Dodatkowy urlop

Wysłane przez basia04 

basia04 (offline)

Post #1

14-09-2010 - 22:04:20

Olsztyn 

Mam stopień niepełnosprawności umiarkowany. Przyznany 2 grudnia 2009 r., w pracy pokazany 17 marca 2010 r. To rok po przyznaniu stopnia to będzie w grudniu czy marcu (chodzi o te dodatkowe 10 dni). Może to śmieszne pytanie, ale już zgłupiałam jak czytałam te wszystkie paragrafy. Wg mnie od grudnia 2010 r,. ale chcę się upewnić.

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 14-09-2010 - 22:05:39 przez basia04.

lulu (offline)

Post #2

14-09-2010 - 23:21:53

k/Kwidzyna 

U mnie w zakładzie policzyli od daty przyznania, czyli w Twoim przypadku 3 grudnia 2010 mija rok. Tylko nie pamiętam, czy przy stopniu umiarkowanym przysługuje. Ja miałam znaczny.

Na Forum od 07 lutego 2008

2007 amputacja prawej piersi, 5 lat na Tamoksyfenie, Egistrozolu, Mamostrolu
2015 amputacja lewej piersi, 4xAC, rok Herceptyna
Nigdy nie jedz do syta. Jedna trzecia żołądka dla pokarmu, jedna trzecia dla napoju, jedna trzecia dla ducha.
je

malgos 10 (offline)

Post #3

14-09-2010 - 23:41:35

Łódź 

tak jak Lulu napisala dodatkowy urlop nalezy sie po roku od daty nabycia uprawnien
czyli w Twoim wypadku od 03-12

jestem na forum od 25-10-2008

Bez cierpienia nie zrozumie się szczęścia.

- Fiodor Dostojewskiserce

basia04 (offline)

Post #4

15-09-2010 - 08:44:36

Olsztyn 

Dzięki dziewczyny, jesteście kochanekwiatek

aniolek1 (offline)

Post #5

15-09-2010 - 10:31:21

ja tez byłam ciekawa a mi dziewczyny pisały że po przepracowanym roku a nie od przyznania

Agaba190 (offline)

Post #6

15-09-2010 - 16:32:52

k/Warszawy 

" Zgodnie z art. 19 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym.

Dodatkowy urlop wypoczynkowy udzielany jest na takich samych zasadach, jak zwykły urlop wypoczynkowy.

Zgodnie z art. 154 § 1 Kodeksu pracy, wymiar urlopu wypoczynkowego jest uzależniony od stażu pracy i wynosi:

1) 20 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
2) 26 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Tak więc w przypadku osoby zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności wymiar urlopu wypoczynkowego będzie wynosił odpowiednio:

3) 30 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
4) 36 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Urlop w wymiarze proporcjonalnym może być stosowany jedynie w przypadkach ściśle określonych w art. 1551 (ustanie stosunku pracy) oraz w art. 1552 Kodeksu pracy (np. po trwającym co najmniej 1 miesiąc okresie urlopu bezpłatnego lub wychowawczego).

Wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika.

Pracownik nabywa prawo do urlopu nawet jeżeli nie wykonywał pracy z powodu choroby i pobierał w tym czasie zasiłek chorobowy (dot. także świadczenia rehabilitacyjnego). Znaczenie bowiem ma pozostawanie w stosunku pracy, a nie jej świadczenie. Wyjątki: urlop bezpłatny, zdrowotny, wychowawczy, nieświadczenie pracy w związku z odbywaniem kary pozbawienia wolności, odbywaniem służby wojskowej.

Akty prawne:

ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2008 r. Nr 14, poz. 92, z późn. zm.) [przeczytaj]
ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21 poz. 94 z późn. zm.)
rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 maja 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania zwolnień od pracy osobom o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym (Dz. U. Nr 100, poz. 927) "

Znalazłam to pod tym adresem
[prawnikow.pl]

Tak więc Aniolku1 źle cię poinformowałyśmy. sad smiley

Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia.
Mark Twain

basia04 (offline)

Post #7

15-09-2010 - 19:19:56

Olsztyn 

kwiatek

malgos 10 (offline)

Post #8

15-09-2010 - 23:53:33

Łódź 

Agabe ja rozumię to tak i tak mam stosowane w pracy ,że pierwszy urlop dostałam po upływie roku od przyznania umiarkowanego stopnia a nastepne to po rozpoczęciu nowego roku (tak jak normalny urlop)

jestem na forum od 25-10-2008

Bez cierpienia nie zrozumie się szczęścia.

- Fiodor Dostojewskiserce

Agaba190 (offline)

Post #9

16-09-2010 - 06:08:55

k/Warszawy 

Po roku od przyznania.

Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia.
Mark Twain

baniula (offline)

Post #10

16-09-2010 - 08:27:05

LESZNO 

Natomiast jak sprawa wyglada z urlopem - jeśli orzeczenie wygasa w trakcie roku np. 30 czerwca, czy jest liczony proporcjonalnie do czasu ustania orzeczenia? Jeśli np. nie przyznają juz stopnia u,iarkowanego.

Na forum od 21 stycznia 2006 roku

aniolek1 (offline)

Post #11

16-09-2010 - 09:28:14

czyli jak ja mam znaczny od roku i też dostałam na rok rehabilitacyjny to jak wróce do pracy bede miała dodatkowe 10 dni urlopu?

Agaba190 (offline)

Post #12

16-09-2010 - 12:08:38

k/Warszawy 

baniula
Natomiast jak sprawa wyglada z urlopem - jeśli orzeczenie wygasa w trakcie roku np. 30 czerwca, czy jest liczony proporcjonalnie do czasu ustania orzeczenia? Jeśli np. nie przyznają juz stopnia u,iarkowanego.

Na którymś z portali doczytałam, że ten urlop "dodatkowy" traktowany jest równorzędnie z urlopem wypoczynkowym i że do wszystkich nieuregulowanych kwestii (w ustawie o niepełnosprawności) stosuje sie przepisy Kodeksu pracy.
Więc logicznie myśląc powinno się liczyć procentowo (tak jak urlop "zwykły"winking smiley. Ale w naszych przepisach i prawie niewiele jest logiki, więc lepiej upewnij się.

Mark Twain

Becia (offline)

Post #13

16-09-2010 - 20:07:53

Siemianowice Śląskie 

aniolek1
czyli jak ja mam znaczny od roku i też dostałam na rok rehabilitacyjny to jak wróce do pracy bede miała dodatkowe 10 dni urlopu?

aniołku, podczas świadczenia rehabilitacyjnego pozostawałaś w stosunku pracy, więc według tego co napisała Agaba powinnaś mieć uprawnienia do tego urlopu od razu jak wrócisz do pracy

"Życie nie po to jest, by się spieszyć.
Życie jest po to, by się życiem cieszyć."

zosiaa (offline)

Post #14

07-03-2011 - 11:26:46

Okolice Krakowa 

Dziewczyny czy te 10 dni jest na dany rok ,czy jak sie nie wykozysta to przechodzi?Ja mam zawsze jak chce wolne wpisywany normalny urlop.Z tamtego roku nie wykorzystalam. Teraz jak bede chciala wolne to juz bede miala z nowego,ale nie tych 10. To kiedy ja je mam wziasc. Nie mam ich nawet doliczonych bo jak stwierdzil dyrektor :ze jak sie nalerzy to sa: tak na tym sie skonczylo.A teraz jeszcze przeczytalam ze swiadczenie rehabilitacyjne to tak jak bym byla w pracy to mi wychodzi ze ja jeszcze za 2009 mam te 10.I co ja mam z tym zrobic?

ToJa (offline)

Post #15

07-03-2011 - 12:39:58

10 dni dodatkowego urlopu to dni takie jak normalny urlop wypoczynkowy i tak samo traktowany - to odpowiedź z PIP

26 dni + 10 dni = 36 dni - nie określasz przecież w podaniu/wniosku o urlop, z których dni maja Ci odpisać urlop wypoczynkowy.
To nie jest tak, ze ktoś w kadrach odpisuje sobie, że 2 dni bierzesz z tego urlopu z 10 dni, a 10 dni z urlopu z 26 dni
10 dni to dodatkowy urlop, który Ci się należy (przy stopniu znacznym lub umiarkowanym) jak psu zupa.

Powinnaś to mieć na piśmie w warunkach umowy o prace lub w aneksie, ewentualnie w aneksie do zakresu obowiązków lub w całkiem innym pojedynczym piśmie.
Ty przedłożyłaś orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, a zakład pracy daje Ci na piśmie, co się w związku z tym należy.

Jeśli chcesz się upewnić to nr tel do PIP (poznański, ale przepisy są takie same w całym kraju przecież) 61/8599056 - resztę podaje Ci na priv

basia04 (offline)

Post #16

07-03-2011 - 15:30:27

Olsztyn 

Toja ma rację, to jest normalny urlop wypoczynkowy. Ja np. wracam do pracy 23 marca i od razu muszę wziąc zaległy urlop za 2009 i 2010 rok. Mam tam wliczone też te 10 dni.

Hala1962 (offline)

Post #17

07-03-2011 - 15:54:10

Szczecin 

ja orzeczenie o niepełnosprawności dostałam w trakcie świadczenia rehabilitacyjnego (trwało 1 rok)
do pracy wróciłam w marcu 2010 i dopiero od marca 2011 przysługuje mi 10 dni dodatkowego urlopu
od powrotu do pracy trzeba przepracować 12 m-cy żeby "uruchomić" ten dodatkowy urlop

Basiu czy Twoja kadrowa robi błąd czy moja?

ToJa (offline)

Post #18

07-03-2011 - 16:08:12

dziewczyny, przeczytajcie dokładnie post 6 w tym wątku - wszystko czarno na białym napisane

basia04 (offline)

Post #19

07-03-2011 - 16:15:03

Olsztyn 

Chyba Twoja Halu, musisz pozostawać przez rok w stosunku pracy. A jak jesteś na zasiłku rehabilitacyjnym to pełnisz stosunek pracy... Ja dzwoniłam też w Olsztynie do Ośrodka Informacji dla Niepełnosprawnych i tyż tak mi powiedzieli...

Pracownik nabywa prawo do urlopu nawet jeżeli nie wykonywał pracy z powodu choroby i pobierał w tym czasie zasiłek chorobowy (dot. także świadczenia rehabilitacyjnego). Znaczenie bowiem ma pozostawanie w stosunku pracy, a nie jej świadczenie. Wyjątki: urlop bezpłatny, zdrowotny, wychowawczy, nieświadczenie pracy w związku z odbywaniem kary pozbawienia wolności, odbywaniem służby wojskowej.

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 07-03-2011 - 16:16:42 przez basia04.

Hala1962 (offline)

Post #20

07-03-2011 - 17:11:24

Szczecin 

już nie mam siły do tej mojej, za każdym razem mówi że dokładnie to sprawdzi (już nie pierwszy raz z nią o tym dyskutowałam) i nadal mnie olewa
pokazywała mi jakieś zmiany w kodeksie pracy i na tym się opiera a tam nic nie było o "pozostawaniu w stosunku pracy" "tylko przepracowanie roku"
ale pokrzyczeć sobie na nią nie mogę, bo w ciąży kobieta znowu jest duży uśmiech jak mam z nią rozmawiać?
dobrze że zajrzałam do tego wątku...czasu zostało mi do odkręcenia niewiele...za 1,5 miesiąca rodzi....

reasumując:
orzeczenie o st.znacznym mam od 19.11.2008
więc pierwsze 10 dnia przysługuje mi od 19.11.2009?
kolejne od 19.11.2010?

czyli jestem w plecy 10 dni?

ToJa czytam i czytam i co mi z tego wychodzi? ciemnam tabakam w rogu...

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 07-03-2011 - 17:14:27 przez Hala1962.

basia04 (offline)

Post #21

07-03-2011 - 18:31:03

Olsztyn 

Halu, nie wiem czy Ci to pomoże Podstawa prawna to ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (Dz.U.08.14.92).

Hala1962 (offline)

Post #22

07-03-2011 - 19:28:53

Szczecin 

napisałam do kadrowej maila, wkleiłam tekst od Agaby i poczekam na reakcję...
w tych ogólnych przepisach wszędzie jest napisane "po przepracowanym roku"
no i chyba ona tak to zinterpretowała, że fizycznie muszę być rok w pracy żeby mi się ten urlop należał...

ToJa (offline)

Post #23

07-03-2011 - 19:34:34

Halu, ależ to bardzo proste

pierwsze orzeczenie otrzymałaś 19.11.2008
urlop należy Ci się już od 19 lub 20 (bo tu można się spierać ) listopada 2009r = +10 dni
a w 2010 r znowu +10 dni, a w 2011 r znowu +10 dni
i w 2010 roku ,to wcale nie jest już od 19 listopada, ale już od 1 stycznia, tylko i wyłącznie pierwszy dodatkowy urlop należy się po roku pozostawania w stosunku pracy później już leci od nowego roku następny

nie wiem ile dostałas juz tego urlopu, więc nie wiem ile jesteś w plecy, ale to se sama chyba obliczysz chichot

podstawowym aktem prawnym co do uprawnień niepełnosprawnych jest ustawa, którą przytoczyła basia04, a fragmenty której wiele razy byly cytowane juz nawet na forum 1 i forum2.
Halu poproś kadrowa o ten paragraf (i przyślij mi na priv, albo wrzuc tutaj do wątku), na którym się ona opiera, bo nieraz wazny jest nawet przecinek, moze ona go nie zauważyła chichot

Hala1962 (offline)

Post #24

07-03-2011 - 19:40:49

Szczecin 

proste jak proste chichot dzięki serdeczne
jak sobie pomyślę, że tego foruma miałoby nie być, to....ehhhh...lepiej nie myśleć...

zosiaa (offline)

Post #25

08-03-2011 - 08:23:00

Okolice Krakowa 

Wszystko juz wiem.Dzieki serdeczne.Wychodzi na to ze mam zalegle 20 dni ktore nigdzie nie mam wpisane. Tylko ze u nas likwiduja gimnazjum i zostaje tylko podstawowka.Boje sie zwolnienia albo pol etatu i jak sie mam sprzeczac z dyrekcja?On ma moja decyzje ale zadnego pisma nie dostalam o zadnych przywilejach.Nie cierpie tego.Czasami czuje sie jak bym zeebrala o cos co mi sie nalezy.niezdecydowany

Hala1962 (offline)

Post #26

08-03-2011 - 08:27:52

Szczecin 

Trudna sytuacja, ale Zosiu argumentem na plus jest to, że Twoja szkoła dostaje kasę za zatrudnienie osoby niepełnosprawnej - powinni brać to pod uwagę, moja księgowa mówiła mi że to całkiem dużo pieniążków.

Hala1962 (offline)

Post #27

08-03-2011 - 08:32:06

Szczecin 

mam już odpowiedź kadrowej....i co Wy na to?

Pani Halinko, zgadza się, ale w pytaniu zaznaczono, że pracownik ma orzeczony stopień niepełnosprawności, a nie, że ustalono go po okresie choroby i świadczenia rehabilitacyjnego. Gdyby miała Pani orzeczony ten stopień kilka lat wcześniej, to przebywając na długim chorobowym i świadczeniu rehabilitacyjnym nie utraciłaby Pani prawa do urlopu dodatkowego tak, jak nie utraciła Pani prawa do urlopu wypoczynkowego.
A tak, zgodnie z ustawą prawo do pierwszego urlopu dodatkowego pracownik niepełnosprawny nabywa po przepracowaniu roku od zaliczenia go do jednego z podanych stopni niepełnosprawności. Za datę przyznania stopnia niepełnosprawności uznaje się dzień wydania orzeczenia w tej sprawie przez zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności. To orzeczenie bowiem dokumentuje niepełnosprawność danej osoby.

pyta

mag_dag (offline)

Post #28

08-03-2011 - 10:13:15

Sosnowiec 

tak czytam i czytam i mi wychodzi, że ta kadrowa jakieś nonsensy wypisuje używając mądrych słów duży uśmiech

przecież na chłopski_babski rozum to osoba jest niepełnosprawna od razu a nie po roku pracy dopiero - dlaczego niby ma pracować krócej dopiero za rok?

zbezsens jakiś
myśli

Gdyby mi coś przyszło do głowy, niech zaczeka. (Dominik Opolski)

-----><-----

----------------------------------------------------------

Hala1962 (offline)

Post #29

08-03-2011 - 10:29:52

Szczecin 

ja jestem pierwsza niepełnosprawna w jej karierze, na mnie się uczy duży uśmiech
ale spoko wodza, ona jest mądra babka tylko źle odczytała przepisy, znowu zagłębiła się w temat i myślę, że dojdziemy do porozumienia...

akzseinga74 (offline)

Post #30

08-03-2011 - 10:41:22

Osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba ta nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego z tych stopni niepełnosprawności.

Pytanie: Pracownik przedstawił decyzję o przyznaniu umiarkowanego stopnia niepełnosprawności z 22 października 2009 r. W decyzji tej orzeczono stopień niepełnosprawności od 5 sierpnia 2009 r. (pracownik pozostaje w zatrudnieniu od 2000r.). Czy rok pracy w celu ustalenia prawa do dodatkowego urlopu liczymy od daty niepełnosprawności, tj. od sierpnia, czy od daty wydania orzeczenia, tj. od października?

Odpowiedź: Rok pracy uzasadniający przyznanie pracownikowi z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności prawa do dodatkowego urlopu należy liczyć od dnia następującego po dniu zaliczenia osoby do jednego ze stopni niepełnosprawności, czyli po dniu wydania orzeczenia.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 513
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018