stopień umiarkowany

Wysłane przez lares18 

lares18 (offline)

Post #1

14-07-2018 - 19:55:21

witam
co przysługuje w pracy i po za praca osobie co ma na serce stopień umiarkowany ?

dziubas (offline)

Post #2

14-07-2018 - 21:57:57

Gdańsk 

Agaba jest w te klocki najlepsza, to moze jutro najpoźniej w pn Ci napisze ok?

Agaba190 (offline)

Post #3

15-07-2018 - 09:20:43

k/Warszawy 

Najlepiej poczytać ale postaram się w skrócie napisać co Ci przysługuje:

W pracy :
- 7 godzinny dzień pracy (35 godzin tygodniowo). - możesz z tego zrezygnować o ile lekarz medycyny pracy wyda Ci zaświadczenie, że pozwala Ci pracować 8 godzin,
- nie może Cię zatrudniać w godzinach nadliczbowych i nocnych ( chyba, że jak wyżej)
- dodatkowa przerwa - 15 min ( na gimnastykę lub odpoczynek),
- dodatkowe 10 dni urlopu wypoczynkowego, Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego nabywa się po przepracowaniu roku po dniu otrzymania stopnia niepełnosprawności. Powyższy urlop nie przysługuje jeżeli masz prawo do urlopu w wymiarze powyżej 26 dni roboczych lub do urlopu dodatkowego na podstawie odrębnych przepisów,
- zwolnienie z pracy (z zachowaniem wynagrodzenia, bez konieczności brania urlopu) w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, o ile nie można tego wykonać poza godzinami pracy. Wynagrodzenie wypłacane jest wtedy tak jak za urlop wypoczynkowy.
- prawo do zwolnienia z pracy, nie częściej jednak niż raz do roku, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym (w wymiarze do 21 dni roboczych).
O ile Twój pracodawca spełnia warunki może dostać dofinansowanie do Twojej pensji. Tutaj poczytaj [www.pfron.org.pl] - i wejdź w zakładkę - Pracodawcy.

W życiu codziennym, trudno wszystko wymienić ale na pewno:
- odliczenia w PIT tzw. ulga rehabilitacyjna - poczytaj tutaj [pit.infor.pl]
- zniżki na komunikacje miejską (zgodnie z przepisami obowiązującymi w Twoim mieście),
- zniżki na bilety do muzeów, basen (zgodnie z regulaminami w danym miejscu - nie są to zniżki zagwarantowane w ustawie ale wewnętrzne poszczególnych obiektów),
- możliwość korzystania w sklepach, urzędach, na poczcie z kasy/okienka dla osób niepełnosprawnych,
- korzystanie ze zniżkowych biletów w pociągach (sprawdzić regulamin danego przewoźnika),
- dofinansowania z PFRON - tutaj poczytaj [www.pfron.org.pl]. Wejdź na tę stronę i później - osoby niepełnosprawne,

Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia.
Mark Twain

Agaba190 (offline)

Post #4

15-07-2018 - 09:41:18

k/Warszawy 

Nie dopisałam jeszcze, że żeby skorzystać z niektórych ulg trzeba mieć legitymacje osoby niepełnosprawnej (na niej jest wpisany kod choroby) i zwracać uwagę przy korzystaniu ze zniżek (np. w komunikacji ), które kody choroby do tych zniżek uprawniają.

Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia.
Mark Twain

lares18 (offline)

Post #5

16-07-2018 - 00:28:00

co ja mogę ze stopniem umiarkowanym i symbolem 07-S i czy mam zniżke na bilet i jak się o nią starać (mam wyrobiona legitymacje - orzeczenie ważne do końca października) ?

Agaba190 (offline)

Post #6

16-07-2018 - 04:39:49

k/Warszawy 

lares18 trzeba trochę poczytać. Nikt za Ciebie tego nie zrobi. Napisałam, że w każdym mieście komunikacja rządzi się swoimi prawami. Ja mogę Ci napisać jak jest w Warszawie. Co do pociągów, trzeba wejść na stronę konkretnego przewoźnika i też sprawdzić jakie Ci ulgi przysługują. Można też uzyskać informacje na dworcach lub na infoliniach.
O zniżkę, jeżeli Ci przysługuje, nie starasz się tylko kupując bilet zgłaszasz, że masz prawo do zniżki. W czasie kontroli biletów musisz okazać legitymację.

Mark Twain

lares18 (offline)

Post #7

16-07-2018 - 07:48:03

czyli o zniżke na bilet pytać w kzkgop ?

Agaba190 (offline)

Post #8

16-07-2018 - 08:08:22

k/Warszawy 

Jeżeli z tego przewoźnika korzystasz to tak. Pytaj u niego.
Z tego co doczytałam w ich taryfie z 2017 roku to tylko osoby z niepełnosprawnością znaczną mają zniżkę. Ale może w 2018 roku coś się zmieniło .

Mark Twain

km2591 (offline)

Post #9

21-03-2019 - 13:07:43

niestety jest to prawda tylko osoby ze znacznym stopniem mają prawo do tego typu ulgi

IRENKA52 (offline)

Post #10

21-03-2019 - 13:57:55

Śląsk 

WITAM Agaba190 a możesz mi napisać czy może gdzieś tu znajdę .Dostałam do czerwca 2019 stopień znaczny no i moje pytanie bo nie wiem jak się mam do tego zabrać aby stanąć ponownie na komisję ,jakie dokumenty ,kiedy to załatwiać no i jeszcze gdybyś znała odp na pytanie a mianowicie jestem osobą czynną zawodowo i przysługuje mi 26 dni urlopu plus no własnie ile? bo do czerwca mam przyznany znaczny stopień jak to działa mam całe 10 dni dodatkowego?

Agaba190 (offline)

Post #11

21-03-2019 - 18:06:27

k/Warszawy 

Dokumenty ( do pobrania w necie lub w siedzibie Miejskiego/Powiatowego Zespołu ds orzekania o niepełnosprawności) tj. wniosek o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (również jest to wniosek o przedłużenie orzeczenia) - wypełniasz Ty, zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia - wypełnia lekarz. Te dokumenty składasz nie wcześniej niż 30 dni przed upływem daty zakończenia orzeczenia. Pamiętaj, że zaświadczenie lekarskie ważne jest tylko 30 dni.
Z tego co pisała kiedyś Al_la to dokumenty, w Twojej teczce, przechowywane są przez 5 lat. Na wszelki wypadek zapytaj u siebie, bo może coś się zmieniło i krócej przechowują. Nie ukrywam, że od wielu lat nie składałam o przyznanie stopnia. Na ostatniej komisji (chyba 6 lat temu) lekarz dał mi umiarkowany na stałe i byłam i jestem z tego powodu bardzo szczęśliwa.
Co dodatkowo? Jeżeli masz udokumentowane dodatkowe choroby, które wystąpiły po dniu wydania poprzedniego orzeczenia, związane z chorobą nowotworową to oczywiście składasz nowe wyniku badań i lekarz o tym pisze w zaświadczeniu. Jeżeli masz inne choroby nie związane z chorobą nowotworową, które wystąpiły po dniu wydania poprzedniego orzeczenia, a mogą one mieć wpływ na orzeczenie, to też składasz wyniki badań + zaświadczenie od lekarza, u którego się leczysz.

Poczytaj tutaj
[obywatel.gov.pl]

Co do urlopu. Urlop dodatkowy (te 10 dni) traktowany jest na takich samych zasadach jak "normalny" Twój urlop wypoczynkowy.

Urlop z tytułu niepełnosprawności
W myśl art. 19 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Urlop dodatkowy nie przysługuje osobie uprawnionej do urlopu wypoczynkowego w wymiarze przekraczającym 26 dni roboczych lub do urlopu dodatkowego na podstawie odrębnych przepisów. Jeżeli jednak urlop dodatkowy na podstawie odrębnych przepisów jest niższy niż 10 dni roboczych, zamiast tego urlopu przysługuje pracownikowi urlop z tytułu niepełnosprawności wskazany w art. 19 ust. 1 ustawy o rehabilitacji.

[i]Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności nabywa po przepracowaniu 1 roku po dniu zaliczenia jej do tych stopni. Przez dzień zaliczenia do stopnia niepełnosprawności należy rozumieć dzień posiedzenia zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności (przykład 1). Nie jest nim więc dzień rzeczywistego powstania niepełnosprawności albo dzień, od którego uznano daną osobę za niepełnosprawną w określonym stopniu. Potwierdza to stanowisko Głównego Inspektoratu Pracy, który w piśmie z dnia 10 kwietnia 2015 r. (znak: GNP-364-023-28-1/15) uznał, że: "(...) Zaliczenie do stopnia niepełnosprawności następuje na podstawie orzeczenia wydanego przez powiatowy zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności. Datą zaliczenia jest więc data wydania orzeczenia (...)".[/i]
To jest cytat ze strony [www.gofin.pl]

Tutaj na temat urlopu
[www.rp.pl]

Wynika z tego, że nawet jeżeli stracisz stopień niepełnosprawności to w danym roku przysługuje Ci jeszcze te 10 dni dodatkowego urlopu.

W razie wątpliwości pytaj. Jak będę wiedziała, to oczywiście odpowiem.

Mark Twain

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 21-03-2019 - 18:09:11 przez Agaba190.

pp_1990 (offline)

Post #12

05-04-2019 - 14:10:04

W przypadku utraty znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności lub też zostanie zaliczona do lekkiego stopnia niepełnosprawności, nie traci prawa do urlopów, do których nabyła prawo przed utratą tego statusu lub zmianą stopnia niepełnosprawności na lekki.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 439
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018