Kiedy starać się o niepełnosprawność

Wysłane przez Yvanca 

iwet (offline)

Post #1

04-09-2016 - 22:48:07

Warszawa 

Ja dostałam umiarkowany na 3 lata.

Al_la (offline)

Post #2

05-09-2016 - 09:32:08

k/Warszawy 

Dosiu, na razie pewnie dostaniesz znaczny (na 2 lata), a potem może być różnie.

W najgorszych chwilach mego życia zawsze mogłem liczyć na przyjaciół.
Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

Przewodowy NST, G2, T3N0Mx, TNBC, 6 x FEC (3 przed operacją), yT2N0Mx

dosia1970 (offline)

Post #3

05-09-2016 - 12:40:54

Al_la na Ciebie zawsze mogę liczyćsmiling smiley

dosia1970 (offline)

Post #4

05-09-2016 - 17:11:52

A co powinnam mówić na komisji jakich argumentów użyc bo najbardziej zalezy mi na karcie parkingowej i dodatkowym urlopie w pracy ( oraz skróceniu czasu pracy ) . Nadmienię ,że pracuję : biurowo ( 8 h ) i 4 ( h) jako kosmetyczka - ( niestety na tzw czarno )

Agaba190 (offline)

Post #5

05-09-2016 - 17:47:49

k/Warszawy 

Karty parkingowej raczej nie dostaniesz. Odkąd zmieniono (zaostrzono) przepisy jest o nią bardzo trudno.

.... Od 1 lipca 2014 r. kartę parkingową może otrzymać:

- osoba ze znacznym stopniem niepełnosprawności i znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się,
- osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się i kodami w orzeczeniu 04-O (choroby narządu wzroku) lub 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna),
- osoba do 16. roku życia ze znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się.
W orzeczeniu o niepełnosprawności w punkcie 9 musi być zaznaczona przesłanka określona w art. 8 ust. 3a pkt 1 i 2 ustawy z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2012 r. poz. 1137, z późn. zm.) o wskazaniu do wydania karty parkingowej.

W przypadku osób z niepełnosprawnością zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności spełnienie tych przesłanek może zostać stwierdzone jedynie w przypadku ustalenia przyczyny niepełnosprawności oznaczonej symbolem 04-O (choroby narządu wzroku) lub 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna).

W poprzednich latach nam (amazonkom) wpisywano 05-R ale z tego co się orientuję, to ostatnio tego nie robią, twierdząc, że ręce nie są narządem ruchu.
Piszą 09-M lub czasami 11-I a wtedy karta parkingowa nie przysługuje.

Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia.
Mark Twain

dosia1970 (offline)

Post #6

05-09-2016 - 18:04:05

A czy jeśli chirurg oferujący mnie wpisze to znamienne R to rozumiem że mam szansęsmiling smiley tylko gdzie ma to wpisać na wypisie?

Al_la (offline)

Post #7

05-09-2016 - 20:42:42

k/Warszawy 

To nie chirurg pisze R tylko orzecznik na komisji. Jeśli uzna, że jesteś niepełnosprawna ruchowo, to Ci wpisze, ale teraz już chyba nie wpisują osobom po mastektomii uśmiech

Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

dosia1970 (offline)

Post #8

11-10-2016 - 19:46:18

Dziewczyny a kto wypisywał wniosek na komisję - wy czy lekarz ? Jakie dokumety musiwypełnić lub co napisać lekarz a co wypełniam ja ?

Al_la (offline)

Post #9

11-10-2016 - 22:04:35

k/Warszawy 

[amazonki.net]

aga78 (offline)

Post #10

31-10-2016 - 11:22:59

lublin 

Ja jestem po operacji oszczedzajacej i dostałam stopień znaczny na 4 lata.

dosia1970 (offline)

Post #11

31-10-2016 - 14:32:28

Aga78 możesz mi podpowiedzieć jak wyglądała Twoja komisja - co Cie pytali ? Czy Twój lekarz zaznaczył że potrzebujesz ciągłej opieki ?

aga78 (offline)

Post #12

01-11-2016 - 09:19:24

lublin 

Tak szczerze to powiem ze na ile się dostaje to zależy od lekarza u którego się jest na komisji,bo u mnie akurat trafil się onkolog z czego się bardzo ciesze,bo kto inny wie o tej chorobie jak nie on.Dla mnie dziwne jest to ze inni lekarze tez orzekają, moja kolezanka trafila na jakiegoś neurologa i dostala tylko na 2 lata znaczny.A jest po takiej samej operacji co ja. Lekarka mnie obejzala,zbadala piers i pare pytan zadala-Czy reka puchnie,ile chemii dostałam,jak znosze chemie,jak się czuje,czy potrzebuje pomocy innych osob? Pozniej w drugim pokoju przy komisji 2 osobowej tez pytali-na którym piętrze mieszkam,czy jest winda,jak się czuje,czy sama jezdze autobusami,czy mam apetyt,czy potrzebuje pomocy osoby drugiej,gdzie pracuje.Ja miałam komisje akurat w czasie chemii wiec wiadomo ze czułam się tragicznie.Pozdrawiam.

dosia1970 (offline)

Post #13

01-11-2016 - 10:31:58

Aga78 dziękuję

czterokolowiec (offline)

Post #14

01-11-2016 - 15:48:35

opole 

Dziewczyny ja jestem niepełnosprawna ruchowo (poruszam się na wuzku inealickim ) mam uszkodzony kręgosłup od 15 lat , wiodkie bez czucia nogi aż do pasa . Zawsze dostawałam na komisji znaczny stopień oraz symbole 05-R i 10-N . Rok temu stanęłam na komisji i ożekał mnie psychiatra ( powinien Ortopeda lub Neurolog ) i oczywiście dostałam stopień lekki z symbolem psychiatrycznym - lekarz stwierdził że jestem chora psychicznie bo nie chcę by mój kręgosłup się sam wyleczył . Oczywiście złożyłam skargę na tego lekarza i się odwołała do sądu i w sądzie dowiedziałam się że lekarz ożekający musi być powiązany z chorobą , czyli w przypadku onkologicznym jest to onkolog. Lekarz onkolog prowadzący wypełnia wniosek na komisję , jak jest potrzeba to lekarze kolejnych specjalności dopisuje swoje np. Ortopeda , kardiolog czy inni u których się leczymy dodatkowo . Taki wniosek trafia do dyrektora ożecznictwa wraz z naszymi dokumentami medycznymi , jest przeglądany i trafia do odpowiedniego specjalisty . Czasem zdarza się że w danej miejscowości niema odpowiedniego specjalisty i wtedy dyrektor ma obowiązek takiego specjalistę ściągnąć z innego powiatu ( niestety to jest często łamane bo nie chce im się kogoś ściągać do jednej osoby ) . Tu mamy dwa wyjścia:
1- odrazu gdy się dowiadujemy kto nas będzie ożekał a nie jest to specjalista powiązany z głównym naszym schożeniem możemy to zaskarżyć i zażądać np. Onkolog zaznaczając że np. Okulista niema wystarczającej wiedzy medycznej w związku z rakiem piersi . Muszą wtedy sprowadzić onkolog .
2- możemy stanąć na komisji i poczekać na werdykt a jak nam się nie spodoba to odwołać się do orzecznictwa drugiej instancji ( wojewódzki zespół orzekania ds. Niepełnosprawności ) tam również możemy dać argumenty jak wyżej . Gdy tam nic nie wskuram to zostaje Sąd - sprawa jest bezpłatna .
Niestety teraz żeczywiście jest większy kłopot by dostać kartę parkingowe no i trzeba stawać na dwie komisje ( jedna dla grupy a druga dla karty )
Jak będziecie miały jakieś dodatkowe pytania w związku z niepełnosprawnością to postaram się pomóc dajcie mi znać .
pozdrawiam Dorota

dosia1970 (offline)

Post #15

01-11-2016 - 16:03:19

Dzięki

INDRA (offline)

Post #16

08-01-2017 - 18:45:00

Warszawa 

Witajcie, w piątek 13 stycznia stawiam sie na komisje. Jestem po oszczędzającej, wada wzroku -12, -10, osteopenia i właśnie usunęłam jajniki. Wyglądam zdrowo i dość dobrze. Zastanawiam sie czy mój wygląd wpłynie na orzeczenie komisji? W związku z tym, ze mam własna działalność zależy mi na zniżce w składkach, karcie parkingowej. Autem jeżdzę od niedawna aby nie dźwigać zakupów i nie ukrywam, ze ze względu na wzrok jeździ mi sie cieżko po zmroku. Będę wdzięczna za rady co mowić i jak wyglądać smiling smiley pozdrawiam

rose (offline)

Post #17

08-01-2017 - 19:43:24

INDRA te komisje to jedna wielka loteria.Zależy na kogo się trafi!.Mi przemiła pani dr.na komisji uświadomiła ,że kart parkingowych ,już nie dają.Pacjentka wygląda kwitnąco!, rączka manualnie sprawna, bez obrzęku,aż cisneło się na usta ,że wygląd nie choruje,.Pani dr. internista pewnie gózik miała pojęcie o samopoczuciu pacjenta po onkologicznym leczeniu,otym,że nie mamy sił,że auto nie służy nam do lansu ,że bolące ręce,nogi to tylko część pakietu gratisowego skutków ubocznych leczenia.To nic ,że mam rentę przyznaną przez ZUS całkowitą niepełnosprawność.Pani orzecznik przyznała mi stopień lekki.GDYBY owego dnia komisji odrazu mnie powiadomiła o st.lekkim to bym pewnie pani orzecznik przylutowaławnerwionyA le nie , :!!!informują po dwóch tyg.,/ więc dnia komisyjnego pełna pokory i skruchy i nadziei opuściłam owy urząd.Wnikliwość pani orzecznik w dokumentację była ograniczona!, Więc może wizualnie jakieś zubożenie wyglądu, a nawet niechlujstwo w nim COŚ pomoże.Mam nadzieję ,że trafi Ci sie w miaré empatyczny orzecznik.Powodzenia!

INDRA (offline)

Post #18

08-01-2017 - 21:17:38

Warszawa 

Ok to od dziś nie myje wlosow i poszukam nędznych szmat. Chociaż w moim przypadku wystarczyłoby nie wkładać szkieł i założyć moje okulary denka od słoików i sprawa załatwiona tylko wtedy mogę sie potknąć bo nie da sie w nich chodzić. Zobaczymy. Napisze jakie bedą efekty

dziubas (offline)

Post #19

08-01-2017 - 21:28:28

Gdańsk 

Powodzenia Indra! serce Będe trzymac kciuki! ok

rak przewodowy, G1, wym. 0,8x0,6x0,9 cm, ER 95%, PgR 10%, Her2-neg, Ki67 1%, w wartowniku mikroprzerzut, pT1bN1(sn)Mx, operacja oszczędzająca z biopsja wartownika, radioterapia 25x, brachyterpia, hormonoterapia-tamoxiffen do 10lat
po 8,5 roku rak endometrium, operacja unowoczesniona z resekcja macicy, przydatków, węzłów biodrowych i brzusznych i wyrostka robaczkowego, rak pierwotny, rokowania dobre, stan zaraz po operacji i póżniej - bardzo dobry, oblgatoryjnie naświetlania - wybrałam narazie tylko brachyterapię, na kikut macicy, do tamoxiffenu juz nie wróciłam

INDRA (offline)

Post #20

08-01-2017 - 21:31:23

Warszawa 

Dzięki Dziubassmiling smiley

rose (offline)

Post #21

18-01-2017 - 15:59:19

INDRA czy orzecznik miał ludzkie oblicze?oczko

INDRA (offline)

Post #22

20-01-2017 - 19:31:45

Warszawa 

Witajcie, od dziś jestem niepełnosprawna umiarkowanie, kod 09-M na rok. Komisja trwała 15 minut (Warszawa-Andersa) najpierw psycholog następnie specjalista chorób wewnętrznych. Liczyłam bardziej, ze wezmą pod uwagę mój wzrok, bardziej mi doskwiera niż pozostałe dolegliwości. Zakładam jednak, ze wiedza co robią i tak mi przysługuje. Jestem trochę rozczarowana, ze otrzymałam tylko na rok. Ten kod 09-M zupełnie nieadekwatny do naszych schorzeń. Nie wiem kto ta klasyfikacje układał winking smiley

INDRA (offline)

Post #23

20-01-2017 - 19:48:14

Warszawa 

Tak sobie teraz myśle, ze sie odwołam na zmianę 5R. Jakie właściwie macie kody?

Agaba190 (offline)

Post #24

21-01-2017 - 06:47:46

k/Warszawy 

Jak już tu na forum pisałam od czasu zmiany ustawy przestali nam (amazonkom) przyznawać kod choroby 05-R (dotyczy to zwłaszcza drugiej i kolejnej komisji). Komisje ( z tego co zaobserwowałam na forum) są zdania , że ręce nie są narządem ruchu ( a przecież są) lub może, że wycięcie węzłów nie zakłóca naszej motoryki ( i w tym maję chyba rację).
INDRA, nie wiem jaką masz wadę wzroku, ale może powinnaś skoncentrować się na tym i walczyć o 04-O (choroby narządu wzroku). I wtedy przy umiarkowanym stopniu należałaby Ci się karta parkingowa. Bo na 05-R to raczej nie masz szans.

Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia.
Mark Twain

Wenus304 (offline)

Post #25

07-06-2017 - 15:08:59

Kargowa 

Witajcie dziewczyny:
Mam pytanie czy o grupe mozna sie starac czasie chemuoterapi. Bo ja najpiew mam chemie a dopiero potem operacje. Zastanawiam sie czy wogole warto to skladac i wogole jak do tego sie zabrac gdzie isc z tym?
Z tego tylulu przysysluguja tez jakies pieniadze czy tylko grupa?
Pozdrawiam
Ania

lulu (offline)

Post #26

07-06-2017 - 15:38:47

k/Kwidzyna 

Podczas leczenia to najlepszy czas na składanie wniosku. Wtedy najczęściej dają I gr. i ma się dodatek 153 zł, są też inne przywileje. Wniosek pobiera się albo z PCPR, albo GOPS, zależy gdzie mieszkasz, czy w mieście, czy na wsi. Składa się w POWIATOWY ZESPÓŁ DO SPRAW ORZEKANIA O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI.

Na Forum od 07 lutego 2008

2007 amputacja prawej piersi, 5 lat na Tamoksyfenie, Egistrozolu, Mamostrolu
2015 amputacja lewej piersi, 4xAC, rok Herceptyna
Nigdy nie jedz do syta. Jedna trzecia żołądka dla pokarmu, jedna trzecia dla napoju, jedna trzecia dla ducha.
je

Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 07-06-2017 - 15:42:16 przez lulu.

Wenus304 (offline)

Post #27

07-06-2017 - 17:19:09

Kargowa 

Dziekuje bardzo za odpiwiedz pozdrawiam. :-)

Wenus304 (offline)

Post #28

08-06-2017 - 10:22:45

Kargowa 

A wypisywalyscie wnuosek tylko o grupe czy o karte parkingowa i pozotale znizki tez. A jakie dokumenty dolanczalyscie?
Pozdrawiam cueplutko

lulu (offline)

Post #29

08-06-2017 - 12:19:40

k/Kwidzyna 

Wypisujesz o wszystko co możliwe, i tak przecież obetną. Dołączyć trzeba dokumenty od lekarza, wypełniony formularz, który jest razem z wnioskiem. Jeśli są współistniejące choroby, to od każdego specjalisty też.

Na Forum od 07 lutego 2008

2007 amputacja prawej piersi, 5 lat na Tamoksyfenie, Egistrozolu, Mamostrolu
2015 amputacja lewej piersi, 4xAC, rok Herceptyna
Nigdy nie jedz do syta. Jedna trzecia żołądka dla pokarmu, jedna trzecia dla napoju, jedna trzecia dla ducha.
je

Wenus304 (offline)

Post #30

08-06-2017 - 15:07:43

Kargowa 

A lekarz wypelnia cos w tym wniosku czy nic?
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 409
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022