Tatuaże a mutacje BRCA

Wysłane przez Al_la 

Al_la (offline)

Post #1

24-11-2018 - 14:41:44

k/Warszawy 

Informacja, jaka ukazała się w grupie Abaniko (dla osób z mutacjami genetycznymi) na FB.
Wklejam za zgodą dr Nowakowskiej

Gorąco proszę o zamieszczenie na grupie ABANIKO informacji odnośnie tatuaży u pacjentek z dziedziczną predyspozycją do raka piersi i/lub czerniaka.
Coraz częściej do Poradni Genetycznej trafiają pacjentki z rozległymi tatuażami na skórze.
Absolutnie rozumiem, że jest taka moda. Wiem także, że szczególnie w środowiskach pacjentów onkologicznych, tatuażyści zdołali wylansować trend, że tatuaż z przesłaniem ma być manifestem zwycięstwa nad rakiem.
Pozwolę sobie jednak przypomnieć, że czerniaki skóry i inne raki skóry są częstsze u nosicielek mutacji BRCA1,2 niż w populacji ogólnej oraz:
1. jeżeli skóra została pokryta tatuażem to najbardziej doświadczony dermatolog z najlepszym dermatoskopem świata może mieć ogromny problem, żeby nie przeoczyć czerniaka
2. barwniki użyte do tatuażu mogą drażnić skórę, wywoływać miejscowy stan zapalny, co może dodatkowo zwiększyć ryzyko czerniaka,
3. niektóre barwniki używane do tatuażu zawierają drobiny składające się z metalicznych cząstek, co może uniemożliwić wykonanie badania rezonansu piersi - najważniejszego i najbardziej czułego badania obrazowego piersi u nosicielek mutacji.
Wykonanie badania NMR u pacjentki z rozległym tatuażem skóry z takim metalicznym barwnikiem może powodować ból, a nawet poparzenie skóry. Zatem tego rodzaju tatuaż oznacza całkowitą dyskwalifikację pacjentki z nadzoru w oparciu o badanie NMR.
Z pozdrowieniami -
Dorota Nowakowska

W najgorszych chwilach mego życia zawsze mogłem liczyć na przyjaciół.
Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

Przewodowy NST, G2, T3N0Mx, TNBC, 6 x FEC (3 przed operacją), yT2N0Mx
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 160
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018