01

Tomaszów Mazowiecki 

bozena_stanczyk (offline)

Post #15

11-01-2013 - 10:20:35

Tomaszów Mazowiecki 

jeżeli to dobrze rozumiem -to z wcześniejszej emeryturki nauczycielskiej za 4 lata mieliby mi odliczyć pieniądze zamiast podwyższyć po ukończeniu 60 lat?

volodan51 (offline)

Post #16

04-05-2015 - 12:19:41

 

Mnie do emerytury jeszcze sporo zostało, ale jak tak patrzę co się dzieje i ile mi wyliczają to czasem się zastanawiam czy będzie mnie kiedyś stać na to żeby się samodzielnie utrzymywać z emerytury na którą pracuję od wielu lat


edit:usunieto link reklamowyZmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 04-05-2015 - 14:06:37 przez myszka.

dziubas (offline)

Post #17

04-05-2015 - 13:13:39

Gdańsk 

Drogie siostry emetytki i te co sie marwia o swoja przyszła emeryturę! Jestem prawie od roku od 27.04. szczęsliwa emerytką!( wyłaczając te m-ce kiedy mam "grafikowego "doła i czuję sie nieszczęśliwa w sensie ogólnym! duży uśmiech) Wysokosć moich obecnych "dochodów" netto niecałe 1900. Przed emerytura zarabiałam ok4000 z fuchą, która nie weszła mi do podstawy. Jak dla osoby samotnej, nieprzedsiębiorczej, bez wyzszego wykształcenia to kupa forsy, prawda?! W moim wątku "moja codziennośc" mozecie poczytać jak Pan Bóg mnie prowadził do przez kilka lat bym nie doznała szoku w momencie przejścia w stan odpoczynku. tak Swoja drogą gdyby mnie ktos zapytał gdzie jest ta duza forsa, skoro nic nie zaoszczędziłam niedowiarek- żyłam z dnia na dzień i byłam ogólnie zadowolna a zastanawiałam sie dopiero nad wydatkami jak na koncie srodki topniały. Nie hulałam taksówkami, nie bywałam na dancingach, nie grałam w kasynie! 20 lat nie małowałam nawet ścian w mieszkaniu! Wiem że wielu z Was narażam sie okropnie...Ja was rozumiem i Wasze rozterki! Ale ja nie żałuje niczego! Choć moja emerytura nie jest super wysoka i jak pisze Jolar na poczatku tego wątku
"wymiar mojej naliczonej emerytury wystarczy mi na opłatę świadczeń, zakup leków i socjalne życie " to tak własnie żyje i cieszę sie ze wszystkich niespodzianek, jakie mnie w tym wzgladzie spotykają z sprawą Mojego Najukochańszego Tatusia! Mam koleżanke bliska, która 0,5 roku wczesniej przeszła na emeryturę i dostała dokładnie tyle samo jak ja! Wczesniej rozpoczęła duzy remont mieszkania (wielki szacun-jest pieknie!) wiec sie zadłużyła więc od razu wróciła do pracy, bo ja chcieli. I ona mówi-nie wyobrazam sobie jak ja bym przezyła z samej emerytury! Ja jestem przekonana, że to Bóg troszczy sie o mnie nieustannie i to mi daje odwage, radość z cieszenia sie z tego co mam, z przyjmowania bożych podarków! I tym chciałabym Was własnie "zarazić" uśmiech ODWAGI! NIE BÓJCIE SIE!prosi

rak przewodowy, G1, wym. 0,8x0,6x0,9 cm, ER 95%, PgR 10%, Her2-neg, Ki67 1%, w wartowniku mikroprzerzut, pT1bN1(sn)Mx, operacja oszczędzająca z biopsja wartownika, radioterapia 25x, brachyterpia, hormonoterapia-tamoxiffen do 10lat
po 8,5 roku rak endometrium, operacja unowoczesniona z resekcja macicy, przydatków, węzłów biodrowych i brzusznych i wyrostka robaczkowego, rak pierwotny, rokowania dobre, stan zaraz po operacji i póżniej - bardzo dobry, oblgatoryjnie naświetlania - wybrałam narazie tylko brachyterapię, na kikut macicy, do tamoxiffenu juz nie wróciłam

bozena_stanczyk (offline)

Post #18

05-05-2015 - 15:20:14

Tomaszów Mazowiecki 

buzki

Jolar (offline)

Post #19

26-05-2015 - 20:48:27

niedaleko Warszawy 

Rozumiem "Dziubasku", że Twoje credo życiowe to minimalizm w każdym względzie oczko, czyli to co napisałam kilka lat temu... opłaty , opłaty... rachunki za leki ... i tak w kółko, oby wystarczyło do następnej .. emerytury. Remont raz na 20 lat to nie jest sfera moich marzeń....nie "kreuję pełnego wypasu", ale jakaś godność życiowa chyba się należy po 40 latach pracy (bez przerwy) myśli. Możemy chwalić łaskę", która "spływa" wraz z listonoszem lub wpisem na koncie co miesiąc... no cóż po opłaceniu wszystkich "haraczów życiowych".... na "luksusy" zostaje parę groszy.... Nie uwzględniłam dodatkowych wydatków w postaci .. napraw...remontów....i nieprzewidzianych wydatków (a takie się w życiu niestety zdarzają - nie wszystko da się przewidzieć stres)" Nie daj się ludzie niech swoje myślą...
Nie daj się z diabłem do piekła wyślą...
Nie daj się warto być zawsze tylko sobą..."
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 468
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022