Kiedy starać się o niepełnosprawność

Wysłane przez Yvanca 

joasia (offline)

Post #1

28-08-2011 - 11:25:42

Agnieszko, gdzieś wyczytałam niedawno, że osobom z rozpoznaniem choroby onkologicznej przysługuje 5 lat niepełnosprawności... nie pamietam tylko czy ten czas jest liczony od rozpoznania, czy od rozpoczęcia leczenia (np. chemii).
Czyli jak tylko rozpoczniesz leczenie, to juz możesz składać wniosek (z odpowiednimi dokumentami).

A jeśli podczas operacji zostają wycięte węzły, to oczywiście przedłużamy sobie niespełnosprawność na kolejne lata, bo jak wiadomo węzły nie odrosną.

Ja dość późno wystąpiłam o stopnień niepełnosprawności, bo po ponad roku od rozpoczęcia leczenia i dostałam stopień umiarkowany na 4 lata.
Buziakibuzki

Nadzieja przychodzi do człowieka wraz z drugim człowiekiem. /Dante Alighieri/

ToJa (offline)

Post #2

28-08-2011 - 11:43:58

joasia
Agnieszko, gdzieś wyczytałam niedawno, że osobom z rozpoznaniem choroby onkologicznej przysługuje 5 lat niepełnosprawności...
Czyli jak tylko rozpoczniesz leczenie, to juz możesz składać wniosek (z odpowiednimi dokumentami).

A jeśli podczas operacji zostają wycięte węzły, to oczywiście przedłużamy sobie niespełnosprawność na kolejne lata, bo jak wiadomo węzły nie odrosną.

Joasiu, wszystko to co piszesz jest najprawdziwsza prawdą
ale raczej teoretycznie oczko

rodzaj stopnia niepełnosprawności i okres na który się go dostaje zależy od "widzi mi się " zespołu orzekającego, wiele pisałyśmy na ten temat w watkach o niepełnosprawności (na tym i na poprzednim forum)

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 28-08-2011 - 11:44:30 przez ToJa.

joasia (offline)

Post #3

28-08-2011 - 12:07:49

To prawda Toja uśmiech... ale tez warto mieć świadomość tego, co nam sie należy zgodnie z odpowiednimi przepisami oczko
W razie ewidentnej rozbieżności między tym, co nam daja, a naszymi prawami i potrzebami - można zawalczyć i złożyć odwołanie przewraca_oczy
Buziaki buzki

ToJa (offline)

Post #4

28-08-2011 - 12:35:05

Joasiu, sama świadomość nic nie pomoże oczko
jesli nie zmienią sie przepisy to odwołania pomagają tylko niektórym
TYM, którzy trafia na odpowiedniego lekarza orzecznika

przykładem jest Mag_dag (pisala o tym chyba na poprzednim forum)
i ja

dokumenty na stopien niepełnosprawności złożyłam w odpowiednim czasie - byłam po operacji (miałam wyciachane wsie węzły, wśród nich 1 zajęty), w czasie chemioterapii, na papierze juz miałam, że czeka mnie radioterapia, miałam (mam) choroby współistniejące
i co z tego kicha - dostałam umiarkowany na rok
odwoływałam się - kicha, nie dali nic więcej

po roku następna komisja - gdyby nie mój kręgosłup to pewnie tylko lekki by mi dali, dostałam dzięki walniętemu kręgosłupowi jeszcze umiarkowany na 2 lata

na przełomie 2011/2012 idę znowu na komisje

Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 28-08-2011 - 12:36:53 przez ToJa.

joasia (offline)

Post #5

28-08-2011 - 12:48:30

ooołłł , to faktycznie ... marnie...
czym uzasadniają taką decyzję ci - pożal się Boże - orzecznicy?
muszę poszukać tego przepisu o 5 latach... w odwołaniu można by sie na ten przepis powołać, a jeśli odrzucą, to muszą przecież uzasadnić!
wiedziałam, że w różnych miastach jest różnie, ale że aż tak???? szok

debora48 (offline)

Post #6

28-08-2011 - 13:10:06

Kozienice 

Wchodzę i ja w ten temat, w czasie chemii, przed operacją, dostałam stopień znaczny na 2 lata....teraz 30 września mi się to kończy.
Wysłałam plik nowych kart z leczenia( operacja, naświetlania, rehabilitacja z sanatorium, 2 karty z pobytu w szpitalu na róże)......i czekam na wezwanie na komisje.
Jak byłam poprzednio na komisji to orzecznik pocieszył mnie mówiąc, że byle jaka cukrzyca jest gorsza od tego pani raka, bo z raka się wychodzi, a z cukrzycy nie.oczko
Napiszę potem co i jak.

Teresa1957 (offline)

Post #7

28-08-2011 - 13:38:22

Kraśnik 

A ja dostałam lekki na 2 lata, bo nie miałam chemii, ale już nie mam zamiaru składać, lekarz powiedział mi że jestem zdrowa i żebym się cieszyła i nie szukała, więc nie szukam. Ja nie miałam zamiaru składać papierów na żadną grupę, ale jak jeździłam na naświetlania to spotykałam się tam z kobietą, która miała takie same wyniki, też nie miała chemii i powiedziała, że ona dostała znaczny na rok, więc pewnie wszystko zależy od tego na kogo się popadnie. Tak samo jak leczenie, mimo, że ma się te same wyniki i ten sam wiek to lekarze też mają różne podejście do tego.

ToJa (offline)

Post #8

28-08-2011 - 13:53:14

Teresa1957
A ja dostałam lekki na 2 lata, bo nie miałam chemii, ale już nie mam zamiaru składać, lekarz powiedział mi że jestem zdrowa i żebym się cieszyła i nie szukała, więc nie szukam.

no tak, jesli komus nie zalezy na przywilejach osoby niepełnosprawnej to może sobie odpuścić oczko
jestem ekonomistka, więc wszystko przeliczam forumowicz
i uważam, że lekarz orzecznik oszukał mnie na co najmniej ok. 1836 zł (kwota, która się otrzymuje przy przyznanym na rok stopniu znacznym) + ulgi przy przejazdach (a ja dużo podróżuję)
a co z ulgą podatkową - stopień lekki jej nie otrzymuje
a co z 10 dniami urlopu, 7-o godzinnym dniem pracy - stopien lekki nie otrzymuje
a co z dofinansowaniem do turnusów rehabilitacyjnych - stopien znaczny znacznie zwiększa szanse na wyjazd, przy umiarkowanym można się załapać (jak się ma szczęście), a przy lekkim to raczej można sobie pomarzyć

Tereso - stopien niepełnosprawności nie dostaje się na chorobę pod nazwą "rak" ale na pozbawienie chorego węzłów chłonnych, i jest to obojetne czy ktos miał chemie czy nie
niestety nie wszyscy orzecznicy to wiedzą bezradny
ja najprawdopodobniej nie dostałam znacznego, bo jestem po oszczędzającej - a więc skoro mam kawałek cycka, to pewnikiem dla orzecznika miałam mniejszego, słabszego raka , a to że jestem beż węzłow to już pewnikiem nie miało dla niego żadnego znaczeniamyśli

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 28-08-2011 - 13:54:22 przez ToJa.

Ola_1300 (offline)

Post #9

28-08-2011 - 15:16:13

Gdańsk 

hmmm tak czytam i dochodzę do wniosku ,że trafiłam do dobrej pani orzecznik.Ja także nie miałam chemii jak Tereska a dostałam od razu stopień umiarkowany na okres stały.Szkoda tylko że karty parkingowej mi nie przyznano pyta a może mogę jeszcze się o nią starać????

joasia (offline)

Post #10

28-08-2011 - 16:53:46

Olu wydaje mi się,że mozesz się starać... Ja dostałam kartę parkingową z umiarkowanym... uśmiech
Toja - jak to ?
stopien niepełnosprawności nie dostaje się na chorobę pod nazwą "rak"
A ja własnie czytałam w jakichś dokumentach, że z tego powodu dostaje się jakby z urzędu 5 lat niepełnosprawności!!
Będę szukać... moze to odajde w końcu i wkleję link...

ToJa (offline)

Post #11

28-08-2011 - 17:13:22

Joasiu, sory, nie wyraziłam się jasno

masz racje co do tego, że do 5 lat od zakończenia leczenia "po raku" dostaje się stopień niepełnosprawności

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie orzekania o niepełnosprawności, stopień niepełnosprawności ustala się uwzględniając:

nowotwory złośliwe i choroby rozrostowe układu krwiotwórczego do 5 lat od ukończenia leczenia,

pisząc "stopień niepełnosprawności nie dostaje się na chorobę pod nazwą "rak"" miałam na myśli , że nasza niepełnosprawność wynika z braku węzłow chłonnych; a pisząc stopien niepełnosprawności miałam na mysli wyższy stopień niepełnosprawności niż "lekki"

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 28-08-2011 - 17:15:06 przez ToJa.

ToJa (offline)

Post #12

28-08-2011 - 17:34:22

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ z dnia 15 lipca 2003 r.
w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności
rozdział 2 § 3.
2. Przy orzekaniu o stopniu niepełnosprawności osoby, która ukończyła 16 rok życia, zwanej dalej „osobą zainteresowaną”, bierze się pod uwagę:

4) możliwość całkowitego lub częściowego przywrócenia zdolności do wykonywania dotychczasowego lub innego zatrudnienia – poprzez leczenie, rehabilitację lub przekwalifikowanie zawodowe; - węzły nie odrastają !!!!!!!!!!!!!!

5) ograniczenia występujące w samodzielnej egzystencji i uczestnictwie w życiu społecznym; węzły nie odrastają !!!!!!!!!!!

4. Naruszenie sprawności organizmu uważa się za:

1) trwałe (stałe) – jeżeli według wiedzy medycznej stan zdrowia nie rokuje poprawy; węzły nie odrastają !!!!!!!!!

2) okresowe – jeżeli według wiedzy medycznej może nastąpić poprawa stanu zdrowia. węzły nie odrastają!!!!!!!!!

tu mozna poczytac całość:
[www.idn.org.pl]

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 28-08-2011 - 17:35:36 przez ToJa.

norka (offline)

Post #13

02-01-2012 - 20:32:07

Witam,
jestem amazonką od 2000 r(pierwsza operacja-oszczędzająca+wszystkie węzły, chemioterapia,radioterapia). 2005 r wznowa na szwie(chemioterapia,hormonoterapia).Nie miałam orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, ponieważ nie składałam papierów.Czy uważacie , ze mogę jeszcze to uczynić?

ToJa (offline)

Post #14

02-01-2012 - 20:37:39

Oczywiście, że tak uśmiech
Nooo chyba, że Ci węzły odrosły oczko

Poskładaj sobie wszystkie dokumenty - z pierwszego i drugiego leczenia + dokumentacja leczenia hormonami.
Przypomnij sobie co Ci dolegało najbardziej dolegało przez te lata (cobys wiedziała na co narzekać, jak Cie szanowny pan orzecznik zapyta).
Warto również dorzucic do dokumentacji "rakowej" wszelką inna dokumentacje wszelkich innych chorób - no wiesz, może jakiś kopnięty kręgosłup, może wzrok się bardzo osłabił itd

norka (offline)

Post #15

02-01-2012 - 20:54:14

He he dobre. Węzły oczywiście nie odrosły, a mam jeszcze stwierdzoną Masywną przepuklinę jądra miążdżystego kręgosłupa na odcinku L-5 S-1. Myślisz,że to wystarczy?

ToJa (offline)

Post #16

02-01-2012 - 20:57:38

na lekki wystarczy
ale lekkim zapewne nie bedziesz usatysfakcjonowana

raaaany lece poszukac w necie co to ta masywna przepuklina......
może nada się na umiarkowany oczko

ToJa (offline)

Post #17

02-01-2012 - 21:03:28

eeeeeeee to ino tak strasznie brzmi - a to rodzaj dyskopatii

dobry byłby papier od neurochirurga - masz?

kompletuj dokumentacje (zrób sobie kserokopie karty choroby od ortopedy, czy gdzie tam chodziłas z kregosłupem) i składaj uśmiech

norka (offline)

Post #18

02-01-2012 - 21:07:17

Papiery mam od neurologa.. Fakt to jest rodzaj dyskopatii, ale leczenie tylko operacyjne, na które jeszcze nie chcę się zgodzić...smutny

norka (offline)

Post #19

02-01-2012 - 21:11:43

Jestem na rencie od początku leczenia,tzn. od 2000 r.Ostatnio dostałam do końca grudnia i obecnie znów czekam na komisję.Byłam w sanatorium w Inowrocławiu i zobaczymy co dalej? dostanę rentę albo nie.Podejrzewam,że już mi mogą zabrać...bezradny Dzięki ToJa

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 02-01-2012 - 21:16:10 przez norka.

ToJa (offline)

Post #20

02-01-2012 - 21:17:03

no więc zbieraj wszystkie papiery i składaj

Jak Ci rentę zabiorą to możesz się odwołać

norka (offline)

Post #21

02-01-2012 - 21:20:18

Tak tak wiem,na pewno tak zrobię.uśmiech

marszal78 (offline)

Post #22

31-01-2012 - 16:15:12

Warszawa 

złożyłam wczoraj wniosek do orzecznictwa SCON i teraz czekam na wezwanie wielce sznownej komisji-trzymajcie kciuki kobitki

========================================

marysieńka (offline)

Post #23

31-01-2012 - 20:56:11

Konin 

Skladałam o stopien niepełnosprawności, gdy zostałam skierowana na chemię, którą miałam przed operacją.Dostałam stopien znaczny na 4 lata .Widzę,że trafiłam na rozumiejącą mój stan panią doktor orzecznik.

Amelkaa (offline)

Post #24

16-02-2012 - 19:38:06

okolice Piotrkowa Trybunalskiego 

Witamsmiling smiley
Stawiam tu pierwsze kroki, czytam sobie wszystkiego po trochu. Powiedzcie proszę , mądre kobietki, kiedy mogę się ubiegać o stopień niepełnosprawności? Dodam że za kilka dni będę miała mastektomię a potem chemia i radioterapia. Nie wiem czy to ma znaczenie ale jeszcze miesiąc będę na zwolnieniu lekarskim a potem złożę wniosek na świadczenie rehabilitacyjne. I jeśli dostanę już jakiś stopień to co z tego mam ? Kurcze...jestem zielona, nikt nie miał raka w mojej rodzinie ani znajomych...
Pozdrawiam smiling smiley

marysieńka (offline)

Post #25

16-02-2012 - 19:48:37

Konin 

Amelko, ja zlożyłam wniosek o niepełnosprawność, gdy miałam diagnozę i zaczynałam chemię(zaczęłam ją przed operacją).dostałam wezwanie na komisję(była lekarka) i dostałam stopien znaczny na 4 lata, ale wszystko zależy od orzecznika.Mam bezpłatne przejazdy komunikacją miejską oraz zniżkę (chyba 49%) na przejazdy autobusami i PKP.Mam też zasiłek pielęgnacyjny 153 zł z MOPR, ale to chyba przy stopniu znacznymZajrzyj do wątku o stopniu niepełnosprawności

dora43 (offline)

Post #26

16-03-2012 - 22:15:39

hel 

Witam . Przeszłam amputacje piersi 20 . 01 .2012 , usunięto mi 21 węzłów chłonnych , bez przezutów , leczenie hormonoterapia przez 5 lat (bez chemii i radio ). Czy ja też mogę złożyci wniosek o niepeónosprawności ?

Pozdrawiam

b_angel (offline)

Post #27

16-03-2012 - 22:21:27

radom 

zdecydowanie tak

. . . . . . . . . . . . . .

...na forum od 16 listopada 2005 ...

aquila (offline)

Post #28

30-03-2012 - 17:33:03

a ja się nie zastanawiam kiedy, ale czy się starać
no bo ...
teraz pracuje w instytucji państwowej, więc luzik; zachwyceni nie będą, ale nikt się nie odważy kwestionować przywilejów; ale marzy mi się zmiana pracy, bo ta dotychczasowa mnie frustruje i się obawiam, że jako niepełnosprytna będę mieć gorzej na starcie przy szukaniu nowej pracy

It's just a ride ...

mag_dag (offline)

Post #29

30-03-2012 - 18:22:52

Sosnowiec 

nie ma obowiązku pokazywania nikomu orzeczenia o niepełnosprytności uśmiech

Gdyby mi coś przyszło do głowy, niech zaczeka. (Dominik Opolski)

-----><-----

----------------------------------------------------------

b_angel (offline)

Post #30

30-03-2012 - 18:24:56

radom 

zawsze warto się starać smiling smiley

a jak już będziesz miała ten papier to już Twoja sprawa co z nim zrobisz duży uśmiech

. . . . . . . . . . . . . .

...na forum od 16 listopada 2005 ...

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 494
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018