Alkohol zwiększa ryzyko raka - są dowody!

Wysłane przez Al_la 

Al_la (offline)

Post #1

21-09-2012 - 12:29:40

k/Warszawy 

PAP/Rynek Zdrowia | 24-08-2012 10:34

Aldehyd octowy, produkt przemiany materii etanolu w organizmie człowieka, może odpowiadać za to, że nadmierne spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko niektórych nowotworów złośliwych - wynika z amerykańskich badań.
- Mamy teraz pierwsze dowody z badań na ludziach, że aldehyd octowy, który powstaje po spożyciu alkoholu, uszkadza w dramatyczny sposób DNA - komentuje kierująca badaniami dr Silvia Balbo z University of Minnesota.

Jak przypomina badaczka, aldehyd octowy (który występuje również w dymie papierosowym) przyłącza się do ludzkiego DNA formując tzw. addukty, tj. zmiany chemiczne zakłócające aktywność genów. Jeśli nie zostanie on naprawiony dochodzi do powstania mutacji, która może być punktem wyjścia do rozwoju nowotworu.

Zależność między spożywaniem alkoholu - zawartego w wódce, ale też w winie i piwie - a wyższym ryzykiem niektórych nowotworów złośliwych, jak np. nowotwory złośliwe głowy i szyi (w tym rak przełyku) odkryto po raz pierwszy ok. 30 lat temu. Jednak, dokładny mechanizm odpowiedzialny za to nie został wtedy dokładnie poznany i potwierdzony.

Aldehyd octowy jest bardziej toksyczną substancją niż etanol. To on głównie odpowiada za objawy zatrucia alkoholowego po upiciu się - bóle głowy, nudności, wymioty i zaburzenia rymu serca. Związek ten jest blisko spokrewniony z formaldehydem, znanym z rakotwórczego działania u ludzi. Z doświadczeń laboratoryjnych wynika, że w hodowlach komórek aldehyd octowy może powodować uszkodzenia DNA oraz zmiany w chromosomach. Działa też jak związek rakotwórczy u zwierząt.

Komórki ludzkie dysponują bardzo skutecznym naturalnym mechanizmem naprawy uszkodzeń DNA pod wpływem adduktów. Dlatego, większość ludzi pijących umiarkowane ilości alkoholu dla towarzystwa raczej nie zachoruje z tego powodu na raka - tłumaczy dr Balbo. Ponadto, część populacji światowej posiada wariant enzymu o nazwie dehydrogenaza aldehydowa, który szybko przekształca aldehyd octowy w stosunkowo nieszkodliwy kwas octowy.

Jednak, około 30 proc. osób pochodzenia azjatyckiego - posiada pewien genetyczny wariant dehydrogenazy aldehydowej, który jest mało wydajny w działaniu, przypominają autorzy pracy. Wiąże się to nie tylko z silniejszymi objawami zatrucia alkoholowego, ale też z wyższym ryzykiem raka przełyku. Również rdzenni mieszkańcy Ameryki i Alaski mają mniej skuteczną formę tego enzymu i mogą być bardziej narażeni na rozwój raka pod wpływem alkoholu.

Naukowcy poinformowali o wynikach swoich badań na 244. Narodowym Spotkaniu i Wystawie Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego, które odbywają się w dniach 19-23 sierpnia w Filadelfii (Pensylwania).

[www.rynekzdrowia.pl]

W najgorszych chwilach mego życia zawsze mogłem liczyć na przyjaciół.
Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

Przewodowy NST, G2, T3N0Mx, TNBC, 6 x FEC (3 przed operacją), yT2N0Mx

ewawlo24 (offline)

Post #2

12-11-2012 - 18:04:35

Łódź 

Mnie się to podoba drink.gif [zdrowie.onet.pl]

amor (offline)

Post #3

12-11-2012 - 18:21:32

Siemianowice Sl. 

drink.gif

b_angel (offline)

Post #4

12-11-2012 - 19:30:53

radom 

ino w ankoholizm popaść można rotfl

. . . . . . . . . . . . . .

...na forum od 16 listopada 2005 ...

ira (offline)

Post #5

12-11-2012 - 19:35:02

Pabianice 

Oj tam, oj tam, zaraz w alkoholizm!
Ale nawet gdyby, to jakąś wadę można mieć język

mag_dag (offline)

Post #6

12-11-2012 - 21:58:40

Sosnowiec 

a te jednostki dozwolone to można tak wychylić jednego dnia? na ten przykład w sobotę? myśli

Gdyby mi coś przyszło do głowy, niech zaczeka. (Dominik Opolski)

-----><-----

----------------------------------------------------------

ira (offline)

Post #7

12-11-2012 - 22:02:44

Pabianice 

Na pewno, na pewno, na pewno rotfl

ewawlo24 (offline)

Post #8

12-11-2012 - 22:37:05

Łódź 

Mag_dag, Ty się nie zastanawiajduży uśmiech tylko realizuj

kasiaf (offline)

Post #9

12-11-2012 - 22:38:46

SZKLARĘBA 

Ewuś!!!! brawoTwój artykuł wybitnie mi sie podoba!!!!!!drink.gifzdrówko miłe Panie!!!!
Winiucho wypiję jutro po wizycie kontrolnej....oczywiście coby uczcić dobre wieści i prognozy bo innych nie dopuszczamduży uśmiech

- Żyj! - powiedziała nadzieja.
- Bez Ciebie nie mogę - odparło cicho życie.

ewawlo24 (offline)

Post #10

12-11-2012 - 22:44:52

Łódź 

No bo ja wiem co zamieścićhot smiley. Trzymam jutro kciuki Kasiu

kasiaf (offline)

Post #11

12-11-2012 - 23:15:50

SZKLARĘBA 

dzięki Ewciubuzki

- Żyj! - powiedziała nadzieja.
- Bez Ciebie nie mogę - odparło cicho życie.

krystinka (offline)

Post #12

10-11-2015 - 15:36:08

Łódź 

Witam! A czy jak się jest po operacji dwa tygodnie,mastektomia jednej i dwa wezly wartownicze,chlonka sobie splywa,dzisiaj bylam na sciagnieciu,to czy moge wypic piwo?Kto wie niech mi odpowie.Dziękuje bardzo niezdecydowany

marzusia (offline)

Post #13

10-11-2015 - 16:06:55

Cieszyn 

ja Ci pozwalam,napij sięśmiech

Jolcia (offline)

Post #14

11-11-2015 - 10:37:07

smileys with beer
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 524
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018