Jestem osobą niepełnosprawną

Wysłane przez Amazonki.net 

lulu (offline)

Post #1

01-12-2011 - 09:19:45

k/Kwidzyna 

Może komuś trafi się nawiedzony pracodawca, który chce oskubać niepełnosprawnego.

12. Pracownik posiadał orzeczenie o niepełnosprawności, które obowiązywało do 15.05.2010 r. W dniu 20.06.2010 r. wystąpił z wnioskiem o kolejne orzeczenie. Nowe orzeczenie zostało wydane 23.07.2010 r. W nowym orzeczeniu znajduje się zapis, iż ustalony stopień niepełnosprawności (umiarkowany) datuje się od maja 2008 r. Czy pracodawca może ubiegać się o dofinansowanie do wynagrodzeń osoby niepełnosprawnej od 15.05.2010 r.?
Zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jednolity: Dz.U. z 2010 nr 214, poz. 1407 z późn. zm) osobami niepełnosprawnymi są m.in. osoby, których niepełnosprawność została potwierdzona orzeczeniem o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności określonych w art. 3 powyższej ustawy.
W przypadku, gdy orzeczenie wydane na czas określony wygasa, a osoba niepełnosprawna nie przedstawiła w zakładzie pracy nowego orzeczenia, należy ją traktować jako osobę sprawną, aż do czasu przedstawienia przez nią pracodawcy kolejnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
W przedstawionej sytuacji w okresie pomiędzy 16 maja 2010 r., a 22 lipca 2010 r. pracownik nie posiadał statusu prawnego osoby niepełnosprawnej, który wyznacza konieczność legitymowania się orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności. Należy wyraźnie odróżnić status prawny osoby niepełnosprawnej, który wyznacza orzeczenie o stopniu niepełnosprawności będące formą decyzji administracyjnej, od kwestii ciągłości niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności, którą określają zapisy zawarte w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności.
Według opinii wydanej przez Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych (BON.IV.5232-2-2/IR/10), aby ograniczyć negatywne dla osoby orzekanej skutki braku ciągłości orzeczenia, przyjmuje się, że status ten osoba orzekana zachowuje, jeżeli wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia zostanie złożony przed upływem terminu ważności dotychczasowego orzeczenia (od 1 stycznia 2010 r. nie wcześniej niż na 30 dni przed upływem terminu ważności posiadanego orzeczenia). W związku z powyższym pracodawca może ubiegać się o dofinansowanie do wynagrodzeń osoby niepełnosprawnej od dnia, w którym realizuje uprawnienia pracownika wynikające z art. 15-20 w/w ustawy o rehabilitacji.

Uwaga! Od 01 stycznia 2011 r. zmienia się zasada wliczania pracownika do stanu zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych. W przypadku przedstawienia pracodawcy kolejnego orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność, zgodnie ze znowelizowanym art. 2a Ustawy z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2010 r., Nr 226, Poz. 1475) osobę niepełnosprawną wlicza się do stanu zatrudniania osób niepełnosprawnych począwszy od dnia złożenia wniosku o wydanie orzeczenia, jeżeli z orzeczenia wynika, że w tym okresie osoba ta była niepełnosprawna, a wniosek o wydanie orzeczenia został złożony nie później niż w dniu następującym po dniu, w którym upłynął termin ważności poprzedniego orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność z zastrzeżeniem ust. 3 art. 2a.
Wg ust. 3 art. 2a w/w ustawy „bez względu na datę złożenia wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność osobę niepełnosprawną wlicza się do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych również w okresie 3 miesięcy poprzedzających dzień przedstawienia pracodawcy kolejnego orzeczenia, jeżeli z treści tego orzeczenia wynika, że w tym okresie osoba ta była niepełnosprawna.”

Na Forum od 07 lutego 2008

2007 amputacja prawej piersi, 5 lat na Tamoksyfenie, Egistrozolu, Mamostrolu
2015 amputacja lewej piersi, 4xAC, rok Herceptyna
Nigdy nie jedz do syta. Jedna trzecia żołądka dla pokarmu, jedna trzecia dla napoju, jedna trzecia dla ducha.
je

lulu (offline)

Post #2

01-12-2011 - 09:20:34

k/Kwidzyna 

Aby nie mieszać to daję w drugim poście.

Ciągłość orzeczenia niepełnosprawnego pracownika

Pod rządami obecnie obowiązujących przepisów ustawy o rehabilitacji wiele kontrowersji wzbudzała sytuacja, w której orzeczenie o niepełnosprawności pracownika wydane na czas określony wygasło, a osoba niepełnosprawna nie przedstawiała pracodawcy nowego ważnego orzeczenia. W tym zakresie wypowiedziało się Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych w opinii nr BON.IV.5232-2-2/IR/10. Wynika z niej, że aby ograniczyć negatywne dla danej osoby skutki braku ciągłości orzeczenia przyjmuje się, że zachowuje ona ten status, jeżeli wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia zostanie złożony przed upływem terminu ważności dotychczasowego orzeczenia. W związku z tym, że w praktyce często dochodziło do przerwania ciągłości orzeczenia z winy pracownika, wspomniana nowelizacja wprowadza do ustawy o rehabilitacji nowy art. 2a, który dokładnie reguluje tę kwestię. Otóż generalnie osobę niepełnosprawną wlicza się do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych począwszy od dnia przedstawienia pracodawcy orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność. Jednakże w przypadku przedstawienia pracodawcy kolejnego takiego orzeczenia, osobę niepełnosprawną wlicza się do stanu zatrudnienia takich osób począwszy od dnia złożenia wniosku o wydanie orzeczenia, jeżeli:

– z orzeczenia wynika, że w tym okresie osoba ta była niepełnosprawna,

– wniosek o wydanie orzeczenia został złożony nie później niż w dniu następującym po dniu, w którym upłynął termin ważności poprzedniego orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność.

Nowelizacja reguluje również sytuację, w której pracownik spóźnił się ze złożeniem wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia, tzn. złożył go później niż w następnym dniu po upływie jego ważności. W takim przypadku wlicza się go do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych również w okresie do 3 miesięcy poprzedzających dzień przedstawienia pracodawcy kolejnego orzeczenia, jeżeli z treści tego orzeczenia wynika, że w tym okresie osoba ta była niepełnosprawna.

Na Forum od 07 lutego 2008

2007 amputacja prawej piersi, 5 lat na Tamoksyfenie, Egistrozolu, Mamostrolu
2015 amputacja lewej piersi, 4xAC, rok Herceptyna
Nigdy nie jedz do syta. Jedna trzecia żołądka dla pokarmu, jedna trzecia dla napoju, jedna trzecia dla ducha.
je

luska (offline)

Post #3

02-12-2011 - 22:39:44

Gdynia 

Warto się odwoływać ja się odwołałam i dostałam to co chciałam dostać .
W sądzie miało też istotne znaczenie symbol niepełnosprawności czyli literkę "R" Z NARZĄDU RUCHU.

Sprawę o rentę też wygrałam w sądzie ,niestety Zus się odwołał (ma do tego prawo) czekam teraz na rozprawę w sądzie wyżej instancji ....

Ciesz się
drobnymi rzeczami,
gdyż pewnego dnia
możesz odkryć,
że były one wielkie.

gonia (offline)

Post #4

04-12-2011 - 17:10:23

Warszawa 

Złożyłam odwołanie i czekam do czwartku, mam zadzwonić .Jeśli nic nie wskóram to się odwołam do sądu .Przecięż nie może tak być że wszystko zależy od humoru orzecznika . Matko ale jestem po tych wszystkich chemiach nabuzowana .....

lotka4 (offline)

Post #5

29-12-2011 - 18:14:07

Rydułtowy 

Chcę się pochwalić.Dostałam stopień umiarkowany i to na stałe!!Bardzo się ciesze ,nie będę już musiała
tym się przejmować.Choć karta parkingową mi nie przyznali,to i tak się cieszeduży uśmiech

Wszystkim życzę Dosiego Roku,wszystkiego co najlepsze w 2015 roku

ToJa (offline)

Post #6

29-12-2011 - 18:29:33

gratuluje lotko duży uśmiech

ja mam komisje 5 stycznia
niestety u nas to graniczy z cudem aby dostac umiarkowany na stałe
trzeba miec wielkie szzcęście, zeby dostac choc na 2 lata

żaba (offline)

Post #7

29-12-2011 - 18:29:34

lotka4
Chcę się pochwalić.Dostałam stopień umiarkowany i to na stałe!!Bardzo się ciesze ,nie będę już musiała
tym się przejmować.Choć karta parkingową mi nie przyznali,to i tak się cieszeduży uśmiech

Jeśli jesteś osoba samotną lub nie macie z mężem
dochodu,to możesz starać się w mopsie lub gopsie o zasiłek stały!
ewentualnie o pracę w firmie,która zatrudnia osoby niepełnosprawne!

żaba (offline)

Post #8

29-12-2011 - 18:33:18

ToJa
gratuluje lotko duży uśmiech

ja mam komisje 5 stycznia
niestety u nas to graniczy z cudem aby dostac umiarkowany na stałe
trzeba mieć wielkie szczęście, żeby dostać choć na 2 lata
To Jka nie znam twej historii choroby!tu węzły mają znaczenie!?z tego co pamiętam to u Ciebie była oszczędzająca i bez wyciętych węzłów!więc Ty" babo" zdrowa!

ToJa (offline)

Post #9

29-12-2011 - 18:35:43

źle pamietasz
oszczedzajaca, wycietych 18 wezłów, z czego 1 zajety
a oprócz raczka ma tez inne choroby, ktore mi bardziej sie daly we znaki niz raczek oczko

malgos 10 (offline)

Post #10

29-12-2011 - 18:38:42

Łódź 

Gratulacje Lotka
Więc masz tak jak ja komisje z głowy
Tez dostalam w zaszłym roku umiarkowany na stale i byli jeszcze bardziej wyrozumiali bo kartę tez dali

jestem na forum od 25-10-2008

Bez cierpienia nie zrozumie się szczęścia.

- Fiodor Dostojewskiserce

lotka4 (offline)

Post #11

29-12-2011 - 18:43:33

Rydułtowy 

ToJa bedę 5 trzymać kciuki.Myślę,że to jednak głównie od humoru orzecznika zależy
Miałam szczęście lekarz i komisja byli bardzo mili,nawet pytali do czego to potrzebuję??
Dla mnie szokprzewraca_oczy

Wszystkim życzę Dosiego Roku,wszystkiego co najlepsze w 2015 roku

Halinka (offline)

Post #12

29-12-2011 - 18:48:06

Lotkobrawo
ToJkaok

żaba (offline)

Post #13

29-12-2011 - 19:00:20

ToJa
źle pamietasz
oszczedzajaca, wycietych 18 wezłów, z czego 1 zajety
a oprócz raczka ma tez inne choroby, ktore mi bardziej sie daly we znaki niz raczek oczko

Sorry,chylę głowę!
Czasem mastektomia a węzłów nie wiele,a czasem oszczędzająca i węzłów dużo oj dużo!!
To Jka życie to nie bajka!czasem trudno jest,ale prawdziwi Polacy nigdy nie poddają się !
Oj Kobity spadam,bo widzę ,ze się jednak do końca nie rozumiemy!?
ale wiem jedno,ze nie raz do moich postów wrócicie,
tak jak ja wracam do postów Polci!

aga66 (offline)

Post #14

20-01-2012 - 19:28:58

Warszawa 

Ja stanęłam wczoraj przed wysoką komisją. I mało z krzesła nie spadłam, bo zaproponowano mi stopień znaczny na dwa lata i zalecono mi przejście na rentę. Jak stanowczo odmówiłam, to jedna z pań (lat ok 60) powiedziała, że na palcach dwóch rąk może policzyc osoby, którym proponuje sie skierowanie na rentę, a one nie chcą. A co ja bym miała niby na tej rencie robić? Skończyło się na umiarkowanym na 3 lata.

"Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono". W. Szymborska
Alexis de Tocqueville „Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.” Niestety, wielu z nas uważa, że ich wolność nie podlega ograniczeniom, przynajmniej nie takim, które oni sami by akceptowali...

aga66 (offline)

Post #15

20-01-2012 - 20:37:48

Warszawa 

Nie zdążyłam poprawić, a czas minąłgafa. Moje zdziwienie wynikało z faktu, że jestem po operacji oszczędzającej z biopsją węzła wartowniczego szok

Alexis de Tocqueville „Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.” Niestety, wielu z nas uważa, że ich wolność nie podlega ograniczeniom, przynajmniej nie takim, które oni sami by akceptowali...

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 20-01-2012 - 20:38:08 przez aga66.

maryla (offline)

Post #16

20-01-2012 - 20:54:10

gdzieś w górach... 

Wróciłam właśnie sprzed oblicza "szacownej komisji"... i muszę wyrzucić to z siebie, bo mnie telepie...
Na dzień dobry pani doktor zapytała mnie, na co choruję , wyobraźcie sobie że nie zadała sobie trudu, zeby przynajmniej zerknąć w stos papierów które dołączyłam do wniosku.
Po co ja to wszystko kserowałam...chyba po to żeby mieli makulaturę.
Cała wizyta trwała 5 minut !
Tak mnie wkurzyła, że powiedziałam jej, że proszę o inny symbol , bo nie czuję się :"oszpecona" , jak to było w poprzednim orzeczeniu.
Na co ona powiedziała, że nam po mastektomii nie należy się symbol R, a tak w ogóle ostatnio na jakimś szkoleniu powiedzieli im, że 5 lat po, jesteśmy już zdrowe i w ogóle nie należy nam się stopień niepełnosprawności.
Powiedziałam jej że bardzo się cieszę, odrosną mi węzły !!! Brawo !
Zrozumiała , ze to drwina... wyszłam..
Będę się odwoływać...mam rację ???

Agaba190 (offline)

Post #17

21-01-2012 - 09:00:41

k/Warszawy 

Wg mnie masz rację.
Najgorsze w tym wszystkim jest to, że nie ma jasnych przepisów dotyczących przyznawania stopnia niepełnosprawności oraz to, że szkolenie - kurs na lekarza orzecznika - trwa 5 dni. Poza tym to są zupełnie przypadkowi lekarze (jeżeli chodzi o specjalność). Uważam, że przy chorobach onkologicznych powinien być lekarz orzecznik onkolog, reumatycznych - reumatolog itd.
Ja za pierwszym razem trafiłam (w W-wie) na takiego ćwoka, że pokłóciłam się z nim już przy wejściu (nie podobało mu się gdzie postawiłam torebkę). Dostałam wtedy umiarkowany na 5 lat, za drugim razem była przemiła lekarka (też w W-wie) - dała umiarkowany na 2 lata + kartę parkingową.
Zobaczymy jak będzie we wrześniu (zmieniłam miejsce zamieszkania i teraz to będzie Nowy Dwór Maz.) .
Odwołuj się, jeżeli decyzja będzie niekorzystna dla Ciebie. Trzymam kciuki.

Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia.
Mark Twain

Halinka (offline)

Post #18

22-01-2012 - 17:44:15

Marylu, oczywiście że masz racjęwnerwiony
Czy mam rozumieć, że Ci wcale S.N. nie przyznała?

Magda (offline)

Post #19

22-01-2012 - 19:17:18

Jastrzębie Zdrój 

wnerwionylekarka chyba .....gdzie ona się kształciła?o ile mi wiadomo choroba nowotworowa jest chorobą przewlekłą...to dlaczego są nawroty choroby po 6 latach...Maryla nie daj się głupocie...ręce opadają...najczęściej lekarze orzecznicy edukacje kończą na tytule ...lekarz...a gdzie specjalizacje?hm......wnerwiony

maryla (offline)

Post #20

22-01-2012 - 19:46:22

gdzieś w górach... 

Coś tam pewnie mi dała, na razie nie wiem co... bo u nas na prowincji dopiero po 2 tygodniach
można odebrać orzeczenie, wtedy dopiero wiadomo co. Zaczekam...bo nie mam wyjścia.
Do tej pory miałam umiarkowany na 3 lata z symbolem I-
( dlatego czepiłam się tego oszpecenia, bo przy tym symbolu jednym z powodów jest właśnie ono)
Nie miałam też, ponoć w związku z tym karty parkingowej - na której mi najbardziej zależy.
No ale pożyjemy, zobaczymy.
Teraz nie dam się tak łatwo - będę się odwoływać, bo ta karta to jedyny przywilej z jakiego mogę skorzystać
prowadząc własną firmę.

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 22-01-2012 - 19:48:30 przez maryla.

Halinka (offline)

Post #21

22-01-2012 - 20:11:16

He, he - ja oszpecona nie jestemoczko, tylko mam problem z drogami moczowymi (chichotsymbol M), ale przy umiarkowanym parę lat temu kartę dali i teraz - przy znacznym - też mam, ale się doktor też strasznie krzywiłfoch To nie orzecznictwo, tylko jakieś rozbójnictwo

Magda (offline)

Post #22

22-01-2012 - 20:20:55

Jastrzębie Zdrój 

oczkoja mam symbol 11-I i posiadam kartę parkingową stałą...co miasto to inny obyczaj...bo kraj ten sam chichot

maryla (offline)

Post #23

22-01-2012 - 20:52:33

gdzieś w górach... 

Halinka
To nie orzecznictwo, tylko jakieś rozbójnictwo

masz rację Halinko.
Symbol który ma Magda , a miałam też ja, miedzy innymi mówi o oszpeceniu.
Mnie powiedziano, że nie należy mi się karta przy takim symbolu.
myśli że to jakaś paranoja...w jednym mieście tak a w drugim inaczej...
czekam do 2 lutego, potem napiszę co mam i co dalej z tym zrobię, ale nie odpuszczę..

magda2411 (offline)

Post #24

23-01-2012 - 10:20:11

Olsztyn 

maryla
To nie orzecznictwo, tylko jakieś rozbójnictwo

masz rację Halinko.
Symbol który ma Magda , a miałam też ja, miedzy innymi mówi o oszpeceniu.
Mnie powiedziano, że nie należy mi się karta przy takim symbolu.
myśli że to jakaś paranoja...w jednym mieście tak a w drugim inaczej...
czekam do 2 lutego, potem napiszę co mam i co dalej z tym zrobię, ale nie odpuszczę..

W Olsztynie karta parkingowa się należy tylko przy symbolu 05-R - choroby narządu ruchu. Ja mam od prawie 5 lat (co 2 lata, teraz co rok) ponawiany stopień niepełnosprawności 11-I. Na komisji byłam niedawno 2 stycznia, dostałam umiarkowany, 11-I na rok - ale lekarz zastrzegł, że to już koniec. Minie 5 lat i jestem zdrowa. W sumie prawda, zdrowa jestem, ale węzłów i piersi nie mam. Nie odrosną - i to jest powód mojej niepełnosprawności!
U nas Marylko komisja też trwa 5 minut, lekarz nieprzygotowany, dokumenty spięte - ale on ich nie zna. Nawet dowodu mi nie sprawdził, że ja to ja. Nie zbadał, nic.

maryla (offline)

Post #25

07-02-2012 - 19:58:43

gdzieś w górach... 

Dzisiaj odebrałam orzeczenie- niestety nie dali mi symbolu R i oczywiście karty parkingowej tez nie,
bo pani kierownik d/s orzecznictwa powiedziała, że takie mają dyrektywy z góry...
ciekawe tylko dlaczego w innych miastach mają inne dyrektywy myśli...
Dali mi stopień umiarkowany na 3 lata z symbolem M .
Jestem w kropce... odwoływać się czy nie??
Bo tak - umiarkowany ok, 3 lata też ok, tylko ta karta , hm... nie wiem, już nic nie wiem...

magda2411 (offline)

Post #26

07-02-2012 - 20:02:28

Olsztyn 

Symbol M - choroby układu moczowo-płciowego...chichot

gonia (offline)

Post #27

17-02-2012 - 13:46:41

Warszawa 

radochaDziś dostałam pozytywnie rozpatrzony wniosek o odwołanie się od decyzjii - umiarkowaną na znaczną - i przyznali mi kartę parkingową ;-)
Jednak warto się odwoływać ....

aga66 (offline)

Post #28

23-02-2012 - 19:14:28

Warszawa 

Ja też będę umiarkowanie szpetna przez 3 latachichot Na początku, jak juz wcześniej pisałam, chcieli bym była znacznie szpetna przez 2 lata, ale o karcie parkingowej przy tej szpetocie nie mówili. I jak ja się ludziskom pokażę???rotfl

marszal78 (offline)

Post #29

28-02-2012 - 13:41:51

Warszawa 

Własnie wróciłam z komisji i dostałam stopień umiarkowany na 3 lata.radocha

========================================

Danuta52 (offline)

Post #30

28-02-2012 - 13:52:25

wolsztyn 

Gratuluję -marszal78:-pociesza

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 562
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022