Dodatkowy urlop

Wysłane przez basia04 

Gosia66 (offline)

Post #1

01-12-2011 - 16:51:41

B-B 

Ta strona jest bardzo przydatna: [www.niepelnosprawni.gov.pl]

I pamiętajmy o planowanych zmianach od nowego roku: [www.niepelnosprawni.gov.pl]
papa

"Są góry, przez które trzeba przejść, inaczej droga się urywa...."

Halinka (offline)

Post #2

01-12-2011 - 19:09:01

Krysiu025, o tym dniu na badania toczy się rozmowa tutaj: http://amazonki.net/dyskusje/read.php?177,42824

malgos 10 (offline)

Post #3

01-12-2011 - 19:43:23

Łódź 

a wracając do skróconego czasu pracy od nowego roku to zaswiadczenie wystawia

1 lekarz medycyny pracy ( jeżeli zaklad takiego ma i mój ma ,więc czekam na skierowanie z kadr do takowego lekarza i mam dostać w grudniu)

2 jezeli zakład lekarza medycyny pracy nie posiada to zaświadczenie może wystawić lekarz prowadzący chorego

Więc zorientujcie sie czy wasze zakłady posiadaja lekarzy medycyny pracy

jestem na forum od 25-10-2008

Bez cierpienia nie zrozumie się szczęścia.

- Fiodor Dostojewskiserce

Grazyna S (offline)

Post #4

01-12-2011 - 21:29:32

Małgosiabuziak i co dalej ,rozwiń wątek ,bo słyszałam ,ze jak lekarz wystawi nam zaswiadczenie o skróconym czasie pracy to pracodawca moze nam za ten czas skócony nie zapłacić ,czy ja dobrze zrozumialam ,a moze jest inaczej myśli

"nadzieja ma skrzydła,przysiada w duszy i śpiewa pieśń bez słów,
która nigdy nie ustaje,
a jej najsłodsze dźwięki słychać nawet podczas wichury”

Emily Dickinson

ToJa (offline)

Post #5

01-12-2011 - 23:19:59

Grażyna nie ma co się rozwijać, bo już żeśmy się rozwinęły
Trza ino zajrzeć na poprzednią stronę i poczytać posty z początku listopada (chyba od nr 47)

Grazyna S (offline)

Post #6

02-12-2011 - 16:08:09

Toja mnie chodziło o to czy pracodawca ma obowiazek mi zapłacić za 8 godz ,a bede pracować 7 godz ,bo obiło mi sie o uszy ,jak rozmawiali w pracy ,ze jak mniej sie pracuje to i mniejsza płaca ,ale znalazłam sobie w internecie taki artykuł, "Kiedy zmienią się przepisy o czasie pracy niepełnosprawnych,"

[www.pcpr.powiat-grodziski.pl]

"nadzieja ma skrzydła,przysiada w duszy i śpiewa pieśń bez słów,
która nigdy nie ustaje,
a jej najsłodsze dźwięki słychać nawet podczas wichury”

Emily Dickinson

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 02-12-2011 - 16:09:44 przez Grazyna S.

ToJa (offline)

Post #7

02-12-2011 - 16:24:18

ale Grazynko, właśnie te nowe przepisy podawałysmy w postach z początku listopada
wystarczylo je tylko przeczytac

Jesli w artykule omawiajacym nowe przepisy nie ma wzmianki o "uslyszanych" przez Ciebie nowościach, to znaczy, ze są to tylko "usłyszane" wiadomości, nie potwierdzone przepisami

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 02-12-2011 - 16:30:28 przez ToJa.

ja_aga (offline)

Post #8

05-12-2011 - 21:30:03

Warszawa 

Czy jest jakiś wzór tego zaświadczenia o celowości skróconego czasu pracy? Bo ja się obawiam, że pójdę do lekarza (do sprawującego kontrolę nade mną - onkolog, ale w prywatnej przychodni), a on mi powie, że nie ma takowego druku i on nie wie co zrobić - to co ja mam zrobić z tym fantem? Chyba od niego wolałabym dostać takie zaświadczenie, bo z medycyną pracy to nigdy nic nie wiadomo.

lulu (offline)

Post #9

06-12-2011 - 09:39:54

k/Kwidzyna 

Ja_aga myślę, że wystarczy na zwykłym zaświadczeniu, jakie lekarz wypisuje, że jesteś zdolna do pracy, wpisać zmniejszony wymiar godzin. Chyba najważniejsza jest wyraźna opinia lekarza, a nie rubryczki.

Na Forum od 07 lutego 2008

2007 amputacja prawej piersi, 5 lat na Tamoksyfenie, Egistrozolu, Mamostrolu
2015 amputacja lewej piersi, 4xAC, rok Herceptyna
Nigdy nie jedz do syta. Jedna trzecia żołądka dla pokarmu, jedna trzecia dla napoju, jedna trzecia dla ducha.
je

magda2411 (offline)

Post #10

06-12-2011 - 11:55:47

Olsztyn 

ja-ago, chyba trzeba pójść do lekarza medycyny pracy. Dobrze przeczytaj:

Oprócz lekarza przeprowadzającego badania profilaktyczne pracowników, do wystawiania zaświadczeń, o których mowa w znowelizowanym art. 15 ust. 2 ustawy o rehabilitacji (…) uprawnieni są także lekarze sprawujący opiekę nad osoba niepełnosprawną. Przepis ten stanowi, że lekarze ci uprawnieni są do wydawania stosownych zaświadczeń, tylko wówczas gdy brak jest lekarza medycyny pracy.

Pracodawca powinien więc respektować zarówno zaświadczenia wystawione przez lekarza przeprowadzającego badania profilaktyczne pracowników jak i przez lekarza sprawującego opiekę nad osobą niepełnosprawną- o ile istniał brak lekarza medycyny pracy.

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 06-12-2011 - 12:02:13 przez magda2411.

Agaba190 (offline)

Post #11

06-12-2011 - 18:11:27

k/Warszawy 

Z tego co poczytałam, nie ma jakiegoś specjalnego druku.
Ja sobie sama napisałam takiej treści i to podsunę lekarzowi do wypełnienia i podstemplowania:

ZAŚWIADCZENIE
Zaświadcza się, iż Pani ........... ur. .................. w związku z orzeczeniem o przyznanym umiarkowanym stopniu niepełnosprawności kwalifikuje się / nie kwalifikuje się (niepotrzebne skreślić), od 01 stycznia 2012 roku, do skróconego czasu pracy.

Podstawa prawna:
- Ustawa z 29 października 2010 r. o zmianie ustaw o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 226, poz.1475).

Do tego będę miała ze sobą ksero orzeczenia + ksero Ustawy z dnia 29.10.2010 r. (wydrukowałam to ze strony : www.abc.com.pl/serwis/du/2010/1475.htm

U mnie w zakładzie pracy nie ma lekarza medycyny pracy. Korzystamy z prywatnych przychodni. Ja idę do swojego onkologa w CO. Zobaczymy co zaznaczy.

Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia.
Mark Twain

Hala1962 (offline)

Post #12

06-12-2011 - 18:53:53

Szczecin 

Ja byłam dziś w ZCO i prosiłam onkę o takie zaświadczenie, ale ona nie za bardzo wiedziała jak je wypisać, koniec końców wypisała zaświadczenie na zwykłym druku o treści:"Pacjentka ze względu na rodzaj choroby i przebyte leczenie onkologiczne wymaga systematycznej rehabilitacji. Skrócony czas pracy jest celowy." Nie mam pojęcia czy taka treść wystarczy, jutro się dowiem od mojej kadrowej. W poście Magdy2411 stoi na czerwono: ...tylko wówczas gdy brak jest lekarza medycyny pracy...czy ten brak to brak takowego lekarza na etacie firmy? w naszej badania zlecane są firmie z zewnątrz...chociaż kadrowa powiedziała że może być zaświadczenie od onki, to teraz się zastanawiam czy nie skieruje mnie jednak do lek.med.pracy? może znowu czegoś nie doczytała....

ToJa (offline)

Post #13

06-12-2011 - 21:21:58

Agaba190
U mnie w zakładzie pracy nie ma lekarza medycyny pracy. Korzystamy z prywatnych przychodni.

Wydaje mi sie, ze nazwa - zakładowy lekarz medycyny pracy - jest kontrowersyjna.
Większość zakładów nie ma zakładowego lekarza medycyny - na badania pracownicy wysyłani sa do przychodni i wtedy obojętnie czy jest to państwowa czy prywatna przychodnia, za takie badanie + zaświadczenie należy zapłacić (zakład pracy powinien zwrócić pieniądze).
Niektóre zaklady (szczególnie te duże, lub zaklady pracy chronionej) maja swojego zakladowego lekarza medycyny pracy, niektore natomiast maja podpisane umowy z lekarzami medycyny pracy (wymaga tego ustawa).
Moj zaklad pracy ma wlasnie podpisana taka umowe, ale nic nie stoi na przeszkodzie (bo tego nie ma w ustawie), żebym przedłożyła zaswiadczenie od innego lekarza medycyny pracy.
Nooooooo i trzeba poszukac takiego, ktory wystawi zaswiadczenie, że wskazany jest skrócony czas pracy. No i finito.
Na razie jednak nie działam nic w tym zakresie, bo 31.12 konczy mi sie umiarkowany, a jak znam życie i mojego pecha to o umiarkowanym od 1.01 moge ino pomarzyć.
Na skroconym czasie pracy i na dodatkowym urlopie mi nie zalezy (i tak pracuje ile sie da, a urlopu zaleglego mam około 30 dni), ale szkoda ulgi rehabilitacyjnej, bądz co bądz 4 stówy ucieknie.

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 06-12-2011 - 21:23:16 przez ToJa.

Agaba190 (offline)

Post #14

14-12-2011 - 16:26:51

k/Warszawy 

Byłam dziś u swojego onka. Dostałam zaświadczenie o celowości skróconego czasu pracy. Powiedział, że tam gdzie usunięte są wszystkie węzły to jak najbardziej wskazane, tam gdzie tylko wartownik to nie.
Podziękował za wzór zaświadczenia oraz za ksero ustawy. Podobno byłam drugą pacjentką, której takie zaświadczenie wystawiał.
Jutro dam w zakładzie pracy. Zobaczymy, czy będą mieć jakieś zastrzeżenia.
My nie mamy podpisanej umowy z żadnym lekarzem medycyny pracy. Jak mamy wykonać badania okresowe, to dostajemy skierowanie i idziemy tam gdzie chcemy.
Ale w znowelizowanej ustawie piszą: lekarz medycyny pracy lub lekarz sprawujący opiekę nad osobą niepełnosprawną. Uważam, że mój onk to właśnie jest taki lekarz.

Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia.
Mark Twain

Al_la (offline)

Post #15

22-01-2012 - 17:48:25

k/Warszawy 

W zasadzie chyba w tym temacie wszystko zostało napisane, ale ponieważ zawieruszył mi się ten artykuł, to go wkjleję.
Może jest w nim coś, czego jeszcze nie wiecie duży uśmiech

[www.rynekzdrowia.pl]

W najgorszych chwilach mego życia zawsze mogłem liczyć na przyjaciół.
Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

Przewodowy NST, G2, T3N0Mx, TNBC, 6 x FEC (3 przed operacją), yT2N0Mx

magda2411 (offline)

Post #16

23-01-2012 - 09:47:16

Olsztyn 

Byłam u mojego lekarza medycyny pracy, z którym firma nasza ma podpisaną umowę o świadczenie usług. Wypisał mi zaświadczenie o tym, że wskazany jest krótszy czas pracy (skserował sobie tylko orzeczenie).

Moja koleżanka-amazonka (u innego lekarza medycyny pracy ) musiała do orzeczenia dołączyć zaświadczenie od onkologa o tym, że taki krótszy czas pracy jest wskazany. chichot

baniula (offline)

Post #17

11-01-2013 - 20:33:31

LESZNO 

Mam pytanie odnośnie dodatkowego urlopu osoby niepełnosprawnej w wymiarze dodatkowych 10 dni.
Jestem zatrudniona od listopada ubr. /2012/ nie jest to moja pierwsza praca, a niepełnosprawność nabyłam w 2005 roku, czy u mojego nowego pracodawcy przysługuje mi urlop dodatkowy /10 dni/ począwszy od pierwszego dnia zatrudnienia, dodam że pracodawca zatrudnił mnie jako osobę niepełnosprawną oraz otrzymuje dofinansowanie do stanowiska pracy. Nic konkretnego nie mogę znaleźć - czekam na opinie ekspertów smiling smiley

Na forum od 21 stycznia 2006 roku

ToJa (offline)

Post #18

11-01-2013 - 21:53:01

Na 100% nie jestem pewna, ale:
dodatkowy urlop jest tak samo rozliczany jak urlop wypoczynkowy więc:
1. jeśli nie wykorzystałaś tych 10 dni w 2012r u poprzedniego pracodawcy, to Ci się on należy w ilości z pkt.2.
2. u nowego pracodawcy należy się w danym roku w ilości proporcjonalnej do przepracowanego czasu, a więc 10 dni : 12 miesięcy = 0,83333 dnia/1m-c
pracujesz od listopada, więc za 2012 rok przysługuje Ci 0,83 x 2 m-ce = 1,66 dnia (zaokrągla sie w górę, czyli 2 dni)
Za 2013 otrzymujesz pełne 10 dni.
Wszystko to dotyczy oczywiście stopnia znacznego i umiarkowanego.
Dla pewności możesz zadzwonić do poznańskiego PIP (dział osób niepełnosprawnych tel. 61/859-90-56)

baniula (offline)

Post #19

12-01-2013 - 07:14:37

LESZNO 

Ty pierniku Tojka ja do Ciebie wczoraj dzwoniłam, a Ty nie odbierasz sad smiley i musiałam pisać tutaj smileys with beer

Na forum od 21 stycznia 2006 roku

ToJa (offline)

Post #20

12-01-2013 - 23:40:15

Kobito, ja zalatana i zapracowana jestem,
do mnie to lepiej smsy słać, bo nie zawsze mogę tel odebrać
a potem zapominam oddzwonić
A jak tutaj napisałaś, to może jeszcze ktoś skorzysta z informacji

mona1311 (offline)

Post #21

08-02-2013 - 15:00:09

Moje pytanie będzie nietypowe:
pracuję jako fizjoterapeuta w szpitalu i chętnie będę starała się o st niepełnosprawności w celu uzyskania 10 dni dodatkowo, ale jestem również nauczycielem akademickim, który chętnie bierze nadgodziny.... czy to się nie wyklucza?
Czy po uzyskaniu stopnia niepełnosprawności nie uzyskam też "ograniczeń" a nie tylko przywilejów?

b_angel (offline)

Post #22

08-02-2013 - 15:40:45

radom 

nauczycielom pracującym w oparciu o kartę nauczyciele dodatkowy urlop (10 dni) się nie należy; wszystkie pozostałe przywileje należą się tak samo jak wszystkim osobom pracującym (w tym 21 dni wolnych do wykorzystania na badania, zabiegi rehabilitacyjne czy też sanatorium)

. . . . . . . . . . . . . .

...na forum od 16 listopada 2005 ...

ToJa (offline)

Post #23

08-02-2013 - 19:39:46

no no, wszystkie przywileje sie należą, ale...............
praca w nadgodzinach to dla niektórych uśmiech a dla niektórych zly

mona, niestety ale nadgodzin nie będziesz mogła brać 'ile chcesz" albo ile Ci dają"
poczytaj tutaj art. 15.3 (dotyczy to każdego stopnia niepełnosprawności) i art. 16.1 pdpkt 2)

[www.niepelnosprawni.pl]

tesa (offline)

Post #24

12-02-2013 - 23:48:06

Witam koleżanki. Słuchajcie, mam pytanie. Jako osoba niepełnosprawna w stopniu umiarkowanym mam prawo do dodatkowego urlopu. No i ok. korzystam z tego. Ale z racji wykonywanej pracy (pracownik socjalny) mam równiez prawo do 10 dni urlopu raz na 2 lata. Szefostwo zadecydowało, że w roku w którym będę korzystała z dodatkowego urlopu jako pracownik socjalny, nie będę korzystać z dodatkowego urlopu jako osoba niepełnosprawna. Czyli wycchodzi z tego, że co roku przysługuj mi dodatkowo 10 dni wolne od pracy. Czyli to co przysługuje osobie niepełnosprawnej. No zgodziłam się. Ale w gruncie rzeczy, chyba jednak tracę trochę tego urlopu. Czy to wszystko jest zgodne z litera prawa?

<a href="[amazonki.net] src="[amazonki.net]; alt="tesa" /></a>

ToJa (offline)

Post #25

16-02-2013 - 12:01:22

tesa
........... z racji wykonywanej pracy (pracownik socjalny) mam równiez prawo do 10 dni urlopu raz na 2 lata. Szefostwo zadecydowało, że w roku w którym będę korzystała z dodatkowego urlopu jako pracownik socjalny, nie będę korzystać z dodatkowego urlopu jako osoba niepełnosprawna. ............................. Czy to wszystko jest zgodne z litera prawa?

Tak. Pracodawca ma rację. Mówi o tym Art.19.pkt2. Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

Maja048 (offline)

Post #26

16-02-2013 - 20:48:28

Wronki 

b_angel
przywileje należą się tak samo jak wszystkim osobom pracującym (w tym 21 dni wolnych do wykorzystania na badania, zabiegi rehabilitacyjne czy też sanatorium)[/quote
Nie wiedziałam o tych 10 dniach... w poniedziałek kseruję decyzję i dostarczam pracodawcy....a na badania tez mi się należy? Dotychczas prawie cały urlop wykorzystywałam na badania, leczenie...

mituraewa (offline)

Post #27

16-02-2013 - 21:17:56

Gdańsk 

Maju! Ja złożyłam decyzje do kadr ( umiarkowany) i dostałam 10 dni dodatkowego urlopu i możliwość wyjścia na badaniatak
Jednego, czego pracodawca może rządać w związku z " wyjściami" to papirka od której do której godziny u likorza zalegałaś, ale Dziewczyny już pisały, że szykowały sobie " gotowce" i w przychodni jeno wpisywali godziny i przystawiali pieczątkę.
Składaj papira do pracodawcy!tak

Fafik (offline)

Post #28

29-07-2013 - 19:50:22

super rzecz

mysiulka (offline)

Post #29

23-09-2013 - 00:18:59

Mam nietypowe pytanie dotyczące dodatkowego urlopu 10 dni.Otóż mam znaczny stopień niepełnosprawności i pracuję w prywatnej firmie,jestem jedyną osobą ze stopniem niepełnosprawności i w związku z tym mam pytanie do ekspertek gdy daje orzeczenie w zakładzie pracy co sobie w związku ztym zakład może odliczać i czy to duże odliczenia bo dodatkowego urlopu nigdy mi nie doliczono a ja boję się upomnieć o niego gdyż obawiam się że te kwoty odliczeń na mnie są małe i gdy upomnę się o ten dodatkowy urlop to zwyczajnie mnie zwolnią.Proszę o wypowiedź ekspertki drogie.

Edyta1969 (offline)

Post #30

23-09-2013 - 08:19:00

Wrocław 

Mysiulka, jeżeli w Twojej firmie jest zatrudnione powyżej 20 osób to firma może odliczyć sobie od ciebie składki PFRON, u mnie jest to np. 1400 zł czyli jesteś o tyle tańszym pracownikiem, myślę że to niezła kwota za pracownika i raczej nie opłaca się Ciebie zwolnić duży uśmiech.

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 481
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018