Sauna

Wysłane przez Kass 

Kass (offline)

Post #1

31-08-2015 - 01:55:04

Dziewczyny, czy korzystanie z sauny jest absolutnie zabronione w kazdym przypadku? Mialam wycietych kilka wezlow wartowniczych, czy korzystajac z sauny ryzykuje obrzek? smutny

Czy sa jakies statystyki co do ryzyka obrzeku? Czy jest to moze raczej na zasadzie "lepiej unikac slonca"..

Agaba190 (offline)

Post #2

31-08-2015 - 05:59:29

k/Warszawy 

...." Jak możemy sobie bez trudu wyobrazić, każda interwencja na układzie limfatycznym bądź ingerencja chirurgiczna w układ limfatyczny, wliczając w to biopsje lub resekcje pojedynczego węzła chłonnego, może prowadzić lub wręcz prowadzi do osłabienia podstawowej czynności układu limfatycznego jaka jest zdolność transportowa chłonki. Jak dotąd (do roku 2009) zastanawiano się jedynie i prowadzono pewne obserwacje nad tym jaka jest zależność pomiędzy usunięciem kolejnych węzłów limfatycznych a ryzykiem wystąpienia obrzęku limfatycznego. Po opublikowaniu wspomnianych wyżej badań (Tina Yen : Study links arm/hand swelling to number of lymph nodes removed during breast cancer surgery.) wiemy już z całą pewnością iż: nawet przy przy braku limfadenektomii (nie usunięto w trakcie operacji na piersi żadnego węzła chłonnego) ryzyko obrzęku wynosi 4,7%. Usunięcie do 5 węzłów nie powoduje wzrostu tego ryzyka, czyli nawet wówczas gdy usunięto 1, 2 lub nawet 5 węzłów ryzyko wystąpienia obrzęku wynosi 4,7%. Usunięcie od 6 do 15 węzłów chłonnych powoduje 5-krotny wzrost ryzyka do poziomu aż 23,5%. Usunięcie 16 lub więcej (np. wszystkich) węzłów chłonnych powoduje 10-krotny wzrost ryzyka wystąpienia obrzęku, czyli aż do 47%. ...

I dalej:
.... "Korzystanie z sauny (suchej lub mokrej) jest z zasady przeciwwskazane u kobiet po mastektomii z uwagi na profilaktykę przeciwobrzękową. Im więcej węzłów chłonnych usunięto w trakcie operacji, tym zagrożenie wystąpienia obrzęku limfatycznego jest większe. Kilkunastominutowe przebywanie w saunie o temperaturze powyżej 50 st. Celcjusza może spowodować nieodwracalne zmiany w strukturze płynu tkanowego z uwagi na osłabioną funkcję drenażu żylno-limfatycznego, co potęguje zastój chłonki. Sauna może (ale nie zawsze musi) negatywnie oddziaływać na samą bliznę pooperacyjną powodując jej przekrwienie (będzie bardziej widoczna) i zwiększając jej tkliwość (można stać się nawet bolesna). Podobnie rzecz ma się w przypadku solarium, gdzie dodatkowo (poza ryzykiem wywołania obrzęku limfatycznego) zagrożona poparzeniem jest również skóra nadwątlona operacją i naświetleniami."...

To cytaty ze strony [www.pomastektomii.pl]

Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia.
Mark Twain

doubleD (offline)

Post #3

31-08-2015 - 12:10:14

London 

obrzek jest na tyle malo zbadana i poznana przypadloscia ze ... zasada lepiej nie szkodzic zazwyczaj jest uznawana za najlepsza. ale, do niedawna na tej zasadzie odradzano sport co akurat pogarszalo sprawe wiec rownowaga zyskow i strat moze byc trudna do oszacowania.

sauna, intuicyjnie wydaje sie ryzykowna. gdyby mi sie bardzo chcialo to sprobowalabym pewnie minimalna 'dawke' zeby sprawdzic jak reaguje i raczej nie popychala jesli chodzi o dlugosc saunowania nawet gdybym reagowala dobrze. ale ja pisze z perspektywy nabytej lekkiej lymphoedemy tylko po biopsi wartownika i swojego specyficznego podejscia do calej idei jakiejkolwiek niepelnosprawnosci i deformacji.

zapytam co na ten temat sadzi moja obrzekowa physio w tym tygodniu i zdam report ;-)

Kass (offline)

Post #4

31-08-2015 - 13:29:13

Dziekuje dziewczyny! buzki Agaba, pytalam o statystyki, no i mam! duży uśmiech

Pytam sie glownie dlatego, ze sauna jest jednym z tych zabiegow, ktore pomagaja organizmowi pozbyc sie toksyn, a wiec generalnie dosyc korzystnym.
Bardzo do mnie przemawia takie oczyszczenie poprzez wypocenie (tak jak "wypocenie" infekcji), ale jesli ryzyko ogolne, i jak widze nie tylko pod katem obrzeku, jest spore, to rzecz jasna piec razy pomysle, zanim sie zdecyduje. Chociaz naprawde bardzo korci..

DD - dziekuje, dac znac co powie physio. Ja ze swoim zespolem widze sie dopiero miedzy pazdziernikiem a grudniem, wiec dopiero bede miala okazje popytac.

(jak tak poczytalam, to co wkleila Agaba to znow dopadaja mnie watpliwosci, czy aby na pewno trzeba bylo sie godzic na biopsje wartownikow..)

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 31-08-2015 - 13:30:32 przez Kass.

Pat (offline)

Post #5

01-09-2015 - 14:17:43

Kass mogę tylko powiedzieć, że mi sauna fińska szkodzi na obrzęk, (już go mam) ręka puchnie mocniej, ogólnie szkodzi jej ciepło.
Ale sauna na podczerwień (IR) ma o wiele niższą temperaturę, wypacam się dwa razy mocniej niż w fińskiej i jest mi w niej przyjemniej, bo nie aż tak gorąco. Niestety krótko po zamontowaniu sauny IR w domu, miałam wszczepiany ekspander, a tutaj są już przeciwwskazania. Tak na prawdę nie wiadomo jak promienie podczerwone mogą działać na sam ekspander/implant, lub jego zastawkę, która zawiera elem. magnetyczne. Napisałam do importera zapytanie w tej sprawie, on z kolei do producenta. Odpowiedź dostałam w j. angielskim, nie czuję się na siłach aby dokładnie przetłumaczyć, ale Tobie na pewno nie sprawi to problemu.

Nagor and Eurosilicone have found no information to indicate that sauna use would be detrimental to breast implants. It is worth noting that, during manufacture, the implants are cured in hot ovens at between 145 and 165 degrees centigrade and this does not affect the integrity or the performance of the finished device. Therefore, it is reasonable to suppose that the temperatures encountered in a sauna will not cause any damage to the implants and, additionally, they are "protected" by the skin and breast tissue +/- muscular tissue.

We are aware of a paper regarding accidental burn following subcutaneous mastectomy, in the case of a reconstructive procedure involving immediate implant reconstruction – link below. In this case, however, the heat source was a commercially available ‘wheat sack’, heated in the microwave and applied directly to the individual’s breast, rather than to an IR heat source. With consideration of this, we would recommend that the patient should avoid getting close to the infrared source in the sauna, for any prolonged period, particularly if they have undergone a reconstruction procedure.

[www.ncbi.nlm.nih.gov]

As a general statement, IR may trigger skin damage such as burning or redness, which may arise after IR exposure without being linked to the presence of an implant. It is likely that painful adverse effects on the skin would occur through being too close to the IR heat source before affecting the device.

We recommend that the patient contact the IR sauna manufacturer to check whether there are any potential adverse effects linked to IR exposure in a sauna, not linked to the presence of breast implants, and what precautions should be adopted in normal use of the sauna.

An IVTE expander has primarily the same composition as an implant and in regards to our response about implants , it would be as stated above.

The only amendment I would make specifically as to it being an IVTE is that prolonged exposure may heat up the magnet inside the device (unlikely to be noticed) however if the patient does notice any discomfort/heat from the implant they should leave the sauna. The device integrity would not be affected by the IR and the patient is not likely to notice any discomfort.

ŻYCIE JEST PIĘKNE I BIEGA NA MALUTKICH NÓŻKACH:-)
...DLATEGO MUSZĘ ŻYĆ...

DanaPar (offline)

Post #6

01-09-2015 - 18:12:31

Police 

Przed zachorowaniem chodziłam do sauny 1-2 razy na tydzień. Po zachorowaniu przestałam chodzić regularnie. Teraz chadzam od czasu do czasu i dzięki Bogu ręka mi nie puchnie mimo wyciętych 22 węzłów. Wiem, że nie mam się co cieszyć na zapas, bo może to się zmienić w każdej chwili, ale póki co cieszę się, że nie mam z tym problemu.

Kass (offline)

Post #7

02-09-2015 - 22:49:38

Pat, DanaPar - dziekuje pieknie!

Pat, bardzo sie ciesze, ze wkleilas informacje nt. sauny na podczerwien, i infromacje od producenta implant - baaardzo pomocne. Moj co prawda innej marki, ale podejrzewam, ze odpowiedz bylaby podobna. Czyli, ze generalnie na ekspander/implant sauna na podczerwien nie szkodzi. Pozostaje jeszcze niestety ten brak wezlow..

DanaPar, no wlasnie troche mnie martwilo to, ze mogloby to byc jednak igranie z ogniem.. bo wydaje mi sie, ze jak juz sie raz czlowiek dorobi obrzeku, to juz na zawsze..

Jednak biorac wszystkie za i przeciw - i Wasza nieoceniona pomoc - mysle, ze nie jest to do konca zly pomysl. smiling smiley I mysle, ze zdecyduje sie na krotka sesje w saunie na podczerwien. Tylko jeszcze musze taka znalezc w okolicy.

Jak juz sie wypuszcze, to zdam Wam relacje (a przy okazji pytanie zadam moim chirurgom i onkowi i tez dam znac, co powiedzieli). smiling smiley

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 02-09-2015 - 22:50:38 przez Kass.

doubleD (offline)

Post #8

06-09-2015 - 15:53:58

London 

Physio byla zdecydowana na nie jesli chodzi o saune w przypadku obrzeku.

w przypadku braku obrzeku sytuacja bylaby zupelnie inna ale tutaj pewnie bralaby pod uwage ilosc wycietych wezlow i to jak sie wydaje miewac indywidualny system limfatyczny. zawsze jakies ryzyko pewnie jest kwestia tylko tego jak duze.

Kass (offline)

Post #9

06-09-2015 - 16:19:31

Dziekuje DD. uśmiech Ja patrze na to w ten sposob, ze owszem - jest to dla mnie w pewnym stopniu ryzykowne. Napewno mniej ryzykowne, niz w przypadku braku wszystkich wezlow, ale jednak. Natomiast ogolna korzysc dla organizmu moze rownowazyc to ryzyko.. Pewnie bym w ogole o tym nie myslala, gdybym juz miala obrzek, a tak - sprobuje. Moze uda mi sie malza przekonac, zeby ze mna poszedl, coby mnie miec na oku..

doubleD (offline)

Post #10

06-09-2015 - 16:38:13

London 

ja bym na to popatrzyla tez z punktu tego jak ogolnie zachowuje sie twoj system limfatyczny, jesli ogolnie nie masz uczucia puchniecia gdziekolwiek (np nogi) i jestes odpowiednio aktywna i dbasz o sile swoich miesni to intuicyjnie odpowiednio zmniejsza ryzyko do bardzo minimalnych regionow. ciesz sie sauna!

Kass (offline)

Post #11

07-09-2015 - 16:16:43

DD, no niby mam tendencje do puchniecia, tzn. do zatrzymywania wody na poczatku cyklu.. nic wiecej, ale nie wiem, czy to tez sie liczy? myśli

Poza tym reszta w porzadku, aktywna i staram sie oczyszczac organizm z toksyn rowniez innymi sposobami. smiling smiley

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 459
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018