Osteoporoza

Wysłane przez Amazonki.net 

Amazonki.net (offline)

Post #1

20-02-2010 - 19:06:08

Forumowo 

Chorujesz na osteoporozę i chcesz o tym napisać? W tym wątku możesz podzielić się swoim doświadczeniem, radami i zadać pytania.

Perełka (offline)

Post #2

18-05-2010 - 22:50:08

Dziewczyny pisze nie w swojej sprawie, ale w sprawie teściowej, też amazonki ( juz z 31 letnim stażem)
Ostatnie badania potwierdziły u niej osteoporozę. Niestety jest silnie zaawansowana. Dostała Osolek, preparat wapniowy z vit D3.
Nie wiecie jak długo trwa kuracja tym lekiem?
Czy oprócz diety bogatej w wapn ( mam na myśli przetwory mleczne) daje coś jedzenie wszelkiej maści galaretek?
Jestem zielona w tej kwestii, i dlatego pytam. Kiedy mój syn miał problemy ze zrastaniem kości po wypadku lekarze zalecali jedzenie dużej ilości galaretek mięsnych i owocowych, żelków itd. Nie wiem czy to pomagałoby też w tej chorobie.
Jeśli ktokolwiek może mi podać jakieś wskazówki będę bardzo wdzięczna. Badania wykazały, że teściowa miała złamane 3 kręgi piersiowe, wyginają jej sie żebra i choroba postępuje w galopującym tempie.
Okazało sie, ze 2 lata temu miała zdiagnozowana chorobę przez radiologa wykonującego RTG kręgosłupa, ale lekarka rodzinna olała sprawę. Niedawno teściowa wylądowała w szpitalu, gdzie lekarze wywalili wielkie oczy, że nie była leczona na osteoporozę. Teraz sytuacja wygląda nieciekawie. Przez te 2 lata choroba zrobiła swoje. Jak to powstrzymać?

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 18-05-2010 - 22:51:27 przez Perełka.

Grażyna1 (offline)

Post #3

19-05-2010 - 00:15:07

Warszawa 

Perełko - ja właśnie zaczęłam zmagania z osteroporozą. Dostałam lek o nazwie "Bon viva" - mam brać 1 tabletkę na miesiąc oraz preparat wapniowy "Vitrum calcium z vit. D3". Ponadto oprócz tego co wymieniłaś mam jeść szprotki i sardynki w oleju oraz sporo żółtego sera dziennie.

Al_la (offline)

Post #4

19-05-2010 - 00:31:00

k/Warszawy 

Od żółtego sera będziesz miała rekordowy cholesterol przewraca_oczy

W najgorszych chwilach mego życia zawsze mogłem liczyć na przyjaciół.
Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

Przewodowy NST, G2, T3N0Mx, TNBC, 6 x FEC (3 przed operacją), yT2N0Mx

Grazyna S (offline)

Post #5

19-05-2010 - 08:21:32

Perełko ja też sie zmagam z osteoporozą ,zafundował mi to Armideks ,też biore ostolek raz na tydzień ( a tak dziad mnie osłabia i w tym dniu mnie kosci bolą po zazyciu tego leku ) i preparat wapniowy z wit.D3 ,diete to znasz bo wymieniłąś a Grazyna 1 uzupełniła ,duzo warzyw i sera żłtego jest wskazane jeść , tak po serze żółtym jest cholesterol ,ale sie wybiera albo chostelerol albo osteoporoze,ja juz biore ten ostolek dwa lata .moja koleżanka leczy się na ostoporoze 8 lat i nadal bierze leki ,ona brała też zastrzyki na osteoporoze ,dlatego ,ze czesto miała złamania nogi lub reki .ale nie wiem jakie te zastrzyki brała niezdecydowany

"nadzieja ma skrzydła,przysiada w duszy i śpiewa pieśń bez słów,
która nigdy nie ustaje,
a jej najsłodsze dźwięki słychać nawet podczas wichury”

Emily Dickinson

Anna_07 (offline)

Post #6

19-05-2010 - 21:41:14

dwa rzuty beretem od Szczecina 

Osteoporozka też mnie dopadła . Biorę już dwa lata Ostemax którego substancją czynną jest kwas alendronowy (alendronian), jest lekiem z grupy bisfosfonianów i Calcium vitrum z vit. D3" .Ostemax biorę 1 tabletkę raz w tygodniu , a wapno codziennie .Nie wiem czy jest lepiej, bo jeszcze nie robiłam badań .ale dolegliwości ustąpiły, mam na myśli bóle kostne . Karnie łykam tabletki . Bardzo bolały mnie kości , a mówią ,że to podstępna bezobjawowa choroba . U mnie było inaczej i chyba ten ból spowodował .że poszłam do ortopedy .Żeby wykluczyć meta musiałam dodatkowo zrobić scyntygrafię kości . Wynik był dobry .Dopiero wtedy lekarz ruszył z leczeniem moich kosteczek .Moja znajoma suszy skorupki jajek ,mieli na proszek z młynku i codziennie to zjada .Dodaje do potraw . Myślę ,że słusznie, ponieważ skorupki zawierają wapń. Ale ja lecę na medycynie konwencjonalnej duży uśmiech

Dostałam od losu skrzydła. Nie wiem czy to pożyczka, czy tak na zawsze ...

Maja048 (offline)

Post #7

19-05-2010 - 22:04:26

Wronki 

Ja z osteoporozą walczę i to chyba skutecznie przeszło 10 lat. Teraz /w maju byłam na badaniu/ trochę się pogorszył wynik...ale to dlatego ,że jeden z lekarzy kazał mi odstawić leki...Przejdę na Ostolek...W Poradni dowiedziałam się o tym leku co bierze Grażyna 1 , u nas pytałam ale jest strasznie drogi , prawie 120,00 zł za 1 tabletkę. Od kilku lat biorę wapno kupowane w Niemczech - Tridin - lepiej przyswajalne od naszego, a Vit D3 - Vigantol - Ponadto Pani w Poradni powiedziała,że najlepsze są zielone warzywa, i to co bardzo lubię : plaster żółtego sera ze szprotkami wędzonymi lub z oleju/całe bez główki i ogonka.../, gimnastyka, jogurty...

Perełka (offline)

Post #8

19-05-2010 - 22:26:58

A moja teściowa dostała receptę na 4 tabletki ( tez jedna na tydzień) i miała nadzieje, że to będzie koniec leczenia. Ale się zdziwi jak jej powiem, że ten lek bierze się latami.
Ale powiem wam, ze sama skorzystam z tych rad, bo spadek estrogenów ( przy Nolvadexie) tez osłabia kosteczki- czuję to, wiec profilaktycznie muszę wcinać nabiał ( nie lubię bo mam po nim zgagę), zieleninki ( te akurat kocham) i galaretki i rybki z kręgosłupami .
Aktualnie teściowa pojechała do siebie do Łodzi na dalsza diagnostykę. Matko, ale jej się teraz nazbierało chorób.

maryla (offline)

Post #9

19-05-2010 - 22:30:10

gdzieś w górach... 

Jeszcze nie mam osteoporozy... ale mam już osteopenię. mam profilaktycznie:wapń 500, wit E (?) i wit D -ale dopiero jesienią.
Oczywiście dieta z dużą ilością wapnia i dużo ruchu.

dani (offline)

Post #10

19-05-2010 - 22:32:41

Ja dzisiaj byłam na densytometrii.
Załapuję się w dolnej granicy normy...
Mam wypijać codziennie po jednej saszetce Calcium 500 D.
To lek bez recepty..
Za 3- 4 miesiące sprawdzenie,czy jest lepiej.

Chcesz rozśmieszyć Boga... Opowiedz mu o swoich planach..

Anna_07 (offline)

Post #11

19-05-2010 - 22:46:38

Majeczka ma rację ...dużo ruchu ....
Perełka, coś mi się wydaje ,że leczenie jest bardzoooooo .....dłuuuuugie ....Wyobrażam sobie minę Twojej znajomej kiedy jej obwieścisz tą nowinę , myślę ,że się bardzo zdziwi .duży uśmiech

Perełka (offline)

Post #12

19-05-2010 - 22:49:11

To moja teściowa i uwierz mi wywali oczy w słup ze zdziwienia. Ona doszła do wniosku, ze jak miała przepisane 4 tabletki to wystarczy.

Anna_07 (offline)

Post #13

19-05-2010 - 23:06:03

Perełko , ale mnie rozśmieszyłaś tymi 4 tabletkami .Pociesz teściową i powiedz ,że chorobę można zatrzymać, to też jest jakieś pocieszenie .niezdecydowany

Perełka (offline)

Post #14

20-05-2010 - 00:02:07

No rozśmieszyłam nawet sama siebie, bo byłam zielona jak szczypiorek na wiosnę jeśli chodzi o leczenie tej choroby. Byłam gotowa jej uwierzyć, że ma racje .
Wmawiała mi, że gdyby było potrzebne dłuższe leczenie to pani doktor przepisałaby jej więcej tabletek.
O zgrozo! O mały włos bym się na to dała nabrać.
Miedzy innymi dlatego zapytałam ile trwa leczenie tej choroby.

Maja048 (offline)

Post #15

20-05-2010 - 00:16:22

Wronki 

Perełko leczenie, tak jak powiedział mi lekarz, trwa do śmierci...Ze względu na to ,że mi sie teraz pogorszyło, muszę i latem brać leki, w poprzednich latach miałam na okres lata przerwę w braniu leków...bo uzupełniałam warzywami,słońcem itd. Teściowa niech sobie wyznaczy jeden dzień w tygodniu na stałe i pamięta ,że tabletkę bierze się na czczo i nie wolno się kłaść, siedzieć...Ja przeważnie wstaję rano, biorę tabletkę i dopiero idę do łazienki...ewentualnie do miasta po zakupy, przygotowuję śniadanie, sprzątam...i tak mija 0,5 godziny i dopiero zabieram się za jedzenie...Musi chodzić aby tabletka nie została na ściankach jelita bo jest bardzo "ostra"...Ale pociesz teściową,że można zatrzymać ubytek wapna a nawet , tak jak u mnie, poprawić wynik...buzki

Hala1962 (offline)

Post #16

20-05-2010 - 11:50:12

Szczecin 

Moja mama kilka lat leczy się na osteoporozę, miała ją zaawansowaną - a ostatnie wyniki pokazały że leczenie daje dobre skutki - wychodzi z tego, ale leki nadal zażywa. Ja mam zwapniałe - dwa kręgi w kręgosłupie lędźwiowym i w prawej kości biodrowej - robiłam de....metrię (to samo co napisała Dani, nie próbuję przepisać bo mi się język plącze przy tej nazwie) i okazało się że mam osteopenię. Od badania minął rok a ja nadal nic na to nie bioręszok...czyli trzeba wziąć się za siebie - zerżnę leczenie od Ciebie Dani..duży uśmiech

maryla (offline)

Post #17

22-05-2010 - 01:05:31

gdzieś w górach... 

Halu, to podobnie ja i Dani mamy osteopenię. Moja doktorka powiedziała,że trzeba już wprowadzić leki . Mam wapń 500(Calperos w tabletkach),
witaminę E 300 ( łatwiej przyswaja się wapń). Latem nie trzeba zażywać witaminy D ( trzeba ją włączyć dopiero jesienią jak jest mniej słońca )
Dietka i dużo ruchu - spacery, rower.

dani (offline)

Post #18

22-05-2010 - 10:28:40

Ja jeszcze nie mam osteopenii.
Jestem w dolnej granicy normy.
Do osteopenii tuż-tuż....
Ale nadal to norma...chichot

Chcesz rozśmieszyć Boga... Opowiedz mu o swoich planach..

Parabola (offline)

Post #19

25-05-2010 - 21:58:56

Nowy Sącz 

oooooo nowy 'klub' wypłukanego wapnia z kości chichot
Ja tez się zapisuje ..... od 4 lat biorę Ostercal i wit, E doraźnie...
Osteopenia mnie dopadła i musiałam się z nią zaprzyjaźnić bezradny

betty (offline)

Post #20

27-05-2010 - 21:00:49

Ja też mam osteopenię, po zoladexie. Pierwsze trzy lata było OK, a potem się pokrzaczyło..... Łykam wapń w kapsułkach i codziennie nabiał jem.

amor (offline)

Post #21

27-05-2010 - 21:25:55

Siemianowice Sl. 

Ja miałam lekką osteopenie mając 39 lat! Po 7 latach wyniki były lepsze choc moja profilaktyka polegala na intensywnej gimnastyce i smiganiu na nartach kiedy tylko mozna bylo. Dostalam wtedy wapn ....po pol roku zrobiono mi badanie i z przerazeniem zauwazono ,ze wyniki mam strasznie dziwne .....W moczu bylo bardzo duzo wapnia ..... trafiłam do kilniki na 3 dni ale dopiero po 3 miesiacach podaczas ktorych wapn z moczu znikal. ( oczywiscie juz go nie lykałam). Wyniki były idealne ( bardzo dokładnie mnie przebadano , jedynie co to nie zrobilam mammografii bo bylam zapisana za dwa miesiące), Powiedziano mi abym uwazala przy braniu wapnia ( kiedykolwiek) bo byc moze moj organizm lubi go gromadzic. Za pol roku mialam mastektomię! To juz jednak inna bajka. Od tej pory nie mialam badania na osteoporozę! Chyba trzeba by kiedys powtorzyc. Na razie jako profilaktyke dalej stosuje narciarstwo ,marszobiegi i gimnastykę!

ewa m (offline)

Post #22

04-07-2010 - 17:31:08

Gdynia 

dziewczyny a czy są jakieś środki aby zapobieć wcześniejszej osteroporozie????przestałam miesiączkować kiedy miałam 38latek teraz mam41 może warto jakoś się zabezpieczyć duży uśmiech

agawa (offline)

Post #23

05-07-2010 - 00:38:50

okolice 

Ewo - zapobieganie to dieta + ruch. W diecie trzeba uwzględnić nie tylko przetwory mleczne ale i np szprotki, i strączkowe.... A ruch przede wszystkim chichot

suchal (offline)

Post #24

05-07-2010 - 08:25:42

Uzdrowisko 

Nie wiem czy mam osteoporozę, nie robiłam jeszcze badań. Ostatnio byłam na szkoleniu, na którym lekarz mówił jakie pokarmy zawierają dużo wapnia.
Dlatego tu piszę. Najwięcej wapnia zawiera maślanka( nie ser żółty), orzechy laskowe, por, i rzeżucha.
Mówił też o ruchu --jest niezbędny.palidrink.gifkawaa tego kazali unikać--wszystkiegozałamka

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 05-07-2010 - 08:27:15 przez suchal.

Al_la (offline)

Post #25

04-10-2010 - 11:08:40

k/Warszawy 

[www.naukawpolsce.pap.pl]

W najgorszych chwilach mego życia zawsze mogłem liczyć na przyjaciół.
Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

Przewodowy NST, G2, T3N0Mx, TNBC, 6 x FEC (3 przed operacją), yT2N0Mx

wako47 (offline)

Post #26

06-11-2010 - 15:27:34

Przemyśl 

Dieta w osteoporozie

Poza leczeniem farmakologicznym w osteoporozie istotne znaczenie ma stosowanie odpowiedniej diety. Żywienie w osteoporozie oparte jest o konieczność dostarczenia organizmowi odpowiedniej ilości wapnia i Wit. D.
Przyjmuje się, że dzienne zapotrzebowanie na wapń wynosi:
- u kobiet po 40 roku życia ok. 1500mg dziennie,
- u kobiet i mężczyzn po 60r.ż. 1200 mg dziennie.

- do najlepszych źródeł wapnia należą produkty wysokobiałkowe, jednocześnie niskotłuszczowe
- do najlepszych źródeł Wit. D należą ryby, mleko, margaryna, żółtka jaj, wątróbka kurza

- część produktów wysokobiałkowych ma też dużo niepotrzebnych tłuszczów (np. desery lodowe) dlatego pomimo wysokiej zawartości wapnia, nie wolno przesadzać z ich spożywaniem
- produkty zawierające szczawiany wapnia nie są wskazane, ponieważ szczawiany wiążą w przewodzie pokarmowym wapń, hamując jego wchłanianie należą do nich m.in.: szpinak, szczaw, rabarbar, buraki, rzodkiewka, herbata, kawa, wino)
- wchłanianie wapnia zmniejsza także białko zwierzęce
- należy powstrzymać się od spożywania alkoholu, napojów gazowanych i palenia papierosów

Poniżej znajduje się szczegółowa tabela, wskazująca na produkty pokazujące zawartość wapnia oraz ich wartość energetyczną (przy produktach wysokoenergetycznych czasem warto zrezygnować z ich jedzenia nawet, jeżeli mają dużo wapnia)

POKARMY Kcal (na 100g) Wapń (mg/100g)
MLECZNE
Masło 758 15
Ser ementaler 403 1145
Mleko pełnotłuste 62 62
Mleko półtłuste 50 50
Ser homogenizowany 310 430
Jogurt 45 120
Kefir 42 110
OWOCE WARZYWA
Jabłka 40 5
Morele 28 16
Szparagi 30 25
Banany 65 7
Fasola 100 44
Marchewka 35 44
Sałata 18 45
Pomarańcze 34 49
Groch 77 47
Ziemniaki 72 10
Szpinak 31 78
Pomidory 19 10
RYBY
Karp 139 34
Dorsz 70 25
Makrela 168 38
Sardynki 129 33
Tuńczyk 158 38
Łosoś 78 36
Śledź 66 25
MIĘSO
Wołowina 120 18
Kurczak 194 15
Baranina 226 9
Królik 150 15
Kiełbasa 335 20
Indyk 150 23
Cielęcina 90 14
Wieprzowina 150 16
INNE
Biszkopty 412 22
Chleb 250 15
Jajka (całe) 156 50
Jajka (żółtko) 355 147
Dżem 237 18
Makaron 350 17
Ryż 354 6
Margaryna 163 12

lulu (offline)

Post #27

07-11-2010 - 00:10:22

k/Kwidzyna 

Ze wszystkim się zgodzę, ale ... margaryna ... tego nie poleciłabym nawet wrogowi. Same utwardzacze do olejów (z których są robione margaryny) są już bardzo szkodliwe, a cała reszta dodatków ...

Na Forum od 07 lutego 2008
Nigdy nie jedz do syta. Jedna trzecia żołądka dla pokarmu, jedna trzecia dla napoju, jedna trzecia dla ducha.
je

Teresa1957 (offline)

Post #28

07-11-2010 - 09:12:44

Kraśnik 

Jednym z ważniejszych czynników chorobotwórczych osteoporozy jest menopauza u kobiet. Zwiększenie ryzyka zachorowania powodowane jest niedoborem takich hormonów jak estradiol i progesteron, w okresie menopauzy kobiet.
Inne czynniki to zaburzenia miesiączkowania lub pierwotny albo wtórny jej brak, przedwczesne wygaśnięcie aktywności jajników, szereg czynników związanych z dietą i otoczeniem, do których należą przede wszystkim niedobór wapnia i witaminy D, nadmiar sodu, siedzący tryb życia oraz różnego rodzaju używki.
Witamina D odgrywa ważną rolę w przyswajaniu wapnia, a co za tym idzie, zdrowiu kości. Jeden z najpopularniejszych faktów dotyczących witaminy D to równoważenie poziomu wapnia i fosforu w organizmie. Wspierane przez nią wchłanianie wapnia buduje gęstość i siłę kości. Powstaje ona w skórze pod wpływem światła słonecznego. Jej wytwarzanie zależy też od zdrowia nerek i wątroby (tam zachodzą jej przemiany). Jak wynika z badań jej wytwarzanie spada u osób starszych, przebywających stale w domu, zmniejsza się też w okresie jesienno-zimowym. Należy w tych sytuacjach uzupełniać witaminę D u osób z grupy ryzyka zachorowania na osteoporozę według zaleceń lekarskich.
Witamina D jest niezbędna do utrzymania kości w dobrej kondycji. Kobiety z rakiem piersi mają znaczne ubytki tej witaminy z racji stosowanych u nich terapii hormonalnych czy chemioterapii. Niezwykle ważne jest więc, aby mieć stałą kontrolę nad poziomem witaminy D w organizmie chorych kobiet
A tu można poczytać o wpływie niedoboru witaminy D na rozwój nowotworów:
[www.viamedica.pl]

amor (offline)

Post #29

07-11-2010 - 12:42:01

Siemianowice Sl. 

Nie napisałas ,ze ruch, gimnastyka, marsze czyli obciązanie kosci wpływa na ich wzmocnienie i przeciwdziala osteoporozie!

Teresa1957 (offline)

Post #30

07-11-2010 - 14:02:57

Kraśnik 

Amorku zgadzam się ruch, gimnastyka, marsze ale najlepiej na świeżym powietrzu, zwiększy to ekspozycję na światło słoneczne i dodatkowo zyskamy więcej witaminy D

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 355
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018