Kiedy starać się o niepełnosprawność

Wysłane przez Yvanca 

ana00 (offline)

Post #1

18-02-2014 - 13:20:16

Ełk 

Myslałam o tym, ale jakos tak chyba nie miałam odwagi, nie wiem jak to nazwać. Ale pojadę, wezme dokumenty i złoże. Najpierw to chyba musi lekarz wypełnic, tak? Onkolog?

jagodula (offline)

Post #2

18-02-2014 - 13:24:50

Sławkow 

jablkoAnaOO, wniosek wypełniasz Ty, natomiast zaświadczenie lekarskiemoże wypełnić lekarz onkolog lub lekarz pierwszego kontaktu.serce

ana00 (offline)

Post #3

19-02-2014 - 07:19:42

Ełk 

Aha, dziękuję buzki

debora48 (offline)

Post #4

19-02-2014 - 08:06:34

Kozienice 

Ana idź z wypisem ze szpitala / karta choroby z onkologii/ do lekarza pierwszego kontaktu, on Ci juz dalej powie co robić.

ana00 (offline)

Post #5

19-02-2014 - 13:51:58

Ełk 

A nie lepiej, żeby to właśnie onkolog wypełnił, niż rodzinny? Tak słyszałam

izafi (offline)

Post #6

19-02-2014 - 14:01:02

okolice Warszawy 

Stawałam na komisję już dwukrotnie.
Po raz pierwszy jeszcze w czasie chemii i wtedy zaświadczenie wypełniał lekarz rodzinny.
Ostatnio jesienią miałam również zaświadczenie od rodzinnego , ale kobieta prYjmująca dokumenty stwierdziła, że najlepiej kiedy jest ono wystawione przez specjalistę, czyli w tym przypadku onkologa.
Nie miało to u mnie większego znaczenia , poniewaź i tak przyznano mi stopień znaczny.

nikulam (offline)

Post #7

19-02-2014 - 14:01:22

warszawa 

Tak ,moim zdaniem lepiej by onkolog, choć to zapewne zależy kto te papiery będzie przeglądałsmiling smiley Zdecydowanie się postaraj o papierek choćby za względu na herceptynę, jeśli pracujesz zawodowo to możesz mieć dni wolne-usprawiedliwione na te wlewy, po co tracić urlop czy brać L4......tzn. tak myślę, bo ja też jeszcze tego nie wypróbowałam w praktycesmiling smiley

Agaba190 (offline)

Post #8

19-02-2014 - 16:12:57

k/Warszawy 

nikulam
Tak ,moim zdaniem lepiej by onkolog, choć to zapewne zależy kto te papiery będzie przeglądałsmiling smiley Zdecydowanie się postaraj o papierek choćby za względu na herceptynę, jeśli pracujesz zawodowo to możesz mieć dni wolne-usprawiedliwione na te wlewy, po co tracić urlop czy brać L4......tzn. tak myślę, bo ja też jeszcze tego nie wypróbowałam w praktycesmiling smiley

Dni wolne, usprawiedliwione będą wtedy, kiedy komisja przyzna przynajmniej stopień umiarkowany. I lepiej jak papier wypełni lekarz prowadzący leczenie.

Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia.
Mark Twain

ana00 (offline)

Post #9

19-02-2014 - 20:33:01

Ełk 

No czyli pójdę do swojej onkolczki

ana00 (offline)

Post #10

03-03-2014 - 07:35:14

Ełk 

Podpowiedzcie proszę co zaznaczyć, do jakich celów potrzebne jest mi orzeczenie?
Zaznaczyłam że do korzystania z ulg i uprawnień;
Konieczności zaopatrzenia w przedmiotów ortoped itd (bo peruka i proteza)
Czy zaznaczyć jeszcze, ze do odpowiedniego zatrudnienia?
I który cel wpisac jako podstawowy? Korzystanie z ulg i uprawnień?

Agaba190 (offline)

Post #11

03-03-2014 - 15:00:52

k/Warszawy 

Ja zaznaczyłam oprócz:
uczestnictwa w warsztatach terapii zajęciowej, korzystania z systemu środowiskowego wsparcia ......, korzystania z innych ulg i uprawnień....., uzyskania prawa do zamieszkania .......
W uzasadnieniu wniosku pierwsze dwa punkty "z pomocą" trzeci punkt "samodzielnie"
Korzystanie ze sprzętu rehabilitacyjnego - zbędne.

Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia.
Mark Twain

ana00 (offline)

Post #12

05-03-2014 - 07:00:27

Ełk 

Dzieki, wniosek złozony winking smiley

nenar (offline)

Post #13

07-08-2014 - 23:33:35

Czaplinek 

Dziewczyny ja po oszczędzającej z usuniętym wartownikiem, po chemii i radio, po usunięciu macicy i jajników, mam szanse na stopień lekki ?
Pytam dlatego iż mam problem. Złożyłam wniosek z dokumentami a oni chcą aktualne zaświadczenie od onkologa, a ja dopiero przeniosłam dokumenty z Włoch do Polski i nikt nie chce mi takiego zaświadczenia wystawić. Zastanawiam się czy gra warta świeczki???

ewa 65 (offline)

Post #14

07-08-2014 - 23:52:05

nenar a Ty masz dokumenty leczenia w języku Włoskim?

dziubas (offline)

Post #15

07-08-2014 - 23:52:40

Gdańsk 

Moim zdaniem zasłużyłas na umiarkowany ale to zależy głównie od typu lekarza na jakiego trafisz...Na Zusowskiej komisji pewnie trudniej niż w Powiatowym czy Miejskim Zespole ds Orzekania ale reguły nie ma! Ja w MZONiepełnosprawności zniosłam zaświadczenia i kopie historii choroby od kilku specjalistów a lekarz skupił sie tylko na jednych i orzekł na podstawie wyników kregosłupa-zeslizg kregów...myśli

rak przewodowy, G1, wym. 0,8x0,6x0,9 cm, ER 95%, PgR 10%, Her2-neg, Ki67 1%, w wartowniku mikroprzerzut, pT1bN1(sn)Mx, operacja oszczędzająca z biopsja wartownika, radioterapia 25x, brachyterpia, hormonoterapia-tamoxiffen do 10lat
po 8,5 roku rak endometrium, operacja unowoczesniona z resekcja macicy, przydatków, węzłów biodrowych i brzusznych i wyrostka robaczkowego, rak pierwotny, rokowania dobre, stan zaraz po operacji i póżniej - bardzo dobry, oblgatoryjnie naświetlania - wybrałam narazie tylko brachyterapię, na kikut macicy, do tamoxiffenu juz nie wróciłam

nenar (offline)

Post #16

08-08-2014 - 00:06:50

Czaplinek 

Ewa wszystkie dokumenty są przetłumaczone

Agaba190 (offline)

Post #17

08-08-2014 - 08:34:44

k/Warszawy 

Nenar, żeby złożyć dokumenty na komisję ds orzekania o niepełnosprawności, trzeba mieć zaświadczenie od lekarza ( na specjalnym druku - [mopssopot.pl]) . Zaświadczenie ważne jest 30 dni. Na podstawie historii leczenia (dokumentów, które masz przetłumaczone) może takie zaświadczenie wypełnić lekarz pierwszego kontaktu (w Polsce).
Bez tego zaświadczenia nie przyjmą od Ciebie dokumentów.
Czy warto składać? Wszystko zależy od lekarza orzecznika na którego się trafi.

Mark Twain

nenar (offline)

Post #18

08-08-2014 - 10:41:58

Czaplinek 

Agabo ja złożyłam takie zaświadczenie wypełnione przez rodzinną, dostarczyłam komplet przetłumaczonych dokumentów wraz z oryginałami, wraz z tłumaczeniem badania histopatologicznego. A w zamian dostałam pismo ze mam dostarczyć aktualną opinię onkologa i opis badania histopatologicznego!
Dzwoniłam ale Pani odpowiadająca za moją sprawę jest na urlopie, a kobieta która odebrała stwierdziła że mam przedstawić drugi wynik badania histopatologicznego????????? Ciekawe tylko jakiego? Szok

Agaba190 (offline)

Post #19

08-08-2014 - 21:01:22

k/Warszawy 

No to nie rozumiem czego jeszcze chce od Ciebie. Na Twoim miejscu pojechałabym i osobiście to wyjaśniła. Nawet jak nie ma tej konkretnej urzedniczki, to jest jakaś jej kierowniczka i można z nią wyjaśnić.

Mark Twain

hp83 (offline)

Post #20

14-01-2015 - 22:33:32

O możliwości składania wniosku o orzeczenie dowiedziałam się zaraz na początku choroby, od koleżanki amazonki. Na komisji byłam zaraz na początku chemioterapii. Przyznano mi znaczny stopień na 2 lata (mimo młodego wieku - 30 lat, diagnoza: obustronny rak piersi).

magenta (offline)

Post #21

15-01-2015 - 11:08:33

Warszawa 

Ja w piatek odbieram opisy choroby od lekarzy (neurolog i onkolog) i w przyszlym tygodniu tez skladam... Glownie dzieki Agabie, ktora mnie nakrecila na temat na naszym pierwszym spotkaniu. Dziekuje kwiatek

Życie jest małą ściemniarą,
francą, wróblicą, cwaniarą.
Plącze nam nogi i mówi idź!

Agaba190 (offline)

Post #22

15-01-2015 - 12:45:43

k/Warszawy 

Proszę bardzo, polecam sie na przyszłośćradocha

Mark Twain

mariakli (offline)

Post #23

15-01-2015 - 13:11:52

Agabo,
ja mam na rok znaczny stopień i kończy mi się 30 czerwca 2015. Jakie mam szanse na uzyskanie na dalszy okres stopnia niepełnosprawnosci i jaki zazwyczaj dają po tym okresie znacznym. Kiedy najlepiej składać nowy wniosek, wiem że jest on ważny 30 dni.
Pozdrawiam

Agaba190 (offline)

Post #24

15-01-2015 - 17:57:44

k/Warszawy 

Składać możesz dopiero jak Ci się skończy "stary" stopień. Np. następnego dnia. Dokumenty nie mogą być wypełnione wcześniej niż 30 dni przed datą złożenia.Dotyczy to także tego druku, który podpisywany jest przez lekarza. Na komisję czeka się różnie. U mnie np 2-3 tygodnie. W tym czasie jesteś pełnosprawna wg prawa. Czyli nie możesz korzystać z żadnych ulg, które Ci do tej pory przysługiwały. Dotyczy to również skróconego czasu pracy, przejazdów komunikacja itd. Wyjaśniałam to w zeszłym roku w Ministerstwie. Gdzieś tam wcześniej w postach podany jest numer telefonu, pod który dzwoniłam.
Później lekarz wystawiając następne orzeczenie zachowuje ciągłość tego orzeczenia w czasie. To jest ta bzdura na temat której mieli debatować, żeby zmienić. Tzn., żeby można było składać o nowe orzeczenie w czasie trwania starego.

Co do tego co Ci przyznają? Tego nikt nie wie bezradny . Zależy wszystko od Twoich chorób współistniejących, jakie aktualnie przechodzisz leczenie onkologiczne, czy masz obrzęk ręki czy nie. No i tak jak pisałam wyżej od lekarza orzecznika. Z tego co czytałam tutaj na forum to jak nie masz pogorszenia (wznowy), to raczej na znaczny nie licz. Może dostaniesz umiarkowany ale to też jest "rosyjska ruletka". Generalnie nie ma jasnych przepisów jaki stopień z naszym schorzeniem (chodzi o wycięte węzły a nie o raka) powinien być przyznawany. Ten pierwszy znaczny dostałaś bo prawdopodobnie składałaś będąc w czasie chemii lub tuż po operacji a przed chemią. Ja jak złożyłam 2 lata po operacji to łaskawie dostałam umiarkowany.
Ale składać trzeba bo może akurat będzie ludzki lekarz.

Mark Twain

aga66 (offline)

Post #25

15-01-2015 - 19:55:44

Warszawa 

Agaba to tak różnie bywa, że zupełnie nie wiem od czego zależy przyznanie stopnia. Ja się udałam po niepełnosprawność prawie pół roku po ostatniej chemii, ale podczas herceptyny. Orzeczniczka chciała mi dać znaczny na dwa lata, ale poprosiłam o umiarkowany (wolałam ze względu na pracę), więc była łaskawa bo ten dała mi dla odmiany na trzy lata. Teraz czekam na zawiadomienie o komisji (29 grudnia ubr. złożyłam papiery) z nadzieją, że może mi jeszcze coś skapnie. Jeżeli nie, to nie wiem co zrobię, bo tyle mi się chorób uruchomiło po leczeniu, że już nie wiem, czy mam jakąś zdrową część ciała. Do tego jeszcze co 6 tygodni płuczę port. Staram się umawiać na wizyty poza godzinami pracy, ale nie zawsze się to udaje, a w COI to w ogóle nie ma takiej możliwości, a tu niestety mam sporo wizyt, bo leczę się też u nich na schorzenie ginekologiczneniezdecydowany

"Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono". W. Szymborska
Alexis de Tocqueville „Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.” Niestety, wielu z nas uważa, że ich wolność nie podlega ograniczeniom, przynajmniej nie takim, które oni sami by akceptowali...

Agaba190 (offline)

Post #26

15-01-2015 - 22:11:18

k/Warszawy 

Czyli tak jak napisałam. Wszystko zależy od tego na jakiego lekarza się trafi.

Mark Twain

mariakli (offline)

Post #27

16-01-2015 - 20:37:15

Dzięki Agabo, czyli czekam cierpliwie. Na znaczny nie liczę ale może umiarkowany. Leczenie niestety daje po glowie. Jestem pół roku po chemii, ale nadal czuję jej skutki. niedowiarek

zuzia1 (offline)

Post #28

17-01-2015 - 18:59:56

Gdańsk 

Rzeczywiście wszystko zależy od tego na kogo się trafi. Ja na pierwszej komisji byłam między chemią , a radio. Dostałam znaczny na rok. Kiedy na jesień składałam powtórnie (bo rok już minął), na wezwanie na komisję czekałam prawie 2 miesiące, ale dostałam umiarkowany na stałe. I bardzo się z tego cieszę.hura , że nie muszę się już tam meldować. A mam nadzieję, że w najbliższym czasie nic mi się nie pogorszy.

Cokolwiek czynisz czyń rozważnie i oczekuj końca.

karolina21 (offline)

Post #29

14-04-2015 - 17:16:33

Strzelce Krajeńskie 

Czy stopień znaczny może być problemem w pracy? Ja mam na stałe umiarkowany a że mam przerzuty na kości więc chciałam złożyć o znaczny i kartę parkingową ale ponieważ jestem aktualnie na zwolnieniu a od 1 maja chcę wrócić do pracy, boję się że lekarz może nie wyrazić zgody na powrót .....czy może się mylę i jedno z drugim nie ma nic wspólnego? A może dać sobie spokój ze znacznym, bo oprócz karty parkingowej cóż mogę zyskać więcej?

Al_la (offline)

Post #30

14-04-2015 - 19:55:25

k/Warszawy 

Ten wątek sobie poczytaj [amazonki.net] uśmiech

W najgorszych chwilach mego życia zawsze mogłem liczyć na przyjaciół.
Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

Przewodowy NST, G2, T3N0Mx, TNBC, 6 x FEC (3 przed operacją), yT2N0Mx
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 439
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022