odwołanie

Wysłane przez 61grazyna 

Renata_72 (offline)

Post #1

07-06-2017 - 20:02:09

Wrocław 

dziewczyny, czy któraś może mi na priv przesłać odwołanie od decyzji? Świeżo po chemii i mastektomii dostałam umiarkowany na 2 lata, ale nie narzekałam pomimo, że jak czytam dużo babek dostaje znaczny, dziś dostałam lekki sad smiley zależało mi na dodatkowym urlopie, bo mam częste wizyty u onkologa a jak wiecie zajmują cały dzień sad smiley. Jeśli któraś z Was się odwoływała czekam na podpowiedź
Renata

dosia1970 (offline)

Post #2

03-01-2018 - 13:01:12

Lusia mogłabys podesłać mi tekst takiego odwołania ?

dosia1970 (offline)

Post #3

08-02-2018 - 19:10:23

Cześć Dziewczyny smiling smiley

Wiem, że na Was można liczyć ,że obiektywnie popatrzycie na problem smiling smiley Jestem po operacji oszczędzającej ( 2016 r ) z blizną ( bliznowiec mocno rozrośnięty ) , po wycięciu węzłów chłonnych ( wartownika i kilku okolicznych ) . Miałam raka trójujemnego ( podobno w moim przypadku nawet po 5 latach nie będzie można powiedzieć ,że jestem zdrowa sad smiley . Na rok dostałam stopień znaczny , a teraz stawałam na komisji i dostałam umiarkowany na 3 lata - jak myślicie czy warto się odwoływać czy przyjąć orzeczenie bez "komentarza"??

Jak same mówiłyście - węzły nie odrosną - i nie bardzo wiem , z czym mam teraz lepiej niż rok temu ? Owszem wtedy miałam chemię i radio , ale teraz wysięk ropny ( co jakiś czas ) z rany, opuchliznę ręki i ciagłę :"strzelanie" czegoś wewnątrz piersi tak jaby tam coś się rwało > Mój onko jest mało epatyczny ciężko go w ogóle było prosić o wypisanie zaświadczenia sad smiley

Tak się zastanawiam , czy nie przyjąć umiarkowanego i przez te 3 lata zbierać jeszcze papiery ( pogorszył mi się słuch i wzrok - ale mega ) , czy ewentualnie coś jeszcze . Co radzicie moje Amazonki pytabuzkibuzki

Agaba190 (offline)

Post #4

08-02-2018 - 19:18:26

k/Warszawy 

Ja bym się nie odwoływała. Wg mnie nie masz szans na stopień znaczny. Znaczny dają przeważnie ( ale nie zawsze) jak jesteś w trakcie leczenia. Później dostajesz umiarkowany a po kolejnych latach wiele z nas przy kolejnej komisji dostaje lekki.

Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia.
Mark Twain

dosia1970 (offline)

Post #5

08-02-2018 - 21:28:34

Agaba 190 - dzięki - a wiele z Was ( Nas ) ma dłużej znaczny niż tylko przez czas leczenia ? Jak dostajecie lekki odwołujecie się ? ( on nie daje praktycznie nam żadnych przywilejów ) , a mnie najbardziej zależy na krótszym czasie pracy - no i jeszcze jedno warto przez ten czas starać się i "szukać" chorób doadtkowych ?bezradny

I co pisałaś odwołanie jaki efekt ?

edit: scalono posty. Jeżeli nie minęło 15 minut od ostatniego napisanego postu, a chcemy coś dopisać, bądź zmienić - używamy funkcji zmień

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 08-02-2018 - 22:01:53 przez myszka.

Agaba190 (offline)

Post #6

09-02-2018 - 06:55:37

k/Warszawy 

Ja np. nie dostałam znacznego w ogóle. Miałam wycięte wszystkie węzły, przeszłam dodatkowo chemię i naświetlania a dali tylko umiarkowany na 3 lata. Później miałam szczęście i znowu dostałam umiarkowany już na stałe.
Nie, nie odwoływałam się. Przy umiarkowanym jak najbardziej należał ( i należy się) skrócony czas pracy. Tak naprawdę to różnica polega na tym, że nie dostaniesz 153 zł. Reszta ulg jest zachowana.

Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia.
Mark Twain

dosia1970 (offline)

Post #7

09-02-2018 - 15:38:41

Dzięki smiling smiley poprostu się boję ,że potem znów obniżą na lekki - a ja w nocy spać nie mogę tak mnie ten cycek ciągnie i wstaje z opuchnięta ręką - a róznica jest jeszcze w przejazdach kolejowy , autobusowych - ale to pikuś . Zastanawiam się tak głośno - czy nie warto "szukać" chorób współuczestniczących i zmienić onkologa na bardziej empatycznego ,żeby więcej wpisał w karcie a nie tylko suche opisy smiling smiley Pozdrawiam

fianiebieska (offline)

Post #8

09-02-2018 - 15:53:37

Warszawa 

Ja nie chciałam znacznego, od razu mi powiedzieli, że znaczny na rok lub umiarkowany na 3 lata, wolałam tę drugą wersję.

fianiebieska opowiada

Agaba190 (offline)

Post #9

09-02-2018 - 17:18:13

k/Warszawy 

dosia1970
Dzięki smiling smiley poprostu się boję ,że potem znów obniżą na lekki - a ja w nocy spać nie mogę tak mnie ten cycek ciągnie i wstaje z opuchnięta ręką - a róznica jest jeszcze w przejazdach kolejowy , autobusowych - ale to pikuś . Zastanawiam się tak głośno - czy nie warto "szukać" chorób współuczestniczących i zmienić onkologa na bardziej empatycznego ,żeby więcej wpisał w karcie a nie tylko suche opisy smiling smiley Pozdrawiam

No fakt, o tym nie myślałam ( może dlatego, że ja bardzo mało jeżdżę pociągami i komunikacją) . Korzystam ze zniżek na basen i w odliczeniach w podatkach.
Poprzednio pisałaś, że zależy Ci głównie na skróconym czasie pracy a w tej kwestii nie ma czy znaczny czy umiarkowany.

Mark Twain

dziubas (offline)

Post #10

09-02-2018 - 21:40:02

Gdańsk 

Agaba190
Korzystam ze zniżek na basen i w odliczeniach w podatkach.
A ja mam umiarkowany, co prawda na kręgosłup i w Gdańsku nie korzystam ze znizek na basen, bo nie wiedziałam, ze mi sie należy i tak samo odliczenia w podatkach - czy to chodzi oodliczenia podciągnięte w zagadnieniu " Koszty rehabilitacji"?

Agaba190 (offline)

Post #11

10-02-2018 - 07:06:01

k/Warszawy 

Tak Dziubasku. Taka rubryka w PIT O - " Wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych".
Odliczałam koszty używania samochodu ( skrzętnie zbierałam dokumentację - od tego roku nie trzeba zbierać), koszty wyjazdu mojego syna na kolonie i obozy, zakup np. siedziska do wanny, stołka pod prysznic (musi być napisane, że to sprzęt rehabilitacyjny). Oprócz tego jeżeli korzystam z komunikacji w W-wie to kupuję bilet ulgowy ( ale ja mam w orzeczeniu wpisany m.inn. kod 05-R - ten kod uprawnia, przy umiarkowanym stopniu, do ulgi komunikacyjnej w W-wie). Ponieważ ulgi komunikacyjne ustalane są w drodze odrębnych uchwał przez Radę Miasta, to w każdym mieście może być inaczej. Co do basenów trzeba przeczytać regulamin bo nie wszystkie mają zniżki. Dochodzą jeszcze zniżki na bilety do muzeów. Też trzeba czytać regulamin.
Najlepiej zapoznać się z tym co nam przysługuje zgodnie z ustawą a następnie sprawdzać w swoim mieście lub w tym do którego jedziemy z czego możemy skorzystać.
W ramach tej ulgi można też odliczyć zakup protezy ( różnicę między tym co zwraca NFZ a tym ile faktycznie wydaliśmy).

Mark Twain

dziubas (offline)

Post #12

10-02-2018 - 14:29:04

Gdańsk 

Własnie we wtorek poprosiłam onkę o papier na protezę, bo po 5 latach dojrzałam, zeby na specjalne okazje mieć jeden stanik z kieszonka i wypinać dumnie uzupełniona piers po oszczędzajacej i ... dowiedziałam sie, ze refundacja tylko przysługuje po mastektomii... wnerwiony no szok!!! szok ale cóż! dam radę, kupię moze nie tak drogo kosztuje, a staniki i tak drogie... bezradnypapa

AniaP (offline)

Post #13

15-02-2018 - 18:37:35

Warszawa 

Witam. Mam ogromną prośbę o przesłanie odwołania od przyznanego stopnia niepełnosprawności. Miałam umiarkowany na trzy lata a teraz dostałam lekki na rok. Jestem po oszczędzającej operacji, wszystkie węzły usunięte chemioterapia, radioterapia, hormonoterapia-jeszcze, mutacja BRCA1, usunięte jajniki. Jestem z Warszawy, Czy jest sens składać odwołanie. Z góry dziękuję.

Agaba190 (offline)

Post #14

15-02-2018 - 18:57:18

k/Warszawy 

Niestety nie pomogę, bo nie pisałam nigdy odwołania. Nawet nie wiedziałabym jakich użyć argumentów.
[www.niepelnosprawni.pl]
Tutaj masz jak napisać odwołanie i co w nim musi być. Jak doczytałam, to nie musisz nic uzasadniać. Po prostu nie zgadzasz się z decyzją i już.
Rozumiem, że dopiero jak Cie wezwą na ponowną komisję to powinnaś mieć jakieś argumenty.
Wg orzecznika samo zachorowanie na raka + leczenie, które przeszłaś to może być za mało. Kiedyś miałyśmy argument, że węzły nie odrastają. Jeżeli masz (oby nie) trwały obrzęk ręki, stwierdzone kłopoty z sercem (po przebytej chemioterapii i/lub radioterapii), choroby (udokumentowane) stawów, kości po hormonoterapii, choroby psychiczne (depresja, nerwica) związane z przebytym rakiem i leczeniem to przygotuj sobie wszystkie dokumenty i zabieraj na tę druga komisję.
Trzymam kciuki

Mark Twain

dziubas (offline)

Post #15

15-02-2018 - 22:21:48

Gdańsk 

moja rada jest taka, zeby zwrócić sie do jakiegoś prawnika, by zasugerował Ci te argumenty, których oprócztego mozesz przed komisja wyłozyc na stół, jezeli nie masz wśród znajomych prawnika, to w wiekszych miastach, np w Gdańsku jest takie biuro, gdzie prawnicy przyjmuja za darmo, byłam jako asysta z pacjentka z oddziału psychiatrycznego, ja tez wtedy byłam pacjentka, ale z nikim sie nie sadziłam

Agaba190 (offline)

Post #16

16-02-2018 - 06:56:41

k/Warszawy 

Dziubasku, głównymi argumentami do uzyskania (podwyższenia) orzeczenia o stopniu niepełnosprawności jest stan naszego zdrowia. I na tym należy się skoncentrować. Na początku choroby, jeżeli staramy się o stopień w trakcie trwania chemii dają nam przeważnie stopień znaczny, później na kolejnej komisji umiarkowany a na koniec lekki albo żadnego.
Prawda jest taka, że jak już chyba gdzieś pisałam, nie sam fakt zachorowania na raka jest podstawą otrzymania stopnia niepełnosprawności, tylko jakie ta choroba i jej leczenie spowodowały skutki w naszym organizmie.

...."I. CZYM JEST NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ I KTO O NIEJ ORZEKA?
Zgodnie z przepisami ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych niepełnosprawność oznacza trwałą lub okresową niezdolność do wypełniania ról społecznych z powodu stałego lub długotrwałego naruszenia sprawności organizmu, w szczególności powodującą niezdolność do pracy
.

Niepełnosprawność, zgodnie z kryterium ustawowym, to niemożność efektywnego pełnienia ról społecznych tj. wypełniania zobowiązania wynikającego z zajmowanej pozycji społecznej przy korzystaniu przez osobę z przysługujących jej przywilejów i praw według bardziej lub mniej określonego wzoru, a więc niemożność bądź trudności w codziennej aktywności i uczestnictwie wynikające z naruszenia sprawności organizmu.

Ważne: Zgodnie z obowiązującym prawem ocena stanu zdrowia nie jest jedynym wyznacznikiem niepełnosprawności, bowiem orzecznictwo o niepełnosprawności uwzględnia zarówno fizyczne, psychiczne jak i społeczne aspekty funkcjonowania człowieka. Wystąpienie tylko jednego z elementów np. naruszenia sprawności organizmu (potocznie utożsamianego z chorobą) nie musi zatem oznaczać, że mamy do czynienia z niepełnosprawnością. Natomiast intensywność tego czynnika nie wpływa bezpośrednio na ustaloną niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności, jeżeli w następstwie jego występowania nie dochodzi do istotnych ograniczeń w sferze społecznej lub zawodowej...."

Mark Twain

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 16-02-2018 - 06:57:51 przez Agaba190.

dziubas (offline)

Post #17

16-02-2018 - 17:48:26

Gdańsk 

Agata! serce dzięki!

AniaP (offline)

Post #18

17-02-2018 - 17:03:20

Warszawa 

Dzięki za odzew.

anula16 (offline)

Post #19

23-02-2018 - 17:58:20

Hej dziewczyny
Mam pytanie odn.stopnia niepełnosprawnosci. Jestem po chemioterapii, obecnie w trakcie leczenia herceptyną i tamoksifenem (usunięta pierś i węzły). W listopadzie ub. roku, czyli po zakończeniu chemioterapii a w trakcie radioterapii, herceptyny i tamoksifenu otrzymałam stopień umiarkowany. Nie odwoływałam się, ponieważ wprowadzono mnie w błąd - myślałam, że zasiłek pielęgnacyjny otrzymują osoby również ze stopniem umiarkowanym, co okazało się nieprawdą. I teraz moje pytanie: czy teraz mogę składać ponownie wniosek o przyznanie stopnia znacznego czy nie ma sensu? Cały czas jestem w trakcie leczenia, które potrwa przynajmniej jeszcze ok. pół roku

Agaba190 (offline)

Post #20

23-02-2018 - 18:41:04

k/Warszawy 

Gdy otrzymałaś orzeczenie miałaś podany na nim termin na złożenie odwołania. I najprościej wtedy było to zrobić.
Powtarzam do znudzenia, że nie należy nikomu wierzyć "na słowo". Trzeba zawsze wszystko sprawdzić (chodzi mi o ten zasiłek pielęgnacyjny).
W tej chwili sprawa jest bardziej skomplikowana. Przysługuje ci prawo do wystąpienia z wnioskiem do powiatowego/miejskiego zespołu ds orzekania o niepełnosprawności o wydanie ponownego orzeczenia. Muszą tylko istnieć przesłanki zdrowotne (pogorszenie stanu zdrowia), żeby o coś takiego wystąpić.
Czyli musisz starać się udowodnić, że stan twojego zdrowia uległ zmianie na gorsze np. z powodu brania herceptyny (kłopoty kardiologiczne), brania tamoksyfenu ( np. kłopoty ze stawami, ginekologiczne itp.). I to pogorszenie ogranicza cię w wielu sferach życia.
I teraz na dwoje babka wróżyła albo komisja uzna twoje argumenty albo wyda orzeczenie o odmowie wydania nowego orzeczenia i stwierdzi, że nie wystąpiły żadne nowe ograniczenia funkcjonalne w stosunku do istniejących w chwili wydania obowiązującego orzeczenia i że posiadane (wydane wcześniej) orzeczenie jest właściwe.
Zacytuję jeszcze raz:
Ważne: Zgodnie z obowiązującym prawem ocena stanu zdrowia nie jest jedynym wyznacznikiem niepełnosprawności, bowiem orzecznictwo o niepełnosprawności uwzględnia zarówno fizyczne, psychiczne jak i społeczne aspekty funkcjonowania człowieka. Wystąpienie tylko jednego z elementów np. naruszenia sprawności organizmu (potocznie utożsamianego z chorobą) nie musi zatem oznaczać, że mamy do czynienia z niepełnosprawnością. Natomiast intensywność tego czynnika nie wpływa bezpośrednio na ustaloną niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności, jeżeli w następstwie jego występowania nie dochodzi do istotnych ograniczeń w sferze społecznej lub zawodowej...."

Mark Twain

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 23-02-2018 - 18:42:00 przez Agaba190.

Załamka (offline)

Post #21

23-02-2018 - 18:49:10

Kraków 

Agaba, sama jestem ciekawa, co w sytuacji, gdy pogorszenia nie ma, a odwołanie nie złożone? Znam przypadki ewidentnego zaniedbania komisji (pomińmy stopień, bo to zawsze dyskusyjne) i pominięcia istotnej jednostki chorobowej. Pat?

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 23-02-2018 - 18:49:58 przez Załamka.

Agaba190 (offline)

Post #22

23-02-2018 - 19:20:46

k/Warszawy 

Załamka
Agaba, sama jestem ciekawa, co w sytuacji, gdy pogorszenia nie ma, a odwołanie nie złożone? Znam przypadki ewidentnego zaniedbania komisji (pomińmy stopień, bo to zawsze dyskusyjne) i pominięcia istotnej jednostki chorobowej. Pat?

Nie do końca rozumiem o co chodzi. Komisja pomija istotny czynnik - jednostkę chorobową, której skutkiem jest ograniczenie w sferze zawodowej, politycznej, społecznej?. A nie ma to wpływu na stopień niepełnosprawności? Dlaczego w takiej sytuacji ktoś nie złożył odwołania?
To właśnie na to jest odwołanie od otrzymanej decyzji. O ile dobrze pamiętam mamy na to 14 dni. Jeżeli takie odwołanie nie przynosi skutku to dalej pozostaje nam sąd pracy i ubezpieczeń społecznych.
No ale załóżmy, że nie złożył. Kolokwialnie mówiąc "jego strata". Można to porównać do wielu aspektów naszego życia. Nie odwołujesz się od mandatu?. Tzn. uznajesz, że policja/straż miejska itd, miała rację. Toczysz spór z sąsiadem w sądzie - zapada niekorzystny dla ciebie wyrok. Nie składasz apelacji tzn. uznajesz wyrok sądu. Itd.itd.
I czy to jest pat? Nie to jest nasza przegrana.

Mark Twain

Załamka (offline)

Post #23

23-02-2018 - 19:37:38

Kraków 

Akurat nie moja, ja się dowiedziałam po fakcie, inaczej doradziłabym odwołanie, sprawa nie budząca wątpliwości. Nie wiem, czy można to podciągać pod analogię spraw sądowych, ale jeśli tak, to pozostaje wypełnić kolejny wniosek i go trochę naciągnąć

Przypadek w stylu - niewidomemu wpisują tylko symbol psychiczny. Nie wiem, czy nie da się jednak wzruszyć.

edit: scalono posty. Jeżeli nie minęło 15 minut od ostatniego napisanego postu, a chcemy coś dopisać, bądź zmienić - używamy funkcji ZMIEŃ

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 26-02-2018 - 19:35:49 przez myszka.

Agaba190 (offline)

Post #24

23-02-2018 - 19:54:06

k/Warszawy 

Nie porównywałam do spraw sądowych jako takich. Chodziło mi to, że wszędzie tam gdzie zapadają decyzje administracyjne mamy prawo do odwołania i stosowny na to termin. Tak już w życiu jest, że musimy pilnować swoich spraw. Nikt za nas tego nie zrobi.
Dlatego tak ważne jest mieć ograniczone zaufanie do tego co mówi/pisze koleżanka, sąsiadka, również ja tutaj na forum. Bo zawsze mogę się pomylić, źle zinterpretować przepis, nie sprawdzić czy jest on aktualny itd. Dlatego zawsze piszę, że należy potwierdzić informacje "u źródła".
Co do wypełnienia kolejnego wniosku, to tak jak pisałam, temu komuś przysługuje prawo wystąpienia o wydanie ponownego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności uwzględniającego zmianę stanu zdrowia. Zakładając oczywiście, że ma w chwili obecnej aktualne orzeczenie.

Mark Twain

Załamka (offline)

Post #25

23-02-2018 - 20:09:12

Kraków 

Agaba, ha doskonale rozumiem Twoje stanowisko. Napisałam jednak pat, bo nie szukając luk i nie naciągając, że stan się pogorszył, tak to wygląda. A sytuacja kuriozalna, niezgodna ze stanem faktycznym. Myślałam, że może masz paragraf stosowny po ręką, bo na oczywistą pomyłkę, to się raczej nie łapie, a jakoś mi tak chodzi po głowie, że to się jednak da wyprostować. Niepełnosprawny nie musi się znać na symbolach choroby, patrzy na ogół na stopień. Pomijam Amazonki smiling smiley))

Agaba190 (offline)

Post #26

23-02-2018 - 21:10:50

k/Warszawy 

Prostuj i napisz jaki skutek.

Mark Twain

Załamka (offline)

Post #27

23-02-2018 - 21:16:32

Kraków 

Ale to nie mój przypadek, a paragrafu stosownego nie mam w głowie, by podpowirdzieć.Ta osoba traci na odliczeniach z powodu pominięcia oczywistego symbolu. Samo pisanie bez podstawy i uzasadnienia niewiele da.

Agaba190 (offline)

Post #28

23-02-2018 - 21:46:18

k/Warszawy 

Załamka, ja wiem, że to nie dotyczy ciebie.
W prawie jest coś takiego jak przywrócenie terminu. Polega to na tym, że jeżeli ktoś uchybił terminowi (to tak mądrze po prawniczemu uśmiech) nie z własnej winy to istnieje możliwość jego przywrócenia (tego terminu). Dotyczy to m.inn. sytuacji typu - nagła choroba, obłożna choroba, niewłaściwie doręczona korespondencja, pożar, powódź. Może jest coś jeszcze więc najlepiej jak ten ktoś pójdzie po poradę do adwokata.

Mark Twain

Załamka (offline)

Post #29

23-02-2018 - 23:43:29

Kraków 

Ok, dzięki, kończymy, nic tu nie wymyślimy, ja też nie mam czasu wnikać w szczegóły i szukać komuś rozwiązań. Przywrócenie terminu w kpa to nie ten przypadek, nie podchodzi.

anula16 (offline)

Post #30

08-03-2018 - 14:09:31

Agaba 190, dzięki za odpowiedź. Sorry, że dopiero dziś piszę. Mój stan się nie pogorszył,więc chyba dam sobie spokój
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 499
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018