Wszystko o ptakach

Wysłane przez Amazonki.net 

Amazonki.net (offline)

Post #1

22-01-2010 - 22:09:10

Forumowo 

Masz w domu skrzydlatego przyjaciela? Przedstaw go nam.
A może lubisz obserwować ptaki w przyrodzie - chętnie o tym poczytamy.

mgiełka (offline)

Post #2

13-07-2010 - 13:22:24

Radom 

Od jakiegoś czasu mam zamiar (i potrzebę) zadać pytanie naszej forumowej znawczyni ptaszkowatych, a dzisiaj przypadkiem znalazłam ten wątek - to zadaję: smiling smiley
codziennie ok. godziny czwartej nad ranem słyszę taki dźwięczny, kojarzący się z uderzaniem o szkło, głos ptaka. Szukałam kiedyś w necie i znalazłam podobny odgłos, chociaż jakby w tle innego. Tylko, że... nie mam pojęcia gdzie to zapisałam... bezradny Jeśli mnie resztka pamięci nie myli, to w nazwa tego ptaka była chyba na M...
Pomożesz, Beatko? prosi

Z amazonki.net od 2006 roku.

BeataM (offline)

Post #3

13-07-2010 - 13:59:36

mgiełko smiling smiley ale dałaś mi zagwozdkę , o tej porze nocy odzywa się głosem kontaktowym wiele ptaków... hm... z pierwszymi promieniami słońca zaczynają śpiewać, tak jakby witały kolejny budzący się dzień.

ale taki metaliczo-dzwoniący głos najbardziej kojarzy mi się z kopciuszkiem głos kontaktowy i śpiew kopciuszka

może to byc też kos głos kontaktowy i alarmowy kosa

a może byc to pleszka głos kontaktowy pleszki

mgiełko... opisz chociaż siedlisko, w którym słyszysz ten głos!

na Forum od 17 lipca 2006r.

mgiełka (offline)

Post #4

13-07-2010 - 14:43:21

Radom 

Mam duży uśmiech znalazłam zapisany link. To jest głos muchołówki a w tle słychać takie dźwonienie - i o to dźwonienie mi chodzi. Jaki pticec tak dźwoni?

głos ptaka

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 13-07-2010 - 14:44:47 przez mgiełka.

lulu (offline)

Post #5

13-07-2010 - 14:48:06

k/Kwidzyna 

Przy okazji dowiedziałam się, że gdzieś blisko kopciuszek jest, ale ten głos to ja słyszę czasami w dzień.

Na Forum od 07 lutego 2008
Nigdy nie jedz do syta. Jedna trzecia żołądka dla pokarmu, jedna trzecia dla napoju, jedna trzecia dla ducha.
je

lulu (offline)

Post #6

13-07-2010 - 14:49:11

k/Kwidzyna 

W tle to jakaś sikorka.

Nigdy nie jedz do syta. Jedna trzecia żołądka dla pokarmu, jedna trzecia dla napoju, jedna trzecia dla ducha.
je

BeataM (offline)

Post #7

13-07-2010 - 17:49:53

mgiełko , na pierwszym planie jest muchołówka szara, a w tle sikora bogatka duży uśmiech

lulu smiling smiley kopciuszki śpiewają również w ciągu dnia tak jak inne ptaki. mi chodziło o to, że ptaki rozpoczynają śpiewać o wschodzie słońca. Latem dla większości ludzi to jest środek nocy przewraca_oczy:

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 13-07-2010 - 17:54:46 przez BeataM.

Al_la (offline)

Post #8

13-07-2010 - 18:02:46

k/Warszawy 

U mnie mieszkają takie ptaszki, które codziennie (albo raczej conocnie) mówią mi, że mam iść spać.
Zawsze około 3.00 zaczynają swe śpiewy duży uśmiech

W najgorszych chwilach mego życia zawsze mogłem liczyć na przyjaciół.
Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

Przewodowy NST, G2, T3N0Mx, TNBC, 6 x FEC (3 przed operacją), yT2N0Mx

lulu (offline)

Post #9

13-07-2010 - 18:46:43

k/Kwidzyna 

Beatko, lata w mojej okolicy ptaszyna z lekko "przypalonym" ogonem, bardziej to widać jak siedzi tyłem do mnie, ma taką smukłą sylwetkę. Ten kolor to może taki jakiś brudny-buraczkowy. Sprawdzałam w internecie zdjęcia kopciuszka ale mam wrażenie, że te zdjęcia w internecie to maja jaśniejsze ogonki.

je

BeataM (offline)

Post #10

13-07-2010 - 23:02:24

lulu, z takimi rdzawymi, rudymi lub brązowymi ogonkami są 2 gatunki: kopciuszki i pleszki.
oba gatunki lubią mieszkać w pobliżu człowieka smiling smiley
Kwestia wybarwienia sterówek jest cechą osobniczą i pojedyncze osobniki różnić się od siebie znacząco.
W ptasim świecie, im bardziej i kolorowiej wybarwiony osobnik, tym lepiej, bo świadczy to o dobrych genach i zdrowiu.
Samczyki pleszki i kopciuszka różnią się znacząco od siebie tym, że pleszek ma białe czoło, pomarańczowy brzuszek i jasne podogonie + rudy ogonek.
Natomiast kopciuszek jest cały ciemny i jedynym kolorowym akcentem jest właśnie ten rudo-rdzawy-brązowy ogonek.
Mogło też tak się zdarzyć , że był po prostu czymś upaprany, albo zażywał kąpieli piaskowej i kolor sterówek jest przytłumiony.
Samiczki obu gatunków właściwie są nie do odróżnienia, kopciuszkowa jest lekko bardziej szara, a pleszkowa beżowa, ale to są trudne niuanse, tym bardziej, że sposób zachowania obu pań jest taki sam. Dlatego zawsze trzeba rozejrzeć się w okolicy i stwierdzić, który samczyk kręci się w pobliżu, albo posłuchać śpiewu, bo śpiewają zupełnie inaczej smiling smiley

lulu (offline)

Post #11

13-07-2010 - 23:11:49

k/Kwidzyna 

No to jest zdecydowanie kopciuszek, bo ten ogonek to jedyne co ma innego koloru, a tak to cały jest, tak jak piszesz, ciemny. smiling smiley

je

mgiełka (offline)

Post #12

13-07-2010 - 23:14:51

Radom 

Beatko - serdeczne dzięki! buziak Teraz będę wiedziała o jakiej pticy myśleć jak mi zadzwoni radocha Nie pomyślałabym, że to sikoreczka duży uśmiech
A moja córcia, jak jej przed chwilą powiedziałam, że to sikorka tak śpiewa, odpowiedziała krótko: ale jaja... rotfl

Al_la (offline)

Post #13

14-07-2010 - 10:27:38

k/Warszawy 

BeataM
Dlatego zawsze trzeba rozejrzeć się w okolicy i stwierdzić, który samczyk kręci się w pobliżu

A może pleszek kręci się koło kopciuszkowej i będzie zmyłka hot smiley

Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

BeataM (offline)

Post #14

14-07-2010 - 11:57:18

Al_la
Dlatego zawsze trzeba rozejrzeć się w okolicy i stwierdzić, który samczyk kręci się w pobliżu

A może pleszek kręci się koło kopciuszkowej i będzie zmyłka hot smiley

a bywa, bywa duży uśmiech ostatnio zaobserwowano takiego hybryda:
samczyk - mieszanka 2 gatunków: pleszki i kopciuszka
zdjęcie 2
zdjęcie 3

choć dyskusje trwają, czy to nie do końca wybarwiony samczyk pleszki, czy to mix ... przede wszystkim nie ma pomarańczowej piersi, jest taka jak u kopciuszka

Al_la (offline)

Post #15

14-07-2010 - 12:23:47

k/Warszawy 

Może to dziecko z nieprawego łoża chichot

mag_dag (offline)

Post #16

14-07-2010 - 21:16:13

Sosnowiec 

bry, Beatko, chciałam zapytać czto eto za ptica?
upolowałam ją przed Tucholą w drodze do Kołobrzegu, kicała sobie po dachu przydrożnej knajpki, jakeśmy sie posilały z amado i andżeles ... myśli

Gdyby mi coś przyszło do głowy, niech zaczeka. (Dominik Opolski)

-----><-----

----------------------------------------------------------

mgiełka (offline)

Post #17

14-07-2010 - 21:31:03

Radom 

Czto niby do pticów pasuje, ale chyba jednak szto chichot

mag_dag (offline)

Post #18

14-07-2010 - 21:36:16

Sosnowiec 

da, możet byt szto

-----><-----

dani (offline)

Post #19

14-07-2010 - 21:36:23

Czto piszemy,szto czytamy.....chichot

Chcesz rozśmieszyć Boga... Opowiedz mu o swoich planach..

mag_dag (offline)

Post #20

14-07-2010 - 21:37:49

Sosnowiec 

wot dani, mundrego to aż miło posłuchać/poczytać/popatrzeć hot smiley

-----><-----

dani (offline)

Post #21

14-07-2010 - 22:39:21

Sie brało udział w olimpiadzie języka rosyjskie,to sie wie...chichot

mgiełka (offline)

Post #22

14-07-2010 - 23:03:08

Radom 

Oj, Oj... ale w spolszczeniu piszemy tak, jak mówimy duży uśmiech

dani (offline)

Post #23

14-07-2010 - 23:12:19

Przecież nie pisałam,że brałam udział w olimpiadzie języka polskiego, tylko rosyjskiego....duży uśmiech

BeataM (offline)

Post #24

15-07-2010 - 09:12:35

mag_dag
bry, Beatko, chciałam zapytać czto eto za ptica?
upolowałam ją przed Tucholą w drodze do Kołobrzegu, kicała sobie po dachu przydrożnej knajpki, jakeśmy sie posilały z amado i andżeles ... myśli

[amazonki.net]

pomijając dywagacje językowe duży uśmiech na zdjęciu masz mag_dag dorosłą pliszkę siwą w szacie godowej, niestety płci nie określę, bo nie widać grzbietu i nie mogę określić w jaki sposób szary kolor grzbietu przechodzi w czerń głowy (u samiczki mniej kontrastowo).

mag_dag (offline)

Post #25

15-07-2010 - 10:43:37

Sosnowiec 

dzięki wielkie Beatko, nie mogę wyjść z podziwu dla Twej wiedzy jak czytam te szczegóły - szary kolor grzbietu przechodzi w czerń głowy - to brzmi jak poezja przewraca_oczy
w swym podziwie więc pozostanę

-----><-----

Janina.S (offline)

Post #26

05-10-2010 - 16:25:57

widły Soły i Wisły 

Moja 7-mio letnia Kika - papużka falista ma depresje oraz myśli samobójcze - no poważnie .
W ciagu dnia otwieram klatkę o ona wychodzi a właściwie to on wychodzi bo syn stwierdził że
to jest pan Kikon - po kolorze na nosie /dziobku/ bardziej granatowy .
Tak sobie lata i chodzi po całym mieszkaniu , zagladając i do garnków i do talerza -lubi kasze i ryż -
i jeszcze do doniczek z kwiatami .
Najczęściej jednak bawi się kolorowymi zakrętkami od soczków tocząc je po podłodze.
Słyszę ja jakiś nietypowy pisk , biegnę do kuchni a moja Kika skacze, biega , drapie się po szyjce
i różne hołubce wyczynia piszcząc przy tym niemiłosiernie.
Tak była zajęta ze mogłam ja złapać i sprawdzić - zwykła gumka recepturka niczym obroża leżała
na jej małej szyjce.
W kuchni na blacie leżały takie 3 szt i ona się nimi wcześniej zajęła - jak to zrobiła nie widziałam ale jej
taniec i walka na podłodze były prześmieszne - dobrze się skończyło i tyle.

.....jeśli niebo spada nam na głowę to nie po to by się z nas śmiać
....... lecz by podziwiać patrząc jak się podnosimy.
...

mgiełka (offline)

Post #27

05-10-2010 - 17:30:58

Radom 

Janinko, ja mam takie praktyczne pytanie - nie śmiejcie się. Jak tak sobie pan papużek chodzi i lata po domu to sprawy qupkowe załatwia w określonych (pewnie przez siebie) miejscach, czy gdzie mu się zachce? Pytam, bo może tak udomowiony ptaszek planuje i te sprawy. Mądrość zwierząt nieustannie mnie zadziwia. Mam zamiar otworzyć wątek o wspaniałościach w zachowaniu naszych zwierzątek. Myślę, że to będzie bardzo miłe miejsce smiling smiley

Ale gdzie ta depresja? Jakaś niekumata jestem... Ale dzisiaj taki mam dzień. Właśnie czekoladą się podkarmiam, może pomoże.

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 05-10-2010 - 17:33:58 przez mgiełka.

Al_la (offline)

Post #28

05-10-2010 - 19:11:31

k/Warszawy 

Mgiełko, mamy podobny tok rozumowania. Też czekałam na moment świadczący o depresji duży uśmiech
Janeczko, jak ja mam depresję, to mi się nie chce biegać po domku i gumkami bawić.
To na pewno nie depresja chichot

Janina.S (offline)

Post #29

07-10-2010 - 13:43:49

widły Soły i Wisły 

Wyjaśniam mój nielogiczny tok rozumowania - pętla na szyi - to chyba niechęć do życia ,tak mi się wydaje.
Gumek już nie zostawiam w miejscu widocznym.
Co do znalezienia WC to moja Kika siedząc na metalowym pręcie w oknie tym od zazdroski - tam najchętniej brudzi mi parapet okienny.
No i jeszcze jedno miejsce ponieważ lubi siedzieć na żyrandolu w dużym pokoju to pod nim umieszczam gazetę a jak ma ktoś przyjść
to chowam gazetę a Kikę do klatki. A gwizdać też ją nauczyłam i tak sobie czasem kilka razy ona na mój głos odpowiada a ja na jej.

.....jeśli niebo spada nam na głowę to nie po to by się z nas śmiać
....... lecz by podziwiać patrząc jak się podnosimy.
...

Al_la (offline)

Post #30

30-10-2010 - 17:13:51

k/Warszawy 

Dostałam od Iry tę prezentację. Tylko nie wiem, czy uda się ją tu zamieścić.
To śpiew ptaków
Trzeba kliknąć na "pobierz", "zapisać" sobie na komputerze a potem posłuchać i poogląć.

Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 30-10-2010 - 17:17:25 przez Al_la.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 374
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018