stopień umiarkowany - usprawiedliwienie wizyty u lekarza w godzinach pracy

Wysłane przez BeataM 

ToJa (offline)

Post #1

17-08-2011 - 18:16:02

Agaba190
Moja kadrowa wyjaśniła mi (jak jechałam na turnus prewencyjny), że nie mam obowiązku wykorzystania urlopu dodatkowego. My mamy te 10 dni jako zwykły urlop wypoczynkowy. Mogę z niego skorzystac ale moge tez pojechać na L4. No tylko, że L4 nie jest płatne 100% .

wrócę do tematu = urlop czy L-4
trochę mi mózgownicę rozjaśniono oczko

mamy różne rodzaje wyjazdów do sanatoriów

turnus rehabilitacyjny 14 dniowy w ramach dofinansowania z PFRON - wyjeżdżamy w ramach urlopu wypoczynkowego lub z tych 21 dni (ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych rozdz. 4 art.20 pkt 1 pdpkt 2)
turnus rehabilitacyjny w ramach prewencji rentowej (z ZUS-u) - wyjeżdżamy w ramach urlopu wypoczynkowego lub z tych 21 dni (ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych rozdz. 4 art.20 pkt 1 pdpkt 2), lub L-4
turnus na leczenie uzdrowiskowe (sanatorium z NFZ) - wyjeżdżamy w ramach urlopu wypoczynkowego lub z tych 21 dni (ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych rozdz. 4 art.20 pkt 1 pdpkt 2)
turnus w ramach sanatorium poszpitalnego - wyjeżdżamy na L-4, ale można również w ramach urlopu wypoczynkowego lub z tych 21 dni (ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych rozdz. 4 art.20 pkt 1 pdpkt 2) - do uzgodnienia z lekarzem

no ale oczywiście jeśli chcemy oszczędzić parę (parenaście) dni urlopu to zaczynamy "chorować" (Polak potrafi oczko) w sanatorium i wtedy lekarz wystawia nam L-4 uśmiech

Halinka (offline)

Post #2

18-08-2011 - 22:39:37

A co, jeśli biorę zoladex, a pan doktór chce mnie widzieć przed każdym zastrzykiem, a przyjmuje on oczywiście tylko do południa, czyli właśnie w godzinach mojej pracy? Czy to też można z tych 21 dni?

Agaba190 (offline)

Post #3

19-08-2011 - 06:51:44

k/Warszawy 

Halinko, Nie z tych dni. Po prostu idziesz do lekarza i już. Musisz poinformować zakład pracy, że tego dnia się spóźnisz. U mnie poproszono o potwierdzenie wizyty u lekarza.
Przygotowałam sobie taki druczek :

Pani ....... w dniu ...... była w naszej poradni na badaniach/wizycie u lekarza.

Data i podpis.

Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia.
Mark Twain

ToJa (offline)

Post #4

19-08-2011 - 09:15:58

Agaba190
Halinko, Nie z tych dni. Po prostu idziesz do lekarza i już. Musisz poinformować zakład pracy, że tego dnia się spóźnisz. U mnie poproszono o potwierdzenie wizyty u lekarza.

Agaba - niestety nie zawsze jest tak jak piszesz.
Nie wszystkie zakłady pracy honorują usprawiedliwienia spóźnień z powodu wizyty u lekarza.
Można usłyszeć - jeśli pani była u lekarza, proszę za ten dzień L4.(szczególnie jeśli jest to spóźnienie (lub wyjście z pracy) na czas około 3 - 4 godzin (a tyle mniej więcej u nas w P. trwa np. rejestracja + usg brzucha + rtg).

I wtedy właśnie mozna skorzystac z przysługujacych dnia wolnych (lub godzin) w ramach tych 21 dni uśmiech

Halinko, jesli masz umiarkowany lub znaczny stopien niepełnosprawności to spokojnie możesz sobie chodzic do lekarza i nie biec z powrotem na łeb na szyje do pracy oczko dzien na wizytę lekarska (lub badania) należy Ci sie jak psu zupa uśmiech

Agaba190 (offline)

Post #5

19-08-2011 - 10:11:50

k/Warszawy 

Nie do końca się z tym zgadzam. Jeżeli zakład pracy honoruje moje zaświadczenie o niepełnosprawności to musi stosowac się do przepisów. Czy to się Pani Kadrowej podoba, czy nie.
Inna sprawa, czy chcemy stawiać sprawę "na ostrzu noża".

Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia.
Mark Twain

Becia (offline)

Post #6

19-08-2011 - 10:17:04

Siemianowice Śląskie 

ToJa, czy Ty nie chciałabyś zmienić pracy? chichot
W pewnej instytucji kultury (stąd bliżej do rodziny w Cz. oczko) zwolni się prawdopodobnie etat kadrowej, a po lekturze Twoich postów w wątkach prawno_przywilejowych widzę, że byłabyś dobrą kandydatką tak chichot... jakby co, to zbieramy oferty jezor

"Życie nie po to jest, by się spieszyć.
Życie jest po to, by się życiem cieszyć."

Agaba190 (offline)

Post #7

19-08-2011 - 17:34:18

k/Warszawy 

Takie wyjaśnienie znalazłam w necie

..."Masz prawo do dodatkowej przerwy w pracy

Ta przerwa jest przeznaczona na ćwiczenia, gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek. Dodatkowa przerwa może trwać 15 minut i jest wliczana do czasu pracy. W sumie możesz więc odpoczywać w czasie pracy przez pół godziny (15-minutowa przerwa przysługująca każdemu zatrudnionemu plus dodatkowa przerwa dla pracownika niepełnosprawnego - też 15 minut)

Przeczytaj koniecznie: Na jakie ulgi mogą liczyć niepełnosprawni

Masz prawo do dodatkowego urlopu

Tak jak każdemu pracownikowi, przysługuje ci prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 20 dni (jeśli byłeś zatrudniony krócej niż 10 lat) lub 26 dni (jeśli przepracowałeś co najmniej 10 lat). Jednak jako osoba niepełnosprawna masz prawo dłużej wypoczywać. Jeśli masz orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopieniu niepełnosprawności, przysługuje ci dodatkowy urlop wypoczynkowy wynoszący 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Dzięki temu dodatkowemu urlopowi, zwiększa się twój wymiar zwykłego urlopu wypoczynkowego - z 20 dni do 30 dni oraz z 26 dni do 36 dni.

Jeśli pracujesz mniej niż 10 lat i urlop wypoczynkowy przysługuje ci w wymiarze krótszym niż 10 dni, zamiast niego masz prawo do 10-dniowego urlopu dodatkowego. Prawo do pierwszego dodatkowego urlopu uzyskujesz po przepracowaniu roku od dnia otrzymania orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Kiedy urlop dodatkowy nie przysługuje

* jeśli masz prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze przekraczającym 26 dni roboczych
* jeśli masz prawo do wydłużonego urlopu wypoczynkowego ( w wymiarze przekraczającym 26 dni roboczych) przysługującego na podstawie odrębnych przepisów np. urlopy dla sędziów, dla pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub przy pracach o szczególnym charakterze (chyba że jest on niższy niż 10 dni roboczych), urlopy dla nauczycieli.

Masz prawo do płatnego zwolnienia z pracy

Jeśli masz orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, możesz liczyć nie tylko na dodatkowy urlop, ale też przysługują ci dni wolne na załatwienie różnych spraw związanych z twoim stanem zdrowia. I co ważne, masz prawo do zachowania wynagrodzenia za te dni nieobecności w pracy. Pracodawca wyliczy ci jego wysokość tak samo, jak oblicza się ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy.

Możesz wziąć sobie wolne:

* żeby wykonać badania specjalistyczne, skorzystać z zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także żeby załatwić sobie sprzęt ortopedyczny lub jego naprawę, jeżeli nie możesz tego zrobić poza godzinami pracy (np. ze względu na godziny otwarcia placówek opieki zdrowotnej).
Przepisy nie określają szczegółowych zasad udzielania przez pracodawcę zwolnienia od pracy w celu wykonania zabiegów leczniczych lub usprawniających, dlatego on sam powinien określić te zasady. Szef może cię zwolnić np. na podstawie skierowania lekarza na zabiegi. Przepisy nie określają też żadnych maksymalnych limitów dotyczących liczby dni wolnych przysługujących na wykonywanie badań czy zabiegów. Musi być spełniony tylko jeden warunek – sprawy te nie mogą być załatwione poza godzinami pracy...."

O tej przerwie to nie wiedziałam.

Mark Twain

ToJa (offline)

Post #8

19-08-2011 - 20:19:07

o wszystkim o czym pisze Agaba juz kilkakrotnie pisałysmy. I jest to oczywiście najprawdziwsza prawda.
Jesli chodzi o te wolne dni (za które przysługuje wynagrodzenie) to owszem przysługuja one na podstawie rozdz.4 art.20 pkt.1 podp.2) wspominanej wyżej ustawie, ale raczej w teorii oczko
Pracodawca będzie chciał tysiące zaświadczeń, że nie ma innego lekarza, który przyjmuje nie w naszych godzinach pracy.
Przerabiała to wszystko nasza forumowa koleżanka Jolawr,
Jesli pracujesz Agabo w takim zakładzie pracy, gdzie stosuja się do wszystkich paragrafów dotyczacych przywilejów osob niepełnosprawnych, to tylko pozazdrościc. Raczej można usłyszeć: na pani miejsce czeka kolejka innych oczko

no ale - masz racje Agabo uśmiech, trzeba o tym pisać, że jest to nasz przywilej, bo może któraś z dziewczyn pracuje w normalnym zakładzie pracy, gdzie są normalne kadrowe, normalni dyrektorzy, normalni zwierzchnicy - najnormalniej w świecie będą stosowali się do wszystkich przepisów dotyczących osób niepełnosprawnych

o dodatkowej przerwie w pracy mówi art,17 rozdział 4 wspominanej przeze mnie wyżej ustawy - ja ten przepis znalazłam od razu po otrzymaniu stopnia niepełnospr. taaaaaaa ino po co? jak ja nawet nie mogę sobie zrobić podstawowej przerwy śniadaniowej - wsio robię w biegu, nawet jem w biegu, a nieraz to i o kawie zapomnę, bo 7 razy nastawiam czajnik z woda, i już juz mam zalewac kawę i ktoś wlezie, bo cuś potrzebuje, noooo i apiat od nowa, nastawiam czajnik i........
ta dodatkową przerwę na ćwiczenia to mam chyba wtedy jak biegne na drugie pietro do gł. księgowej chichot

Beciu, bardzo chetnie bym sobie z Toba popracowała, ale cała moja rodzinka (oprócz mnie - bo ja moge nawet dzisiaj spakowac się i wracać do mojej ukochanej Cz) woli jednak mieszkać w P.

Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 19-08-2011 - 20:32:25 przez ToJa.

adamalika74 (offline)

Post #9

19-08-2011 - 20:48:14

Szczecin 

Uprzejmie donoszę , że ja właśnie pracuje w takim zakładzie gdzie respektuje się wszystkie przepisy. Pracuje sobie teraz 7 godzin, i mogę przyjść do pracy w godzinach od 7 do 8, jak mi sie podoba. Korzystam sobie więc z tych wszystkich przywilejów. Nikt się nie czepia o to ze wyjdę wcześniej, ani że wychodzę na badania czy do lekarza. Byleby praca była zrobiona i tyle. W pracy jest super i jeszcze za to mi płacąsmiling smiley

ToJa (offline)

Post #10

19-08-2011 - 20:59:52

eeeeeee ja też pracuje w takim zakładziechichot
oni niby respektuja wsio
tylko co z tego, kiedy ja nie mam czasu coby korzystac z tych przywilejów niezdecydowany
bo 7h pracy to za mało - nie wyrabiam się
2 przerwy to za dużo - nie wyrabiam sie
jak wyjdę do lekarza, to później musze posiedzieć w pracy dłużej, bo mam zaległości z tych godzin, co to mnie nie było
jak pojechałam do sanatorium (w ramach tych 21 dni) to przez miesiąc siedziałam w pracy po 12h coby nadrobić zaległości
wakacje się koncza a mi zostało jeszcze 27 dni urlopu

hehehe mój pracodawca wsio respektuje bo i tak wie, że nie zdążę skorzystac z tych przywilejów
boooo albo przywileje, albo nie zrobiona robota oczko

Becia (offline)

Post #11

19-08-2011 - 21:48:50

Siemianowice Śląskie 

hmmm...
ToJa, mogłabym napisać to, co Ty za wyjątkiem tych 12 godzin, ale zdarzało się, że przychodziłam do pracy w sobotę, oczywiście nieoficjalnie, bo jako niepełnosprawna na liście obecności nie mogłam się podpisać jezor...
a na urlop dwutygodniowy idę od 5. września (mam nadzieję) przewraca_oczy

jakbyś pracowała w SCK, to byłby czas na wspólną gimnastykę, bo nie musiałabyś biegać na 2 piętro do gł. księgowej, siedziałabyś na tym samym piętrze, co ona oczko śmiech

"Życie nie po to jest, by się spieszyć.
Życie jest po to, by się życiem cieszyć."

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 19-08-2011 - 21:49:36 przez Becia.

Halinka (offline)

Post #12

21-08-2011 - 19:37:04

Ja pracuję w szkole, jako nauczyciel, więc te 7 godzin dziennie czy też przerwy na ćwiczenia to nie wchodzą w rachubę. Natomiast na pewno nie jestem w stanie załatwić wizyty u lekarza i zastrzyku w ciągu 1 godziny, chyba że poszłabym w kolejkę mniej więcej o 6 rano i byłabym pierwsza, ale doktor i tak przychodzi dopiero przed 9. Ostatnio przyszłam ok. 7.15, byłam czwarta, zostałam przyjęta tuż przed godziną 10 i jeszcze musiałam poczekać dłuższą chwilę na zastrzyk.
Na razie wypadają mi te zastrzyki we środy. Można by teoretycznie ułożyć plan tak, żebym we środy miała mało lekcji, by zdążyć do lekarza (na drugi koniec miasta) pod koniec godzin przyjęć, lecz:
a) jak będzie akurat mało pacjentów, to pan doktor sobie już pójdzie na oddział, nie czekając bezczynnie na zapracowaną Halinkę
b) jeśli we środę wypadnie święto czy inna jakaś zaraza, to może mi się przesunąć termin np. na wtorki czy czwartki i... kicha, jeśli w te dni lekcji będę miała dużo.
Dlatego pytam.

Halinka (offline)

Post #13

28-08-2012 - 20:09:07

Wracam do tematu:
ToJa
Art. 20. 1. Osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia:
1)...
2) w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeżeli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy.

Wg mnie Zoladex to właśnie "zabieg leczniczy", czyli mogę skorzystać z tych dni - poprawcie mnie, jeśli się mylę.

Sytuację z podaniem zastrzyku mam taką, jak opisałam w powyższym poście sprzed roku - naprawdę nijak nie załatwię tego w godzinę czy dwie (przynajmniej odkąd "biorę", jeszcze mi się to nie zdarzyło).

Że usprawiedliwić muszę, to dla mnie oczywiste, ale kto ma mi wypisać zaświadczenie, że byłam tam "od - do", bo taki jest wobec mnie niecny zamiar?oczko Przecież u lekarza jestem 5 minut, na zastrzyku też gdzieś tyle - reszta to oczekiwanie.

Poradźcie coś, podpowiedzcie, proszęprosi

dani (offline)

Post #14

28-08-2012 - 20:13:53

Halinka

Poradźcie coś, podpowiedzcie, proszęprosi

Może naucz się robić sobie sama zastrzyki. To nie jest trudne. A ile czasu się oszczędza. Ja już od dawna sama robię sobie zastrzyki zoladexu.

Chcesz rozśmieszyć Boga... Opowiedz mu o swoich planach..

b_angel (offline)

Post #15

28-08-2012 - 20:18:17

radom 

faktycznie wredne te Twoje pracodawce

u mnie wystarczyło, że zrobiłam xero np. skierowania na badanie kakieś - i tam była jakas konkretna godzina niby ale i tak to ode mnie zależało ile czasu mnie nie będzie ....

. . . . . . . . . . . . . .

...na forum od 16 listopada 2005 ...

mituraewa (offline)

Post #16

28-08-2012 - 20:18:30

Gdańsk 

Halinka! Tak sobie dumam i dumammyśli
A dybyś tak sama przygotowała sobie na kompie tekst typu:
"Zaświadcza się, że Pani ........... w dniu........ o godz............stawiła się na kontrolną wizytę lekarską oraz zastrzyk, stanowiący terapię uzupełniającą w leczeniu choroby nowotworowej.
Godzina zakończenia wizyty i zabiegu...........

Zaświadczenie nieniejsze wydaje się w celu przedłozenia w zakładzie pracy."

Pogadałabyś z onką i pigułami jaką Masz sytuację w robocie, że trza Ci przedkładać dowód namacalny i może potwierdzałyby takiego gotowca?myśli

lulu (offline)

Post #17

28-08-2012 - 20:21:30

k/Kwidzyna 

Ja właśnie takie gotowce dawałam do potwierdzenia ... moja naczelniczka opracowała podobne pisemko.

Na Forum od 07 lutego 2008

2007 amputacja prawej piersi, 5 lat na Tamoksyfenie, Egistrozolu, Mamostrolu
2015 amputacja lewej piersi, 4xAC, rok Herceptyna
Nigdy nie jedz do syta. Jedna trzecia żołądka dla pokarmu, jedna trzecia dla napoju, jedna trzecia dla ducha.
je

ToJa (offline)

Post #18

28-08-2012 - 20:25:54

Halinka
Wg mnie Zoladex to właśnie "zabieg leczniczy", czyli mogę skorzystać z tych dni - poprawcie mnie, jeśli się mylę.
Nie mylisz się uśmiech

Że usprawiedliwić muszę, to dla mnie oczywiste, ale kto ma mi wypisać zaświadczenie, że byłam tam "od - do", bo taki jest wobec mnie niecny zamiar?oczko Przecież u lekarza jestem 5 minut, na zastrzyku też gdzieś tyle - reszta to oczekiwanie.
Nie biorę zoladexu więc nie mam pojęcia jak to jest, czy się człek musi zarejestrować? Czy od razu do doktora? czy najpierw do dr a potem pielęgniarka daje zastrzyk?
Ja, zaświadczenie bym sobie sama wypisała, mniej wiećej tak Zaświadcza się, że pani (pewnie wiesz z jakiej to literki trza napisać, ja mam zawsze problem z małej czy wielkiej pyta) Halina Jakaśtam , zam. tu i tam, albo w to miejsce pesel, bo to u lekarza ważniejsza rzeczoczko w dniu......... w godz od.......... do .........stawiła się (przebywała, albo jakoweś inne słowo, pewnie będziesz wiedziała lepiej co tu wstawić uśmiech) w ......(nazwa przychodni, szpitala, czy gdzie tam będziesz) w celu zabiegu leczniczego: podanie (czy jak to tam się zowie) zoladexu. Zaświadczenie wydaje się w celu przedstawienia w zakładzie pracy.
Takie zaświadzczenie dałabym pani w rejestracji, coby przystawiła odpowiednie pieczątki, no i i pieczątka lekarza by się tam też przydała, bo panie kadrowe to bardzo lubią pieczątki chichot
dopisek: eeeeeeeee no coś ja ostatnio wolno piszę, brak wprawy po tym urlopie śmiech

Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 28-08-2012 - 20:29:22 przez ToJa.

Halinka (offline)

Post #19

28-08-2012 - 20:29:08

Dobra myślduży uśmiech Zaraz sobie druknę, jutro idę, zobaczę, co oni na tomyśli
Za tydzień jadę do CO do Wrocławia: rano usg - za chwilę opis - z opisem do zupełnie innego bloku w kolejkę do dżina - komu tam miałabym dać do podpisania? myśli Może przygotuję sobie dwachichot

ToJa (offline)

Post #20

28-08-2012 - 20:32:03

Ty se od razu hurtem wydrukuj, będziesz miała na zaś chichot
No i koniecznie pani kadrowej powiedz, że zadbałaś o rozliczenie czasu poświęconego na leczenie oczko

Halinka (offline)

Post #21

28-08-2012 - 20:46:54

Ależ oczywiście, że powiemthe finger smiley
Ten czas to nic, ToJeczko - zdziwiłabyś się, jak można nauczyciela urządzić 15-minutową przerwą w pracyszok - może lepiej, żebyś nie wiedziałachichot

ToJa (offline)

Post #22

28-08-2012 - 20:49:02

the finger smiley wiem wiem
przeca w szkole pracuję the finger smiley

Halinka (offline)

Post #23

28-08-2012 - 21:18:55

He, he, Ty z pewnością taka pomysłowa nie jesteśoczko I z pozycji kadrowej właśnie to lepiej dla nauczycieli, żebyś ich nie znałathe finger smiley

kuna13 (offline)

Post #24

05-06-2013 - 22:05:54

Witajcie,
dziewczyny dostałam orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, umarkowany , w czerwcu mam dwie planowe wizyty u chirurga onkologa i ginekologa to czy nalezy mi sie w zwiazku z tym dzień wolny z zachowanie prawa do wynagrodzenia?

jolaxyz (offline)

Post #25

05-06-2013 - 22:24:19

k/Leszna 

Kuna, zobacz w tym wątku w poście 2 Toja umieściła przepis dotyczący sprawy, która Ciebie interesuje. Ja otrzymuje dzień wolny z prawem do wynagrodzenia, ale muszę przynieść od lekarza poświadczenie, że byłam. Pozdrawiam.

Ci, którzy żyją nadzieją, widzą dalej.
Ci, co żyją miłością, widzą głębiej.
Ci, co żyją wiarą, widzą wszystko w innym świetle. (Lothar Zenetti)

Grazyna S (offline)

Post #26

05-06-2013 - 22:24:24

Spójrz wyżej Agaba190 bardzo ładnie opisała ,nalezy Ci sie ,ja na jutro mam wyznaczony dzień na komisje orzekania niepełnosprawności to kadrowej przedstawiłam pismo jakie dostalam i jestem zwolniona w tym dniu na okreslona godz ,mam za te godz usprawiedlwione i platneuśmiech

"nadzieja ma skrzydła,przysiada w duszy i śpiewa pieśń bez słów,
która nigdy nie ustaje,
a jej najsłodsze dźwięki słychać nawet podczas wichury”

Emily Dickinson
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 455
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018