Nalewka na płatkach dzikiej róży

Wysłane przez lulu 

lulu (offline)

Post #1

16-08-2012 - 22:23:19

k/Kwidzyna 

Przekażę Wam mój wymyślony, jeszcze niedopracowany, przepis na nalewkę z płatków dzikiej róży.
Ucierając konfiturę z płatków dzikiej róży pomyślałam sobie o pięknym aromacie, który można by wypić ... nie koniecznie w herbacie, bo odrobina konfitury dodanej do herbaty zmienia ją w różany ogród. Jak pomyślałam tak zrobiłam. Zalałam utarte płatki spirytusem. Potrząsałam to, ale jednak kolor zupełnie mi nie odpowiadał, zbyt blado-różowy, taki bez wyrazu. Dodałam soku z cytryny, o coś zaczęło się dziać, kolor przybrał na wyrazistości. Tylko moc mikstury była jeszcze zbyt duża. Wpadłam na pomysł taki; litr horteksowej cytryny z limetką zagotowałam z cukrem, ostudziłam i dodałam do mojej mieszaniny. Z koloru od razu byłam zadowolona, tylko moc jakby słabsza ... uzupełniłam spirytusem. Przez kolejne trzy dni dorzucałam świeżo zerwane płatki róży i potrząsałam. Stało to prawie pięć tygodni. Nadszedł czas klarowania. Oj ciężko było, te utarte płatki nie bardzo chciały puszczać pięknie pachnącą i o cudnym kolorze ciecz. Do klarowania wykorzystuję papierowe filtry do kawy, wspomagałam się też watą, umieszczoną w filtrze. Po długich zmaganiach udało się.
Od kilku dni w przeźroczystej butelce podziwiam klarowną naleweczkę.
Jeśli chodzi o proporcje ... tu całkowita dowolność, jeśli lubisz słodką, daj więcej cukru. Myślę, że płatków róży w sumie było około 30 dkg, a produktu końcowego ... niecałe dwa litry. Moja osobista rada nie ucierajcie płatków do nalewki, sądzę, że całe płatki tak samo oddadzą i smak, i kolor, a dużo łatwiej będzie można klarować ten trunek. Konieczny jest sok z cytryny bo zarówno dodany do konfitury, jak i do nalewki świetnie uzupełnia smak i pomaga w uzyskaniu konkretnego koloru.
Tylko czy jeszcze gdzieś dzika róża ma płatki ... a powinno się je zbierać wcześnie rano, jak tylko wyschną ostatnie krople rosy.

Na Forum od 07 lutego 2008
Nigdy nie jedz do syta. Jedna trzecia żołądka dla pokarmu, jedna trzecia dla napoju, jedna trzecia dla ducha.
je

agawa (offline)

Post #2

16-08-2012 - 23:38:46

okolice 

Lulu, dzięki wielkie uśmiech
W mojej okolicy róże już kwiatów nie mają. Będe musiała rok czekać. Ale samo czytanie jest przyjemnością przewraca_oczy

Sniper (offline)

Post #3

29-09-2013 - 15:06:12

Zrobiłam tą nalewkę i jest super. Wszystkim bardzo smakuje. Dziękuje za przepis smiling smiley

lulu (offline)

Post #4

29-09-2013 - 20:50:04

k/Kwidzyna 

Bardzo mi miło. buzki

Na Forum od 07 lutego 2008
Nigdy nie jedz do syta. Jedna trzecia żołądka dla pokarmu, jedna trzecia dla napoju, jedna trzecia dla ducha.
je

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 29-09-2013 - 20:50:35 przez lulu.

justdobosz21 (offline)

Post #5

11-08-2017 - 16:31:02

U nas w rejonie taka starsza Pani je robi, niby sa dobre na wszystko winking smiley

Auriela (offline)

Post #6

14-03-2018 - 11:30:57

Przepis wygląda nieskomplikowanie, postaram się kiedyś go zastosować. Dziękuję za podzielenie się nim z nami smiling smiley
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 425
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018