Ulga rehabilitacyjna

Wysłane przez Al_la 

fianiebieska (offline)

Post #1

21-03-2018 - 19:30:06

Warszawa 

Ja już odliczyłam i poszło do urzędu. Nic nie będę zbierać. Najwyżej mi nie przyznają i tyle.

fianiebieska opowiada

fianiebieska (offline)

Post #2

21-03-2018 - 19:31:37

Warszawa 

Agaba190
Przeczytajcie dokładnie broszurę na stronie MF
podlinkujesz?

fianiebieska opowiada

Agaba190 (offline)

Post #3

21-03-2018 - 19:33:30

k/Warszawy 

Tutaj

I trzeba pobrać broszurę w pdf.

Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia.
Mark Twain

fianiebieska (offline)

Post #4

21-03-2018 - 19:40:28

Warszawa 

Nie sądzę aby chciało im się ciągać do urzędu z paragonami(kto zbiera paragon za benzynę?) dla tych marnych groszy( po odliczeniu od dochodu). Przecież nic by całe dnie nie robili tylko te paragony sprawdzali. Jestem dobrej myśli. Poza tym obowiązuje nas ustawa a nie broszura wyjaśniająca.

fianiebieska opowiada

ira (offline)

Post #5

21-03-2018 - 19:41:30

Pabianice 

Mój mąż zbiera paragony za paliwo, ja go krytykowałam, a teraz jak znalazł duży uśmiech

jolaxyz (offline)

Post #6

21-03-2018 - 19:42:02

k/Leszna 

Ja już się rozliczyłam. Zanim to zrobiłam byłam w urzędzie skarbowym i tam mi powiedziano, że jeśli mam na siebie zarejestrowany samochód i orzeczenie o niepełnosprawności to wystarczy aby odliczyć 2280. Nie potrzeba żadnych dokumentów. W urzędzie była moja sąsiadka i jeszcze inna znajoma i także otrzymały taką informację.

Ci, którzy żyją nadzieją, widzą dalej.
Ci, co żyją miłością, widzą głębiej.
Ci, co żyją wiarą, widzą wszystko w innym świetle. (Lothar Zenetti)

Agaba190 (offline)

Post #7

21-03-2018 - 19:47:32

k/Warszawy 

fianiebieska
..... Poza tym obowiązuje nas ustawa a nie broszura wyjaśniająca.

No nie do końca się z tym zgadzam. Przeczytaj w tej broszurze (strona 8) wyrok sądu.

Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia.
Mark Twain

fianiebieska (offline)

Post #8

21-03-2018 - 20:00:13

Warszawa 

Ale to jest wyrok z 2009 roku a nowelizacja z 27 paź 2017 uchyla te przepisy dla art 26 ustęp 7c pkt 3. Uchylenie nie dotyczy całości odliczeń ale właśnie m. In ulgi na samochód. No ja się będę kłócić w razie czego chichot

fianiebieska opowiada

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 21-03-2018 - 20:08:09 przez fianiebieska.

Agaba190 (offline)

Post #9

21-03-2018 - 21:11:09

k/Warszawy 

Ale wyrok sądu nie dotyczy tej konkretnej znowelizowanej ustawy. On dotyczy generalnej zasady dotyczącej ulgi rehabilitacyjnej (co zresztą jest tam napisane), :
...."Istotnym jest bowiem, że owa limitowana ulga powoduje obniżenie podstawy do obliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych, a więc podatnik winien wykazać, że ją poniósł. Nie jest ona świadczeniem należnym podatnikowi z mocy prawa” ....

Generalnie nie mamy po co się tutaj "przepychać". Każdy robi jak chce. Tylko trzeba mieć świadomość jakie mogą być konsekwencje.
I na marginesie to nie są jakieś grosze, bo 2280 x 18% = 410,40 zł. A więc o tyle uszczuplamy odprowadzony podatek .

Mark Twain

fianiebieska (offline)

Post #10

21-03-2018 - 21:35:17

Warszawa 

Nie jestem prawnikiem, dlatego przeczytałam masę komentarzy do tej nowelizacji zanim zdecydowałam się zrobić to odliczenie i mam nadzieję że nikt mnie nie wezwie po to żeby zobaczyć paragon za paliwo. Ale oczywiście są ludzie i taborety, może się też zdarzyć nadgorliwy urzędas.

fianiebieska opowiada

Agaba190 (offline)

Post #11

21-03-2018 - 21:50:52

k/Warszawy 

W Warszawie Cię nie wezwą. Oni maja za dużo pracy. Za to w mniejszych miejscowościach już tak różowo nie wygląda. Odkąd jestem zameldowana na wsi co roku jestem wzywana do US w sprawie odliczeń z tytułu ulgi rehabilitacyjnej. Pani, która mnie kontrolowała nie była w stanie zrozumieć, dlaczego odliczam obóz dziecka w ramach tej ulgi. Po siedmiu miesiącach od momentu wezwania i złożenia dokumentów w US, pracownik tegoż dalej nie rozumiał o co chodzi załamka

Mark Twain

fianiebieska (offline)

Post #12

21-03-2018 - 21:59:41

Warszawa 

O matko, co za betony w tych urzędach pracują.

fianiebieska opowiada

marta78 (offline)

Post #13

23-03-2018 - 13:32:42

Olsztyn 

Takie pytanko. Jeżeli nie jestem wpisana w dowodzie rejestracyjnym jako współwłaściciel, ale mamy ustawową wspólność małżeńską i samochód został nabyty w trakcie jej trwania, czy mogę skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej?

fianiebieska (offline)

Post #14

23-03-2018 - 13:58:15

Warszawa 

Marta78 tak

fianiebieska opowiada

marta78 (offline)

Post #15

23-03-2018 - 14:52:54

Olsztyn 

Dzięki Aniu uśmiech

ira (offline)

Post #16

12-04-2018 - 21:21:25

Pabianice 

[www.niepelnosprawni.pl]

Czy to dotyczy tylko renty socjalnej? A jeżeli emeryturę mam wyższą niż 10 080 na rok to nie mogę odliczyć ulgi reh?
Przeczytałam o tym przed chwilą, a o tej porze mój mózg już nie działa - i całkiem zgłupiałam bezradny

Al_la (offline)

Post #17

12-04-2018 - 22:14:07

k/Warszawy 

Iruchna, u mnie pora ta sama i mózg też ma pod górkę, więc może źle rozumuję duży uśmiech Ale wyrozumowałam tak, że to ograniczenie dochodu dotyczy osoby niepełnosprawnej będącej na utrzymaniu. Czyli np. ktoś ma córkę od urodzenia chorą, która pobiera dodatek pielęgnacyjny. Córki renta socjalna + dodatek nie mogę przekroczyć podanej kwoty. Jeśli przekroczą, opiekun nie może sobie odliczyć ulgi rehabilitacyjnej.

W najgorszych chwilach mego życia zawsze mogłem liczyć na przyjaciół.
Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

Przewodowy NST, G2, T3N0Mx, TNBC, 6 x FEC (3 przed operacją), yT2N0Mx

fianiebieska (offline)

Post #18

14-05-2018 - 17:42:13

Warszawa 

Informuję, że dostałam zwrot z tej ulgi na siebie i na dziecko (posiada orzeczenie o niepełnosprawności). Nikt z urzędu się ze mną nie kontaktował i nie musiałam donosić żadnych dokumentów smiling smiley

fianiebieska opowiada

Agaba190 (offline)

Post #19

14-05-2018 - 18:16:50

k/Warszawy 

Fia to nic dziwnego, bo urząd zawsze zwraca pieniądze, jeżeli tak wynika ze złożonego PIT. Później ma 5 lat na skontrolowanie dokumentów.
Piszę to, nie po to, żeby Cię denerwować, tylko, żebyśmy wszyscy pamiętali, że wszelkie dokumenty dotyczące rozliczeń podatkowych należy przechowywać 5 lat.

Mark Twain

fianiebieska (offline)

Post #20

14-05-2018 - 18:46:36

Warszawa 

aaa, rozumiem, myślałam, że zawsze od razu, bo kiedyś coś mi się w Picie nie zgadzało to od razu dostałam wezwanie

fianiebieska opowiada

E_lcia (offline)

Post #21

20-01-2019 - 19:03:17

Lublin 

Dziewczyny proszę napiszcie jakie są ulgi za 2018, aby można było odliczyć od pitu

Agaba190 (offline)

Post #22

20-01-2019 - 20:55:02

k/Warszawy 

[www.podatki.biz]

Tutaj o zasadach odliczania kosztów samochodu
[oddechzycia.pl]

Mark Twain

anita70 (offline)

Post #23

03-02-2019 - 19:41:25

Agaba nie wiem czy dobrze zrozumiałam to odliczenie samochodu:

"gdy dochód osoby niepełnosprawnej nie przekroczył nie przekracza dwunastokrotności kwoty renty socjalnej określonej w ustawie z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz.U. z 2013 r. poz. 982 i 1650, z 2014 r. poz. 1175 i 1682, z 2017 r. poz. 1543 oraz z 2018 r. poz. 933), w wysokości obowiązującej w grudniu roku podatkowego. Do dochodów nie zalicza się alimentów na rzecz dzieci oraz zasiłku pielęgnacyjnego. W 2018 r. kwota tego dochodu wynosi 12357,60 zł.

Jeśli mój roczny dochód( rozliczam się razem z mężem) przekracza 12357,60 to nie mogę odliczyć sobie samochodu? Już wkurzyłam sięzly, a może źle to zrozumiałam. Wyjaśnij mi to proszę.

Agaba190 (offline)

Post #24

03-02-2019 - 20:43:49

k/Warszawy 

Nie wiem, czy umiem to wytłumaczyć "na piśmie" śmiech.
Jeżeli Twój mąż, po "swojej" stronie, w PIT chciałby odliczyć ulgę reh. na samochód (z uwagi na Twoją niepełnosprawność), to wtedy jest ograniczenie Twoich dochodów do 12357,60 zł. Natomiast jeżeli odliczenie wpiszesz w rubryce dotyczącej Ciebie to nie ma takiego ograniczenia.
We wspólnym PIT są rubryki - dane podatnika ( rozumiem, że to Twój mąż) i dane małżonka (rozumiem, że to Ty). W takim układzie ulge reh. musisz wpisać w rubryce "małżonek".

....."Ulgę na samochód, czyli dokładniej mówiąc wydatki z tytułu używania samochodu, mogą odliczyć osoby niepełnosprawne, bez względu na grupę niepełnosprawności, które są właścicielami lub współwłaścicielami samochodu.

Ulgę z tytułu używania samochodu mogą również odliczyć osoby mające na utrzymaniu osoby niepełnosprawne, których ubiegłoroczny dochód nie przekroczył 12 357,60 zł. W tym przypadku właścicielem lub współwłaścicielem pojazdu musi być osoba utrzymująca, a odliczyć może wydatki w związku z potrzebą osoby niepełnosprawnej (np. dowóz do pracy, szkoły, lekarza) - czyli używanie samochodu w celach rehabilitacyjnych lub związanych z ułatwianiem wykonywania czynności życiowych.

Do osób będących na utrzymaniu zalicza się następujące osoby niepełnosprawne: współmałżonka, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbów, rodziców, rodziców współmałżonka, rodzeństwo, ojczyma, macochę, zięciów i synowe....
"

Zwróć uwagę na różnicę osoby odliczającej ulgę - osoba niepełnosprawna i osoba mająca na utrzymaniu osobę niepełnosprawną.

Mark Twain

Zmieniany 3 raz(y). Ostatnia zmiana 03-02-2019 - 20:58:37 przez Agaba190.

Agaba190 (offline)

Post #25

03-02-2019 - 21:28:14

k/Warszawy 

Dodatkowo dla wszystkich,którzy chcą skorzystać z odliczenia samochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej

...." Warto mieć na uwadze, że organ podatkowy ma prawo sprawdzić poprawność dokonanych odliczeń. Brak ustawowego wymogu dokumentowania wysokości określonych wydatków fakturą, rachunkiem lub innym dokumentem, nie pozbawia urzędu skarbowego prawa do zwrócenia się do osoby, która skorzystała z odliczenia, o wykazanie, że dany wydatek został przez nią faktycznie poniesiony oraz że spełnia pozostałe warunki do zastosowania odliczenia...".

Dlatego cały ubiegły rok brałam faktury na paliwo. Bo niby nie trzeba a jednak trzeba. bezradny

Mark Twain

anita70 (offline)

Post #26

03-02-2019 - 21:57:45

W tym roku pierwszy raz będę odliczała ulgę rehabilitacyjną i nie chcę zrobić błędów rozliczeniu i jeździć z wyjaśnieniami do US. Jeśli rozliczam się wspólnie z mężem to ulgę przysługującą mi jako osobie niepełnosprawnej wpisuję w rubryce, w której podaję swoje dane i swoje dochody? i wtedy nie ma znaczenia ile wynosi mój dochód i spokojnie mogę odliczyć samochód? Agaba tylko Ty potrafisz to wyjaśnić jasno i przejrzyścieuśmiech

Agaba190 (offline)

Post #27

03-02-2019 - 22:03:45

k/Warszawy 

Dokładnie tak.

Mark Twain

anita70 (offline)

Post #28

04-02-2019 - 14:56:55

Agaba bardzo dziękuję za wyjaśnienie, na Ciebie zawsze można liczyćserce

Agaba190 (offline)

Post #29

04-02-2019 - 16:33:38

k/Warszawy 

Nie ma za co. buziak. Jeżeli tylko coś wiem, to staram się odpowiedzieć.

Mark Twain

Agaba190 (offline)

Post #30

04-02-2019 - 18:22:34

k/Warszawy 

Znalazłam jeszcze takie coś w sprawie odliczania kosztów samochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.
Jeżeli jesteśmy na utrzymaniu męża, mamy orzeczenie o niepełnosprawności i nie mamy dochodów wyższych niż 12357,60 zł (w 2018 roku), to ulgę w wysokości do kwoty 2280 zł możemy odliczyć zarówno my jak i nasz mąż. Czyli de facto dwie ulgi łącznie do 4560 zł.
Do poczytania dla osób zainteresowanych
[poradnikprzedsiebiorcy.pl]

Zwróćcie uwagę na podany przykład pani Anny i pana Marka.

Tylko szukam przepisów na podparcie tego.

Chyba znalazłam:

....W przypadku podatników pozostających w związku małżeńskim, każdy z małżonków ustala osobno, czy spełnia warunki do zastosowania ulgi rehabilitacyjnej. Jeśli więc oboje małżonkowie ponoszą wydatki, np. z tytułu używania własnego samochodu osobowego, a więc takie, które mogą być odliczone do wysokości 2.280 zł, limit w tej wysokości przysługuje osobno każdemu z małżonków. Przy czym jeśli wydatki takie ponosi osoba niepełnosprawna, która korzysta z samochodu osobowego na własny użytek oraz niepełnosprawnych dzieci, to limit w kwocie 2.280 zł dotyczy wszystkich tych wydatków. Podobnie gdy podatnik ponosi wydatki na używanie samochodu osobowego w celu zaspokojenia potrzeb niepełnosprawnego współmałżonka oraz niepełnosprawnych dzieci, którzy pozostają na jego utrzymaniu, to bez względu na liczbę tych osób, wszystkie wydatki z tego tytułu również może odliczyć tylko do kwoty 2.280 zł.

Zaprezentowane stanowisko jest zgodne ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów zawartym w broszurze informacyjnej pt. "Ulga rehabilitacyjna - roczne rozliczenie podatku za 2017 r." zamieszonej na stronie internetowej tego resortu (http://sip.mf.gov.pl) - dokument nr 148338/K. Z broszury tej wynika, że każda osoba niepełnosprawna oraz osoba posiadająca na utrzymaniu osobę niepełnosprawną dysponuje "własnym" limitem do kwoty 2.280 zł. Przy czym danej osobie fizycznej przysługuje jeden limit z tytułu odliczenia wydatków związanych z używaniem samochodu osobowego, nawet jeżeli ma na utrzymaniu jedną, dwie czy więcej osób niepełnosprawnych i sama jest niepełnosprawna.

To ze strony [www.gofin.pl]

Mark Twain

Zmieniany 3 raz(y). Ostatnia zmiana 04-02-2019 - 18:31:50 przez Agaba190.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 432
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018