Petycja w sprawie ochrony jerzyka !

Wysłane przez BeataM 

BeataM (offline)

Post #1

05-09-2011 - 00:12:59

Bardzo Was proszę o poparcie petycji, a tym samym o przyłożenie ręki do popularyzacji i ochrony tego przesympatycznego ptaszka, który na przekór naturze ludzkiej chce mieszkać blisko człowieka i dbać m.in. o to, żeby nas komary NIE ZEŻARŁY !!!
Wielokrotnie jest mylony z jaskółkami, jednak jest to osobny gatunek, a polskiej awifaunie mamy tylko 1 przedstawiciela - jerzyka Apus apus.
Niestety gatunek ten w ostatnich latach masowo ginie w związku z przeprowadzanymi remontami budynków. Można temu zapobiec w bardzo prosty i niedrogi sposób wieszając na ocieplanych budynkach budki lęgowe. Właściciele budynków, czyli w większości spółdzielnie mieszkaniowe wiedzą doskonale o tym, że w okresie lęgowym ptaków czyli od początku marca do połowy sierpnia ptaki są pod ścisłą ochroną i takie prace powinny być wstrzymane w przypadku stwierdzenia przynajmniej jednego lęgu w budynku. Wielokrotnie sami mieszkańcy podejmują próby wstrzymania remontów do czasu wyprowadzenia lęgów, bo zdają sobie sprawę, że jerzyki są naszymi sprzymierzeńcami smiling smiley, bo są najlepszymi łowcami komarów!
Niestety pomimo licznych interwencji budki na budynkach nie pojawiają się... Jerzyk jest specyficznym gatunkiem ptaka, który posiada tzw. "pamięć gniazda" , wraca co roku w to samo miejsce, żeby ponownie złożyć jaja i wyprowadzić kolejne pokolenie, które też wraca w to samo miejsce. Jeżeli nie dostanie się do ubiegłorocznej szczeliny - gniazda, nie podejmuje lęgu i sezon jest stracony. Dodatkowo jest ptakiem skrytym i w momencie zasłaniania otworu wlotowego do gniazda płyta styropianową, udaje, że nie ma go środku... ginie potem w męczarniach...
Powstaje wiele pomysłów na ochronę tego gatunku, co raz częściej udaje się wyegzekwować od administracji budynków rekompensaty zniszczonych kolonii lęgowych, jednak to stale jeszcze za mało! Dlatego powstał kolejny projekt popularyzacji tego ptaszka i tym samym jego ochrony smiling smiley
Dlatego gorąco proszę was o udział w akcji, która może przynieść bardzo dużo dobrego smiling smiley . Wystarczy poprzeć projekt i kliknąć w petycji to, że się popiera smiling smiley

Do:
"Lato z Radiem" Polskie Radio SA Program Pierwszy
Roman Czejarek
al. Niepodległości 77/85,
00-977 Warszawa
0226459115
jedynka@polskieradio.pl

Szanowni Państwo!

„Lato z Radiem” 2011 dobiegło końca i z wakacjami rozstania nadszedł czas. Powoli trzeba szykować się do zbliżającej się
małymi krokami zimy. Jednak wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom odnośnie „Lata z Radiem” 2012, wespół z
podpisanymi pod niniejszym listem, pragnę zaproponować jako maskotkę jerzyka Apus apus.

W kilku słowach pozwolę sobie przedstawić tego ptaka. W locie przypomina jaskółkę, jednak ma dłuższe skrzydła i jego
upierzenie jest jednolicie brązowawe z połyskiem. Spotykany bywa głównie w miastach z wysoką zabudową, pośród której
lata w stadach. W szczelinach budynków zakłada gniazda. Blisko 90% populacji jerzyków w Polsce żyje w budynkach, w
związku z czym losy tego gatunku są uzależnione od ludzi. Z roku na rok jerzykom dzieje się coraz gorzej. Podczas tak
rozpowszechnionej w dzisiejszych czasach termomodernizacji budynków, ptaki bywają zamurowywane żywcem. Prezesi
spółdzielni oraz zarządcy budynków wielorodzinnych nie robią sobie nic z obowiązującego w Polsce prawa ochrony przyrody
i nagminnie przeprowadzają termoizolację budynków w okresie lęgowym. Przyczyniając się tym samym do obniżenia
liczebności jerzyka. Miasta wydają mnóstwo pieniędzy na chemiczne środki służące do walki z komarami, tym samym
przyzwalają na niszczenie ich naturalnego wroga, który jest dużo skuteczniejszy od różnorakich środków. Tylko jeden
jerzyk potrafi w ciągu dnia zjeść do 20 000 szkodliwych dla człowieka owadów i to praktycznie tylko za to, że damy
takiemu jerzykowi gdzie mieszkać.

Mam nadzieję, że poprzez ustanowienie jerzyka maskotką „Lata z Radiem” 2012, uda się dotrzeć do społeczeństwa i
przedstawić całemu gremium słuchaczy problemy z jakimi gatunek ten boryka się w naszym kraju. Liczymy również na to, że
dzięki Państwa pomocy jerzyk – podobnie jak w Zjednoczonym Królestwie będzie powszechnie szanowanym i mile
widzianym z uwagi na pochłaniane ilości komarów sąsiadem.

Niżej podpisany/a:
Kacper Kowalczyk
Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków
99-200 Poddębice
kacper-eko@gazeta.pl

link do petycji

na Forum od 17 lipca 2006r.

Al_la (offline)

Post #2

05-09-2011 - 00:19:02

k/Warszawy 

Zrobione!
Nie lubię komarów przewraca_oczy

W najgorszych chwilach mego życia zawsze mogłem liczyć na przyjaciół.
Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

Przewodowy NST, G2, T3N0Mx, TNBC, 6 x FEC (3 przed operacją), yT2N0Mx

lulu (offline)

Post #3

05-09-2011 - 00:19:39

k/Kwidzyna 

kliknęłam

Na Forum od 07 lutego 2008
Nigdy nie jedz do syta. Jedna trzecia żołądka dla pokarmu, jedna trzecia dla napoju, jedna trzecia dla ducha.
je

suchal (offline)

Post #4

08-09-2011 - 14:47:40

Uzdrowisko 

Ja też, a może już za późno, no trudno. niezdecydowany

ira (offline)

Post #5

09-09-2011 - 11:27:08

Pabianice 

Ja też kliknęłam 5.09.11 tak

Gawron2 (offline)

Post #6

09-09-2011 - 11:35:25

może nie za późno ...

Auriela (offline)

Post #7

16-02-2018 - 14:47:24

Poparte! smiling smiley

lulu (offline)

Post #8

16-02-2018 - 16:50:48

k/Kwidzyna 

Aurelio to nie jest auktualne, popatrz na datę postu przed Twoim. smiling smiley

Na Forum od 07 lutego 2008
Nigdy nie jedz do syta. Jedna trzecia żołądka dla pokarmu, jedna trzecia dla napoju, jedna trzecia dla ducha.
je

myszka (offline)

Post #9

16-02-2018 - 20:58:00

Poznań 

Lulu myślę że Aurelia na to nie zwraca uwagi rotfl

Nie marnuj swojego życia na to by zaimponować innym ludziom.Po prostu rób to co kochasz i kochaj to co robisz...serce

Auriela (offline)

Post #10

14-03-2018 - 11:52:19

lulu
Aurelio to nie jest auktualne, popatrz na datę postu przed Twoim. smiling smiley
Przepraszam bardzo za swoją nieuwagę, niestety nie zwróciłam uwagi na datę postu
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 474
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018