Twardzina

Wysłane przez mgiełka 

mgiełka (offline)

Post #1

29-02-2020 - 14:16:05

Radom 

Dzisiejszy dzień jest Dniem Chorób Rzadkich:

Dzień Chorób Rzadkich - 29 lutego, najrzadszy dzień w kalendarzu, jako symbol chorób rzadkich. Obchodzony corocznie w ostatni dzień lutego.

Przeczytałam o tym na Facebooku i pomyślałam, że jest to dobry moment na podzielenie się informacjami o rzadkiej chorobie, z którą jakiś czas temu się zetknęłam (ja nie choruję na nią). Mało osób wie w ogóle o niej, a gdy się przytrafi komuś, to diagnozowanie ciągnie się miesiącami, trudno objawy dopasować do czegoś, nawet lekarzom. Nasze forum ma wciąż dużą poczytność, mogą więc te informacje komuś pomóc - chociaż lepiej oczywiście, by nikt na to nie chorował, choroba nie należny do łatwych.

Ta choroba to twardzina. Podaję informacje skopiowane ze strony [www.twardzina.pl]

CO TO JEST TWARDZINA?
Twardzina jest chorobą przewlekłą która dotyczy układu immunologicznego, tkanki łącznej oraz naczyń krwionośnych. Przebieg jej jest bardzo różny - od zmian łagodnych dotyczących wyłącznie skóry do postaci bardzo agresywnej z zajęciem wielu narządów. Niektóre z objawów są widoczne dla otoczenia, na przykład stwardniała i obrzmiała skóra rąk, zmiany na skórze twarzy, marznięcie i zasinienie skóry palców rąk (objaw Raynauda), czy przykurcze w stawach. Jednak najpoważniejsze objawy nie są widoczne, a osoba cierpiąca na twardzinę z zewnątrz może wyglądać na zdrową. Należą do nich objawy ze strony narządów wewnętrznych: płuc, serca, nerek oraz układu pokarmowego.

JAKI JEST MECHANIZM POWSTAWANIA ZMIAN W TWARDZINIE?
Przyczyny występowania twardziny nie są znane. Wiadomo natomiast jaki jest mechanizm powstawania zmian. Układ autoimmunologiczny funkcjonuje nieprawidłowo, z tego powodu w tkance łącznej odkładana jest nadmierna ilość kolagenu (odkłada się on w skórze, stawach, ścięgnach oraz w narządach wewnętrznych). Doprowadza to do twardnienia i włóknienia skóry i narządów wewnętrznych W tym samym czasie ulegają uszkodzeniu drobne naczynia krwionośne, i w związku z tym dochodzi do osłabienia narządów zaopatrywanych przez te naczynia.

JAKIE SĄ OBJAWY TWARDZINY?
Pierwszym objawem twardziny jest prawie zawsze objaw Raynauda. Może wyprzedzać inne objawy choroby nawet o kilka lat. Charakteryzuje się on nagłym zblednięciem, następnie zasinieniem i zaczerwienieniem palców rąk przy ochłodzeniu. Zaburzeniu temu towarzyszy często drętwienie i ból. W przypadku zaawansowanych zmian może być przyczyną powstawania bolesnych owrzodzeń zwłaszcza na opuszkach palców rąk i stóp. Zazwyczaj pierwsze objawy stwardnienia skóry dotyczą rąk i stóp. Skóra w tych okolicach staje się twarda, połyskliwa, pozbawiona elastyczności, a w stawach palców powstają przykurcze. Twardnienie może stopniowo postępować i zajmować skórę innych okolic ciała. Włóknienie może również dotyczyć tkanki łącznej narządów wewnętrznych (m.in. płuc, serca, nerek, przewodu pokarmowego) i doprowadzać do upośledzenia ich funkcji . To w jaki sposób choroba wpływa na sprawność chorego zależy od rozmieszczenia zmian skórnych, zajęcia narządów wewnętrznych i szybkości postępowania zmian.

CZY SĄ MOŻLIWOŚCI LECZENIA TWARDZINY?
Obecnie na świecie nie jest znana metoda leczenia, która mogłaby pozwolić na wyleczenie twardziny. Dostępne metody leczenia mają na celu przede wszystkim ochronę poszczególnych narządów wewnętrznych (tak zwane leczenie narządowo swoiste), a także spowolnienie postępowania zmian skórnych. Niezwykle ważne jest jak najszybsze rozpoznanie choroby i szybkie rozpoczęcie odpowiedniego leczenia.

Z amazonki.net od 2006 roku.

etruzilka (offline)

Post #2

29-02-2020 - 19:55:34

Olsztyn 

Nie wiedziałam, że jest taka choroba.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 451
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018