Osobna zgoda pacjenta na leczenie

Wysłane przez Al_la 

Al_la (offline)

Post #1

25-01-2013 - 11:49:57

k/Warszawy 

Justyna Zajdel/Rynek Zdrowia | 22-01-2013 22:15

Osobna zgoda pacjenta na leczenie - kiedy wymagana


Podpisanie przez pacjenta formularza w szpitalu czy poradni dotyczącego zgody na leczenie nie zwalnia lekarza z poinformowania chorego o skutkach zalecanej terapii lub planowanego zabiegu i uzyskania osobnej zgody na takie leczenie - mówi nam dr Justyna Zajdel, prawnik, ekspert prawa medycznego.

Zgodnie z art. 32 ustawy o zawodzie lekarza - lekarz może przeprowadzić badanie lub udzielić innych świadczeń zdrowotnych, po wyrażeniu zgody przez osobę, której jest ono udzielane. W tym przypadku konieczność odbierania zgody pacjenta nie ogranicza się jedynie do przeprowadzenia badania czy zgody na ewentualny zabieg, ale też jest wymagana w przypadku farmakoterapii, szczególnie tej o podwyższonym ryzyku wystąpienia powikłań lub objawów niepożądanych.

Wola chorego co do poddania się określonym działaniom medycznym lub co do odmowy poddania się im jest w takich przypadkach priorytetem.

Uzyskanie zgody na udzielenie świadczenia zdrowotnego musi być poprzedzone przekazaniem zrozumiałej informacji przez lekarza, co do wyboru ewentualnego procesu leczenia i jego skutków. Tak, by decyzja chorego była świadoma.

Trzeba też pamiętać, że brak sprzeciwu nie jest równoznaczny ze zgodą chorego na poddanie konkretnym świadczeniom zdrowotnym.

Z pozyskania zgody na konkretne działanie nie zwalnia lekarza także zgoda blankietowa - np. taka, jaka bywa odbierana przy przyjęciu do poradni lub szpitala, w ramach której pacjent składa oświadczenie, że zgadza się na leczenie.

Przepisy pozwalają na udzielenie pacjentowi świadczenia zdrowotnego bez jego zgody, jeżeli wymaga on niezwłocznej pomocy lekarskiej, a ze względu na stan zdrowia lub wiek nie może wyrazić zgody i nie ma możliwości porozumienia się z jego przedstawicielem ustawowym lub opiekunem faktycznym.

Przepis ten odnosi się do sytuacji szczególnych - zagrożenia życia lub zdrowia. W takiej sytuacji dokonanie zabiegu leczniczego bez zgody pacjenta nie wywołuje skutków w postaci odpowiedzialności karnej.


[www.rynekzdrowia.pl]

----------------------------------

Sąd Najwyższy o tym, kiedy lekarz działa bezprawnie

W najgorszych chwilach mego życia zawsze mogłem liczyć na przyjaciół.
Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho
Przewodowy NST, G2, T3N0Mx, TNBC, 6 x FEC (3 przed operacją), yT2N0Mx
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 600
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022