Lot samolotem

Wysłane przez kaasieekk 

kaasieekk (offline)

Post #1

10-03-2016 - 16:11:56

 

Dzień dobry smiling smiley

Moje pytanie może wydawać się szalone i dziwne, dlatego właśnie narazie nie odważyłam się zadać go lekarzowi z obawy, ze wyjdę na wariatkę.. winking smiley Czy lot samolotem może w jakiś sposób zaszkodzić osobie z mutacją genu BRCA1? Wiem, że brzmi to dziwnie jednak mam pewne podsatwy sądzić, że jest jakiś związek. Moja ciocia po każdym wylocie na wakacje chorowała. Najpierw na raka piersi, następnie na raka szyjki macicy a trzeci raz miała tego drania na wątrobie. Powiedziała sobie, że nigdy więcej nigdzie nie poleci i .... nie choruje. W tym roku pierwszy raz lecę za granicę i mam w związku z tym obawy. Może któraś z pań słyszała coś na ten temat? Wiem, że wiek 24 lat nie jest tym wiekiem, kiedy już należy panikować ale wolę dmuchać na zimne winking smiley

Pozdrawiam!

braja (offline)

Post #2

10-03-2016 - 18:15:44

 

Istnieją badania potwierdxające, że piloci i stewardessy maja podwyższone ryzyko zachorowania na raka. Ale... to wcale nie musi oznaczać, że wynika to z samego latania samolotem . Wszystkie osoby pracujace w systemie zmianowym (zwłaszcza na nocną zmianę) maja podwyższone ryzyko zachorowania na raka, na przykład pracownicy szpitali. Jeśli Twoja ciocia miała już raka przed wylotem, to rzeczywiście stres organizmu związany z trudami podróży i zmianą klimatu mógł oslabic układ odpornosciowy i przyspieszyc rozwój tego raka, to jest jednak reakcja indywidualna organizmu. Wiele osób z nowotworami lata gdzieś za granicę żeby sie odstresować, albo zeby sie leczyć i nic im sie nie dzieje.

Ja latam kilka razy w roku, po chorobie staram się dogadać z personelem, żeby na bramkach mnie nie prześwietlali, tylko obmacali ręcznie. I zwykle się zgadzają smiling smiley

Choc w czasie lotu dostajemy troche większą dawke promieniowania niż na ziemi, nie jest ona aż taka duża, żeby mogła zaszkodzić. Jedynym wyjątkiem jest pech, gdy w samolot uderzy piorun. Wtedy rzeczywiście dostaje się dawkę jak przy tomografii komputerowej, wciąż jednak niższą niz stosowany do diagnozy nowotworów PET... Wśród astronautów nie stwierdzono żadnej zależnosci miedzy przebywaniem w przestrzeni kosmicznej, gdzie promieniowanie jest duuuuzo silniejsze niż na Ziemi, a rakiem.

Udanego wyjazdu! Nie psuj sobie marzeń rozmyślaniami nad tym, co sie komu stało, bo to tylko powoduje stres, a ten jak wiadomo, może powodować choroby. Wielu ludzi wyszło po chleb do sklepu i rozjechał je samochód i to przytrafia się zdecydowanie częściej czy ktoś ma mutację czy nie, niż zachorowanie na raka po locie samolotem calusPrzykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 523
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018