Pyszne smarowidełko do chleba

Wysłane przez Al_la 

Al_la (offline)

Post #1

03-12-2012 - 11:17:45

k/Warszawy 

Zamiast masła, margaryn możecie szybciutko przyrządzić sobie takie oto smarowidełko, o zupełnie innym profilu tłuszczowym niż wymienione powyżej tłuszcze. Na czym polega różnica? Przede wszystkim na zmniejszeniu ilości nasyconych kwasów tłuszczowych (szczególnie bogate jest w nie masło), a także kwasów omega-6 (margaryny). Ta pasta bogata jest w jednonienasycone
kwasy tłuszczowe, a także w kwasy omega-3 i ich prekursora - ALA. Jak wykazują badania nadmiar tłuszczy nasyconych jak i kwasów omega-6 (a szczególnie ich niewłaściwa proporcja do omega-3) mogą mieć związek ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na różne nowotwory, a szczególnie - raka jelita grubego. Dodatkowo nadmiar omega-6 sprzyja zapaleniu i nasila wiele chorób o podłożu zapalnym. Produkty bogate w kwasy jednonienasycone i kwasy omega-3 działają dokładnie na odwrót: zmniejszają ryzyko powstawania chorób nowotworowych, przeciwdziałają zapaleniu, miażdżycy, działają antykrzepliwie, a nawet stabilizują poposiłkową glikemię - co jest ważną informacją dla diabetyków. Ta pasta zawiera tłuszcze, ale pamiętajmy, że jednak są to tłuszcze- a więc substancje bardzo bogatokaloryczne. Wystarczy zjeść 2-3 łyżeczki takiej pasty na dobę, a nie pół kilo :-) Chociaż wiem, rozumiem - jest pyszna :-)

Do dzieła:
50g ziaren słonecznika
50g ziaren dynii
100g ziaren lnu
5 łyżek oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia lub oleju lnianego
sól, pieprz czarny świeżo mielony

Całość zmiksuj do konsystencji pasty.
Przed posmarowaniem kanapek dodaj do pasty posiekane kiełki o ostrym smaku np. rzodkiewki. Nie miksuj ich z pastą bo więdną i stają się nieapetyczne. Nie przygotowuj zbyt dużych ilości pasty bo tłuszcze w niej zawarte, szczególnie lniane są niestabilne i szybko utleniają się. Pasta musi być przechowywana w lodówce, w zamkniętym pojemniku.

lek. med. Aleksandra Kapała
Szpitalny Zespół Żywieniowy
Centrum Onkologii - Instytut Warszawa
tel. 790 559 242
[dietetykamedyczna.pl]

W najgorszych chwilach mego życia zawsze mogłem liczyć na przyjaciół.
Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

Przewodowy NST, G2, T3N0Mx, TNBC, 6 x FEC (3 przed operacją), yT2N0Mx

agawa (offline)

Post #2

03-12-2012 - 14:57:22

okolice 

Brzmi bardzo zachęcająco smiling smiley

Jolar (offline)

Post #3

01-03-2013 - 20:44:11

niedaleko Warszawy 

Ja jako smarowidełko używam pasty z awokado:
1 awokado dojrzałe wybrać łyżeczką ze skórki (rozgnieść widelcem na miazgę),
dodać troszkę soku z cytryny, sól i pieprz... i to wszystko,
..... smarować chlebek i dokładać co się lubi... ja posypuję kiełkami...z własnej hodowli... ( to jest wersja mniej "wypasiona", ale mnie bardzo smakuje)... duży uśmiech

" Nie daj się ludzie niech swoje myślą...
Nie daj się z diabłem do piekła wyślą...
Nie daj się warto być zawsze tylko sobą..."

Anna57 (offline)

Post #4

02-03-2013 - 21:34:17

Jarosław 

Jako smarowidło, zamiast masła: Pasta z fasoli.
Czubata szklanka ugotowanej fasoli Jaś
2-3 łyżki oliwy
kilka ząbków czosnku
słoiczek suszonych pomidorów z zalewą
łyżeczka drobno posiekanego świeżego rozmarynu
płaska łyżeczka suszonego tymianku
sól i pieprz do smaku
sok z ćwiartki cytryny
oliwki i posiekana natka pietruszki (do przybrania )
Fasolę zmiksuj z oliwą ,sokiem z cytryny i ząbkami czosnku.Dopraw do smaku i dodaj pokrojone w paski suszone pomidory z zalewą ( ilośc zalewy w zależności jaką chcemy gęstość) i zioła.Skrop oliwą ,dekoruj oliwkami i posiekaną natką.
Najlepsze z pieczywem razowym .
Robiłam już parę razy i pasta znikała błyskawicznie. Naprawdę pyszne i zdrowe.chichot

siwowłosa (offline)

Post #5

02-03-2013 - 22:28:22

Olsztyn 

Aniu kochana,narobiłaś mi smaku na to smarowidło do chlebka zamiast masłamniam,szkoda,że tak daleko mieszkasz,bo byś pewnie poczęstowałabuziak

gosiabidulka (offline)

Post #6

29-04-2013 - 14:56:01

Spróbowałam, zrobiła, posmarowałam - super!

Skalja (offline)

Post #7

20-05-2013 - 14:26:56

Mój przepis to:
- pół puszki fasoli z puszki
- 1,5 łyżki prażonego słonecznika
- chrzan tarty - ile kto lubi
- sól + pieprz
wszystko zblenderować i gotowe!
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 341
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018