Naukowcy wyjaśnili, dlaczego słuchanie muzyki jest przyjemne

Wysłane przez Al_la 

Al_la (offline)

Post #1

14-01-2011 - 16:39:38

k/Warszawy 

2011-01-11 20:03

Podczas słuchania muzyki w naszym mózgu uwalnia się neuroprzekaźnik "przyjemności" czyli dopamina, której zawdzięczamy m.in. przyjemność jedzenia czy satysfakcję związaną z posiadaniem pieniędzy - informują naukowcy z Kanady na łamach pisma "Nature Neuroscience".

Grupa Valorie Salimpoor i Robert Zatorre z McGill University w Montrealu badała uwalnianie dopaminy podczas słuchania muzyki, która sprawiała słuchaczom przyjemność, objawiającą się między innymi korzystnymi zmianami w przewodności skóry, rytmie pracy serca, oddechu i temperaturze ciała.

Naukowcy dowiedli, że uwalnianie dopaminy jest większe jeżeli słuchamy muzyki, która nam się podoba, niż w przypadku takiej która jest nam obojętna. Jednocześnie poziom dopaminy w mózgu koreluje z poziomem pobudzenia emocjonalnego i stopniem przyjemności jaką odczuwamy podczas słuchania muzyki.

Co ciekawe, autorzy zaobserwowali, że nawet oczekiwanie na ulubioną muzykę powoduje uwalnianie dopaminy w mózgu. Ich zdaniem wyniki badań tłumaczą dlaczego muzyka jest dla ludzi tak ważna. KDO

PAP - Nauka w Polsce

meloman

W najgorszych chwilach mego życia zawsze mogłem liczyć na przyjaciół.
Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

Przewodowy NST, G2, T3N0Mx, TNBC, 6 x FEC (3 przed operacją), yT2N0Mx

ToJa (offline)

Post #2

14-01-2011 - 17:42:43

Al_la
2011-01-11 20:03

Podczas słuchania muzyki w naszym mózgu uwalnia się neuroprzekaźnik "przyjemności" czyli dopamina, której zawdzięczamy m.in. przyjemność jedzenia czy satysfakcję związaną z posiadaniem pieniędzy - informują naukowcy z Kanady na łamach pisma "Nature Neuroscience".

Naukowcy dowiedli, że uwalnianie dopaminy jest większe jeżeli słuchamy muzyki, która nam się podoba, niż w przypadku takiej która jest nam obojętna. Jednocześnie poziom dopaminy w mózgu koreluje z poziomem pobudzenia emocjonalnego i stopniem przyjemności jaką odczuwamy podczas słuchania muzyki.

meloman

wyczytałam w wikipedii:

Dopamina nazywana jest również "hormonem szczęścia"

jejuńciu ToJa wg owych naukowców najszczęśliwszą kobietą pod słońcem jestem

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 14-01-2011 - 17:43:39 przez ToJa.

andzia73 (offline)

Post #3

14-01-2011 - 18:05:28

Gdańsk 

ToJa to widać ze szczęśliwe dziewczę z Ciebieduży uśmiechA nam radyjko zafundowali nasze adminy coby My szczęśliwsze byłyhura

ToJa (offline)

Post #4

14-01-2011 - 18:16:25

taaaa i Ala łod razu wkleiła artykuł naukowy, jakie owocne to sluchanie muzyki śmiech

a ciekawe ile się tej dopaminy uwalnia jak se czlowiek przy sluchaniu muzyki jeszcze na dodatek podśpiewuje meloman
bo taki jeden facio co sie Mickiewicz nazywał
se kiedyś napisał:
"Gdzie slyszysz śpiew, tam wchodź, tam dobre serca mają, źli ludzie wierzaj mi, ci nigdy nie śpiewają"
no to se śpiewam, coby oprócz tego szczęścia jeszcze i dobre serce miec chichot
hm, se myslę: dlaczego od moich dziewczyn wciąz slyszę.....mama no juz nie spiewaj, mama no juz przestan ......hm, chcą mieć złą matkę, czy jak chichot

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 14-01-2011 - 18:16:48 przez ToJa.

Al_la (offline)

Post #5

14-01-2011 - 18:19:18

k/Warszawy 

...może nie doceniają Twojego niewątpliwego talentu wokalnego chichot

W najgorszych chwilach mego życia zawsze mogłem liczyć na przyjaciół.
Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

Przewodowy NST, G2, T3N0Mx, TNBC, 6 x FEC (3 przed operacją), yT2N0Mx

cynamonkowaolka (offline)

Post #6

23-05-2013 - 09:07:10

świat 

Zawsze słucham muzyki aby poprawić sobie nastrój i zawsze to działa

blackcat (offline)

Post #7

31-05-2013 - 17:41:58

Ja bym nie mogla zyc bez muzyki!! Jest ze mna zawsze, jak mam slaby humor i potrzebuje sie troche zrelaksowac, zapomniec o problemach. Jak rowniez, gdy rozpiera mnie energia i musze sie wyladowac i potanczyc przy jakims dobrym kawalkusmiling smiley

Majus (offline)

Post #8

10-09-2013 - 18:15:12

No właśnie i tu się potwierdza fakt, że muzyka łagodzi obyczajetongue sticking out smiley .. i poprawia nastrój, wycisza.. Dobrze, że jest coś takiegosmiling smiley

Lilli (offline)

Post #9

26-09-2013 - 19:23:52

Ja sobie nie wyobrażam życia bez muzyki smiling smiley

Markonis (offline)

Post #10

15-10-2013 - 20:58:53

Muzyka łagodzi obyczaje przecieżsmiling smiley
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 429
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022