Jak pacjent może dochodzić swoich praw?

Wysłane przez Al_la 

Al_la (offline)

Post #1

03-12-2010 - 19:26:11

k/Warszawy 

W zależności od sytuacji, pacjent może wystąpić przeciwko lekarzowi lub przeciwko placówce medycznej, w której się leczy - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Jeśli pacjent uzna, że lekarz nie respektuje jego praw, może zmienić lekarza, złożyć skargę pisemną do przełożonego lekarza lub do organu założycielskiego placówki, w której lekarz jest zatrudniony. Może też złożyć skargę do rzecznika praw pacjenta.

W przypadku, kiedy zwraca się do rzecznika praw pacjenta, do skargi powinien dołączyć dokumentację medyczną, która będzie stanowić podstawę oceny, czy rzeczywiście doszło do nieprawidłowości.

Pacjent zawsze ma możliwość wystąpienia na drogę sądową z powództwa cywilnego, jeżeli w jego mniemaniu doszło do błędu medycznego.

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna

[www.rynekzdrowia.pl]

W najgorszych chwilach mego życia zawsze mogłem liczyć na przyjaciół.
Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

Przewodowy NST, G2, T3N0Mx, TNBC, 6 x FEC (3 przed operacją), yT2N0Mx

krel44 (offline)

Post #2

06-06-2011 - 15:20:21

Remchingen 

Jak i gdzie mam dochodzic moich praw ?
Od pazdziernika 2010 mieszkam i pracuje w Niemczech. Na poczatku stycznia wybadalam niewielki , bo ok 1 cm guzek w prawej piersi i natychmiast zglosilam sie do praktyki ginekologicznej. Ginekolog wykonal USG i potwierdzil guzek, skierowal na MMG i biopsje. MMG wykonalam i niewiele wniosla nowego, zglosilam sie na biopsje i jej niewykonano, bo w tym miejscu znaleziono prawdopodobnie cyste a z cysty biopsji robic nie beda. Na poczatku lutego zglosilam sie ponownie do tego samego ginekologa, po USG znow potwierdzil cyste i znalazl jeszcze jedna. Powiedzial, ze to niegrozne. Na poczatku marca zglosilam sie ponownie do tego samego lekarza, gdyz zle sie czulam i skoro piersi sa OK to zadalam cytologii. Oczywiscie cytologie pobrano i na temat piersi rozmowy nie bylo. Ponownie zglosilam sie do lekarza w maju, gdyz moja cysta dziwnie i szybko urosla. No i natychmiast skierowanie do kliniki na wyjasnienie znaleziska. W tych miejscach gdzie w lutym byly cysty urosly dwa guzy. Po biopsji gruboiglowej z guzow: jeden ok 5 cm, drugi ok 4 cm wynik oba guzy nowotworowe zlosliwe, hormonalno niezalezne polozone w dwoch segmentach piersi i polaczone mostem. Piers do mastektommi calkowitej i dalsze leczenie.
Wiem, ze ten nowotwor byl juz w stycznie, kiedy po raz pierwszy zglosilam sie do lekarza. Niestety moj problem zostal zlekcewazony, zignorowany i zaniedbany. Wowczas malam wieksze mozliwosci lecznicze i byc moze nie utracilabym piersi. Posiadam karte z poradni ginekologicznej z Polski, gdzie na badaniu bylam w sierpniu 2010 i bylo wszystko OK, posiadam tez w styczniu wykonana MMG i zadnych innych dokumentow, gdyz moja kartoteka jest u niemieckiego ginekologa. Czy mam podstawy i szense na wystapienie z pozwem cywilnym przed nienieckim sadem i dochodzenie swoich praw i jak mam okreslic ten problem ( paragraf).
Z pozdrowieniem
Jadwiga F

ToJa (offline)

Post #3

10-11-2011 - 11:34:02

krel44
Czy mam podstawy i szense na wystapienie z pozwem cywilnym przed nienieckim sadem i dochodzenie swoich praw i jak mam okreslic ten problem ( paragraf).
Z pozdrowieniem
Jadwiga F
dzisiaj natknęłam się na ten post
już pewnie sobie jakoś poradziłaś
ale ja się zastanawiam, dlaczego to pytanie zadałaś na polskim forum amazonek
My ledwo znamy prawo , które obowiązuje w Polsce, a co dopiero mówić o prawie niemieckim eye popping smiley
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 220
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018