Obraz raka w mediach - głos w dyskusji

Wysłane przez mgiełka 

mgiełka (offline)

Post #1

02-12-2018 - 01:46:51

Radom 

I to jest to! - takie artykuły lubię. No, może tylko poza tym zdjęciem ilustracyjnym... Ale wybaczam, za treść wypowiedzi - wybaczam.

Wklejam fragmenty, całość pod linkiem:

OBRAZ RAKA W MEDIACH – OKIEM LEKARZA: Blada, pozbawiona włosów kobieta, leży na łóżku pośrodku sterylnej sali oświetlonej światłem jarzeniowym i patrzy w okno. Do wenflonu wkłutego w przedramię niespiesznie spływa kroplówka. Niemal każdy materiał o chorobie nowotworowej zaopatrzony jest takim obrazkiem.

A jak jest naprawdę?
W większości przypadków pacjenci onkologiczni to osoby sprawne, pełne życia, które wlewy chemioterapii traktują jako krótką przerwę w codziennych aktywnościach, i nie marzą o niczym innym, jak tylko o powrocie do domu, do rodziny, do pracy.

...
To, jacy są pacjenci, których widzę w codziennej pracy, nijak ma się do tego, jaki obraz chorych kreowany jest w mediach. Brakuje nam rzetelnego, ale nacechowanego pozytywnie przekazu. I ta cała “walka z rakiem”. Co właściwie należy uznać za wygraną?

Byłoby wspaniale gdyby wszystkie choroby nowotworowe były uleczalne, ale większość to choroby przewlekłe, które dzięki zastosowaniu odpowiedniego leczenia dają wieloletnie przeżycia – z bardzo dobrą jakością życia. Czy już taki wynik terapii, skoro nie jest WYLECZENIEM, czyli WYGRANĄ, należy uznać za porażkę? Czy w tym kontekście lepiej „nie walczyć”, bo skazani jesteśmy na niepowodzenie?

Świadomość społeczna na temat nowotworów i opieki onkologicznej w Polsce jest ograniczona, pełna stereotypowych i nieprawdziwych przekonań. Przez to, że poglądy na temat chorób onkologicznych cechuje fatalizm: „rak jest chorobą śmiertelną”, niektóre osoby rezygnują z profilaktyki i nie respektują opinii onkologów klinicznych.

Być może właśnie ten fatalizm prezentowany w mediach wiedzie pacjentów do stosowania medycyny alternatywnej, generuje przekonanie, że klasyczne leczenie onkologiczne jest nieskuteczne lub bardziej szkodliwe od samej choroby.

Nakierujmy przekaz medialny na prezentację aspektów pozytywnych – zalet profilaktyki, postępu medycyny i leczenia onkologicznego. Prezentujmy jak choroba wygląda naprawdę – jak żyją pacjenci podczas leczenia (uwierzcie, że wygląda dużo lepiej niż widzimy w mediach).

Tymczasem kręcimy się wokół jednego stereotypu – tej właśnie bladej, na wpół żywej istoty, leżącej na łóżku, z oczu której bije cierpienie. Bardzo chciałabym, aby w mediach istniało więcej przykładów CODZIENNEGO FUNKCJONOWANIA w chorobie nowotworowej, takiego zwykłego życia, codziennych problemów. Zdejmijmy z chorych onkologicznych współczucie, dajmy im w zamian wsparcie!

Jako lekarz – onkolog kliniczny w trakcie specjalizacji – postanowiłam zaprosić do wyrażenia swoich doświadczeń osoby z różnych dziedzin, specjalistów pracujących z chorymi onkologicznymi, jak i samych pacjentów – aby zabrały głos w tej jakże ważnej dyskusji.

...
OBRAZ RAKA W MEDIACH – OKIEM PSYCHOLOGA: W chwili usłyszenia diagnozy choroby nowotworowej w odniesieniu do reakcji emocjonalnych i etapów psychicznego przystosowania się pacjenta, istotnych jest kilka elementów. Warto pamiętać, że pacjenci słysząc diagnozę mają zbudowany pewien ogólny obraz choroby, na który składa się: wiedza, samoświadomość, przekaz z mediów, wcześniejsze doświadczenia, krąg wsparcia, sposoby radzenia sobie i reakcje emocjonalne oraz stereotypy panujące w społeczeństwie.

Istotnym elementem jest obraz raka w mediach, czyli wszystko to, co pacjenci mogą usłyszeć, zobaczyć i przeczytać w środkach masowego przekazu, a co niejednokrotnie wpływa na to, jak postrzegają raka na samym początku procesu leczenia.

To z czym spotykamy się najczęściej to smutne zdjęcia cierpiących osób, które w pewien sposób narzucają wizerunek osoby chorej. Zdarza się, że nawet artykuły z pozytywnym czy neutralnym wydźwiękiem są opatrzone smutnym przekazem graficznym, co może stwarzać myśli typu: „Tak wyglądają i zachowują się pacjenci chorzy na raka, więc ja też powinienem taki być.”

Dodatkowo, często czytamy artykuły lub słyszymy w tv przekaz typu „przegrał walkę z rakiem”, który pokazuje nam, że większość historii kończy się źle i z góry narzuca traktowanie drogi leczenia w kategoriach wygranej i przegranej.

Pacjenci bardzo często korzystają też z porad tzw. dr Google, czyli szukają informacji na temat swojej choroby w internecie – często trafiając na niesprawdzone informacje oraz historie i komentarze innych ludzi, które mogą nastawić ich bardzo negatywnie do całego procesu leczenia.

...
Nie chodzi o to, aby zaprzeczać wachlarzowi emocji, skutkom ubocznym i innym trudnym elementom, które mogą się wydarzyć w trakcie trwania choroby i terapii. Ważne jest, aby nie demonizować obrazu choroby nowotworowej. Warto jest podchodzić zdrowo i realnie do aktualnej sytuacji.

Istotna jest rola lekarza, który może poprzez edukację i prawidłowe przekazywanie informacji wpłynąć na postrzeganie choroby przez pacjenta. Zadaniem dla psychologa jest natomiast uświadamiać pacjentom, że mają prawo płakać i pokazywać emocje na zewnątrz oraz, że nie muszą rozmawiać tylko o raku i przede wszystkim – mają prawo się śmiać!

Potrzebny jest przekaz w mediach, który promowałby pozytywny obraz choroby. Warto przedstawiać zdjęcia i historie osób, którym udało się z niej wyjść. Należy prezentować przykłady dobrego radzenia sobie osób chorujących i niekiedy pozytywne zmiany, które przyniosła w ich życiu choroba.

Przystosowanie się jest sprawą bardzo indywidualną, ale ważne jest, aby nie tworzyć na siłę obrazu, który nasili lęk przed rakiem. Trzeba zaznaczyć, że rak to nie jest mecz, który można wygrać, bądź przegrać. Rak jest chorobą, z którą można żyć i czerpać z tego życia w miarę możliwości, a zdrowe i realne spojrzenie na chorobę na pewno będzie w tym bardzo pomocne.

...
Autorzy tekstu:
lek. Małgorzata Osmola – lekarz rezydent z dziedziny onkologii klinicznej Klinika Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych SPCSK w Warszawie.
Ilona Stankiewicz – psycholog, od kilku lat pracuje z chorymi na nowotwory, Klinika Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych SPCSK w Warszawie.
Grupa Onko-sailing – grupa żeglarska, która powstała w 2016 roku przy Sekcji Żeglarstwa Morskiego Regionalnego Towarzystwa Wioślarskiego LOTTO-Bygdostia. Onko-Sailing – czyli żeglarstwo osób chorych onkologicznie. Założycielki sekcji to pacjentki onkologiczne.
...
[www.zwrotnikraka.pl]


Z amazonki.net od 2006 roku.

ira (offline)

Post #2

02-12-2018 - 18:33:19

Pabianice 

Mnie także bardzo podobał się ten artykuł.
Chociaż jestem leczona paliatywnie, nie chcę być postrzegana jako "przegrana". W mojej sytuacji biadolenie nade mną nic mi nie daje, co najwyżej wkurza. Moi bliscy wiedzą o tym, więc nie traktują mnie jako potencjalnej nieboszczki grinning smileyoliyanabeth (offline)

Post #3

27-11-2021 - 09:00:38

 

The buy essay service in top level unversities in UK
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 439
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018