Jak zastąpic cukier w przepisach?

Wysłane przez braja 

braja (offline)

Post #1

19-05-2012 - 10:02:26

Nie jem bialego ani brązowego cukru od czasu diagnozy, czy macie jakies doświadczenia w jaki sposób mozna go zastapic ksylitolem czy stewią? Nie chcę ryzykować, że dodam czegoś pół szklanki jak w przepisie i wszystko trzeba bedzie wyrzucić chichot

Haniap. (offline)

Post #2

19-05-2012 - 18:03:22

Poznań 

Ja używam cukru brzozowego, czyli ksylitolu. Jest tak samo słodki jak biały cukier, wypieki wychodzą dobrze tak

"Nawet bardzo mały gest życzliwości nigdy się nie marnuje"
Ezop

aquila (offline)

Post #3

19-05-2012 - 18:34:49

cukier palmowy
ale troszku mniej słodki i bardzo drogi

It's just a ride ...

braja (offline)

Post #4

19-05-2012 - 22:08:34

A jak uzywasz ksylitolu, Haniu? Czy jedna łyzeczka cukru równa się jednej ksylitolu?
Cukru palmowego nie widziałam w lokalnych sklepach ze zdrową żywnością.

Haniap. (offline)

Post #5

19-05-2012 - 22:32:51

Poznań 

Cukier palmowy jest tak samo cukrem prostym jak cukier z buraków, a ksylitol to chemicznie alkohol i dlatego jest zalecany we wszelkich dietach odchudzających i dla diabetyków śmiech Braja, moim zdaniem można używać tyle samo ksylitolu co cukru, przynajmniej ja tak robię i mi smakuje. Słodzę kawę jedną łyżeczkę cukru i cukru brzozowego też tyle sypię. Ale może sama spróbuj tak

"Nawet bardzo mały gest życzliwości nigdy się nie marnuje"
Ezop

agawa (offline)

Post #6

20-05-2012 - 09:15:07

okolice 

Jest też fruktoza.
Wyprowadziłam z domu cukier biały. Do słodzenia kawy (bo hebraty nikt u mnie nie słodzi, oprócz młodego, który używa soku malinowego w tym celu) używam syropu z agawy przewraca_oczy
Natomiast do wypieków dodaję właśnie fruktozy. W proporcji 1/5 zalecanego cukru.
Sprawdza się bardzo uśmiech

aquila (offline)

Post #7

20-05-2012 - 13:18:42

Haniap.
Cukier palmowy jest tak samo cukrem prostym jak cukier z buraków, a ksylitol to chemicznie alkohol i dlatego jest zalecany we wszelkich dietach odchudzających i dla diabetyków śmiech

ale cukier palmowy ma niskie IG i całkiem sporo jak na cukier wartości (witaminy, minerały), jest więc ciut zdrowszy od zwykłego cukru, ale oczywiście masz rację - jest to cukier prosty; ja jednak bym nie popadała w skrajności na temat cukrów prostych, choć przesadzać nie należy, wiadomo

ja do ksylitolu nie mam zaufania, nie mam zaufania do żadnego ze słodzików, od którego dostaje się - pardą maj frencz -sraczki po zjedzeniu w większej ilości;

a wspomniana fruktoza to zdecydowanie większe zło niż zwykły cukier !

It's just a ride ...

braja (offline)

Post #8

20-05-2012 - 16:57:06

Popróbuje ksylitolu, mam nadzieję ze nie powoduje uzaleznien, jakby sie to nazywało- ksylitoholizm? drinking smiley

A co do indeksu glikemicznego, nie jest on dla mnie przekonujacy, znalazłam taka informacje:

"Ładunek glikemiczny (ang. glycemic load) (ŁG) – sposób oceny zawartości węglowodanów w pożywieniu. Opiera się na dwóch zmiennych: wartości indeksu glikemicznego (IG) oraz rozmiarze standardowej porcji.
Przydatność ładunku glikemicznego w planowaniu diety opiera się na założeniu, że produkty o wysokim IG spożywane w małych ilościach dają taki same efekt w wyrzucie insuliny do krwi, jak produkty o niskim IG, za to spożywane w dużych ilościach. Różne produkty mają różną zawartość węglowodanów, np. stanowią one 50% bułki, ale tylko 25% ryżu. Również gotowana marchewka, którą odrzucał np. twórca Metody Montignaca mimo dosyć wysokiego IG nie powoduje dużego wyrzutu insuliny do krwi, bowiem zawiera tylko 7% węglowodanów. Wobec tego wartości ładunku glikemicznego są bardziej przydatne diabetykom w układaniu odpowiedniej diety i ocenie produktów.

Ładunek glikemiczny dla pojedynczej porcji pożywienia można obliczyć wg wzoru:

gdzie:
• W - ilość węglowodanów w danej porcji (w gramach)
• IG - indeks glikemiczny
• LG(ŁG) - ładunek glikemiczny
Przykłady:
• 100 gramowy plasterek arbuza z wysokim IG=72 zawiera tylko 5 gramów węglowodanów, gdyż w większości składa się z wody. Stąd rachunek 5*(72/100)=3,6. Ładunek glikemiczny jest więc niewielki.
• podobnie - 100 gramowa porcja makaronu ryżowego (IG=40) zawiera 22 gramy węglowodanów, a wiec ŁG wynosi 8,8 - czyli ponad dwa razy więcej niż w przypadku arbuza, mimo niższego IG."

Jaki ładunek glikemiczny ma cukier palmowy trzeby poszperać, ale na pewno i tak jest dużo zdrowszy od zwykłego rafinowanego cukru

agawa (offline)

Post #9

02-12-2012 - 11:46:52

okolice 

Sobie poczytałam o stewii.
W Polsce można ją kupić w formie tabletek, ale też pojawiają się informacje o nasionkach i własnej hodowli smiling smiley

Czy może któras z Was ma nasionka stewii - kupię bardzo smiling smiley

rokoszanka (offline)

Post #10

28-01-2014 - 17:18:40

są naturalne syropy z agawy, daktyli, melasa- można ich używać do słodzenia, są zdrowsze, szczególnie te ze znaczkiem bio

kika2203 (offline)

Post #11

08-03-2014 - 21:08:47

k/Szczecina 

Ja tak samo jak Haniap. daję cukier brzozowy jest zdrowy i bardzo dobrymniam

MamaZosi (offline)

Post #12

04-04-2014 - 23:34:17

Zgorzelec 

Stevia..chyba jest Tez stevia sypka...

Kass (offline)

Post #13

21-11-2014 - 21:31:57

W przpadku Stevia nalezy tez dokladnie sprawdzac sklad, jesli w skladzie jest tylko Stevia - to dobrze, jesli sa dodatki - nalezy omijac..

Weronikatym (offline)

Post #14

26-07-2017 - 12:34:41

Szczecin 

Myślę że miód jest też dobrym rozwiązaniem, a na pewno jest bardzo zdrowy

Auriela (offline)

Post #15

14-03-2018 - 11:44:24

Weronikatym
Myślę że miód jest też dobrym rozwiązaniem, a na pewno jest bardzo zdrowy
Również zastąpiłam cukier miodem, ale tylko w wypadku słodzenia herbaty smiling smiley

Natka33 (offline)

Post #16

30-07-2020 - 15:12:42

ksylitol kwiatek
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 467
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018