Odliczenie od podatku dopłaty do protezy

Wysłane przez waniczek 

waniczek (offline)

Post #1

23-07-2015 - 22:06:58

Poznań 

Moje pytanie: czy nie posiadając orzeczenia o niepełnosprawności można w zeznaniu podatkowym, od podatku odliczyć różnicę (dopłatę) do protezy?

Agaba190 (offline)

Post #2

24-07-2015 - 05:39:32

k/Warszawy 

Zakup protezy podlega pod ulgę rehabilitacyjną. Tę ulgę odlicza się od dochodu a nie od podatku.
Wydatki może ponieść tylko osoba niepełnosprawna, albo osoba na utrzymaniu której pozostaje osoba niepełnosprawna i na nią był ten wydatek.
Osobami niepełnosprawnymi są osoby posiadające orzeczenie o przyznanym stopniu niepełnosprawności lub osoby pobierające rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową, rentę socjalną albo orzeczenie o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 lat.Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia.
Mark Twain

IRENKA52 (offline)

Post #3

16-02-2018 - 13:10:30

Śląsk 

Witam dziewczyny co mogę odliczyc sobie od podatku mam rachunki na protezy oraz na gorsety ,słyszałam tez coś o paliwie ,Mam znaczny st orzeczony ,PROSZĘ O POMOC ,POZDRAWIAM,AA jeszcze przy okazjii pytanko czy z moją grupą mogę się starać o jakieś ulgi w pracy ,wróciłam do pracy w sumie to się nie chwaliłam ze jestem na gr o znacznym stopniu kadry nie informowałam ,dzięki z góry o info jak nie to może namiary gdzie bym się mogła doinformować.POZDRAWIAM

Agaba190 (offline)

Post #4

16-02-2018 - 17:34:54

k/Warszawy 

IRENKO52 odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej są od dochodu nie od podatku. Zakup protezy na pewno możesz odliczyć. Musisz mieć fakturę imienną. Odliczasz to co faktycznie zapłaciłaś a nie całą kwotę. Co do gorsetu to wystąp z zapytaniem ( (na piśmie) do Twojego Urzędu Skarbowego. Wg mojej wiedzy nie można odliczyć. Ale... Jak to u nas bywa, każdy urząd inaczej interpretuje przepisy.

Tutaj o uprawnieniach pracowniczych
[www.niepelnosprawni.pl]Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia.
Mark Twain

Agaba190 (offline)

Post #5

16-02-2018 - 17:58:49

k/Warszawy 

IRENKO52 jeszcze zapomniałam napisać, że zorientuj się w "swoim" PFRON-ie co proponują dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. U mnie było np. dofinansowanie do zakupu komputera+ kurs komputerowy. Ale trzeba było mieć właśnie znaczny stopień.

I jeszcze jeżeli pracodawca spełnia warunki to może na Tobie skorzystać.
[www.pfron.org.pl]
[www.pfron.org.pl]Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia.
Mark Twain

IRENKA52 (offline)

Post #6

17-02-2018 - 00:05:00

Śląsk 

Agaba190 no właśnie tylko ja nie wiem czy mogę sie pochwalić że mam taki stopień niepełnosprawnosci a mam znaczny bo mam na decyzjii ze nie pracowac no i wiesz boję się zeby jaj z tego nie było w nawiasie pracuje w szkole czyli państwówka
to raz , a dwa no nic nie napisałaś o paliwie czy można słyszałam ze jak mam samochód to moge 2280 poza tym na onko tam gdzie kupowałam gorsety to babka sprzedajaca wydawała mi faktury imienne mówiła ze mozna odliczyc dlatego sie dopytuję ,Piszesz od dochodu nie od podatku nie wiem o co kaman mnie rozlicza znajoma bo dla mnie to czarna magia i dlatego dopytuje co ew mogła bym ,dziękuję jak coś Ci się przypomni to proszę pisz ,Oddaje kol PITY do rozliczenia w pn więc troszkę czasu mam na oblukanie co i jak pozdrawiam serdecznie pa

aaa wiem że jak się ma drugą gr to masz 10 dni dodatkowego urlopu i pracujesz systemem 7 godzinnym nie wiem jak to działa przy znacznym stopniu

edit: scalono posty. Jeżeli nie minęło 15 minut od ostatniego napisanego postu, a chcemy coś dopisać, bądź zmienić - używamy funkcji ZMIEŃZmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 17-02-2018 - 11:19:37 przez myszka.

Agaba190 (offline)

Post #7

17-02-2018 - 06:29:06

k/Warszawy 

[www.niepelnosprawni.pl] - możesz pracować. Tutaj wyjaśnienie
[www.niepelnosprawni.pl] - tutaj o przysługujących uprawnieniach

Wszystko ładnie wyjaśnione. Zmieniony jest jedynie punkt dotyczący używania samochodu. Z ustawy o podatku wykreślono zdanie " do potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne". Tak więc zgodnie z tym możesz odliczyć 2280 zł za korzystanie "ogólnie" z samochodu. Musisz tylko być właścicielem lub współwłaścicielem auta.
[doradca-podatkowy.net.pl].
[www.podatki.egospodarka.pl]

Nie napisałam poprzednio o tym, bo to wszystko już jest na naszej stronie w dziale dotyczącym niepełnosprawności uśmiech.
Co do gorsetu, to mam duże wątpliwości. Nie słuchaj Pani w sklepie, bo to nie ona później będzie się tłumaczyć i ew. zwracać niesłusznie pobrany zwrot podatku. Ustawa wyraźnie mówi co można odliczyć a co nie. Urzędy interpretują, że protezę możesz odliczyć a gorset (biustonosz) nie. Chyba, że masz niepełnosprawność również z powodu chorób kręgosłupa - to wtedy gorset ortopedyczny możesz odliczyć.
[interpretacja-podatkowa.pl]. Tutaj masz wyjaśnienie jednego z US. Wg mnie bardzo pokrętne.
Tu kolejne wyjaśnienie na nie
[www.amazonki-kielce.pl]

Jednocześnie wiem, że część dziewczyn odlicza/odliczała zakup takiego "gorsetu". I ich US nie miały nic przeciwko temu. Dlatego napisałam, że musisz zapytać o to u siebie. Możesz jeszcze zadzwonić na infolinie do MF tel. 801 055 055 lub tel. 22 330 03 30. Ale to będzie tylko informacja słowna". Ja lubię mieć wszystko na piśmie. uśmiech.Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia.
Mark Twain

Agaba190 (offline)

Post #8

17-02-2018 - 08:31:28

k/Warszawy 

Doczytałam teraz, że pracujesz w szkole. Jesteś nauczycielką?. Bo wtedy troszkę inaczej wygląda sprawa 10 dni dodatkowego urlopu. Tzn. nie wygląda duży uśmiech, bo nauczycielom się nie należy.Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia.
Mark Twain

IRENKA52 (offline)

Post #9

18-02-2018 - 15:05:52

Śląsk 

Agaba190 (Musisz tylko być właścicielem lub współwłaścicielem auta.
Ja pitole mój mąż jest właścicielem i on mnie wozi i co? ja nie mogę odliczyć? a i jeszcze pytanko co to jest ten PFRON?/definicje przeczytałam ale gdzie np u mnie w mieście mam o to pytać??/i co ewentualnie bym mogła od nich uzyskać?Agaba190 nie jestem nauczycielką tylko pracownikiem obługibuziakwięc bedę uderzać w kadry jutrooczkobardzo dzieki za dobrą radę i ew odp na moje pytankoZmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 18-02-2018 - 15:16:34 przez IRENKA52.

Agaba190 (offline)

Post #10

18-02-2018 - 17:15:08

k/Warszawy 

Nie możesz odliczyć jak nie jesteś współwłaścicielem auta. Niech mąż Cię zrobi współwłaścicielką.
Znajdź na swoim terenie Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Tam Ci wszystko wyjaśnią jeżeli chodzi o PFRON. Albo wpisz w google PFRON i swoją miejscowość gdzie mieszkasz to zobaczysz gdzie masz PCPR. Nie wiem co możesz od nich uzyskać. Musisz się zorientować sama. Każdy rejon (województwo - powiat) ma inne programy-dofinansowania.Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia.
Mark Twain

marzusia (offline)

Post #11

18-02-2018 - 18:41:31

Cieszyn 

Moim zdaniem jeśli macie wspólnosc majątkową małżeńską to z ustawy jesteś współwłaścicielem samochodu jeśli został nabyty w trakcie trwania związku małżeńskiego, bez względu na to kto z was jest wpisany w dowodzie rejestracyjnym. W takiej sytuacji np.sprzedając samochód konieczny jest zarówno twój podpis jak i męża, mimo że tylko on figuruje jako właścicielAgaba190 (offline)

Post #12

18-02-2018 - 19:19:09

k/Warszawy 

Oczywiście Marzusia ma rację brawo

....."Jeżeli chodzi natomiast o ujęcie osoby niepełnosprawnej w dowodzie rejestracyjnym samochodu to należy wskazać, że w przypadku małżonków dokument ten nie stanowi potwierdzenia współwłasności. Z chwilą zawarcia związku małżeńskiego między małżonkami powstaje ustawowa wspólność majątkowa. Jeśli zatem w małżeństwie obowiązuje ustrój ustawowej wspólności majątkowej to - co do zasady - wszystko co małżonkowie nabywają, razem albo osobno, staje się częścią majątku wspólnego. Tym samym dla skorzystania przez niepełnosprawnego małżonka z ulgi na dojazdy wystarczy, aby między małżonkami istniała wspólność ustawowa, a samochód został nabyty w trakcie trwania małżeństwa...."Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia.
Mark Twain

Agaba190 (offline)

Post #13

19-02-2018 - 18:55:03

k/Warszawy 

Wystąpiłam do Krajowej Informacji Skarbowej przy MF z zapytaniem w sprawie odliczenia zakupu biustonosza-gorsetu do noszenia protezy piersi.

Oto fragment ich odpowiedzi:

..." Wysokość poniesionych przez Panią wydatków na cele rehabilitacyjne powinna być potwierdzona dokumentem stwierdzającym ich poniesienie, zawierającym w szczególności Pani imię i nazwisko, dane sprzedawcy, określenie zakupionych towarów lub usług oraz kwotę zapłaty. Dowodami takimi mogą być m.in. faktura VAT, rachunek, umowa, dowód zapłaty.

Jeżeli zatem zakup specjalnego biustonosza-gorsetu jest sprzętem niezbędnym w rehabilitacji i ułatwiającym wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, wydatek taki podlega odliczeniu od dochodu w zeznaniu rocznym.

Podstawa prawna:
art. 26 ust.1 pkt 6, ust 7-7g ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 200 ze zm.)...."


Oczywiście piszą również, że ta odpowiedź nie stanowi indywidualnej, wiążącej interpretacji podatkowej. Czyli nie możemy się na to powoływać.

No to teraz trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie : Czy biustonosz-gorset jest sprzętem niezbędnym w rehabilitacji?. Czy ułatwia wykonywanie czynności życiowych?.

Macie jakieś pomysły?. Bo wg mnie przynajmniej na pierwsze pytanie odpowiedziałabym twierdząco. Bo jak nie noszę protezy, to nie mogę prawidłowo się rehabilitować. Z drugiej strony patrząc mogę kupić normalny bardziej zabudowany biustonosz i nosić protezę nie włożoną w kieszonkę.Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia.
Mark Twain

dziubas (offline)

Post #14

19-02-2018 - 21:04:47

Gdańsk 

moim zdaniem ułatwia wykonywanie czynnosci życiowych, przy dużych pirsiach wszystko jedno czy po mastektomii czy oszczedzajacej człowiek sie krzywi w stronę cięższej piersi i potrzebna jest proteza (własnie sie dowiedziałam od onki, ze po BCT nie nalezy sie refundacja!!! bezradnysmutnyblee

rak przewodowy, G1, wym. 0,8x0,6x0,9 cm, ER 95%, PgR 10%, Her2-neg, Ki67 1%, w wartowniku mikroprzerzut, pT1bN1(sn)Mx, operacja oszczędzająca z biopsja wartownika, radioterapia 25x, brachyterpia, hormonoterapia-tamoxiffen do 10lat
po 8,5 roku rak endometrium, operacja unowoczesniona z resekcja macicy, przydatków, węzłów biodrowych i brzusznych i wyrostka robaczkowego, rak pierwotny, rokowania dobre, stan zaraz po operacji i póżniej - bardzo dobry, oblgatoryjnie naświetlania - wybrałam narazie tylko brachyterapię, na kikut macicy, do tamoxiffenu juz nie wróciłam

Agaba190 (offline)

Post #15

19-02-2018 - 21:41:31

k/Warszawy 

Dziubasku, ale nie chodzi o protezę, tylko o to co ją podtrzymuje. Czyli biustonosz.
Co do refundacji nakładki po oszczędzającej z tego co czytam to nic się nie zmieniło.
[www.amoena.pl]Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia.
Mark Twain

IRENKA52 (offline)

Post #16

21-02-2018 - 00:04:05

Śląsk 

Dziewczyny dzwoniłam na info i kobitka potwierdziła że gorset można odliczyć jest niezbędny do normalnego funkcjonowania kobiety po mastektomii,kurcze no i racja co mamy protezę pod pachą nosić ,dodatkowo można strój kąpielowy no i oczywiście protezy zakupione tylko trzeba uważać żeby nie odliczyc całości bo refundowana nie tylko ew dopłata lub dodatkowe które dokupiłaś no tyle ja sie dowiedziałam ,Natomiast jeżeli chodzi o paliwo to wystarczy być w związku małżeńskim tzw wspólnota małżeńska obowiazuje i na tej podstawie można odpisać POZDRAWIAM

Agaba190 (offline)

Post #17

21-02-2018 - 07:06:45

k/Warszawy 

Świetnie, że zadzwoniłaś. kwiatekSpraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia.
Mark Twain
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 267
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022