Okra - szukam sprawdzonych przepisów bezradny

Wysłane przez Latek 

Latek (offline)

Post #1

14-02-2014 - 13:48:45

Al-Khobar, Arabia Saudyjska 

Witam
Tak jak napisałam w temacie szukam sprawdzonych przepisów na dania obiadowe (najlepiej mięsne) ze świeżej okry.
Nigdy jeszcze nic z okry nie robiłam, a to co dotychczas znalazłam w necie jakoś średnio mnie przekonuje sad smiley
Pomożecie ?

Link do naszego bloga o życiu codziennym w Arabii Saudyjskiej znajdziecie w moim domku

"Życie przeżywa się intensywnie dopiero wówczas, kiedy ani na sekundę nie zapomina się, że można je w każdej chwili stracić"
pułkownik Thomas Michael Hoare ("Mad Mike" Hoare)

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 14-02-2014 - 13:49:58 przez Latek.

filipinka35 (offline)

Post #2

14-02-2014 - 17:45:27

Troche podobne do papryki. Moze leczo ?

Zycie jest najpiękniejsze !!!

Prowadzę bloga kulinarnego: Kulinarne inspiracje Moniki. Po informacje zapraszam do mojego profilu (domku) znajdującego sie na Naszym forum.

Latek (offline)

Post #3

14-02-2014 - 19:26:48

W smaku przypomina raczej fasolkę, tylko jest kleista., ale chyba nie zaszkodzi, jak się połączy okrę z papryką

Link do naszego bloga o życiu codziennym w Arabii Saudyjskiej znajdziecie w moim domku

"Życie przeżywa się intensywnie dopiero wówczas, kiedy ani na sekundę nie zapomina się, że można je w każdej chwili stracić"

jagodula (offline)

Post #4

14-02-2014 - 19:46:09

Sławkow 

jablkoOkra to inaczej ketmia jadalna. Roślina bardzo bogata w tłuszcze roślinne. Myślę, że można by ją spróbować połączyć z ziołami i przyprawami indyjskimi albo tak trochę po węgiersku z ostrą papryką. Doczytałam w takiej mądrej mojej książce, żeby jej raczej nie gotować, bo ona z rodziny ślazowatych jest a blanszować w wodzie z dodatkiem kwasku cytrynowego lub octu. Powinno się spożywać jak najmłodsze okazy. Na surowo jest gorzkawa ale jadalna. W krajach tropikalnych jest doskonałym dodatkiem do sosów i surówek . Jeśli udało mi się pomóc, to się cieszę. Acha, i jeszcze jedno: jest znakomitym zielem leczącycm chorobę wrzodową żoładka.duży uśmiech

Latek (offline)

Post #5

14-02-2014 - 19:55:50

Dzięki Dziewczyny, ja już kiedyś jadłam okrę, ale nigdy jej sama nie gotowałam i dlatego mam problem.
Drugi problem jest taki, że dla mnie obiad bez mięsa nie jest obiadem

jagodula (offline)

Post #6

14-02-2014 - 20:01:02

Sławkow 

jablkoA co stoi na przeszkodzie, żeby tę okrę potraktować jako dodatek do kawałka świńskiej d...gafaPrzepraszam, ale ja mam taki trochę folwarczny, siarczysty słownik. Mięsko oczywiście na ostro z cebulą, czosnkiem, kminkiem, majerankiem i jak dla nas: kurkuma.rotfl

Latek (offline)

Post #7

14-02-2014 - 20:26:15

Przepraszać nie masz za co smiling smiley
Pomysł ze świninką rzeczywiście może być dobry, tylko jeśli chodzi o przyprawy, to potraktuję mięsko baharatem i szczyptą kardamonu grinning smiley
Dzięki Jagodko smiling smiley

filipinka35 (offline)

Post #8

15-02-2014 - 12:46:31

Co to ten baharat ?

Prowadzę bloga kulinarnego: Kulinarne inspiracje Moniki. Po informacje zapraszam do mojego profilu (domku) znajdującego sie na Naszym forum.

jagodula (offline)

Post #9

15-02-2014 - 13:08:56

Sławkow 

Myślę, że Latek ma na myśli ten zestaw: Arabia Saudyjska: Baharat - przyprawa saudyjska
SKŁADNIKI: 1 łyżka mielonego chili, 1 i pół łyżeczki mielonego kuminu, 1 i pół łyżeczki mielonego cynamonu, 1 i pół łyżeczki mielonej skórki z suszonej limonki loomi - zmieliliśmy listek limonki kafir, 1 łyżeczka mielonych goździków, 1 łyżeczka mielonego czarnego pieprzu, 1 łyżeczka mielonego kardamonu, 1 łyżeczka świeżo startej gałki muszkatołowej, 1 łyżeczka mielonych ziaren kolendry, pół łyżeczki szafranu. Musi być super. Zaraz wypróbuję

Latek (offline)

Post #10

15-02-2014 - 14:17:47

Tak Jagodko - to przepis na baharat, tylko my zamiast liści limonki lub loomi dodajemy mieloną suszoną skórkę z limonki lub cytryny, a czasami także ziele angielskie lub suszoną miętę

filipinka35 (offline)

Post #11

16-02-2014 - 21:45:13

Dziekuje Jagodulko za wyjasnienie.

jagodula (offline)

Post #12

16-02-2014 - 21:54:41

Sławkow 

jablkoFilipinko, to fajnie tak poszukać, kiedy ktoś Cię zmobilizuję.serce

Latek (offline)

Post #13

16-02-2014 - 22:18:41

Z przypraw bliskowschodnich fajnie spradza się też zatar, który dodaje się zarówno do mięsa jak i warzyw smiling smiley

Za'atar czerwony podstawowy skład
Składniki

1/4 szklanki sumaka
2 łyżki stołowe tymianku
2 łyżki stołowe majeranku
1 łyżka stołowaprażonych nasion sezamu
1 łyżeczka grubej soli
*** ewentualnie 1 łyżka stołowa oregano

Za'atar zielony podstawowy skład
Składniki

3 łyżki stołowe tymianku
2 łyżki stołowe prażonych nasion sezamu
1 łyżka stołowa oregano
2 łyżeczki sumaku
1 łyżeczka grubej soli

Za'atar z okolic Amjun (Północny Liban) przepis Edgarda Sammoura na 30 porcji
Składniki

1 szklanka suszonego tymianku
3/4 szklanki sumaku
3/4 szklanki prażonego sezamu
1/4 szklanki suszonego majeranku (opcjonalnie)
pół łyżki stołowej mielonego anyżu
pół łyżki stołowej mielonego cynamonu
pół łyżki stołowej soli
pół łyżeczki zmielonego kuminu
pół łyżeczki kolendry
pół łyżeczki zmielonych nasion kopru

Przygotowanie
Sezam uprażyć na suchej patelni do czasu, aż zacznie zmieniać kolor i wydzielać aromat. Trzeba cały czas mieszać lub potrząsać patelnią, aby nie przypalić, ale zajmuje to tylko kilka minut.
Wszystkie składniki dokładnie ze sobą wymieszać, w razie potrzeby zmielić w blenderze (z wyjątkiem sezamu)

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 16-02-2014 - 22:20:08 przez Latek.

jagodula (offline)

Post #14

16-02-2014 - 22:23:17

Sławkow 

jablkoDzięki, Latku, przyprawy i zioła to podstawa mojej eksperymentalnej, jak ją nazywa mąż kuchni.mniam

Latek (offline)

Post #15

16-02-2014 - 22:31:22

W naszym przypadku w kuchni "rządzi" mój Mąż, i On zdobywa od swoich kolegów przepisy na wszelkie lokalne smakołyki i mieszanki przyprawowe smiling smiley
Jeśli chcesz mogę podać więcej przepisów

Uzupełnienie
Nasz przepis na baharat podałam tutaj

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 16-02-2014 - 22:33:27 przez Latek.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 429
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018