Stek

Wysłane przez Gizi 

Gizi (offline)

Post #1

07-09-2014 - 19:38:18

Warszawa 

Nie jestem specjalistką od steków. Zrobiłam je raptem dwa razy, w tym dzisiaj ten drugi raz był.
Piszę to bo przez wiele lat bałam się zrobić steki w domu, uważałam że to wyższa szkoła jazdy i szkoda tak drogiego mięsa na moje próby.
W końcu odważyłam się i bardzo dobrze się stało. Steki wychodzą naprawdę fajnie. Wcale nie są gorsze od tych restauracyjnych, zaryzykuję stwierdzenie że równie dobre, a na pewno są dużo tańsze. Koszt jednego steka to ok.10 - 12 zł.i jest to naprawdę kawał mięsa. W restauracje porcja zaczyna się od 35 zł.

Jest jednak kilka zasad, które muszą być spełnione.
1. Bardzo dobra młoda wołowina, musi być przemrożona co najmniej 21 dni. Podobno wołowina kupowana w Polsce ma ok. tygodnia więc trzeba ją jeszcze przemrozić - będzie delikatniejsza.
Albo zastosować marynatę. Ja tak zrobiłam, kupiłam gotową marynatę do steków. Przetrzymałam w niej mięso przez dobę. Wcześniej ponakłuwałam go bardzo mocno widelcem.
Jeśli nie marynujemy to musimy przemrozić mięso.
Przed smażeniem mięso musi nabrać temp. pokojowej. Wyjmujemy je z lodówki na min. 1 godz. przed smażeniem.
Tutaj jest zgrzyt wśród specjalistów. Jedni mówią by solić inni że nie wolno. Ja soliłam i pieprzyłam przed smażeniem.
2. Wołowina musi mieć ok.2,5 cm grubości, poprzerastana tłuszczykiem, a tłuszczyk musi być biały. Żółty oznacza nie najmłodszą krowę z której jest nasza wołowina.
3. Mięso smażymy na bardzo mocno nagrzanej patelni z grubym dnem. Moja jest żeliwna i nagrzewam ją tak, że aż dymi.
4. Mięso kładziemy na patelni delikatnie, nie ugniatamy. Smażymy kilka minut z każdej strony i przekładamy na drugą stronę nie nakłuwając mięsa. To bardzo ważne bo jak nakłujemy to wyleci cały sok i mięso będzie suche.
Długość smażenia zależy od tego jaki stek lubimy. Ja dzisiaj smażyłam po 6 min. z każdej strony. Stek był średnio wysmażony, ale czas zależy od mięsa.
5. Po usmażeniu mięso przekładamy na kratkę lub deskę drewnianą. Pozostawiamy na 3-4 minuty. Nie kroimy przed tym czasem bo sok wypłynie i zepsujemy cały efekt.
6. Na stek możemy położyć łyżeczkę masła czosnkowego.

Jeśli macie swoje sposoby na steki podzielcie się nimi. Może stworzymy super steka.

Ja robiłam steki z rostbefu, można oczywiście z polędwicy. Z antrykotu podobno jest gorszy - nie próbowałam.

Osiągnięcie celu jest punktem startowym do osiągnięcia kolejnego.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 490
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018